Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć ADSL, brak pełnej przepustowości i niestabilne Wifi

Kamil.Zawada 09 Sty 2018 21:52 297 6
  • #1 09 Sty 2018 21:52
    Kamil.Zawada
    Poziom 4  

Witam wszystkich,

posiadam internet z Netii na kablach Orange\TP, podłączony router to ASUS DSL-N12E_C1, karta sieciowa Atheros AR956x, laptop z WIN10.

Netia udostępnia mi połączenie o prędkościach: download 15295 kbps, upload 1168 kbps(dane z menu routera oraz informacja od serwisu Netii).

Lan: prędkość na speedtest by ookla skacze między max 13 Mbps do 9-10 Mbps,
    Wifi: j.w tylko czasami potrafi zejść nawet do 1,5 Mbps, mierzone w tym samym miejscu. Załączam screen z InSSIDera jak wygląda sytuacja sieciowa w sąsiedztwie.
    Sieć ADSL, brak pełnej przepustowości i niestabilne Wifi

Kilka dni temu wgrywany był aktualny firmware do routera oraz najnowsze sterowniki karty sieciowej.

Problem polega na częstej utracie zasięgu wifi na komputerze,działa strasznie skokowo, z rzadka zdarza się że laptop nagle przestaje widzieć jakąkolwiek sieć, ani domowej ani sąsiadów, pomaga wtedy ponowne uruchomienie. Drugi problem to brak pełnej przepustowości na kablu.

Czy to jest problem sprzętu czy jego ustawień? Router jest skonfigurowany w sposób taki jak wymaga tego operator.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

0 6
  • #2 09 Sty 2018 23:52
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Kamil.Zawada napisał:
    Problem polega na częstej utracie zasięgu wifi na komputerze,działa strasznie skokowo, z rzadka zdarza się że laptop nagle przestaje widzieć jakąkolwiek sieć, ani domowej ani sąsiadów, pomaga wtedy ponowne uruchomienie.
    To raczej problem z laptopem, a nie z routerem.
    Zacznij od sprawdzenia laptopa, ustawień schematów zasilania. W opcjach sterownika karty WIFI zabroń systemowi wyłączanie karty w celach oszczędności energii.

Pokaż logi systemowe z routera - dziennik DSL.

0
  • #3 10 Sty 2018 07:29
    Kamil.Zawada
    Poziom 4  

Cześć,

Faktycznie komputer wcześniej trochę "szalał" jednak ostatnia aktualizacja sterowników w pewnym stopniu pomogła.
    Jeszcze dzisiaj postaram się sprawdzić jak wygląda sytuacja na innym laptopie.

Dziennik poniżejSieć ADSL, brak pełnej przepustowości i niestabilne Wifi

0
  • #5 10 Sty 2018 21:17
    Kamil.Zawada
    Poziom 4  

Cześć,

po zmianie na ADSL router nie odnajduje sieci, wróciłem na ADSL+ i wróciło do normy, po sprawdzeniu inSSIDerem oraz Wifi Analyzer ustaliłem najlepszy proponowany kanał. Jaka częstotliwość będzie najlepsza dla Wifi, 20 MHz czy 40 MHz, czy może jednak zostawić na routerze opcje 20/40 aby sam dobierał kanał.

Przy użyciu kabli dodawanych do routerów podłączyłem się do urządzenia i sprawdzałem raz jeszcze prędkość speedtestem, nadal się waha na obu kablach między 11 a 13 Mbps, czy to normalne, spadek 2,3 Mbps na kablu względem tego co otrzymuje od operatora?

Druga sprawa jak wygląda kwestia mojej karty sieciowej, czy jest ona wystarczająca czy jednak może lepiej zainwestować w bezprzewodową kartę na USB? A może to kwestia ustawień karty, może jest opcja, która może blokować możliwość neta powyżej tej wartości?

0
  • #6 10 Sty 2018 22:07
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Kamil.Zawada napisał:
    11 a 13 Mbps
    Takie wartości można uznać za normalne przy połączeniach ADSL.
    U mnie z deklarowanych 12Mb w testach mam 10Mb, ale gdy pobieram pliki z dobrych, szybkich serwerów programem Flashget, to prędkość pobierania dochodzi na 13Mb.

Sprawdź u siebie.

0
  • #7 11 Sty 2018 08:47
    Kamil.Zawada
    Poziom 4  

Dowiedziałem się od teścia, że już mieli wcześniej takie problemy i technicy w Netii stwierdzili że winę za to ponosił brak podłączonego filtra, niestety nie pamięta w jaki sposób był on podpięty. W mojej sieci wygląda to tak że z głównego gniazdka wychodzi jeden kabel który jest rozdzielony na dwa z czego jeden idzie do routera a drugi do telefonu.

Troszkę pogrzebałem w internecie ale wole podpytać czy lepiej kupić filtr i ustawić go między rozdzielaczem i telefonem czy lepszym rozwiązaniem będzie kupno i podmiana splittera zamiast rozdzielacza?

0
  Szukaj w 5mln produktów