Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik cęgowy do 200zł.

wwd 31 Mar 2018 09:48 8283 13
e-mierniki
    wwd
    Level 10  
    Chciałbym prosić o pomoc w wyborze miernika cęgowego do kwoty 200zł.
    Wymagania:
    - pomiar prądu zmiennego do 400V
    - pomiar prądu stałego do 100V
    - pomiar natężenia do 40A
    - pomiar ciągłości obwodu z sygnalizacją (bez przerw jak to ma miejsce w miernikach uni-t)
    - pomiar rezystancji
    - w miarę dokładne wskazania do max 2%
    Dużo osób poleca mierniki Uni-T, jednak spotkałem się z kilka razy z problemem niedokładnych wskazań oraz przerwami buzzera w teście ciągłości obwodu.
    Nie wiem zatem co wybrać, czy może któryś z Volcrafta? Np VC-330 lub VC- 335?
  • e-mierniki
  • Helpful post
    wodzu12240
    Level 13  
    W tej cenie to np miniaturowy unit 210 E . Bardzo fajny miernik dla elektryka , mierzy prąd stały i zmienny do 100A ma True RMS, rezystancje, pojemność, i bezdotykowo wykrywa pole elektryczne. małe wymiary zewnętrzne, na alledrogo można go kupić za ok 160 zł. Nawet na forum widziałem tutaj test tego miernika był jakiś czas na głównej stronie. Przy pomiarze prądu stałego i zmiennego na 4 zakresy do 2A, do 40 A i do 100A.
    wwd
    Level 10  
    Volcraft na papierze ma lepszą dokładność, ale po budowie widać że to chyba to samo...
    Jeśli chodzi o Uni-T to tylu samo jest zwolenników co przeciwników, przeszukałem tutaj trochę tematów i wiele osób je odradza.
  • e-mierniki
  • Helpful post
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    Jednak Unit-204 jeżeli cenisz autonomiczność przyrządu, bądź jeżeli masz jakikolwiek multimetr już, to przystawka cęgowa do niego.
    wwd
    Level 10  
    Tak się zastanawiałem przeglądając różne oferty i znalazłem parę ciekawych mierników. Dokładając stówę można kupić:
    KEWTECH KT203 - niestety nie ma TRMS,
    KYORITSU KEW2200 - też bez TRMS i pomiaru natężenia DC,
    Kyoritsu KEW2007R - ma TRMS ale brak pomiaru natężenia DC,
    APPA A12R - mało informacji o nim
    Dokładając 2 stówy mamy Brymen BM065s - ten wydaje się bardzo dobry ale... no właśnie 400zł za miernik...
  • Helpful post
    Folxs
    Level 13  
    Jeszcze godny rozważenia jest Mastech MS2108A (cena w zależności od kursu dolara i miejsca gdzie kupujesz - w chinach cena na dziś około 250zł) - niestety nie mam tego miernika ale mam inne sprzęty pomiarowe (pęseta RLC do SMD i jest naprawdę dobra, szybka i dokładna) także wolałbym Mastecha niż te Unity i inne Voltcrafty
    wwd
    Level 10  
    Dziękuję za pomoc. Na razie zdecydowałem się na UT210E.
    Zdecydował zakres do 2A i NCV.
    Miałem brać multimetr SANWA Cd771 ale brakowały by mi cęgów. Nie można mieć wszystkiego :)
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    Trochę z obawą podchodzę do tego zakresu 2A. Nie sądzę, aby pomiar był dokładny bądź komfortowy; raczej będą przekłamania wskazań.
    Folxs
    Level 13  
    Jak robisz małe pomiary to robisz pętlę 10x w cęgach i masz dokładniej (wtedy wskazanie jest x10 ale wiadomo - łatwo w pamięci obliczyć). Przy zakresie stricte 2A możesz mieć duże przekłamania z samego powietrza jak pisze wyżej kolega Bieda z nędzą
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    To stary sposób owinąć cęgi większą liczbą zwojów przewodu i wynik podzielić przez to, co napętaliśmy. Ale zawsze tego przewodu w zapasie nie ma. To ja już wolę rozłączyć obwód i pomiaru dokonać zwykłym amperomierzem.
    No chyba że, komuś zależy tylko na tym, aby stwierdzić, czy prąd w danym przewodzie płynie czy nie.
    Co do wskazań "z samego powietrza" to oczywista prawda. Zazwyczaj nawet wystarcza, że w bliskości szczęk znajdzie się jakiś metalowy przedmiot; a już nie daj Boże namagnesowany i mamy spore przekłamania. Bardzo często amperomierz cęgowy gubi się przy rozsianym polu elektromagnetycznym. Kilka przewodów w których płynie prąd i pomiar można wsadzić w buty. Tak, szczęki też trochę "widzą" swoim bokiem.
    Tradelectra

Level 12  
    Kolego moja rada przetestuj sobie te mierniki w jakimś sklepie lub kup w internecie na paragon masz możliwość zwrotu. Czasem jest lepiej dołożyć pare zł i nie żałować lub nie dokładać i się cieszyć że się nie przepłaciło.
    wwd
    Level 10  
    Koledzy, gdybym miał możliwość przetestowania i kupna na miejscu to pewnie bym skorzystał.
    Niestety w mojej okolicy nie mam takiego luksusu i większość rzeczy zamawiam w sklepach internetowych.
    Zrobiłem pożyczonym UT202 kilka pomiarów i zdecydowałem się na UT210E.

Dzisiaj chciałem pomierzyć prąd jaki idzie z akumulatora 18650 w latarce i okazało się, że pomiar z sond nie działa.
    Latarka po dołączeniu sond nie świeci, wyświetlacz nic nie pokazuje.
    Podpiąłem stary miernik a na jego sondę cęgi i wtedy pomiar jest ok.
    Działa pomiar napięcia, test ciągłości, nie działa niestety pomiar natężenia z sond we wszystkich trzech zakresach.
    Czy to normalne w tym mierniku? Tego akurat nie sprawdzałem a w instrukcji pisze aby mierzyć prąd cęgami i odpinać sondy.
    himan
    Level 16  
    Witam
    Akurat multimetr UT210E nie posiada możliwości pomiaru prądu przy wpięciu się szeregowo w obwód sondami pomiarowymi. Taką możliwość mają tylko niektóre multimetry cęgowe z dodatkowym zakresem uA lub mA dla dokładniejszych pomiarów niskich wartości prądu.
    wwd
    Level 10  
    Dziękuję za informację, nie wiedziałem tego i już pomyślałem że miernik może być zepsuty.