Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakłocenie od lodówki (peak), słyszalne w głośnikach

pctelekom 13 Gru 2017 21:14 702 8
  • #1 13 Gru 2017 21:14
    pctelekom
    Poziom 8  

Cześć, mam nadzieję, że piszę we właściwym dziale... otóż jeden z agregatów (a może i oba) mojej lodówki w trakcie załączania, generuje do sieci elektrycznej jakieś zakłócenie, które jest słyszalne w głośnikach, zarówno komputerowych jak i od HiFi - oba podłączone do różnych gniazdek i do oddzielnych listew przeciwzakłóceniowych, ale w jednym obwodzie co lodówka. Czy da się to jakoś zniwelować na poziomie lodówki i jak to zrobić ?
    Instalację w mieszkaniu mam dwużyłową, uziemienie (tzn. bolec) w gniazdkach mostkowane do N.

0 8
  • #2 13 Gru 2017 21:38
    zbich70
    Specjalista elektryk

Czy na tym obwodzie pracuje tylko lodówka i sprzęt audio?
    Proponuję włączyć na tym obwodzie inny odbiornik np. czajnik i sprawdzić czy w momencie włączenia też owo zakłócenie występuje. Może to wyeliminować lodówkę jako winowajcę i trop skierować w stronę instalacji.
    Swoją drogą przegląd i pomiary instalacji warto wykonać.

0
  • #3 13 Gru 2017 21:47
    pctelekom
    Poziom 8  

Na tym obwodzie (co audio i głośniki do kompa) pracuje jeszcze ekspres do kawy (grzałka w nim włącza się i wyłącza automatycznie) ale on nie powoduje tego pstryknięcia. Czy to kwestia np. wymiany jakiegoś stycznika w lodówce (może powoduje jakąś iskrę czy coś ?) a może trzeba tam jakiś filtr założyć ?
    No i dziwne, że mimo zastosowania listew przeciwzakłóceniowych, takie coś występuje...

0
  • #4 13 Gru 2017 22:22
    zbich70
    Specjalista elektryk

Zakłócenie do głośników może docierać dwiema drogami:
    Pierwsza - bezprzewodowo, czyli lodówka generuje impuls EM.
    Tu się nie wypowiem, bo to nie moja działka.
    Aczkolwiek tanie głośniki komputerowe mogą "zbierać" rozmaite trzaski, których źródłem jest pobliskie iskrzenie, czy choćby aktywność telefonu komórkowego, to jednak sprzęt klasy Hi-Fi nie ma prawa tego robić.
    Druga - przewodowo, czyli przez instalację.
    Tu raczej żadne iskrzenie nie ma wpływu, ale możliwe że prąd rozruchowy agregatu powoduje krótki spadek napięcia. Na tyle krótki, że komputer i sprzęt audio się nie resetuje, ale może być to słyszalne w głośnikach.
    Ekspres do kawy może mieć za małą moc by siać zakłócenia.
    Jakiś czas temu miałem podobny przypadek, tylko oprócz trzasków w głośnikach zauważalne było przygasanie światła.
    Na twoim miejscu zacząłbym od diagnostyki instalacji.

0
  • #5 14 Gru 2017 09:11
    Justyniunia
    Poziom 31  

Zakłócenie powstaje podczas załączania/wyłączania? indukcyjności jaką stanowi silnik agregatu.
    Natomiast zagadką jest którą drogą dociera do wzmacniacza głośników jak słusznie zauważył Kolega zbich70
    Lutownica transformatorowa też "strzela w głośnikach"
    Oprawy świetlówek (starter, dławik) też to powodują i to dużo bardziej słyszalne.
    Mi w dyskotece do eliminacji tego efektu podczas włączania lamp UV pomógł filtr sieciowy wymontowany (żeby było śmieszniej) właśnie ze starej lodówki.

0
  • #6 16 Gru 2017 16:46
    sp5-4013
    Poziom 16  

Załóż układ gaszący""iskrę"" na stykach przekaźnika załączający silnik lodówki...jaka to lodówka? lub uszkodzony układ lub brak filtru LC kondensator przepustowy x 2 oraz indukcyjność nawinięta na rdzeniu toroidalnym ferrytowym(rdzeń)...lodówki,odkurzacze itp.

0
  • #7 16 Gru 2017 17:10
    CYRUS2
    Poziom 37  

sp5-4013 napisał:
    Załóż układ gaszący""iskrę"" na stykach przekaźnika załączający silnik lodówki...jaka to lodówka? lub uszkodzony układ lub brak filtru LC kondensator przepustowy x 2 oraz indukcyjność nawinięta na rdzeniu toroidalnym ferrytowym(rdzeń)...lodówki,odkurzacze itp.
    pctelekom napisał:
    Czy da się to jakoś zniwelować na poziomie lodówki i jak to zrobić ?
    Nic nie robić - przeżyjesz to, to pikniecie co jakiś czas.

0
  • #8 16 Gru 2017 18:43
    sp5-4013
    Poziom 16  

Oczywiście da się naprawić...np. filtr od starego zasilacza z komputera , TV itd L ....C dokupić kondensator przepustowy ...TME ok 20zł koszt materiałów.

0
  • #9 01 Sty 2019 13:08
    pctelekom
    Poziom 8  

Problem sam się rozwiązał wraz z (konieczną) wymianą lodówki ;)
    Ale dziękuję za wskazówki - będzie na przyszłość...

0