Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste pytanie o moc diod led

11 Cze 2018 18:05 951 33
 • Poziom 3  
  witam, znalazłem stare diony u mnie w garażu, próbuje znaleźć informacje na ich temat ale nie ma nigdzie napisanego napięcia, ich nazwa HELIO HELI-ARRAY 7W 900LM DLA 200MA 3000K oraz 9w 1000lm dla 350mA, czy ktoś może wie jakie to będzie napięcie?
 • Poziom 3  
  no więc tak, kupiłem 3 zasilacze (używane) HLG-185H 24A 10A 24V impulsowy led, i nastał problem, kiedy próbuje podłączyć pod niego jedną diodę wtedy ona ledwo co lekko się żarzy, nie może polecieć na pełnej mocy, ona w ogóle powinna oślepiać, w czym jest problem?
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Górną granice 28V zasilacz nie zapewnia, dodatkowo są to za słabe diody do tego zasilacza
 • Poziom 3  
  ale podłączałem jedną diodę pod inny zasilacz, tej samej marki mean well tym razem 36 volt, dioda działała oślepiająco tylko za bardzo się grzała, skoro za słabe diody to chyba ona powinna się spalić pod tym zasilaczem a nie ledwo co działać, problem musi być gdzie indziej
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  problem musi być gdzie indziej


  Te moduły co masz wymagają koniecznie zasilaczy tzw. prądowych. Zasilenie ich z napięciowych może spowodować ich zniszczenie.
  Czyli dobierasz zasilacz na prąd, który jest podany na modułach, czyli zasilacz prądowy 200mA dla tych 7W, dla 9W potrzebny zasilacz 350mA.
  Jednocześnie trzeba się upewnić czy zakres napięcia podany na zasilaczu obejmuje zakres podany dla modułu. Szczególnie jeśli chodzi o górne napięcie.
  Ale w przypadku Twoich modułów każdy zasilacz oznaczany 10W lub więcej, powinien mieć Umax większe od tych przykładowo 28V, w danych które kolega ladamaniac dał tu wyżej.

  Możesz też podłączyć zasilacz prądowy o mniejszym prądzie niż nominalny modułu, wtedy moduł będzie ciemniej świecić, ale mniej się grzać.

  Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

  hardman73 napisał:
  pomyślałem sobie o tym że popełniłem poważny błąd w określeniu mocy diod, to miały być diody 7 wat, nie 9, czyli 7 wat podzielić na 0.2 ampera, wychodzi 35-36 volt, i to by się niestety zgadzało dlaczego tak słabo działa dioda, kolejny problem że sprzedawca który mi je sprzedał w ogóle nie chcę przyjąć zwrotu, więc 300 zł mam w plecy, czy jest jakaś możliwość żeby przemienić woltaż z 24 na 35? szkoda żeby te zasilacze przeleżały i miałbym kupować nowe  Sama zmiana napięcia zasilacza napięciowego nic nie da (zresztą nie jest to łatwa sprawa), bo te moduły wymagają stabilizacji prądu a nie napięcia (napięcie na modułach "samo" ustala indywidualnie w granicach podawanych w dokumentacji i bardzo zależy od temperatury, egzemplarza itp.).


  hardman73 napisał:
  powiedz mi proszę czy takie urządzenie zda egzamin i wszystko będzie ładnie działać? link niżej

  http://allegro.pl/przetwornica-step-up-8-5v-48v-250w-fvat-i7301268979.html


  Co do tej przetwornicy, to możliwe że od biedy by się nadała, poprzez ustawienie ograniczenia prądowego na niej na prąd nominalny modułów. Ale jest bardzo droga, droższa niż przeciętny zasilacz prądowy o wymaganych parametrach, co czyni jej użycie bezsensownym od strony ekonomicznej.


  Jeśli zdecydować się jednak użyć te zasilacze które już masz (głównie te 24V/10A) to możliwym rozwiązaniem było by zastosowanie uniwersalnych przetwornic z wyjściem prądowym przeznaczonych głównie do zasilania podświetlania w telewizorach. Są bardzo tanie ok. 4,5zł, ale trzeba je kupić w Chinach, co oznaczało by czekanie na przesyłkę.


  Dobrze jakbyś też podał orientacyjnie ile i których tych modułów diodowych chciałbyś użyć w swojej instalacji i ile jakich zasilaczy masz.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Z tego co podał typ zasilacza "HLG-185H 24A 10A 24V", to zasilacz prądowy, dodatkowo z regulacją napięcia i regulacją prądu, z dość dużym prądem jak na te diody .

  Zrób zdjęcie tych zasilaczy
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  HD-VIDEO napisał:
  "HLG-185H 24A 10A 24V", to zasilacz prądowy


  Tak patrzę do dokumentacji i widzę że jego "prądowość" jest raczej dość ograniczona. A już konkretnie w świetle tych COBów, które ma kolega hardman73, to całkiem nie pasuje i prądowo, i napięciowo. Nawet nie jest w stanie wejść w tryb prądowy przy tych COBach (7W-34Vmax; 9W-28Vmax):

  Proste pytanie o moc diod led
 • Poziom 3  
  Niestety, były to diody 7 wat , 0,2 ampera, czyli 36 volt, dlatego tak słabo działają te diody, mam inny zasilacz 36 volt i świecą bardzo mocno. Pomyliłem się na tych zasilaczach i gość nie chce ich z powrotem przyjąć, co mam z nimi zrobić? Nie chcę być 300 w plecy, znalazłem przetwornice Przetwornica STEP-UP 8,5V-48V 250W, tam jest napisane że sprawność 96% czyli małe straty, specyfikacje możecie tam znaleźć, czy moge ją podłączyć pod ten zasilacz i odpalić w taki sposób wszystkie diody?

  @rb401 co do przetwornic, właśnie zauważyłem że oszczędzanie przy zasilaczach z przetwornicami za pół ceny zasilacza to chyba nie będzie dobry pomysł, chciałem zaoszczędzić, mogę poczekać z miesiąc na te przetworniki za 4 zł, ale ile wyniesie wysyłka z chin? W ogóle jak one wyglądają ze strony sprawności? i jakie będą straty na mocy? Co do ilości to , wyjdzie mi z 7,8 ampera że wejdą 39 diod od zasilacza, chciałem ładnie oświetlić dom z zewnątrz.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  Niestety, były to diody 7 wat , 0,2a, czyli 36 volt, dlatego tak słabo działają te diody, mam inny zasilacz 36 volt i świecą bardzo mocno.


  Tak po pierwsze. Generalnie z tymi modułami i diodami LED w ogólności, jest tak że nadrzędnym parametrem w ich wykorzystaniu jest natężenie prądu. Od niego zależy jasność i w ogóle to czy pracuje w bezpiecznych warunkach. Napięcie na tych diodach jest sprawą pochodną.
  Dlatego w zasilaniu LED stosuje się zawsze, albo układy stabilizujące prąd (zasilacze i przetwornice prądowe itp.) albo dla diod małej mocy, co najmniej oporniki (np. na taśmach LED, kontrolkach itp.).

  Teraz konkretnie, te Twoje moduły 7W mają w dokumentacji nominalny prąd 200mA:

  DS-124-14-01-HeliArray_Series_7W-CERAMIC-1.pdf

  I w tej dokumentacji również producent gwarantuje że przy tych 200mA, napięcie na takim module ustali się w przedziale 33-40V (mierzone przy 25°C). Typowa podana wartość 36V, nie jest raczej istotna, bo raz, że nie koniecznie moduły, które masz są typowe a dwa, że napięcie zależy również od temperatury, czasu eksploatacji itp. .
  I teraz jeśli odwrócimy sprawę, to dostarczając stałego stabilizowanego napięcia, powiedzmy te 36V, zupełnie nie wiadomo jaki prąd będzie płynął w konkretnym module. W jednym wypadku przy tym napięciu może być tak duży że moduł się uszkodzi lub za mały jak na wymagania jasności.
  Czyli zupełnie nie tędy droga.
  Zasilanie takiego modułu musi zapewnić stały prąd 200mA i umieć dostarczyć co najmniej napięcie z przedziału 33-40V.
  Tak że odradzam takie próby.  hardman73 napisał:
  Przetwornica STEP-UP 8,5V-48V 250W, tam jest napisane że sprawność 96% czyli małe straty, specyfikacje możecie tam znaleźć, czy moge ją podłączyć pod ten zasilacz i odpalić w taki sposób wszystkie diody?


