logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Raspberry PI 3 B+ nie uruchamia się, brak zielonej diody i obrazu

MatiPl01 04 Sie 2018 14:44 2655 8
REKLAMA
  • #1 17366214
    MatiPl01
    Poziom 6  
    Posty: 14
    Witam. W zeszłym tygodniu w piątek zakupiłem Raspberry Pi 3 B+. We wtorek tydzień później zainstalowałem system i rozpocząłem swoją przygodę z urządzeniem. Początkowo wszystko działało poprawnie, lecz dziś, podczas korzystania z malinki, nagle zgasła zielona dioda i połączenie zostało przerwane (użytkowałem przez ssh korzystając z VNC Viewer). Aby się upewnić, że to nie wina połączenia podłączyłem rpi do monitora, lecz nadal nie było żadnego obrazu. Wcześniej pojawiał się pulpit i miałem możliwość normalnego sterowania jak na komputerze (wgrałem system raspbian z graficznym interfejsem). Po odłączeniu przewodu zasilającego, przeinstalowałem system i upewniłem się, że wszystko jest dobrze podłączone (karta nie leży luźno w slocie). Od tego czasu nie widzę graficznego interfejsu oraz nie świeci się zielona dioda, wskazująca na pracę urządzenia. Nie wiem co jest przyczyną i mam pytanie, czy można to naprawić samemu, czy jest to wina urządzenia i wymaga serwisu. Proszę o rozpatrzenie i pomoc.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 17366398
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8017
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1866
    Na PCB jest bezpiecznik.

    Sprawdź na złączu GIPO pin 2 (+5V) a pin 39 (GND) - czy masz +5V
  • #3 17366634
    MatiPl01
    Poziom 6  
    Posty: 14
    Tak, mam napięcie, lecz przy pomiarze gaśnie dioda. Pokazuje prawie 5V, ale mogę mieć mniej dokładny woltomierz, bo mam jeszcze wskazówkowy, a nie elektryczny wyświetlacz.

    Dodano po 14 [godziny] 41 [minuty]:

    Zbudowałem taki układ, który jest zasilany na 3.3 V, więc chyba nie powinno się spalić? (czy jest taka możliwość?)

    Jeszcze jest napisane: "the circuit is similar to the one in last chapter", a ten z poprzedniego rozdziału zbudowałem i działał, jak powinien.
    Załączniki:
    • Raspberry PI 3 B+ nie uruchamia się, brak zielonej diody i obrazu 1.png (909.75 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #4 17368212
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8017
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1866
    Pomiar woltomierzem nie ma prawa wygaszać diody LED, chociaż w tej wersji jest inaczej sterowna.

    Jeżeli 3,3V pobierasz z PI 3, to połączenia sa prawidłowe


    Pozostaje sprawdzić PI 3 na nowej karcie SD
  • REKLAMA
  • #5 17368328
    MatiPl01
    Poziom 6  
    Posty: 14
    HD-VIDEO napisał:
    Pomiar woltomierzem nie ma prawa wygaszać diody LED, chociaż w tej wersji jest inaczej sterowna.

    Jeżeli 3,3V pobierasz z PI 3, to połączenia sa prawidłowe


    Pozostaje sprawdzić PI 3 na nowej karcie SD

    Bezpiecznik działa, mam 5V między 2. i 39. oraz 4. i 39. pinem, ale nie mam napięcia między pinami 3.3V a GND. Nie wiem jak działa tan bezpiecznik, że nie zabezpiecza. :(

    Czyli teoretycznie, jeżeli w zmontowanym układzie płynął prąd o napięciu 3.3V, to malinka nie powinna ulec uszkodzeniu? Zasilacz ma 5V 3.1A
  • #6 17368380
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8017
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1866
    Bezpiecznik, dodatkowo jest to bezpiecznik polimerowy powracalny jest od strony napięcia zasilania +5V gniazda miniUSB, z 5V jest m.in wytwarzane 3,3V a te nie są zabezpieczone bezpiecznikami. Kontroler napięć to MXL7704

    Dodano po 2 [minuty]:

    MatiPl01 napisał:
    Czyli teoretycznie, jeżeli w zmontowanym układzie płynął prąd o napięciu 3.3V,


    Tego nie rozumiem; zwarłeś 3,3V (przeciążyłeś tą linię) na szynie GPIO ?, czy wprowadziłeś z zewnątrz napięcie 3,3V do GPIO ?
  • REKLAMA
  • #7 17368533
    MatiPl01
    Poziom 6  
    Posty: 14
    HD-VIDEO napisał:
    Bezpiecznik, dodatkowo jest to bezpiecznik polimerowy powracalny jest od strony napięcia zasilania +5V gniazda miniUSB, z 5V jest m.in wytwarzane 3,3V a te nie są zabezpieczone bezpiecznikami. Kontroler napięć to MXL7704

    Dodano po 2 [minuty]:

    MatiPl01 napisał:
    Czyli teoretycznie, jeżeli w zmontowanym układzie płynął prąd o napięciu 3.3V,


    Tego nie rozumiem; zwarłeś 3,3V (przeciążyłeś tą linię) na szynie GPIO ?, czy wprowadziłeś z zewnątrz napięcie 3,3V do GPIO ?


    Jak na wysłanym schematycznym rysunku do GPIO na płycie podpiąłem przewód, który następnie wpiąłem do niebieskiego elementu (nie wiem jak to nazwać) na płytce stykowej i zbudowałem układ według schematu.
  • #8 17368587
    lukaszd82
    Poziom 31  
    Posty: 1460
    Pomógł: 143
    Ocena: 490
    Na pewno nie zrobiłeś żadnego zwarcia przy podpinaniu?
  • #9 17369486
    MatiPl01
    Poziom 6  
    Posty: 14
    Chyba nie, lecz może ten opornik sie przechylił i dotknął czujnika, nie wiem. Ma cienki i długie nogi. Jak składałem, to było ok, może, gdy włączyłem program, to na chwilę coś styknęło. Szkoda :(. Próbuję z gwarancją.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z Raspberry Pi 3 B+, które przestało się uruchamiać, nie świeci zielona dioda i nie wyświetla obrazu. Po początkowym działaniu, urządzenie nagle przestało odpowiadać. Użytkownik sprawdził zasilanie na pinach GPIO, potwierdzając obecność napięcia 5V, ale nie ma napięcia 3.3V. W dyskusji poruszono kwestie związane z bezpiecznikiem polimerowym, który nie zabezpiecza napięcia 3.3V, oraz możliwość zwarcia w układzie. Użytkownik rozważał, czy zbudowany układ mógł uszkodzić Raspberry Pi, a także planuje skontaktować się z serwisem w sprawie gwarancji.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA