Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator smogu - ESP8266 + OLED

kolgreen 12 Mar 2018 11:29 4227 4
  • Sygnalizator smogu - ESP8266 + OLED

Choć sezon smogu miejmy nadzieje powoli w tym roku mija - chciałbym przedstawić sygnalizator zanieczyszczeń działający na platformie EPS8266 z wbudowanym ekranem OLED.

Poziom zanieczyszczeń wyświetlany jest w postaci graficznej (buźki) oraz tekstowej.

Alternatywny kod przeznaczony jest dla układów EPS8266 bez ekranu OLED, w tym przypadku należy do niego podłączyć diody LED sygnalizujące kolejne poziomy skażenia.

Sygnalizator smogu - ESP8266 + OLED

Konfiguracja urządzenia (wybranie sieci WiFi, podanie hasła oraz wygenerowanie unikalnego id) dokonywane jest przez port USB.
    Następnie urządzenie w obrębie danej sieci WiFi pracuje samodzielnie.

Opracowałem również serwer udostępniający proste API dla sygnalizatorów.
    Na stronie API projektu AirQ wprowadza się wygenerowany uprzednio unikalny id sygnalizatora i dokonuje się wyboru miejscowości której dane będą prezentowane.

Szczegółowy opis urządzenia oraz odnośniki do najnowszych "wsadów" dla ESP8266 opublikowałem w artykule AirQ, sygnalizator smogu.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kolgreen
    Level 15  
    kolgreen wrote 264 posts with rating 230, helped 11 times. Been with us since 2007 year.
    User removed account
    Level 1  
    Thunderacer
    Level 17  
    grawastar1986 wrote:
    Ciekawe urządzenie. Bardzo proste w wykonaniu.
    Jak miałem lat 13-15, lubiłem pisać proste powiastki sci fi. Napisałem wtedy w którejś z nich że główny bohater ma na drzwiach ekran pokazujący zanieczyszczenie powierza, a w mieście stoją wieże filtrujące powietrze. Niesamowite jak to się spełniło w obecnych czasach :)

Taka fantastyka naukowa, która się realizuje, jak u Stanisława Lema :D
    kolgreen
    Level 15  
    Demon_22 wrote:
    Mieszkasz w Krakowie?

:D Pytasz z powodu komunikatu? Nie tylko w Krakowie jakość powietrza jest tragiczna, Kraków akurat o tym mówi otwarcie a wiele miast miewa większe zanieczyszczenia.