Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do Baofeng UV-5R?

02 Cze 2018 22:42 5622 39
  • Poziom 5  
    Nie wiem, czy temat już był, jestem tu zupełnie nowy, ale chciałbym zapytac jaką antene mógłbym dokupić w cenie do max 200zł aby zwiekszyc zasięg tego radiotelefonu? Moze to byc rowniez antena stacjonarna.
  • Poziom 27  
    No właśnie, zacząć trzeba czy szukasz mobilnej czy stacjonarnej (jakieś wersje przenośne), budżet już znamy. Jest całkiem spoko.
    Kilka pytań jeszcze się nasuwa czy masz zdolności manualne i umiesz sam cis zmajstrować ? Czy raczej szukasz gotowca.
    Napisz proszę jeszcze gdzie mieszkasz. Blok czy dom wolnostojący, miasto, prowincja wieś, jakie masz możliwości montażu anteny gdzie chcesz jej używać? Jakie transmisje chcesz odbierać ( komunikaty służb, NOAA, ISS, czy komunikacja własna na PMR) tzn z jakiego pasma, 2m czy 70cm ? (144 czy 433 MHz )
  • Poziom 29  
    Taką sobie uczyń do odbioru ( nawet kosmosu ).
    Jaka antena do Baofeng UV-5R?
    Koszt niewielki a frajdy wiele.
    Jak będziesz zainteresowany, to podam więcej infirmacji.
  • Poziom 27  
    Radiokiller pokazał świetny projekt ale autor tematu powinien odpowiedzieć na postawione pytania, bo może chce tylko kupić ze względu na brak możliwości rękodzieła.
    Poza tym te antenę trzeba przeliczyć na daną częstotliwość, bo raczej nie jest ona szerokopasmowa.
  • Poziom 29  
    adversus napisał:

Poza tym te antenę trzeba przeliczyć na daną częstotliwość, bo raczej nie jest ona szerokopasmowa.

