logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Yamaha A960ii Unitra GS 464 - Brak dźwieku z gramofonu

Rafal_9540 04 Mar 2018 13:18 1467 14
REKLAMA
  • #1 17079126
    Rafal_9540
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Witam. Jestem tutaj nowy więc proszę o moderatora o poprawienie jest nie w tym dziale napisalem. Jak już zauważyliście posiadam wzmacniacz Yamahy a 960mk2 po podłączeniu gramofonu pod wejście phono 1 bądź phono 2 jest brak sygnału i cisza w glosnikach mimo różnych ustawień na froncie wzmacniacza. Gramofon jest sprawny grał wcześniej z Yamaha Rx-v 395rds i po podłączeniu pod phono wszystko działało od pierwszego włączenia. Skłaniam się z prośbą do osób które znają się bardziej na sprzęcie audio o pomoc. Pozdrawiam Rafał.
  • REKLAMA
  • #2 17079497
    lukas5002
    Poziom 12  
    Posty: 82
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    Witam, posiadasz może schemat tego wzmacniacza ? Brak dźwięku z gramofonu może sugerować że selektor wejść nie jest sprawny do końca lub gdzieś po drodze jakiś element zwiera sygnał z gramofonu do masy, lub przerwa fizyczna w torze audio na wejściu fono. Ogólnie przyczyn sporo może być, a czy pod innymi wejściami (źródłami dźwięku) takimi jak tape, tuner itp. wzmacniacz dobrze gra ?
  • #3 17079646
    Rafal_9540
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Sprawdziłem wszystkie ścieżki i fizycznie nie ma żadnego uszkodzenia . Wejścia wszystkie są sprawne wyjście oraz pętla magnetofona również. Sprzęt pomiarowy jaki posiadam to zwykły multimetr, schematu nie posiadam.
  • REKLAMA
  • #4 17080630
    lukas5002
    Poziom 12  
    Posty: 82
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    Co do schematu to szukałeś na forum w bazie schematów ? Jak będzie schemat to trzeba będzie prześledzić drogę sygnału z wejścia Phono 1 i Phono 2 , jaki masz selektor wejść w tym wzmacniaczu ? Jest cyfrowy na układzie scalonym ? Czy mechaniczny ?
  • #5 17080718
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1869
    Prawdopodobnie ktoś kiedyś podłączył CD, pod te wejście/a i tranzystory 2SK146 są uszkodzone.

    Pozostaje otworzyć i zrobić na początek pomiar napięć zasilających po stabilizatorze +/-25V.

    Przełącznik "Phono selektor" trzeba sprawdzić
  • #6 17083786
    Rafal_9540
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Wybaczcie, że dopiero teraz odpisuje ale nie miałem czasu (praca). A więc schematu poszukam tutaj na forum. Selektor wejść jest mechaniczny (przełącznik suwakowy), dzisiaj po pracy rozbiorę wzmacniacz i pomierzę napięcia oraz dodam zdjęcia z pomiarów ( co mierzyłem oraz wyniki pomiary będą prowadzone multimetrem). "Phono Selector" Sprawdzę mam jeszcze pytanie, selektor gramofonu ma różne ustawienia
    ( I/MM i podane 3 wartości [ 47x ohm 330pF , 47x ohm 220pF, 100ohm] , 2/MM [ 47 x ohm 220pF ] oraz I/MC [ 100ohm, 10kohm ] myśle ze to do mikrofonu do wyboru oporności na jaką oporność ustawić mój gramofon i jaki wpływ maja te oporności na sygnał audio). Pozdrawiam
  • #7 17087735
    lukas5002
    Poziom 12  
    Posty: 82
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    A jaki rodzaj wkładki gramofonowej posiadasz w sprzęcie ? Bo ma znaczenie przełączanie między typem MM i MC.
  • #8 17096951
    Rafal_9540
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Witam dokonałem pomiarów zasilania we wzmacniaczu i wynik jest dość dziwny jak dla mnie napięcie zasilające do DC- ~116.1V jak dla mnie jest za duże a kolega wyżej pisał o napięciu +- 25V. Dodaje zdjęcia jak wyglądają płytki. A wkładka jaką posiadam w gramofonie to AT-91. Yamaha A960ii Unitra GS 464 - Brak dźwieku z gramofonuYamaha A960ii Unitra GS 464 - Brak dźwieku z gramofonuYamaha A960ii Unitra GS 464 - Brak dźwieku z gramofonuYamaha A960ii Unitra GS 464 - Brak dźwieku z gramofonuYamaha A960ii Unitra GS 464 - Brak dźwieku z gramofonu
  • #9 17096976
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1869
    Zmierzyłeś napięcie zasilania stopnia końcowego, nie względem masy.

    Masz zmierzyć napięcie zasilania płytki przedwzmacniacza, względem masy
  • REKLAMA
  • #10 17096978
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13202
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    Bo 116V to zasilanie końcówki mocy...
    Daje to ±58V.
    Preamp gramofonowy ma inne zasilanie.
    Oddaj sprzęt do serwisu bo szkoda go do nauki elektroniki.
  • REKLAMA
  • #11 17096992
    Rafal_9540
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Większość serwisów odmówiło próby naprawy tego wzmacniacza, większość tłumaczyła się, że tego sprzętu nie warto naprawiać i go odkupią za groszę. A jak już się znalazł serwis to żądali kosmiczne sumy. Dlatego uznałem, że naprawię go sam z pomocą doświadczonych osób na tym forum. Pozdrawiam
  • #12 17097005
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13202
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    A widzisz, odkupić chcieli. Po prostu źle trafiłeś moim zdaniem.
  • #13 17097031
    Rafal_9540
    Poziom 7  
    Posty: 6
    Wydaje mi się, że ta naprawa to jakieś kilka elementów do wymiany więc nic trudnego. Jeśli koledzy będą chcieli pomóc to go naprawie a jak nie to złożę przedwzmacniacz gramofonowy i podlacze to osobno.
  • #14 17097211
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16714
    Pomógł: 1573
    Ocena: 1943
    Rafal_9540 napisał:
    Wydaje mi się, że ta naprawa to jakieś kilka elementów do wymiany więc nic trudnego.

    Masz kolego całkowitą rację. Wymiana kilku elementów jest całkiem łatwa. Wymień je w takim razie i sprzęt będzie działał:)
  • #15 17098420
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34203
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9322
    Rafal_9540 napisał:
    Jeśli koledzy będą chcieli pomóc to go naprawie
    Tylko, że w tym wypadku "pomoc" musiałaby polegać na nauczeniu Ciebie podstaw elektroniki. Skoro nawet nie potrafisz poprawnie zmierzyć napięcia zasilania przedwzmacniacza....
    Nauka podstaw to około 2-3 lata - nie wydaje mi się, żeby to było możliwe na łamach forum.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z brakiem dźwięku z gramofonu podłączonego do wzmacniacza Yamaha A960mk2. Pomimo sprawności gramofonu, który wcześniej działał z innym modelem Yamaha RX-V 395RDS, wzmacniacz nie reaguje na sygnał z wejść Phono 1 i Phono 2. Uczestnicy dyskusji sugerują różne możliwe przyczyny, takie jak uszkodzenie selektora wejść, problemy z tranzystorami 2SK146, czy przerwy w torze audio. Użytkownik planuje sprawdzić schemat wzmacniacza oraz pomierzyć napięcia, zwracając uwagę na różne ustawienia oporności dla wkładki gramofonowej AT-91. Wskazano również na trudności w naprawie sprzętu w serwisach, co skłania użytkownika do samodzielnej naprawy.
REKLAMA