logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jaka automatyka do bramy dwuskrzydłowej? (integracja z instalacją alarmową)

phoenix_g 24 Cze 2018 19:27 2052 14
  • #1 17294525
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Prosiłbym o pomoc w doborze automatyki do bramy dwuskrzydłowej.
    Szerokość jednego przęsła to 2 metry, waga jednego skrzydła to 80kg.
    Słupki do przymocowania skrzydeł bramy mają szerokość 60cm od strony posesji i głębokość 40cm . Chciałbym aby skrzydło bramy było zamocowane w połowie głębokości słupka czyli 20cm od brzegu słupka. Fajnie jakby napęd był w miarę cichy.

    Budżetu jakoś specjalnie nie mam określonego ale chciałbym rozwiązanie za które nie przepłacę, a które będzie niezawodne i posłuży lata. Czyli gdybym użył analogii do motoryzacji to powiedziałbym, że nie potrzebuję mercedesa klasy S z silnikiem AMG, wystarczy mi dobra Toyota albo taka Kia Stinger.

    Nie wiem czy to ważne na etapie wyboru automatyki bramowej ale chciałbym aby możliwe było sprzężenie tego z instalacją alarmową. Chodzi o sytuację, że tworzę sobie np strefę 'wjazd na posesję' i jak strefa zostanie 'uzbrojona' to otwarcie bramy lub furtki spowoduje włączenie się alarmu.

    Wiem, że jeżeli chodzi o ogranicznik krańcowy zamknięcia bramy to będzie on potrzebny - jeżeli chcę mieć spokój i bezobsługowe rozwiązanie przez lata.
    Natomiast proszę też o informację jak to wygląda jeżeli chodzi o ograniczniki krańcowe otwarcia bramy? Czy są tak samo niezbędne?
  • #2 17294559
    luk9753
    Poziom 24  
    Posty: 1145
    Pomógł: 63
    Ocena: 147
    Najlepiej było by widzieć kilka fotek bramy żeby można było coś doradzić.
  • #3 17294969
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Bramy jeszcze nie ma zamontowanej, w tej chwili będą wylewane fundamenty pod ogrodzenie i potrzebuję poprowadzić kable. W związku z tym chciałem już wybrać napęd do bramy żeby wiedzieć gdzie poprowadzić i wyprowadzić okablowanie.
    Nie wiem co mogłyby dodatkowo wnieść zdjęcia. Dwa słupku oddalone od siebie o 4 metry o wymiarach tak jak opisałem wcześniej.
  • #4 17295524
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 42  
    Posty: 7018
    Pomógł: 623
    Ocena: 2111
    Jeśli to możliwe, to wcale nie montuj zawiasów w środku słupków tylko bliżej , bo będziesz miał mniejszy wybór wśród siłowników i większe koszty.

    Dodano po 43 [minuty]:

    phoenix_g napisał:
    Nie wiem czy to ważne na etapie wyboru automatyki bramowej ale chciałbym aby możliwe było sprzężenie tego z instalacją alarmową. Chodzi o sytuację, że tworzę sobie np strefę 'wjazd na posesję' i jak strefa zostanie 'uzbrojona' to otwarcie bramy lub furtki spowoduje włączenie się alarmu.

    Nie widzę tu większego sensu ani jakiejś dodatkowej ochrony. Może w czuwaniu nocnym sprawdzenie , czy brama jest zamknieta.
    Chcesz chronić podwórze, to zamontuj bariery, czujniki zewn.+ prealarm. itd. Złodziej nie będzie forsował bramy by cicho dostać się do Twojego domu- przejdzie przez furtkę ogrodzenie, przetnie siatkę itd. Ponadto wymaga to i tak montażu jakichś włączników krańcowych, co w praktyce nie jest takie łatwe przy bramie skrzydłowej. Możesz ew. podpiąć się pod linie fotokomórek wewnętrznych na otwarcie ( jeśli w ogóle będą i możliwy jest montaż).
  • #5 17295784
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Jeśli to możliwe, to wcale nie montuj zawiasów w środku słupków tylko bliżej , bo będziesz miał mniejszy wybór wśród siłowników i większe koszty.


