Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ogniwo Peltiera mogłoby zamrozić wodę przy moim zasilaczu ATX?

enderek0 24 May 2018 20:12 1161 12
 • #1
  enderek0
  Level 6  
  Chodzi o to, że chciałbym zrobić maszynę do lodów tajskich. Jak podłączyć ogniwa Peltiera tak, żeby mogły wyprodukować odpowiednie zimno przy moim zasilaczu ATX (specyfikacja poniżej)?
  Czy są jakiejś inne typy ogniw Peltiera czy jest tylko jedno?
  Jeżeli ogniwa Peltiera mogły pracować w tym napięciu i natężeniu to jak je podłączyć, szeregowo czy równolegle?
  Specyfikacja zasilacza:
  Power Supply Accopia IT-30F2 Intex
  600Watt ...
  ... DC OUTPUT +3.3V:35A +5V35A +12V:26A -12V:0.5A +5VSB:2A
 • #2
  Łukasz.K
  Level 27  
  Trzeba będzie równolegle gdyż za niskie napięcie zasilacza z tego co ja się orientuję. Poza tym trzeba by zrobić chłodzenie wodne gorącej strony ogniwa Peltiera, dlatego że na powietrznym ciężko będzie obniżyć temperaturę strony zimnej poniżej zera.
 • #3
  enderek0
  Level 6  
  Nie wiem czy 12V to niskie napięcie, czytałem na innym forum to pisało że 12V spokojnie wystarczy, żeby ogniwo zaczęło mocno chłodzić, a z chłodzeniem to ja już sobie poradzę, myślę że taki wentylator od CPU wystarczy z pastą termoprzewodzącą.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Ogniwa peltiera to pompy ciepła - z jednej strony pobierają ciepło, by z drugiej je oddać. Raczej wątpię by przy pomocy wentylatorka komputerowego udało się oddać tak duże ilości ciepła, by z drugiej strony ogniwa udało się uzyskać temperaturę ujemną. Oczywiście wszystko jest kwestią powierzchni (kubatury) jaką chcemy ochłodzić oraz jakości zastsowanej izolacji pomiędzy przestrzenią chłodzoną, a otoczeniem, obawiam się jednak że do lodów tajskich to dużo za mało...
 • #5
  kwazar
  Level 29  
  Akurat robiłem testy ogniwa Peltiera.
  Mam ogniwo TEC1-12708. Po stronie gorącej jest radiator 14x11x6 cm, oraz wentylator 12 cm, pracujący przy 8 V.
  Po stronie zimnej jest mały bloczek miedziany 10x4x4 cm, izolowany 5 cm styropianem.
  Po godzinie pracy bloczek miedziany ma w środku -15 st. C. Po stronie ciepłej radiator jest dobrze ciepły, ale nie gorący.

  Dodam tylko, że pracował przy 16 V i pobierał 6 A.
  Przy 12 V pobiera 5 A, ale nie mierzyłem temperatur przy takim napięciu.
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  kwazar wrote:
  Mam ogniwo TEC1-12708. Po stronie gorącej jest radiator 14x11x6 cm, oraz wentylator 12 cm, pracujący przy 8 V.
  Po stronie zimnej jest mały bloczek miedziany 10x4x4 cm, izolowany 5 cm styropianem.
  Po godzinie pracy bloczek miedziany ma w środku -15 st. C. Po stronie ciepłej radiator jest dobrze ciepły, ale nie gorący.

  Dodam tylko, że pracował przy 16 V i pobierał 6 A.

  Czyli wpakowałeś ok. 100W mocy, by ochłodzić objętość mniejszą niż 160cm3 (czyli niecałą szklankę) do -15st, zaś po stronie ciepłej miałeś 924cm3 czyli prawie litr.

