Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie nowych podzespołów, części elektronicznych

23 Maj 2018 14:29 201 3
 • Poziom 18  
  Czy próbował ktoś z Was tworzyć samemu lub przy współpracy z jakimiś firmami produkcyjnymi nowatorskie elementy elektroniczne ? Takie które jeszcze nie istniały na rynku. Nie chodzi o zamienniki, ale o nowe rozwiązania.
  Czy ktoś ma jakiejś doświadczenie w tym temacie i mógłby się podzielić ?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 37  
  To jest raczej bajka o żelaznym wilku.
  Zajmują się tym firmy - giganty, które dysponują miliardowymi budżetami na badania i rozwój.
  Czasy garażowych wizjonerów (na przykład założycieli znanej firmy owocowej) już minęły, niestety.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 18  
  Może i bajka, może i giganty. Czy ktoś się może próbował dogadywać z takimi gigantami ?
  A czy w Chinach wszyscy producenci podzespołów to giganci ?
  Może jeszcze zapytam w inny sposób, czy są jeszcze jacyś polscy producenci części elektronicznych ?
  Chodzi mi bardziej o podzespoły elektromechaniczne jak złącza, terminal blocki, przełączniki, przekaźniki ( RELPOL ) i tym podobne. Ale o elektroniczne także, jak ktoś ma taką wiedzę.
  Kiedyś był chyba Telpod co produkował rezystory, CEMI, jakaś unitra produkowała Isostaty.
 • Poziom 43  
  Rob napisał:
  Kiedyś był chyba Telpod co produkował rezystory, CEMI, jakaś unitra produkowała Isostaty.
  I wiele innych firm, które produkowały to, czego nie można było kupić na "zachodzie". Dziś nikt nie będzie w Polsce produkować rezystorów (np.) bo są już firmy, których produkcja trwa od lat i zaspokajają zapotrzebowanie każdego. Za niewiele więcej niż 1 zł jesteś w stanie kupić (detalicznie) 100 sztuk rezystorów o jednej wartości - ile wiec wynosi koszt dla hurtownika?

  Podobnie z innymi elementami - to się po prostu dziś nie opłaca. Te kilkadziesiąt lat temu - nie było innej możliwości, bo za rubla transferowego niewiele byś kupił w stanach... :) A dolar był tylko dla nielicznych dostępny.

  Obecnie nadal istnieje w Polsce kilka firm/zakładów produkujących jednostkowe serie jakichś elementów dla specyficznych zastosowań - owszem, ale firmy te produkują i projektują to co dany klient (na przykład wojsko) sobie zażyczy i w takiej ilości jakiej zażąda. Nie mówię, że rozpoczęcie produkcji seryjnej jakiegoś elementu jest niemożliwe - jest możliwe, ale koszt uruchomienia produkcji powala. A poza tym, aby można było uzyskać jakąś cenę pojedynczego elementu na poziomie dostępności dla Kowalskiego seria musiała by iść w dziesiątki milionów.
  Chiny wbrew pozorom nie "klepią na kolanie" elementów i podzespołów - maja bardzo wiele firm (mniejszych, większych i ogromnych) i zaspakajają potrzeby praktycznie całego świata w 80-90% - pracowały na to jednak dziesięciolecia - a że produkcje idą tam w milionach sztuk - nic dziwnego, że ceny konkurencyjne dla innych. A że jak pisałem produkują naprawdę dużo to i zyski duże. I nawet w wypadku nowego opracowania po prostu stać ich na to.
  W zasadzie dziś każda firma ma "przedstawicielstwo" w chinach a u siebie - w Kanadzie, USA czy gdzieś indziej na świecie firma to tylko grupa ludzi decydujących jak ma wyglądać nowy produkt i ile ma kosztować ... Resztę robi murzyn Chińczyk.