    W momencie gdy napisałem, że plan jest by zamontować jest pośrodku (20cm od krawędzi słupka) kierowałem się przede wszystkim estetyką. Oczywiście w tej chwili mam możliwość zamontowania ich gdziekolwiek, więc w jakiej w takim razie odległości zamontować zawiasy aby się nie ograniczać w wyborze siłowników?

    andrzej lukaszewicz napisał:
    Nie widzę tu większego sensu ani jakiejś dodatkowej ochrony. Może w czuwaniu nocnym sprawdzenie , czy brama jest zamknieta.


    Przykład - jak ktoś chciałby Ci wyprowadzić samochód to musi najpierw otworzyć bramę. Oczywiście jest jeszcze garaż do sforsowania ale gdyby bramę też dało się 'uzbroić' to byłoby to na pewno przydatne.

    andrzej lukaszewicz napisał:
    Chcesz chronić podwórze, to zamontuj bariery, czujniki zewn.+ prealarm. itd. Złodziej nie będzie forsował bramy by cicho dostać się do Twojego domu- przejdzie przez furtkę ogrodzenie, przetnie siatkę itd. Ponadto wymaga to i tak montażu jakichś włączników krańcowych, co w praktyce nie jest takie łatwe przy bramie skrzydłowej. Możesz ew. podpiąć się pod linie fotokomórek wewnętrznych na otwarcie ( jeśli w ogóle będą i możliwy jest montaż).


    Czujki zewnętrzne - nie mam z nimi doświadczenia ale obawiam się, że mogłyby reagować na koty, psy, gałęzie drzew, zmiany temperatur itd... bariery... hmm gdyby były w świetle bramy mogłyby się sprawdzić, to samo fotokomórki wewnętrzne - natomiast nie wiem czy są jakieś takie które działają jak czujka - czyli gdy nie ma sygnału z czujki (przecięcie kabla, sabotaż) to wyzwala to alarm.

    Dodano po 38 [minuty]:

    Czy z barier podczerwieni montowanych na słupku od strony posesji sprawdziłoby się coś takiego:
    Bariera podczerwieni BS-BD2
  • #6 17307048
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Na razie nie było ani jednej porady odnośnie automatyki bramowej? "Nikt się nie orientuje?
  • #7 17307305
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Posty: 9540
    Pomógł: 2094
    Ocena: 3613
    Nikt się nie odezwał więc ja poruszę gniazdko pcheł...
    Wszelkie konkretne zalecenia co do modelu automatyki są nacechowane subiektywizmem radzących (każdy otrzaskany montażysta ma swoje typy, nikt nie montuje wszystkiego a forum to nie portal handlowy i wszelkie tendencje widziane są tu negatywnie) więc co do tak ogólnego sformułowania "co zamontować" - do bramy, do której zamontować można właściwie wszystko aby na grube słupki - trudno oczekiwać, coby ktoś dał autorytatywną odpowiedź - taki i taki a tamten nie....

    Można tylko dać kilka ogólnych porad jak kupować i związanych ze specyfiką bramy:

    Jeśli masz zamiar zamawiać w pakiecie z montażem i gwarancją - wyszukaj w okolicy montażystów i przedstaw tu ich typy, jeśli sam będziesz walczył: popatrz po cenach, wyglądzie (o gustach nie ma dyskusji) i daj swoje typy a wtedy się pomyśli który lepszy lub gorszy.

    Technicznie - masz do wyboru 3 rodzaje napędów: tubowe (wyglądające jak miniaturowe siłowniki do koparek - estetyka dyskusyjna ale niektórym się podoba, przeważnie mocne, większość na 230V ale przez to nieco hałaśliwe, do niektórych lekkich i o delikatnej konstrukcji bram po prostu za mocne - bywało że u ludzi gięły przęsła), kryte - obudowa zakryta z góry - suwak wystaje u dołu (nie oznacza to że odporniejsze na pogodę tylko bardziej "designerskie" a jeśli nieco droższe na 24V to sterowanie z wypasem i cichutkie) i najdroższe łamane - w kształcie sporych skrzynek mocowanych do słupków z dźwigmiami poruszającymi skrzydła - właściwie bezszmerowe, najłatwiejsze w montażu (niektórym nie podobają się owe skrzynki, mnie akurat bardziej od pałek klasycznych siłowników przy skrzydłach).
    Jeśli wybierzesz tubowe lub kryte suwakowe i będziesz montował w połowie grubości słupka zawiasy - siłowniki muszą mieć minimum 40 cm wysuwu - a najlepiej ponad 50 - to tzw wersje przedłużane.
    Łamane podejdą każde (brama jest leciutka) - kwestia ceny i gustu .

