Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik bluetooth - pierwszy DIY

DigiBen 29 Mar 2018 18:06 627 7
  • #1 29 Mar 2018 18:06
    DigiBen
    Poziom 7  

Witam.
    Temat będzie o moim pierwszym projekcie jaki chcę zbudować. Jestem zielony pod ty względem, więc szukam podpowiedzi co jak z czym i po co jeśli chodzi o schematy, zasady podłączania itd.
    Posiadam części:
    - Moduł bluetooth (aktualnie jeszcze nie dotarł, zamówiłem na ali, możliwe że dorwę w miedzyczasie do przetestowania jakiś inny)
    - 2 głośniki 15W 8Ω
    - 2 głośniczki wysokotonewe 3W z zakresem 4/8/16Ω
    - Wzmacniacz PAM8610
    - Przetwornice DC LM2596S
    - Moduł ładowania TP4056
    - 4 ogniwa 18650
    - 2m przewodu audio dwużyłowego
    - jakieś kabelki do połączeń
    - włącznik
    - obudowę (którą gdzieś tam wykonam jak już wymyślę jaka będzie mi się podobać)

W związku z powyższym mam kilka pytań:
    1. Czy mogę połączyć te 4 głośniki pod ten wzmacniacz? Chciałbym uzyskać jak najszersze pasmo dźwięku, jednocześnie uniknąć nieprzyjemnych pisków, trzasków itd.
    2. Ogniwa chciałbym połączyć równolegle, zwiększając pojemność ogniw, stąd pomysł z przetwornicą. Widziałem jednak gdzieś temat (sporo podobnych części jak wzmacniacz, moduł ładowania i bluetooth oraz przetwornica) w którym występowały problemy z dźwiękiem i ze skokami napięć.
    3. Czy powinienem dokupić coś dla stabilizacji/filtracji napięć? Jeśli tak, to co, i jak to podłączyć?

Z góry dzięki za podpowiedzi, postaram się ewentualnie dokumentować fotograficznie postępy nad głośnikiem i ewentualnie pochwalić rezultatami.

0 7
  • Katalog Megger
  • #2 29 Mar 2018 20:56
    burixon000
    Poziom 13  

Witam. Podłączenie więcej niż 2 głośników jest jak najbardziej możliwe. Musisz zwrócić uwagę na impedancję. Dla PAM8610 impedancja to 4-8 ohm. Musisz połączyć głośniki. Jeśli na jeden kanał na być 4 ohm to bierzesz dwa głośniki po 8ohm i łączysz równolegle, tak jak rezystory. Wartość impedancji wyliczysz wzorem: Rz = (R1*R2):(R1+R2); gdzie R1 i R2 to twoje głośniki.. Tak więc (8*8):(8+8)=64:16=4.. Wtedy będziesz miał 4ohm..

Jeśli chodzi o te skoki napięcia to nie sądzę żeby takowe miały miejsce. Jeśli wysterujesz przetwornice na 12V przykładowo, to tyle ci da. Jedyne o co mozesz sie martwić to to, zr nie należy rozładowywać akku do zera. Zaraz podeślę ci link do schematu układu zabezpieczającego do akku.

Dodano po 2 [minuty]:

https://elportal.pl/pdf/k07/04_02e.pdf

Tu link do tego schematu zabezpieczenia..

Dodano po 11 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1239834.html

Tutaj jak łączyć głośniki..