  Z przetwornicą jest ten sam problem co zasilaczami. Jeśli stabilizuje napięcie nie mając precyzyjnego progu limitowania prądu na 200mA, to się tu nie nadaje (bez co najmniej jakieś adaptacji).


  hardman73 napisał:
  Kolego rb401 co do przetwornic, właśnie zauważyłem że oszczędzanie przy zasilaczach z przetwornicami za pół ceny zasilacza to chyba nie będzie dobry pomysł, chciałem zaoszczędzić, mogę poczekać z miesiąc na te przetworniki za 4 zł, ale ile wyniesie wysyłka z chin? W ogóle jak one wyglądają ze strony sprawności? i jakie będą straty na mocy? Co do ilości to , wyjdzie mi z 7,8 ampera że wejdą 39 diod od zasilacza, chciałem ładnie oświetlić dom z zewnątrz.


  Przetwornice o których mówiłem:

  Proste pytanie o moc diod led

  Są to płytki bez konkretnego symbolu (na układzie scalonym BIT3260), które są reklamowane w kontekście podświetlania w telewizorach, ale to nie jest ważne bo to po prostu przetwornica podwyższająca ze stabilizacją prądu.
  Na AliExpress można je znaleźć wyszukując np. "LCD module constant current backlight":

  Proste pytanie o moc diod led

  W tej chwili jak widzę, na AliExpress (na ebay są też, ale cena bez sensu, dwa razy drożej) kosztują od $1,33, czyli 5,01zł sztuka (dwa miesiące temu płaciłem 4,44zł), z darmową przesyłką.
  W moim przypadku, zamówiłem jednocześnie w dwóch różnych sklepach z darmową przesyłką Yanwen i jedna przesyłka przyszła po 27 dniach a druga 33.

  Parametry jakie podaje Chińczyk są dość atrakcyjne np. :
  sprawność powyżej 92%,
  zasilanie w szerokich granicach, obejmujące 12V, 24V,
  maksymalne napięcie wyjściowe 75V,
  prąd wyjściowy, do 700mA, ustawiany za pomocą kombinacji oporników na płytce,
  i ładna wydajność mocowa, przy 24V deklaruje max. 60W.

  Ale jak jest w rzeczywistości, to może sam sprawdzę na dniach, bo ściągnąłem te przetwornice tak właściwie do testów, właśnie w kontekście zasilania modułów diodowych bardzo podobnych do Twoich (typowe napięcie 33V).
  Wcześniej już robiłem taki temat, czyli zasilanie ze stałego napięcia (akurat 12V) podobnych modułów, z mocą 7W , ale używałem spreparowanych pospolitych przetwornic na XL6009. Niestety do każdej przetwornicy trzeba było dodać dwa oporniki i diodę, wylutowywać elementy itp., czyli kupa roboty.
  A później znalazłem te w/w bajecznie tanie i bez roboty, z zapasem parametrów, to ściągnąłem je na wszelki wypadek, podobnych tematów w przyszłości.
  Tyle że temat "badawczy" tych przetwornic trochę sobie leżał bezczynnie. Ale teraz, ten Twój wątek mnie zmotywował, żeby wreszcie te moduły pobadać bliżej.
  Tak że gdybyś je zastosował, to mógłbym pomóc w jakiś problemach bo sam mam te płytki tu pod ręką.  Dodano po dłuższej chwili:  Co do ilości modułów na zasilacz to trochę źle liczysz, bo w wyliczeniu uwzględniasz prąd po stronie 24V i prąd na diodach, a to obwody o innym napięciu.
  Lepiej tak. Zasilacz HLG-185H 24A 10A 24V ma max. 187W a pojedynczy moduł 7W. Uwzględniając sprawność przetwornic, powiedzmy 90% wychodzi ilość modułów 187W*90%/7W = 24 sztuki. Biorąc poprawkę na straty w okablowaniu itp. przyjęcie 20 sztuk modułów na jeden zasilacz, było by pewniejsze.
 • Poziom 3  
  Sprawdzałem te płytki które podałeś na ali, przymierzam się do zakupu, ale zauważyłem w opisie

  When to 24V input: Vout = 75V Vout = 720mA maximum or 60W
  When to 12V input: Vout = 75V Iout = 400mA maximum or 30W

  Możesz trochę mi rozjaśnić o co chodzi? Mam rozumieć że pod nie mogę podłączyć max 60 wat? Przypominam że zasilacz ma 188W i 7.8A, czyli na 720mA i 60W albo mi się wydaje albo będzie za mało?

