Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo bez uziemienia plus listwa z niczym ważnym

05 Sie 2018 00:29 942 9
 • Poziom 9  
  Przeglądałam tematy na forum dot. gniazdek bez uziemienia w połączeniu z listwą "z bolcem", ale wszystkie kwestie dotyczyły podłączania komputera itp. - sprzętów, które wymagają uziemienia. Mój problem jest trochę inny.

  Zastanawiam się, czy wolno takiej listwy podłączonej do gniazda bez uziemienia użyć jako po prostu przedłużacza? Jestem w pełni świadoma tego, że w tej sytuacji nie chroni ona przed niczym - nie musi. Mam po prostu gniazdo bez uziemienia, które jest w dość niedogodnej lokalizacji, w związku z czym go nie używam (nie bardzo da się do niego coś podłączyć), a chciałabym zacząć. Czy mogę podłączyć listwę (przystosowaną do gniazda z uziemieniem) i do niej jakieś wtyczki? Nie mówię tutaj o komputerze czy telewizorze - lampka nocna i inne urządzenia na wtyczki "bez bolca". Nic ważnego, w każdym razie, jak się przepali, to trudno, nie o ochronę sprzętu mi chodzi. Nie jestem zwyczajnie pewna, czy to bezpieczne, że z listwy niezabezpieczonej uziemieniem, do którego jest przystosowana, sterczą metalowe bolce. I czy jakiś sprzęt metalowy (np. lampka nocna), który "bolca" nie posiada staje się bardziej groźny, gdy jest przepuszczany przez listwę przystosowaną do używania tylko w uziemieniu, niż gdy sam w sobie jest podłączony bezpośrednio do gniazda? Jeśli istnieje jakieś ryzyko, wolę po prostu kupić jakiś przedłużacz bez bolców.

  Dziękuję, jeśli ktoś znajdzie chwilę na odpowiedź.

  P. S. Z powodu, dla którego gniazdo jest niedostępne, nie wchodzi w grę wymiana na takie z uziemieniem. Jest narażone na ucisk, wyginały się już w nim z tego powodu małe wtyczki, bolec też mógłby zostać zwyczajnie wygięty, tylko płaska i mocna wtyczka jak taka od listwy jest tam bezpieczna.
 • Specjalista PLD
  Jeśli Twoje urządzenia są wyposażone fabrycznie we wtyczki bez uziemienia, to obecność bolca uziemiającego w listwie powinna być dla tych urządzeń obojętna i można wpiąć taką listwę do gniazdka bez bolca uziemiającego. Linia uziemiająca jest w takiej sytuacji nieużywana, a więc tak jakby nie istniała.
  Być może z czysto profesjonalnego elektrycznego podejścia nie powinno się używać takiej listwy w podanej przez Ciebie konfiguracji, ale w praktyce jesteś chyba pierwszą osobą, która ma w tej kwestii wątpliwość. Wszyscy inni po prostu podłączają i nie wnikają.
 • Moderator Elektrotechnika
  Przedłużacze można wykorzystywać tylko takie , które nie wprowadzają zagrożeń i jeśli mamy gniazdko z bolcem to stosujemy tam takie przedłużacze a jeśli są bez bolca tylko takie przedłużacze można tam zastosować. Przedłużacze nie kosztują wiele a bezpieczeństwo użytkowników bezcenne.
  W przypadku podłączenia przedłużacza z bolcem do gniazdka takowego nie posiadającego narażamy się ( lub innego użytkownika ) na to, że w przypadku pojawienia się napięcia na obudowie urządzenia ( urządzenia wymagajacego podłączenia do gniazdka z bolcem ochronnym) na przykre skutki porażenia prądem elektrycznym łącznie ze zgonem.
  P.S.
  To że gniazdko z bolcem musi być sprawne chyba nie trzeba nikomu tlumaczyć jak również tego że w danym pomieszczeniu nie mogą byc gniazdka bez bolca i gniazdka z bolcem.
 • Specjalista elektryk
  Ascara napisał:
  Jeśli istnieje jakieś ryzyko, wolę po prostu kupić jakiś przedłużacz bez bolców.