Przeliczyć - jak najbardziej. Jeżeli zmontowałeś już swoją, to spróbuj odebrać coś na 70 cm. Zdziwisz się pozytywnie. :D
  • Poziom 5  
    Mieszkam na wsi, mam możliwość zamontować tą antenę na dachu. Szukam najlepiej jakiegoś gotowca. Chciałbym słuchać służb, głównie straży pożarnej. Mam około 15-20km do stanowiska kierowania.
  • Poziom 27  
    Jeśli chcesz słuchać straży, zacznij od tego by się zorientować na jakiej częstotliwości pracują bo od tego będzie zależało jaka jest potrzebna antena ( jeśli tylko ta straż to kierunkowa jeśli coś więcej to już dookólna), w sensie jak ją dostroić, niektóre konstrukcje wystarczy skrócić ale warto od tego zacząć by sprawdzić czy radyjko z bliska łapie jakieś tam komunikaty.
  • Poziom 5  
    Wolałbym dookólną, żeby w razie czego słyszeć też inne służby. No z tego co wiem to pracują na VHF bodajże mniej więcej od 148,5MHz do 149,5MHz. Na oryginalnej antenie nie łapie żadnych komunikatow ze stanowiska kierowania.
  • Poziom 29  
    Jak długo słuchałeś, że stwierdzasz iż nic nie łapiesz ? Nie myśl, że w kółko coś nadają. Ustaw radio na ich częstotliwość i poczekaj aż będzie się paliło. :D
  • Poziom 5  
    Nie róbmy sobie żartów, to jest oczywiste że cały czas nic nie nadawaja, jednak gdy wyjeżdża auto a ja słyszę szumy chwilowe, to oczywiste że coś jest nie tak z antena. Chyba że się mylę
  • Poziom 29  
    Nie chodzi mi o żarty. Ja pół dnia czekałem aż odezwie się nastawnia dysponująca. Natomiast na Baofengu ustawiam częstotliwość stacjonarnego radia w pracy i będąc 5 m od anteny nie odbiorę nic poza pyknięciami - kodowane. Tak też może być w przypadku OSP czy PSP w Twojej miejscowości.
  • Poziom 5  
    Raczej tak nie jest bo wiem że są osoby w mojej okolicy które tego słuchają bez problemów.
    Wracając do tematu, jesteś w stanie polecić mi jakąś fajną zewnętrzna antenę do tego radia. I jeszcze jedno pytanie, czy takie anteny około 40cm firmy nagoya lub podobnych, mogą być przymocowane na zewnątrz do jakiegoś masztu i za pomocą kabla połączyć je z radiem? Mogą one pracować na zewnątrz?
  • Poziom 29  
    Są anteny samochodowe nagoya na kablu, poszukaj na alle....
    Nie mam doświadczenia z gotowcami.
    Zapytam tylko na jakich antenach odbierają osoby z Twojej okolicy.
  • Poziom 5  
    Na bazowych ale nie mam takiego budżetu na nie.
  • Poziom 27  
    Ja za swoją na samochód na 144Mhz dałem niecałą 100 pln, długość pi razy drzwi 1,6m razem ze uchwytem.
    Kupując taką, zmieniasz mocowanie na takie na maszt i masz w miarę dobrą dookólną, zawsze możesz minimalnie skrócić ( wg wzoru na długość fali). Te antenki 40cm to dobre do plecaka albo w kieszeń.
    Możesz jeszcze poszukać projektu tzw J-tki. Wykonać można z kabla symetrycznego 300ohm, lub z rurek, jest dużo projektów takich anten nawet na elektrodzie, idealna na jakiś maszcik.
  • Poziom 5  
    Możesz powiedzieć dokładnie jaki model masz tej na samochód? I z jakiej odległości udaje Ci sie nasluchiwac?
  • Poziom 29  
    Próbowałem też wykonać dipol półfalowy z 2 anten tekeskopowych. Też daje radę, 12 zł to nie majątek.
  • Poziom 27  
    Jak wystawiłem na 6 pietrze w centrum miasta to łapałem wszystkie służby, ale szybko się ten sport nudzi :) Robiłem tez ten dipol z 2 antenek teleskopowych, miałem popisane jakie długości do jakich pasm (służb) i spisywał się bardzo dobrze jak za kilka złotych wydanych na 2 antenki.
    Musze poszukać co to była za antena bo już kilka lat ja mam, kupowałem wtedy też taką na pasmo 70cm (433MHz) obie na uchwyt magnetyczny do auta (łatwa adaptacja do stacjonarnej czy na maszt).
  • Poziom 5  
    Hmm, no właśnie ja się zastanawiam czy jak przymocuje tą antenę samochodowa około 5m nad ziemią, czy to mi pozwoli nasluchiwac z tych 15-20km
  • Moderator
    adversus napisał:
    ... zawsze możesz minimalnie skrócić ( wg wzoru na długość fali)...

Czy możesz nam podać ten wzór "na długość fali"?
  • Poziom 27  
    Kolega @c2h5oh raczy żartować, ale spokojnie:
    Długość fali obliczamy w następujący sposób: Y=C/f, gdzie
    Y – Długość fali [m] C – prędkość światła [300000000 m/s](300000 km/h)
    f – Częstotliwość [Hz]
    Mając długość fali (konkretnej częstotliwości), i antenę o konkretnej długości na dane pasmo (półfalową, 5/8 czy na ćwierć fali itd) oraz znając długość fali możemy podstroić antenę skracając - trzeba uważać bo wydłużyć się nie da - czasem niektóre samochodowe pozwalają na minimalna korektę bo zamiast skracać fizycznie można troszkę schować w gnieździe gdzie jest wstawiony pręt dipola.

Poniżej zamieszczam link do kalkulatora długości danej fali (częstotliwości)
    http://ekalk.eu/flt_pl.html
    i na jego podstawie można obliczyć długości anten dla długości 1/4, 1/2 czy też 5/8 fali.
  • Poziom 5  
    Dzięki za propozycję, ale tak jak mówiłem, szukam gotowca.
  • Poziom 40  
    adrianx55 napisał:
    szukam gotowca.