  Znalazłem na ali inne 2 bardzo tanie modele pod moje zasilacze, podaje niżej specyfikacje można sobie wpisać w google albo na ali:

  pierwsza przetwornica, napisane jest wydajność 97,4 % więc bardzo ciekawa

  200W DC-DC Boost Converter 6-35V to 6-55V 10A Step up Voltage Charger power

  druga przetwornica wydajność 90%

  DC-DC XL4016 200W 8A Converter Adjustable DC4-38 To DC 1.25-36V Power Supply Board LED Digital PWM Inverter module

  Czy mogę już zamawiać któryś z nich? One będą pasowały? Wole spytać niż się pomylić.
 • Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  Możesz trochę mi rozjaśnić o co chodzi? Mam rozumieć że pod nie mogę podłączyć max 60 wat? Przypominam że zasilacz ma 188W i 7.8A, czyli na 720mA i 60W albo mi się wydaje albo będzie za mało?  Obawiam się że nie do końca się dobrze rozumiemy.

  Nie da się praktycznie załatwić zasilania większej liczby tych modułów jednym zasilaczem (nawet stabilizującym prąd), bo można je łączyć jedynie szeregowo by przez każdy płynął ten sam prąd.
  A jeśli już zastosować połączenie szeregowe, to powoduje ono że napięcia się sumują. Czyli przykładowo dziesięć takich modułów połączonych szeregowo wymagało by max. 400V, czyli w praktyce bez sensu i niebezpiecznie.

  Dlatego moja propozycja o której tu piszę, to coś takiego:

  Proste pytanie o moc diod led

  Czyli linia 24V i z niej zasilane te przetwornice ($1.33) z wyjściem prądowym. Każda z przetwornic może obsłużyć jeden moduł z pewnością. Sumarycznie, zasilacz ten co masz, wystarczy na ok. 20 modułów diodowych, jak liczyłem tu wyżej.
  A czy dwa moduły pójdą z jednej przetwornicy (jak narysowałem), to nie mogę stwierdzić całkiem na 100% (z powodu ewentualnego potrzebnego 80V). Chińczyk podaje max 75V, ale wszystkie elementy w układzie wyjściowym tj. mosfet, diody, kondensator są na 100V. A zabezpieczenie przeciw przepięciowe jest ustalone na 97V (zmierzone w moim egzemplarzu).
  Tak że wydaje mi się że te 80V przy prądzie 200mA powinno być bez problemu.

  Zresztą mogę to jeszcze zweryfikować doświadczalnie. Tylko nie dziś, bo mam inne zajęcia. I muszę też znaleźć i dobrać odpowiednie obciążenie do prób.

  Na tą chwilę zrobiłem wstępne testy tej przetwornicy na obciążeniu ledowym 42V i przy prądzie 480mA (akurat taki prąd jest ustawiony fabrycznie na tych płytkach). Przy zasilaniu 24V i takim obciążeniu (czyli ok. 20W), na przetwornicy nic się nie grzeje i ogólnie ok.
  Sprawność dla tych parametrów, wyszła 93%.


  hardman73 napisał:
  Znalazłem na ali inne 2 bardzo tanie modele pod moje zasilacze, podaje niżej specyfikacje można sobie wpisać w google albo na ali:

  pierwsza przetwornica, napisane jest wydajność 97,4 % więc bardzo ciekawa

  200W DC-DC Boost Converter 6-35V to 6-55V 10A Step up Voltage Charger power

  druga przetwornica wydajność 90%

  DC-DC XL4016 200W 8A Converter Adjustable DC4-38 To DC 1.25-36V Power Supply Board LED Digital PWM Inverter module

  Czy mogę już zamawiać któryś z nich? One będą pasowały? Wole spytać niż się pomylić.


  Nie nadają się. Bo nie zapewniają stabilizacji prądu, o wartości jakiej potrzebują Twoje moduły.
 • Poziom 3  
  @rb401 jest jeszcze pewna rzecz, ja mam razem 3 zasilacze 188W a diod do podłączenia będzie około 60-70 to ile musiałbym wydać na te przetwornice? Patrząc na wzór i ilość diod pod jeden zasilacz, zamierzam wcisnąć przynajmniej 22-26 sztuki pod jeden zasilacz czyli wychodzi razy 3 zasilacze, oczywiście mogę się pobawić z lutowaniem, mam cały osprzęt, ale licząc że jedna przetwornica kosztuje 1.33$ i obsłuży 2 moduły, to mi wyjdzie za same przetwornice 51 dolarów czyli zaokrąglając 200 zł, napewno się opłaca?

