Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźnik czasowy sterujący silnikiem

gracus7 29 Mar 2018 16:09 1626 62
  • #1 29 Mar 2018 16:09
    gracus7
    Poziom 26  

Witam
    Potrzebuję dobrej rady przy uruchomieniu prostej maszyny
    Otóż poproszono mnie o przerobienie maszyny do krojenia papieru, Maszyna z silnikiem 3 fazowym silnik podłączony przez pasek do przekładni z mimośrodem z którego wychodzi ramię przestawiające ramę z nożami. Rama pracuje w płaszczyźnie poziomej unosząc się do góry tylko jakieś 30 stopni i tam zatrzymuje się po przez krańcówkę. Po wymianie asortymentu aby ponownie opuścić ramę z nożami należało wcisnąć na chwilę włącznik nożny (typowy pedał od maszyny do szycia.) Rama opadała i podnosiła się zatrzymując w pozycji górnej dzięki krańcówce. W chwili obecnej właściciel maszyny chce pozbyć się włącznika nożnego na rzecz przekaźnika czasowego. I tu mam problem. Nie wiem jaki przekaźnik zastosować.
    Właściciel prosi o to aby był dostęp do regulacji czasu w zakresie od 5 - 40 sekund więc musi być jakiś potencjometr lub przyciski aby łatwo można było skorygować czas.
    Podejrzewam że w starym układzie przełącznik nożny był podłączony do krańcówki i po wciśnięciu go zwierał styk krańcówki, silnik startował i krańcówka zmieniała swój stan i po puszczeniu włącznika nożnego silnik kręcił do momentu aż nie zatrzymała go ponownie krańcówka i tak w kółko.
    Pomyślałem aby na podobnej zasadzie zamiast włącznika nożnego podłączyć styk przekaźnika czasowego jednak nie wiem jaki przekaźnik zastosować gdyż musiałby on dać impuls ok sekundy na start silnika aby krańcówka zdążyła się przełączyć aby dalej zasilać silnik aby po 2 sek znów go wyłączyć. Myślę czy to zda egzamin gdyż lepiej by to pracowało gdyby jakaś czasówka mogła zaczynać liczenie czasu od momentu przełączenia krańcówki po wyłączeniu silnika. cały cykl opuszczenia ramy i powrotu do górnej pozycji trwa ok 2 sek następnie musi być przerwa z możliwością regulacji od 5 - 40 sek. Szukam jakiegoś przekaźnika z możliwością krótkich załączeń. Może ktoś zaproponowałby inne prostsze rozwiązanie. Jestem bardziej elektronikiem jak automatykiem i nie znam dostępnych w sklepach modułów na których mógłbym się oprzeć

0 29
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 29 Mar 2018 16:19
    vodiczka
    Poziom 43  

gracus7 napisał:
    W chwili obecnej właściciel maszyny chce pozbyć się włącznika nożnego na rzecz przekaźnika czasowego
    Co z BHP? Nie widzę takiego rozwiązania przy ręcznej wymianie asortymentu.

2
  • #3 29 Mar 2018 16:37
    gracus7
    Poziom 26  

Wiem . Osobiście zwróciłem uwagę na ten problem. Jednak dla Właściciela nie stanowi to problemu. Pokazał mi podobną maszynę , która pracuje na wolnych obrotach bez żadnej przerwy co 3 sek i to w oryginale. Na tej maszynie mają być cięte końcówki długich prawie 2 metrowych kartonów więc pracownik jest co najmniej 1.5 metra od maszyny. Po za tym noże są nisko i wzdłuż nie w poprzek więc ręki tam raczej nikt nie wsadzi. Do tego jest osłona z kraty . A uparł się na automatyczne sterowanie ;)

0
  • #4 29 Mar 2018 17:56
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego wszystko się da, tylko takie rozwiązanie będzie stanowiło zagrożenie dla operatorów.
    Musisz naprawdę zrobić tą modyfikację biorąc pod uwagę bezpieczeństwo ludzi pracujących na tej maszynie.
    Pozdr. Daro

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #5 29 Mar 2018 22:01
    Pittt
    Poziom 31  

To nie jest temat życia. A jak wystawisz fs i coś się stanie...właściciel poda ciebie PIPie na tacy.