0
  • #3 29 Mar 2018 21:27
    DigiBen
    Poziom 7  

Na allegro można kupić zabezpieczenie pod aku żelowe 12v o nazwie "AVT1533B", lub coś tańszego "AVT772", czyli rozumiem, że będzie pasować. Wstawić to między przetwornicę a moduł bluetooth, tak?
    Co do głośników to nie do końca rozumiem. Tzn problem pojawia się przy tych tweeterkach które rzekomo mogą pracować w trybie 4, 8 czy 16 ohm. Chciałbym na jeden kanał dać jeden ten większy głośnik z jednym wysoko tonowym. Pytam o wszystkie szczegóły, żeby nie popełnić zbyt wielu błędów. ;)

0
  • Katalog Megger
  • #4 29 Mar 2018 21:53
    burixon000
    Poziom 13  

Ty chcesz te baterie podłączyć równolegle? Wtedy masz napięcie 3,7V a żelowe mają 12V wiec to nie zadziała. A jeśli chodzi o te głośniki to problemem są te głośniki wysokotonowe. Ja jeszcze policzę i pomyślę jak byś je mógł podłączyć..

Dodano po 4 [minuty]:

Poszukaj w Internecie jak łączyć głośniki aby otrzymać odpowiednią impedancję. Jeśli masz miernik to możesz jakoś je połączyć i zmierzyć rezystancję. Spróbuj połączyć jeden ten 8ohm z tym wysokotonowym równolegle i zmierz.

Dodano po 11 [minuty]:

Takie połączenie dałoby ci odpowiedni zakres impedancji, ale nie wiem jak z mocą...

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #5 29 Mar 2018 21:57
    DigiBen
    Poziom 7  

burixon000 napisał:
    Ty chcesz te baterie podłączyć równolegle? Wtedy masz napięcie 3,7V a żelowe mają 12V wiec to nie zadziała. A jeśli chodzi o te głośniki to problemem są te głośniki wysokotonowe. Ja jeszcze policzę i pomyślę jak byś je mógł podłączyć..

Stąd przetwornica. Mogę ewentualnie zamówić wysokotonowe 4ohm, a te które mam użyje do innego celu, i problem rozwiązany. Miernik posiadam w razie coś.

0
  • #6 29 Mar 2018 22:04
    burixon000
    Poziom 13  

O. Lepiej by było faktycznie jakbyś miał ten pewny 4ohm to mógłbyś podłączyć tak jak niżej:

Głośnik bluetooth - pierwszy DIYpo__czenie...w_1281.jpg Download (10.78 kB)

A ja jeśli chodzi o ten układ zabezpieczający to on nie jest w 100% konieczny, tylko będziesz musiał pilnować, żeby ci sie akku nie rozładowały.. Ten układ zabezpieczający musiałbyś minować miedzy przetwornicę a akku. Ale na razie zostańmy przy głośnikach..

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #7 30 Mar 2018 10:03
    burixon000
    Poziom 13  

Przy takim połączeniu na wyjściach wzmacniacza będziesz miał po 6ohm...

Dodano po 6 [minuty]:

Albo nie.. Tak nie da rady. Zapomniałem ze to jest wzm stereo. Ja sie jeszcze z tym problemem prześpię i jutro dam znać. Pozdrawiam ;)

Dodano po 11 [godziny] 50 [minuty]:

Czytałem troche o tym łączeniu głośników i żeby podłączyć głośniki równolegle pasowałoby żeby miały tę samą impedancję. Najłatwiej będzie ci zamiast tych 4/8/16 znaleźć zwykłe 8ohm. Wtedy będziesz mógł podpiąć je równolegle..

0
  • #8 04 Lip 2018 22:56
    DigiBen
    Poziom 7  

Witam ponownie po małej przerwie spowodowanej wyjazdem.
    Otóż zabrałem się ponownie za mój mały projekt.
    Po politowania wszystkiego do kupy głośniki wydały z siebie nawet dźwięk muzyki. Zrezygnowałem z cykaczy. Niestety ponowne uruchomienie zakończyło klęska - spaleniu uległ moduł wzmacniacza. Coś musiało pójść nie tak - głośniki wydawały z siebie dziwny syk. Może potrzebna była jakaś filtracja napięcia, może za wysokie napięcie moduł bluetooth podał, ale ustawiłem około 12.10V na potencjometrze przetwornicy. Jakieś pomysły? Nawet nie udało mi się nagrać jak sprzęt gra.

0
  Szukaj w 5mln produktów