  Znalazłem kolejne przetworniki na ali, czy te będą dobre?


  dc-dc boost converter constant current mobile power supply 10A 250W led driver

  -wydajność 96% i regulowane volty, ampery
  -zasięg konwersji voltów 8.5-48v do 10-50v
  -zasięg regulacji prądu 0.2-8A
  albo

  DC CC Max 9A 300W Step down Buck Converter 5-40v To 1.2-35V Power Supply Module XL4016 Led Driver

  wydajność 95% i regulowane volty, ampery
  -konwersja 5-40v do 1.2-35v
  -zasięg regulacji prądu 0.2-9A
  -maksymalna moc 300W
  -step down voltage, nie wiem co to znaczy

  oba są po 3.50$ z darmową wysyłką, czy takie będą w porządku?
 • Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  dc-dc boost converter constant current mobile power supply 10A 250W led driver

  -wydajność 96% i regulowane volty, ampery
  -zasięg konwersji voltów 8.5-48v do 10-50v
  -zasięg regulacji prądu 0.2-8A


  Jeśli nawet da się zregulować na 200mA, to z powodu zakresu napięć wyjściowych wynika że zasili tylko jeden moduł. Czyli za $3.5 nie jest wariantem godnym uwagi, tu w tym kontekście.  hardman73 napisał:
  DC CC Max 9A 300W Step down Buck Converter 5-40v To 1.2-35V Power Supply Module XL4016 Led Driver

  wydajność 95% i regulowane volty, ampery
  -konwersja 5-40v do 1.2-35v
  -zasięg regulacji prądu 0.2-9A
  -maksymalna moc 300W
  -step down voltage, nie wiem co to znaczy


  Step down to znaczy przetwornica obniżająca, czyli napięcie na wyjściu mniejsze niż na wejściu. Przy Twoich modułach potrzebujących do 40V przetwornica obniżająca nie ma za bardzo sensu (bo potrzebowałbyś zasilania więcej niż 40V). Po za tym ta akurat ze względu na 35V max na wyjściu, w żaden sposób nie jest przydatna.


  hardman73 napisał:
  licząc że jedna przetwornica kosztuje 1.33$ i obsłuży 2 moduły, to mi wyjdzie za same przetwornice 51 dolarów czyli zaokrąglając 200 zł, napewno się opłaca?


  Na tą chwilę nie potrafię zaproponować Ci innego rozwiązania o niższym koszcie jednostkowym niż te $1.33 na dwa moduły, które spełnia warunki pełnej poprawności, tj. stabilizacji prądu, sprawności itp. .

  Może ktoś z kolegów miałby jakiś konkurencyjny pomysł?
  Uprzedzam, oporniki szeregowe już były proponowane i kolega ladamaniac przepłacił to lądowaniem w koszu :wink: .
 • Poziom 3  
  A jakby zamiast puszczać na każdą 200mA poprostu ustawic prąd 5.4A , napięcie 36v, i podłączyć 27 diod razem tą przetwornicą za 3.5$? Przecież to wyniesie razem 200mA x 27 sztuk czyli daje 5.4A. 27 diod się nie dostosują do 200mA przy 5.4A? To tak nie może działać?
 • Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  To tak nie może działać?


  No właśnie problem w tym że nie może działać.
  Wszystkie diody LED mają specyficzną cechę powodującą że nie można ich traktować jak np. żarówki i niestety przy ich stosowaniu niezbędne są różne komplikacje jak zasilacze prądowe, oporniki itp. .

  Spróbuję ci to przedstawić na przykładzie tych Twoich modułów i ich dokumentacji.

  Popatrz na ten wykres dotyczący relacji prądu i napięcia jakiegoś przykładowego egzemplarza modułu:

  Proste pytanie o moc diod led

  Zwróć uwagę jaki jest stromy. Widać że przy 32V coś tam ledwo ledwo świeci (35mA) a już gdzieś 6 woltów wyżej prąd osiąga poziom destrukcyjny (400mA) dla tego typu.

  Ale idźmy dalej. To jest tylko przykładowy wykres dla jakiegoś egzemplarza, nazwany typowym, gdzie akurat 200mA odpowiada 36V. Ale jednocześnie producent, dla tego typu modułów deklaruje że realne położenie punktu 200mA na tym wykresie może znajdować się w zakresie napięć 33-40V.