  Przedłużacz elektryczny jak sama nazwa wskazuje jest przedłużeniem instalacji elektrycznej ułożonej na stałe. Na dzień dzisiejszy instalacja musi być wyposażona w odzielną żyłę ochronną zielono-żółtą i do niej podłączony styk ochronny gniazda.
  Użytkowniczka eksploatuje starą instalację elektryczną prawdopodobnie z zerowaniem ochronnym. W tamtych czasach obowiązywały inne zasady niż obecnie, gdzie gniazda ze stykiem ochronnym instalowane były wyłącznie w kuchni i łazience.
  Na dzień dzisiejszy wszystkie gniazda muszą posiadać styk ochronny i 3-rzy żyłowy przewód elektryczny.
  We własym mieszkaniu kto komu zabroni stosować jaki chce przedłużacz. Zagrożenie zależy także od miejsca montażu. Najlepiej trzymać się zasad opisanych wyżej przez kolegów. Mają doświadczenie i dbają o bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznaj.
  Ryzyko nie zależy głównie od tego czy zastosuje się przedłużacz bez czy ze stykiem ochronnym.
  Moim zdaniem rodzaj zastosowanego przedłużacza w starej instalacji elektrycznej powinien zależeć od rodzaju gniazda do jakiego zostanie podłączony aby nie wprowadzać w błąd.
 • Specjalista elektryk
  Ascara napisał:
  Jest narażone na ucisk, wyginały się już w nim z tego powodu małe wtyczki, bolec też mógłby zostać zwyczajnie wygięty, tylko płaska i mocna wtyczka jak taka od listwy jest tam bezpieczna.

  Nie bardzo rozumiem jak mógłby ten bolec być wygięty. Zwłaszcza, że wtyczka od tej listwy jest przystosowana do gniazda z bolcem.
  Jeżeli jest mało miejsca, to należy wymienić wtyczkę na np. taką:
  Gniazdo bez uziemienia plus listwa z niczym ważnym

  Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo używania takiej listwy bez podłączonego przewodu PE, to niestety takie listwy są wyposażone w filtry przeciwzakłóceniowe, a to oznacza, że na bolcach pojawi się napięcie (ok.115V). Bolce są dostępne i w razie przypadkowego dotknięcia możliwe jest porażenie prądem.

 • Poziom 36  
  A może po prostu wszystko jest zależne od klasy ochronności urządzenia. Np. suszarka do włosów w całości plastikowa nie wymaga uziemienia. Natomiast pralka , lodówka go wymaga aby w razie przebicia zabezpieczyć użytkownika przed porażeniem.W instalacjach starych stosowało się zerowanie wiec bolec uziemiający łączyło się z zerem w instalacji.Obecnie nie jest to praktykowane jednak jest to nadal forma zabezpieczenia.
 • Moderator Elektrotechnika
  Ascara napisał:
  Mam po prostu gniazdo bez uziemienia, które jest w dość niedogodnej lokalizacji,

  Ascara napisał:
  Czy mogę podłączyć listwę (przystosowaną do gniazda z uziemieniem)

  Te pytania wymagały odpowiedzi która jest krótka nie.
 • Specjalista elektryk
  Ricoh_220 napisał:
  A może po prostu wszystko jest zależne od klasy ochronności urządzenia. Np. suszarka do włosów w całości plastikowa nie wymaga uziemienia. Natomiast pralka , lodówka go wymaga aby w razie przebicia zabezpieczyć użytkownika przed porażeniem.

  Oczywistym jest, że urządzenia w I klasie ochronności nie można podłączyć do gniazda bez styku ochronnego.
  Jednak w tym wątku autor pyta o podłączenie listwy zasilającej do gniazda bez styku PE. Przy takim połączeniu Przy takim podłączeniu na stykach ochronnych pojawi się napięcie wynikające z konstrukcji listwy. Taka listwa jest urządzeniem wykonanym w I klasie ochronności.
  Jeżeli autor chce aby to gniazdko było bez styku ochronnego, to trzeba zakupić przedłużacz również bez styku ochronnego.
  Jest jeszcze jedno ograniczenie: w jednym pomieszczeniu nie powinno być gniazdek ze stykiem ochronnym i bez styku ochronnego.
 • Moderator - Elektryka
  Taki pomysł jest niebezpieczny.
  Gniazdo przedłużacza wystające skądś, zza mebli czy czegoś innego, z nieczynnym styk ochronny spowoduje prędzej czy później zagrożenie.
  Sama Autorka zapomni o tym, albo inny użytkownik zasugeruje się obecnością "bolca" i przyłączy odbiornik w I klasie.
  Do nieszczęścia tuż...
  Jeśli dostępny jest "bolec" ochronny, to musi on spełniać swoje zadanie. Jeśli nie spełnia, wprowadza użytkowników w błąd czym zwiększa zagrożenie.
  W tym przypadku tak może być.
 • Moderator Elektrotechnika
  Wszystko w temacie było powiedziane wielokrotnie.Zamykam