  Nadal będę twierdził, że budowa lodówki do lodów w ten sposób nie ma sensu.
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  kwazar wrote:
  Mam ogniwo TEC1-12708
  Może robić za przykład, załóżmy że zaczynamy od 20stC, do schłodzenia i zamrożenia 0,1L wody potrzeba odebrać 42kJ energii, takie ogniwo przy sprzyjających warunkach osiągnie ok 60W mocy cieplnej, czyli w ciągu 12 minut powinno dać radę z zamrożeniem 0,1L wody widać że takich ogniw musiało by być wiele.
 • #8
  kwazar
  Level 29  
  Nie chodziło mi o to, aby była wysoka sprawność, a tylko o to by ochłodzić sosunkowo mały przedmiot do temperatury poniżej -10 st. C. Oczywiście poza zamrażarką.
  Również nie chodziło mi o zamrażanie lodów, tylko o pokazanie możliwości tego modułu Peltiera.
 • #9
  _jta_
  Electronics specialist
  To jest kwestia, ile ma być tych lodów - wychodzi, że mocy cieplnej wystarczyłoby na zamrożenie 0.5kg w ciągu godziny. Ale: (1) moc cieplna zależy od różnicy temperatur - im większa różnica temperatur, tym mniejsza pompowana moc cieplna, więc może jednak tylko np. 300g lodów na godzinę; (2) potrzebna jest dobra izolacja cieplna (trzeba by policzyć niezbędną grubość), dobre odprowadzanie ciepła z radiatora, dobre rozprowadzanie zimna w środku...
 • #10
  Łukasz.K
  Level 27  
  Zasadniczo moim zdaniem należy się skupić na dobrym chłodzeniu strony gorącej miedzianym wymiennikiem ciepła w którym krąży woda chłodzona przez miedzianą chłodnicę z wentylatorem. Takie zestawy kilkanaście lat temu były dostępne na Allegro. Można zbudować je własnoręcznie. Nie kombinować z chłodzeniem typu radiator + wentylator jak to jest zrealizowane w komputerach gdyż moim zdaniem szkoda marnować na to czasu dlatego że nie osiągnie się zadowalających rezultatów. Żal marnować właściwości ogniwa Peltiera przy pomocy nie chłodzenia go wodą. Oraz dać właściwe napięcie zasilające ogniwa. Przy zbyt niskim jak i zbyt wysokim będzie niewielka moc chłodzenia. Dobrze dobrane napięcie + dobry blok miedziany + pompka wodna + dobra chłodnica z wentylatorem + dobra izolacja strony zimnej od otoczenia może uda się zbudować z tego zamrażarkę. Pamiętajmy że każdy 1 °C strony gorącej zwiększa bezpośrednio temperaturę strony zimnej o około 1°C. Przy chłodzeniu wodnym z dobrymi elementami temperatura strony gorącej praktycznie nigdy nie osiąga 40°C. Gdyby użyć kawałek aluminiowego radiatora ta temperatura bez problemu osiągnie 60°C. W pierwszym przypadku osiągniemy np. -15°C, w drugim zaledwie 0°C.
 • #11
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Łukasz.K wrote:
  Żal marnować właściwości ogniwa Peltiera przy pomocy nie chłodzenia go wodą. Oraz dać właściwe napięcie zasilające ogniwa. Przy zbyt niskim jak i zbyt wysokim będzie niewielka moc chłodzenia.

  Ogniwa Peltiera pracują prądowo, a nie napięciowo. Zasada zasilania jest podobna jak w przypadku LED-ów.
  Zadbać należy o właściwą (optymalną) wartość prądu płynącego przez ogniwo, a nie napięcie (choć wielkości te są ze sobą ściśle powiązane).
 • #12
  _jta_
  Electronics specialist
  należy się skupić na dobrym chłodzeniu strony gorącej miedzianym wymiennikiem ciepła w którym krąży woda

  Krążenie naturalne, czy wymuszone (z użyciem pompy)? Wymiennik ciepła między czym, a czym?

  Do zwiększenia skuteczności chłodzenia wymyślono użycie ferrocieczy - chłodna płynie do magnesu, ciepła od niego ucieka - działa to jak pompa bez elementów ruchomych. Wynik: ciepło odpływa znacznie szybciej, niż poprzez duży blok miedziany, bo jest unoszenie ciepła, a w miedzi tylko przewodnictwo. W zwykłej cieczy, nie ferro, wystąpi konwekcja, jeśli ogrzewane miejsce będzie na dole; w ferrocieczy "konwekcja" zależy od położenia magnesu i jest dużo szybsza.
 • #13
  Łukasz.K
  Level 27  
  No może ta ferrociecz jest lepsza. Ja używałem wody która cyrkulowała przy użyciu pompki 12V i rezultaty są bardzo dobre. Generalnie jeżeli ktoś się decyduje na użycie czegoś tak egzotycznego jak ogniwo Peltiera to musi się liczyć z pewnymi kosztami. Różnica w temperaturze 20°C między gorącą powierzchnią ogniwa a otoczeniem to moim zdaniem wynik bardzo dobry.