Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino + 4 serwa, schemat zasilania.

25 Lut 2018 22:17 1530 3
  • Poziom 2  
    Wymyśliłem takie 2 schematy, jestem praktycznie pewny, że są one dobre ale miło by było gdyby ktoś potwierdził, że mogę to wszytsko podłaczyć w taki sposob bez obaw o arduino i serwa.
    Schemat z użyciem BEC(https://abc-rc.pl/regulator-napiecia-bec-7a-5v)
    Schemat z użyciem stabilizatorów L7805ABV:
    Byłbym także wdzięczny za porady który schemat podłączenia byłby lepszy i dlaczego.
  • Red. Komputery FAQ
    Nie zadziała. Poza tym schematy są nieprzemyślane. Arduino uno jak przeanalizowałem ze schematu potrzebuje napięcia powyżej 5V. Na wejściu jest dioda zabezpieczająca i liniowy stabilizator napięcia +5V. Potrzebujesz przetwornicy step-up dającą na wyjściu napięcie 5V o odpowiedniej wydajności prądowej. Wtedy ta przetwornica(lub liniowe stabilizatory serii 78) z linku będzie zbędna. Wszystkie serwomechanizmy zasilisz z tej przetwornicy, w arduino najpewniej będzie się wlutować zasilaniem w kondensator PC2 lub w piny zasilające +5V
  • Poziom 2  
    Zapomniałem dodać, że zasilanie to będą 2 akumulatory 18650 połączone szeregowo, czyli 7,2V, a więc idealnie na arduino lecz za dużo dla serv i stąd ta przetwornica.
  • Poziom 37  
    Witam,
    wariant z układami 7805 nie jest zbyt szczęśliwy. To są liniowe regulatory napięcia, które do poprawnej pracy wymagają między wejściem a wyjściem napięcia około 2.5 V, zakładając prąd Twojego serwa 1.4 A, moc strat regulatora 7805 będzie równa około 3.5 W. Obudowa tego regulatora ma "sama z siebie" rezystancję cieplną 50 K/W więc odprowadzenie takiej mocy bez radiatora jest niemożliwe, regulatory będą się przegrzewały i wyłączały dzięki wewnętrznym układom zabezpieczającym.
    Układ z przetwornicą wydaje się być w porządku, jej parametry sugerują, że jest to przetwornica impulsowa o niezbyt dużych stratach.
    supermachoman napisał:
    Zapomniałem dodać, że zasilanie to będą 2 akumulatory 18650 połączone szeregowo, czyli 7,2V, a więc idealnie na arduino lecz za dużo dla serv i stąd ta przetwornica.

Przypuszczam, że są to akumulatory litowo - jonowe, które w zależności od stanu naładowania (albo rozładowania jak kto woli) mają napięcie od około 2.8 V do 4.2 V. Zarówno Twoja przetwornica i Arduino mają minimalne napięcie zasilania 6 V więc nie wykorzystasz w pełni pojemności akumulatorów, mógłbyś rozważyć użycie trzech szeregowo połączonych ogniw.
    Tak czy inaczej wskazane byłoby również wyposażenie baterii ogniw w układ typu "secondary protection", który zabezpieczy ogniwa przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem, chyba że Twoje ogniwa mają wbudowany układ zabezpieczający. Handlowo te zabezpieczenia noszą nazwę PCM.

Pozdrawiam