  Proste pytanie o moc diod led

  Czyli wykresy dla dla wszystkich egzemplarzy tego typu modułów, wykazują w praktyce indywidualne przesunięcia od wykresu "typowego" (do -3V w lewo i do 4V w prawo) i wiadomo tylko że znajdują się w obszarze pomiędzy czerwonymi a zielonymi punktami:

  Proste pytanie o moc diod led

  i teraz popatrz na to co się dzieje kiedy do grupy takich rzeczywistych modułów dołączone jest jednakowe stabilizowane napięcie np. 36V (żółtawy obszar).
  Widać tu wyraźnie że w niekorzystnym zbiegu rozrzutów parametrów (ale wciąż zgodnych z dokumentacją), bardzo prawdopodobny staje się przypadek że przy tym 36V, jakiś moduł będzie ledwo świecił a drugi po prostu ulegnie awarii.

  A żeby było jeszcze trudniej, diody wykazują wyraźną zależność napięcia przewodzenia od ich temperatury. I praktycznie charakterystyka pracującej diody przesuwa się w lewo przy rosnącej temperaturze. Dla tych modułów różnica napięcia przewodzenia między zimną a gorącą diodą może być rzędu części wolta, co jednocześnie oznacza kilkudziesięcioprocentową zmianę (przyrost) prądu.

  Tak że jakby nie patrzeć, to zasilanie diod mocy ze stabilizowanego napięcia, nie ma racji bytu.
  Musi być coś co wymusi pracę modułów w pobliżu ich nominalnego prądu.
 • Poziom 3  
  W porządku, tak więc będę szukał dalej jakichś tanich komponentów i wkleje tutaj, tymczasem mam nadzieje że ktoś inny pomoże bądź zarzuci jakimś pomysłem w jaki sposób tanio to wszystko złożyć, będę wdzięczny.


  znalazłem inny regulator, jest 3-36v oraz 200mA, kosztuje 2 centy, ale musiałbym kupić każdy pod jedną diodę, czyli wyjdzie mi 1.4 dolara za wszystko, czy z tym będzie w porządku?

  nazwa

  TPS7A3001DGNR
  LDO Voltage Regulators IC -3V to -36V -200mA
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Niestety się nie nadaje. 200mA to maksymalny dopuszczalny katalogowy prąd tego stabilizatora. Ty potrzebujesz zasilacz stałoprądowy który ograniczy prąd na jeden moduł do 200mA. Ten moduł z linku po przeciążeniu albo zadziała zabezpieczenie i się wyłączy albo uszkodzi.
 • Poziom 3  
  Tak w ogóle chciałbym coś dodać, bo oprócz zasilacza HLG-185H-24A mam jeszcze inny zasilacz, działający, pod innym zasilaczem tj. mean well LPV-36-100 o mocy 100w 2.8A 36V wszystkie diody działają poprawnie, maksymalnie mogę podłączyć 14 sztuk, pod 2.8 ampera, więcej niż 14 sztuk nie działa, i nie potrzeba do tego zasilacza z wytyczonym prądem 200mA tylko 2.8A na 14 diod, wszystkie diody działają prawidłowo i oślepiająco przy tym zasilaczu LPV-36-100, czy na pewno ta przetwornica 250w po ustawieniu 5.4A i 36V z ali za 3.5 dolara o której pisałem wcześniej kilka postów wyżej sobie nie poradzi?
 • Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  wszystkie diody działają prawidłowo i oślepiająco przy tym zasilaczu LPV-36-100