0
  • #6 30 Mar 2018 10:32
    vodiczka
    Poziom 43  

daro31ie napisał:
    takie rozwiązanie będzie stanowiło zagrożenie dla operatorów.
    Pittt napisał:
    A jak wystawisz fs i coś się stanie...właściciel poda ciebie PIPie na tacy.
    Koledzy, przeoczyliśmy jedną uwagę autora tematu:
    gracus7 napisał:
    Do tego jest osłona z kraty
    Jeżeli ta osłona spełnia swoje zadanie - można podsunąć karton ale nie palce a podniesienie osłony wyłącza maszynę to nie ma sprawy.
    Za przeróbkę maszyny odpowiada właściciel a kolega gracus7 może się odpowiednio zabezpieczyć stosowną instrukcją, której odbiór pokwituje zleceniodawca przeróbki.

Ponadto przeczytałem jeszcze raz uważnie i co widzę:
    gracus7 napisał:
    Po wymianie asortymentu aby ponownie opuścić ramę z nożami należało wcisnąć na chwilę włącznik nożny (typowy pedał od maszyny do szycia.)
    Takie rozwiązanie też nie zabezpiecza operatora maszyny bo niechcący może nacisnąć pedał gdy dłonie są jeszcze w okolicy noży. Typowym zabezpieczeniem gilotyny lub prasy przy pracy w cyklu ręcznym są dwa przyciski umieszczone po lewej i prawej stronie operatora aby nie mógł je wcisnąć jedną ręką.

0
  • #7 30 Mar 2018 10:38
    gracus7
    Poziom 26  

Panowie dziękuję za zainteresowanie . Jednak dajmy już spokój z tym bezpieczeństwem. To jest zupełnie inna kwestia. Moje pytanie dotyczy tego jak rozwiązać sterowanie w określonym czasie.
    Znalazłem coś takiego
    http://fif24.pl/uniwersalne/337-pcu-518-duo-p...zewnetrznym-potencjometrem-nastawy-czasu.html
    odmierza czas po podaniu zasilania. Gdybym podał zasilanie z krańcówki czy zdałoby to egzamin?

0
  • #8 30 Mar 2018 11:27
    Uciech
    Poziom 16  

gracus7 napisał:
    Jednak dajmy już spokój z tym bezpieczeństwem. To jest zupełnie inna kwestia.

:sm31:

1
  • #10 31 Mar 2018 17:07
    excray
    Poziom 39  

Relpol przekaźnik czasowy TR4N, tryb Bp, Bi albo PWM.

0
  • #11 31 Mar 2018 23:14
    gracus7
    Poziom 26  

Raczej odpada bo musi być na zewnątrz łatwo dostępna regulacja zmiany czasu. Coś jak ten przekaźnik o którym wyżej pisałem ma zewnętrzny potencjometr

0
  • #12 31 Mar 2018 23:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@gracus7 Może jednak fotki załączyć? Ale inna sprawa - w/g przeróbki zamówionej przez właściciela maszyny (nawiasem mówiąc idiotę ), nóż (napęd) będzie sobie ,,kłapał" co np. trzy sekundy, jak głodny krokodyl, czy jest materiał pod narzędziem tnącym, czy go nie ma. Przez fajrant też ? :D Przedtem (o ile dobrze zrozumiałem) podkładało się materiał pod ramę z nożem, naciskało przycisk nożny i material był ucinany? Kolego drogi - wszystkie tego typu maszyny tnące i prasy wymagają sterowania dwurecznego i bariery fotoelektrycznej. Chiny zaczynają się w Polsce robić, czy Indie w kwestii BHP ?

1
  • #13 02 Kwi 2018 00:39
    gracus7
    Poziom 26  

napisałem wyżej , że właściciel pokazał mi maszynę, która tak sobie właśnie klapie co 3 sek i to w oryginale bez przeróbek. a ta ma mieć troszkę dłuższy czas. czy naprawdę nikt tutaj nie potrafi pomóc w temacie technicznym tylko rozpaczacie nad BHP?

0
  • #14 02 Kwi 2018 01:44
    Pittt
    Poziom 31  

Przecież już dostałeś odpowiedź, funkcja B czasówki którą wybrałeś - opóźnione załączanie.
    Co do BHP i oryginału, ma on zapewne również oryginalne CE i instrukcję. Ty natomiast modernizujesz maszynę na "gębę". I fakt że będzie działa jak inna, nie ma tu nic do rzeczy.

0
  • #15 02 Kwi 2018 10:06
    Ryszard49
    Poziom 34  

gracus7, mówisz masz. Załącz schemat krajarki to dopasuję tą czasówkę tak aby maksymalnie zminimalizować możliwość powstania zagrożenia dla obsługi.

0
  • #16 02 Kwi 2018 23:19
    gracus7
    Poziom 26  

Pittt napisał:
    Przecież już dostałeś odpowiedź, funkcja B czasówki którą wybrałeś - opóźnione załączanie.
    Co do BHP i oryginału, ma on zapewne również oryginalne CE i instrukcję. Ty natomiast modernizujesz maszynę na "gębę". I fakt że będzie działa jak inna, nie ma tu nic do rzeczy.

Pittt , oryginał posiada tylko stycznik i przeciążeniówkę. Silnik po przez przekładnię i ramię na mimośrodzie porusza po woli ramą z nożami i nie ma tam nawet krańcówki. To proste urządzenie.
    Mój poprzedni post dotyczył tych wiecznych upomnień o BHP. Wymyśliłem sobie koncepcję z tym przekaźnikiem a Pafciowaw mi ją potwierdził i ok na dniach będę miał ten przekaźnik więc sprawdzę jak to będzie działać. A uwagi , że robię coś na gębę uważam są nie na miejscu. Zadałem pytanie, problem i staram się to rozwiązać z czyjąś podpowiedzią.
    A co do schematu to do czego on tu potrzebny? Myślę , że każdy kto siedzi na tym Forum zna zasadę działania stycznika i jego wysterowania włącznie z krańcówką. Tym bardziej, że w pierwszym poście chyba wyczerpująco opisałem budowę maszyny i zasadę jej działania.
    Ze wszystkich osób tylko Pafciowaw i daro31ie coś sensownego wnieśli do tematu a reszta płacze nad BHP. Nie po to tu zapytałem o radę na temat elektryki, żeby czytać o BHP.
    Ryszard49 jakie rozwiązanie masz na myśli?

0
  • #17 02 Kwi 2018 23:37
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

gracus7 napisał:
    że właściciel pokazał mi maszynę, która tak sobie właśnie klapie co 3 sek i to w oryginale bez przeróbek.
    Kolego drogi, założę się, że jeżeli to był oryginał bez przerobek, to maszyna na pewno pochodziła z Chin. A sprawy bezpieczeństwa, krótko i dosadnie mówiąc, Chińczycy mają w dupie. Dosyć się napatrzyłem na to i modernizowałem pod wzgledem bezpieczeństwa takie ,,oryginały", bo nawet tu, w Kraju Trzeciego Świata nikt nie chce mieć urwanej reki. Podano ci rozwiązanie, przekaźnik czasowy, wiec korzystaj. Twoja wola.

0
  • #18 02 Kwi 2018 23:45
    gracus7
    Poziom 26  

Kolego drogi i tu się mylisz, to polska maszyna, która nie stwarza żadnego zagrożenia dla nikogo. Pisałem wyżej, ze posiada osłony w postaci krat i nikt tam ręki nie włoży bo raz, że nie ma takiej potrzeby , dwa że noże sa dość nisko i nie ma jak tam ręki włożyć ale Ty dalej punkty nabijasz pisząc rzeczy, które w tym momencie sa naj mniej istotne. Nie masz nic ciekawego do zaproponowania w temacie rozwiązania sterowania silnikiem to proszę powstrzymać się od pisania tych niepotrzebnych wypocin. Brak słów.

1
  • #19 03 Kwi 2018 00:40
    Uciech
    Poziom 16  

gracus7 napisał:
    Kolego drogi i tu się mylisz, to polska maszyna, która nie stwarza żadnego zagrożenia dla nikogo. Pisałem wyżej, ze posiada osłony w postaci krat i nikt tam ręki nie włoży bo raz, że nie ma takiej potrzeby , dwa że noże sa dość nisko i nie ma jak tam ręki włożyć ale Ty dalej punkty nabijasz pisząc rzeczy, które w tym momencie sa naj mniej istotne. Nie masz nic ciekawego do zaproponowania w temacie rozwiązania sterowania silnikiem to proszę powstrzymać się od pisania tych niepotrzebnych wypocin. Brak słów.

Ehh, żal to czytać..

A ja sugeruje, jeśli nie masz ochoty Drogi Panie chociaż uznać argumentów o bezpieczeństwie, to chociaż się nie naśmiewać z innych Użytkowniów że taki problem zauważają i próbują na niego zwrócić uwagę,
    Zakładając takie bogate doświadczenie dotyczące oceny bezpieczeństwa pracy na maszynie, Drogi Autorze po co było zakładać temat i pytać o tak proste sprawy jak sterownie silnikiem. Wystarczy zamiast się wymądrzać na temat olewania bezpieczeństwa, przejrzeć katalog RELPOLA, FINDERA, czy innego producenta komponentów , i wyszukać potrzebną funkcję..

~~
    Uciech

1
  • #20 03 Kwi 2018 10:04
    Ryszard49
    Poziom 34  

Krzysztof Kamienski, zacytuję bardzo popularny zwrot na tym forum, "Google nie gryzie".
    Zobacz jak wygląda taka maszyna, i następnie zabierz głos w dyskusji.

0
  • #21 03 Kwi 2018 10:07
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #22 03 Kwi 2018 10:14
    vodiczka
    Poziom 43  

Uciech napisał:
    to chociaż się nie naśmiewać z innych Użytkowniów że taki problem zauważają i próbują na niego zwrócić uwagę,
    Autor się nie naśmiewa ale ma dość porad nie na temat. Pierwszy zwróciłem uwagę na BHP, gracus7 napisał wyjaśnienie (post#3) i następne uwagi na temat BHP nic nowego do tematu nie wnoszą.

0
  • #23 03 Kwi 2018 10:42
    Ryszard49
    Poziom 34  

Krzysztof Kamienski, tak przerobione krajarki przeważnie używa się w zakładach produkujących opakowania tekturowe.

0
  • #24 03 Kwi 2018 10:55
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Ryszard49 napisał:
    tak przerobione krajarki przeważnie używa
    Przerobione ? Podobno miał być ,,oryginał, nówka nieśmigana prosto z fabryki", ten ,,wzorzec samokłapiący". :D Link do producenta albo typ maszyny prosiłem.

0
  • #25 03 Kwi 2018 19:41
    Ryszard49
    Poziom 34  

Krzysztof Kamienski, prowadzisz dyskusję w temacie o którym nie masz zielonego pojęcia.
    Nie wiem czy w ogóle widziałeś krajarkę. Tą czynność którą autor tematu chce wykonać, nie może być wykonana na standardowej maszynie. Montując odpowiednią przystawkę na maszynę, możemy w bezpieczny sposób na niej pracować i co najważniejsze nie musimy kupować drugiej krajarki.

0
  • #26 03 Kwi 2018 19:54
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@Ryszard49 Faktycznie, zamykam ze swojej strony dyskusję. Nigdy nie widziałem krajarki, ,,sztanctygla", nie widzialem gilotyn do papieru i ne znam procesu tzw. ,,Die Cuttingu", do ktorego to procesu sam dostosowuje i przebudowuje stare maszyny drukarskie typu ,, Haidelberg Orginal Zylinder". A jak ja przebudowuję stare maszyny pod wzgledem bezpieczenstwa, też troche na forum opisałem, nawet zamieścilem zdjęcia, w przeciwieństwie do Was. Dobranoc.

0
  • #27 03 Kwi 2018 20:03
    Ryszard49
    Poziom 34  

Krzysztof Kamienski, tu masz poprawną nazwę maszyn które naprawiasz.
    Nie wiem skąd jesteś ale jeżeli z Polski, to dziwne że się nie spotkaliśmy.

przekaźnik czasowy sterujący silnikiem

0
  • #28 03 Kwi 2018 20:06
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@Ryszard49 Niestety nie z Polski.
    Masz w Avatarze.
    PS. Przepraszam za lirtrowke (Z), akurat niemiecka instrukcje samochodową czytam i mi tak wlazło. :cry:

0
  • #29 03 Kwi 2018 23:17
    gracus7
    Poziom 26  

Ryszard49 napisał:
    Krzysztof Kamienski, tak przerobione krajarki przeważnie używa się w zakładach produkujących opakowania tekturowe.

I ta krajarka właśnie służy do produkcji opakowań kartonowych ;). Zobaczcie Panowie co się zrobiło z tym tematem. Zapytałem fachowców z automatyki o jakaś sugestię na temat elektryczny. W kolejnym poście napisałem również , że sam zwróciłem uwagę właścicielowi na BHP jednak pokazał mi on oryginalnie działającą maszynę która jak to ktoś tutaj napisał kłapie jak krokodyl nawet 8 godzin, i powiedział, że nie stanowi to dla niego problemu. Dlatego zdecydowałem się mu pomóc. A tu z problemu elektrycznego zrobił się problem natury emocjonalnej.
    Dostałem tu jedną propozycję zaprogramowania sterownika plc tak jak bym sobie tylko życzył, jednak koszt powalił właściciela na kolana.
    Pozdrawiam

0
  • #30 05 Kwi 2018 08:36
    Ryszard49
    Poziom 34  

gracus7, gdybyś podał typ krajarki oraz jakiego rodzaju formatki są krojone, to najprawdopodobniej uzyskałbyś odpowiedź. Wszystkie krajarki działają na podobnej zasadzie, z tym że w starszych, taka przeróbka nie stwarza większych problemów. Musi jednak zostać zachowana pełna ochrona, gwarantująca bezpieczną pracę a to można zagwarantować.

0
  Szukaj w 5mln produktów