Google, fraza np: "baofeng uv-5r antena zewnętrzna".
    Pozdrawiam
  • Moderator
    adversus napisał:
    Kolega @c2h5oh raczy żartować, ale spokojnie:
    Długość fali obliczamy w następujący sposób: Y=C/f, gdzie
    Y – Długość fali [m] C – prędkość światła [300000000 m/s](300000 km/h)
    f – Częstotliwość [Hz]
    Mając długość fali (konkretnej częstotliwości), i antenę o konkretnej długości na dane pasmo (półfalową, 5/8 czy na ćwierć fali itd) oraz znając długość fali możemy podstroić antenę skracając - trzeba uważać bo wydłużyć się nie da - czasem niektóre samochodowe pozwalają na minimalna korektę bo zamiast skracać fizycznie można troszkę schować w gnieździe gdzie jest wstawiony pręt dipola...

Nie "raczę żartować". Doradzając komuś i "podpierając" się wzorem należało by podać wzór w miarę prawidłowy.
    Nie wiem ile razy podawano na elektrodzie wzór na obliczenie anteny typu dipol.
    Przypomnę: 300/f[MHz]/4*k gdzie k jest współczynnikiem skrócenia.
    Dlaczego /4?
    Bo dotyczy dipola ¼λ. Skoro piszesz o antenach półfalowych lub 5/8λ to czemu nie wspominasz o zasilaniu takich anten (dopasowanie)? To nie jest tak, że napiszesz "masz kalkulator, policz sobie długość i masz antenę 1/2 czy 5/8 fali. To trzeba jeszcze dopasować do radia.
    Antena ¼λ jest najprostszym rozwiązaniem. Dla anten typu GP należy pamiętać o kącie przeciwwag (135°).
    Wypada też pamiętać, że Baofengi z zewnętrzną anteną (zwłaszcza o większym zyskiem) po prostu się zatykają.
    Wystarczy poczytać o antenach zewnętrznych budowanych amatorsko. Jest tego na elektrodzie i w internecie "od metra" a temat powraca co kilka miesięcy jak bumerang.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    c2h5oh napisał:
    Wypada też pamiętać, że Baofengi z zewnętrzną anteną (zwłaszcza o większym zyskiem) po prostu się zatykają.

Nie zauważyłem. J-ka dwupasmowa na wysokości 8m. Widoczność anten. Odległość ok. 150- 200m , dwa maszty na jednym anteny na ok. 170MHz, kilkadziesiąt metrów dalej anteny na ok. 148 MHz.
    Przy odbiorze stacji nawet z tego samego pasma kilka kanałów w górę/dół nie zauważyłem żadnego zatykania. Baofeng UV-5r.
  • Poziom 5  
    Panowie, myślicie że Antena SIRIO GP-3e, będzie dobra do tego baofenga uv 5r? Czy jeżeli połącze ją z baofengiem za pomocą kabla około 15-20m nie będzie potrzebny do niej żaden wzmacniacz?
  • Poziom 27  
    Wzmacniacz niekoniecznie, ale przy takiej odległości przede wszystkim dobry przewód antenowy (na 50 ohmów) coś w stylu H155 a lepiej jeszcze H1000

adrianx55 napisał:
    Panowie, myślicie że Antena SIRIO GP-3e, będzie dobra do tego baofenga uv 5r? Czy jeżeli połącze ją z baofengiem za pomocą kabla około 15-20m nie będzie potrzebny do niej żaden wzmacniacz?

Co do anteny całkiem przyzwoita, ale lepsze osiągi miałbyś na dobrze wykonanej J-tce, przy koszcie materiałów za połowę ceny tej sirio.
  • Poziom 5  
    Okej, jeszcze jedno pytanie. Jakie końcówki do tego kabla muszę kupić żeby połączyć tą Antene SIRIO GP-3e z baofengiem uv 5r?
  • Poziom 40  
    adrianx55 napisał:
    Jakie końcówki do tego kabla muszę kupić żeby połączyć tą Antene SIRIO GP-3e z baofengiem uv 5r?
    Wujek Google umarł ?.
    Do anteny: UC-1.
    Link
    Do Baofeng UV-5R: SMA.
    Link