  Tu jest problem że właśnie nie wiadomo czy działają prawidłowo (w sensie przestrzegania ich parametrów granicznych), bo jak się domyślam nie zmierzyłeś prądów poszczególnych diod, ani w tej metodzie nad tymi prądami nie panujesz.
  To że oślepiają nie jest miarodajne, bo istotne jest również jak długo będą świeciły do awarii czy degradacji mocy świetlnej, przy tak niekontrolowanych parametrach ich pracy.
  Tak że ani ja, i pewnie też inni nie dajemy żadnej gwarancji ile te moduły pożyją przy zasilaniu napięciowym.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  hardman73 napisał:
  witam, znalazłem stare diony u mnie w garażu, próbuje znaleźć informacje na ich temat ale nie ma nigdzie napisanego napięcia, ich nazwa HELIO HELI-ARRAY 7W 900LM DLA 200MA 3000K oraz 9w 1000lm dla 350mA, czy ktoś może wie jakie to będzie napięcie?
  Do zasilania LED stosuje się wyłącznie zasilacze prądowe, a nie zasilacze napięcia stałego.
  Stosowanie zasilaczy napięcia stałego może spowodować uszkodzenie LED. Nie jest znany prąd płynący przez LED - LED się grzeje (bo musi) a prąd jest zależny również od temperatury złącza.
 • Poziom 3  
  Jak ktoś ma jakiś inny pomysł bądź zna jakieś tanie przejściówki, proszę o pomoc i rozwiązanie, tymczasem będę szukał innych przetwornic, nie wydam 200 zł na osobne przetwornice bo to się praktycznie mija z celem
 • Poziom 3  
  @rb401 a wcześniej coś wspominałeś że można złożyć taką przetwornice z części pierwszych wlutowując tam osobne rezystory i inne rzeczy, możesz rozwinąć o co chodzi i czy wyjdzie taniej? Nie szkodzi że kupa roboty, mogę się pobawić bo mam dużo wolnego czasu. Czy samodzielne złożenie przetwornicy wyjdzie taniej?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  hardman73 napisał:
  bądź zna jakieś tanie przejściówki
  Jakie przejściówki?
  Czego dokładnie potrzebujesz?
 • Poziom 3  
  chodziło mi o przejściówki 24V do 36V przy 200mA, czyli przetwornice
 • Poziom 35  
  hardman73 napisał:
  @rb401 a wcześniej coś wspominałeś że można złożyć taką przetwornice z części pierwszych wlutowując tam osobne rezystory i inne rzeczy, możesz rozwinąć o co chodzi i czy wyjdzie taniej?


  Nie tyle z części pierwszych, bo przerabiałem bardzo popularne przetwornice z układem XL6009 na pracę prądową:

  Proste pytanie o moc diod led

  usuwałem z oryginalnych płytek potencjometr i jeden z oporników, a na pomocniczej płytce dokładałem dwa oporniki i diodę zenera.
  Z linii 12V przetwornice zasilały stałym prądem moduły ledowe mocą 7W (akurat u mnie napięcie pracy tych modułów to ok. 33V) i sprawnością 91%.
  Przy tym układzie scalonym akurat limitem jest napięcie 40V, tak że jedna przetwornica zasilała jeden moduł. No i działa bez problemu, przeszło testy klimatyczne i ogólnie w porządku.
  Ale to robiłem wtedy, kiedy jeszcze nie natknąłem się na te przetwornice "LCD backlight" po $1.33. Dziś raczej bym użył tych drugich.

  Co do ekonomiki rozwiązania z tymi przerobionymi przetwornicami z XL6009, to jak widzę, chodzą w tej chwili gdzieś po min. $0.80. A każda starczy tylko na jeden moduł, wobec tego nie są konkurencyjne do tych po $1.33, które zasilą dwa.
  Jedyny plus to akurat to że są gabarytowo znacznie mniejsze, co z drugiej strony jednak oznacza że się bardziej grzeją. Doświadczalnie dla tych modułów z XL6009, przyjąłem że mogą dać max. 10W w takim zastosowaniu.

  A co do składania z, jak to nazywasz, części pierwszych, to wątpię czy dało by się jakoś mocno cenę zbić wobec tych gotowych rozwiązań, tym bardziej że trzeba by zrobić własne płytki itd. .
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Po co kombinować, skoro za 8zł można kupic na Allegro gotowy zasilacz "Zasilacz LED driver halogen 10W 200mA "
 • Poziom 3  
  tylko diod jest 80 do podłączenia, razem wyjdzie 680 zł
 • Poziom 35  
  Freddy napisał:
  Po co kombinować, skoro za 8zł można kupic na Allegro gotowy zasilacz "Zasilacz LED driver halogen 10W 200mA "


  Dobre pytanie. Ale trochę poniewczasie. Bo już w #3 kolega się uwikłał w kupno zasilaczy i teraz szuka opcji "ekonomicznej" wybrnięcia z problemu.

  A co do mojego projektu, koncepcja jednego zasilania SELV i przetwornic prądowych w punktach gdzie były COBy, okazała się bardzo optymalną, bo pozwoliła m.in. na uproszczenia układów sterujących (przetwornice ładnie da się ściemniać PWM i kluczować logiką) itp. A przede wszystkim za względu na specyfikę miejsca, bardzo bezpieczną w użytkowaniu.