    Z tym wyborem to jak z kupnem laptopa - pytają znajomi - mam tyle i tyle kasy - powiedz co kupić - to wyświetliłem listę z Komputronika o podobnej specyfikacji - i było tego ze dwie setki i weż doradź...
    Tak że pooglądaj, wybierz rodzaj - tubowe, kryte, ramieniowe - potem nieco poszukaj i daj swoje typy - metodą eliminacji i podpowiedzi coś wyjdzie.

    Co do zabezpieczenia - przecież wystarczy standardowa czujka kontaktronowa z magnesem (taka sama jak do drzwi domowych - może z trochę lepszym zasięgiem magnesu) i podpięcie jej kablowo do centralki alarmu. Niektóre sterowniki bramowe mają wyprowadzoną sygnalizację otwierania ale też trzeba kabel od bramy do centralki podciągnąć więc od tej funkcjonalności wyboru bym nie uzależniał - tym bardziej że złodziej jej z pilota nie będzie otwierał tylko wyrwie z zawiasów albo odkręci siłowniki.
  • #8 17309020
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Zabezpieczenie:
    Kontaktron - jeżeli chodzi o montaż to jedyną wadą byłby kawałek zwisającego kabelka gdzie wychodzi on z profilu bramy i wchodzi do słupka. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to z tego co poczytałem to zwyczajny pojedynczy łatwo oszukać magnesem, tutaj będzie jeszcze łatwiej bo będzie go widać gołym okiem. No więc albo wchodzi w grę kontaktron spolaryzowany albo dwa jeden przy drugim gdzie ten drugi jest zamontowany bez magnesu i reaguje na zewnętrzne pole magnetyczne. Nie za bardzo znalazłem taki który byłby spolaryzowany, wpuszczany w możliwością instalacji na podłożu metalowym... jakieś sugestie?

    Automatyka bramowa:
    poszukałem, poczytałem - najbardziej podobają mi się te z ramionami łamanymi. I tutaj znalazłem coś takiego jak Nice Hop One Link do strony producenta
    Czy to się nadaje? Jest w miarę niezawodne?
    Co do cen to aż tak dużego rozrzutu nie zauważyłem, tzn gdybym wybrał tubowe lub kryte o tej samej funkcjonalności/jakości to z ceną mógłbym zejść o jakieś 20%. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
  • #9 17309068
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa
    Posty: 9540
    Pomógł: 2094
    Ocena: 3613
    Co do ramieniówek to miałem do czynienia z Came Flex, sztuka działa już parę lat - ale do ciebie za małe.
    Nice Hop - pewnie niezłe - nie miałem w rękach, to ulepszona wersja Nice POP - których 2 sztuki działają na tyle długo że nie bardzo pamiętam kiedy je montowałem - na pewno ponad 5 lat. Awaryjność mechaniczna zerowa, elektryczna (w tych montowanych przeze mnie to nie wystąpiło) - wysychanie kondensatora na zasilaniu - usterka łatwa w usunięciu.
    No i ogólnie dość delikatne - na pewno łatwiej wyłamać niż tubowe ale dla chcącego i tubowy to patyk.... .
    Kontaktron można zamontować w odboju centralnym a magnes w wycięciu dolnej belki któregoś skrzydła (zestaw na zamkniętej bramie będzie kompletnie niewidoczny) - tylko potrzebny staranny wodoodporny montaż i utrzymanie antyśniegowej higieny podjazdu.
  • #10 17309156
    luk9753
    Poziom 24  
    Posty: 1145
    Pomógł: 63
    Ocena: 147
    Nice Hoope mam zamontowany na własnej bramie, przez 4 lata zrobił ponad 10 tyś manewrów, potrzebuje raz na rok wyregulowania krańcówek bo wygniata się podkładka od śruby regulującej. Ogólnie polecam, zamontowałem tych napędów naprawdę sporo i jak narazie bez żadnych reklamacji.
  • #11 17309169
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    luk9753 napisał:
    Nice Hoope mam zamontowany na własnej bramie, przez 4 lata zrobił ponad 10 tyś manewrów, potrzebuje raz na rok wyregulowania krańcówek bo wygniata się podkładka od śruby regulującej. Ogólnie polecam, zamontowałem tych napędów naprawdę sporo i jak narazie bez żadnych reklamacji.


    Czy to znaczy, że nie ma pan ograniczników/odbojników zamknięcia / otwarcia bramy montowanych w podłożu? (używane są tylko te które są w montowane w siłownikach?).
    Jeżeli tak to jak sprawuje się to rozwiązanie, chodzi o to jak równo są skrzydła bramy przy jej zamknięciu (idealnie, przesunięte względem siebie o 1, 2, 3 cm?) oraz jaka jest stabilność skrzydła w stanie zamkniętym, czy są jakieś luzy przy delikatnym popychaniu ręką?
  • Pomocny post
    #12 17309253
    luk9753
    Poziom 24  
    Posty: 1145
    Pomógł: 63
    Ocena: 147
    Nie mam żadnych ograniczników na zamknięciu i otwarciu, tylko te w siłownikach. Tak jak napisałem raz na rok trzeba podejść z imbusem rozmiar 6 i zrobić pół obrotu dokręcając żeby zniwelować odgniecenie na podkładce. Położenie bramy dzięki takiemu rozwiązaniu da się wyregulować co do milimetra. Stabilność jest taka jak mocno ustawisz napór skrzydła wierzchniego na spodnie, można ustawić mocne napięcie lecz nie jest to zdrowe dla siłowników oraz przy braku napięcia ciężko rozsprzęglić siłowniki.
  • #13 17311602
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Ja ogranicznik na zamknięciu będę montował z tego powodu iż do bramy nie chcę żadnego płaskownika tzn jedno skrzydło nie będzie się opierało o drugie w pozycji zamkniętej.

    Sprawa kontaktronu... ogromny problem ze znalezieniem takiego który byłby wpuszczany, z polaryzacją i możliwością montażu na powierzchni metalowej.
  • #14 19747563
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Minęły 3 lata od zamontowania napędu. Na razie nie mam żadnych, najmniejszych problemów. Zdecydowałem się na napęd Nice HOPP ONE. Funkcjonuje to bez ograniczników końcowych (są tylko te zamontowane w samym napędzie). Przy dużym wietrze widać, że skrzydłami troszkę rusza. Jeżeli chodzi o wyregulowanie jednego skrzydła względem drugiego (płaszczyzna po zamknięciu) to nie ma z tym najmniejszego problemu. Jedyna rzecz którą sugerowałbym producentowi do poprawy to mocowanie pokryw siłowników. Są tam wkręty które wchodzą w plastik i chyba montażysta musiał jeden za mocno dokręcić bo teraz nie da się go dokręcić, a wystarczyłoby gdyby była śrubka i metalowy gwint.
  • #15 19747581
    phoenix_g
    Poziom 9  
    Posty: 43
    Ocena: 2
    Minęły 3 lata od zamontowania napędu. Na razie nie mam żadnych, najmniejszych problemów. Zdecydowałem się na napęd Nice HOPP ONE. Funkcjonuje to bez ograniczników końcowych (są tylko te zamontowane w samym napędzie). Przy dużym wietrze widać, że skrzydłami troszkę rusza. Jeżeli chodzi o wyregulowanie jednego skrzydła względem drugiego (płaszczyzna po zamknięciu) to nie ma z tym najmniejszego problemu. Jedyna rzecz którą sugerowałbym producentowi do poprawy to mocowanie pokryw siłowników. Są tam wkręty które wchodzą w plastik i chyba montażysta musiał jeden za mocno dokręcić bo teraz nie da się go dokręcić, a wystarczyłoby gdyby była śrubka i metalowy gwint.

    Dodano po 11 [minuty]:

    Sprzęt wybrany, zainstalowany i działa.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje automatyki do bramy dwuskrzydłowej o szerokości przęsła 2 metry i wadze 80 kg, z możliwością integracji z systemem alarmowym. Wskazano na estetykę montażu zawiasów oraz na potrzebę cichego działania napędu. Użytkownik rozważa różne typy napędów, w tym ramionowe, oraz ich kompatybilność z czujnikami alarmowymi. W dyskusji pojawiły się sugestie dotyczące modeli automatyki, takich jak Nice HOP ONE, oraz doświadczenia z ich użytkowaniem. Użytkownicy podkreślają znaczenie odpowiedniego montażu i regulacji, a także wskazują na problemy z kontaktronami i ich instalacją.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA