Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie systemu nawadniania ze studni kręgowej

05 Sie 2018 19:01 957 10
  • Poziom 8  
    Czołem,

Reaktywuję moją studnię kręgową (80cm średnicy). Chcę z niej czerpać wyłącznie wodę do ogrodu o powierzchni ok. 400-500m2:
    - automatyczny system nawadniania
    - woda do węża ogrodowego

Parametry studni
    - lustro wody 7,5 m
    - dno studni 9,5 m
    - wydajność bardzo wysoka (studniarze nie byli wstanie odpompować wody do zera podczas czyszczenia)

PYTANIE: jak zbudować system zasilający system nawadniania?
    Wydaje się, że lepiej kupić pompę głębinową zamiast ssącej, ale czy budować zestaw hydroforowy ze zbiornikiem 100l czy bez niego? Czytam i czytam i zdania bardzo podzielone. Prośba o pomoc.
  • Poziom 25  
    1. Pompa musi być "głębinowa" czy tam pływająca - bo z tej głębokości to już nie za bardzo ssanie wyjdzie.
    2. Jakbyś tylko podlewał to może być sama pompa - popsikasz i koniec, pompa wyłączona
    Nie wiem co to znaczy "system zasilający nawadnianie" - ale jak to coś co potrochu się leje - to musisz mieć hydrofor bo jakby cały czas pompa chodziła to rachunki za prąd cię zjedzą :-)
  • Poziom 42  
    Przy lustrze wody na głębokości 7,5 m, nie ma szans na zwyczajną pompę, bo musiałbyś umieścić ją albo w studni, albo w piwniczce w pobliżu studni, tak by ująć przynajmniej ze 2 m różnicy poziomów. Głębinówka jest możliwa, jeśli jest duża wydajność źródła, tak jak twierdzisz. Można zastosować czujnik poziomu wody, dla pewności przed brakiem wody- zatarciem.
    zoltrix3 napisał:
    czy budować zestaw hydroforowy ze zbiornikiem 100l
    Raczej tak, bo jak inaczej ustawić zależność między wydajnością pompy, a rozpływem wody.

Dodano po 20 [minuty]:

r103 napisał:
    Jakbyś tylko podlewał to może być sama pompa - popsikasz i koniec, pompa wyłączona
    To nie tak. Tak można robić, gdy pompa ma wydajność niedużą, a wąż potrafi odprowadzić napływająca wodę.
    r103 napisał:
    jakby cały czas pompa chodziła to rachunki za prąd cię zjedzą
    To najmniej istotny element. Jeśli kogoś stać na nawadnianie, to nie myśli o kosztach energii, tylko o efekcie nawodnienia.
  • Poziom 33  
    zoltrix3 napisał:

- woda do węża ogrodowego... ale czy budować zestaw hydroforowy ze zbiornikiem 100l czy bez niego? Czytam i czytam i zdania bardzo podzielone. Prośba o pomoc.
    Musisz jeszcze jeden parametr uwzględnić, a mianowicie temperaturę wody w studni, która jest stosunkowo niska i nie nadaje się do bezpośredniego podlewania. Tak więc hydrofor z zbiornikiem jest jak najbardziej wskazany, gdzie woda wstępnie zostanie ogrzana szczególnie w przerwach w podlewaniu.
  • Poziom 42  
    Zutket napisał:
    hydrofor z zbiornikiem jest jak najbardziej wskazany, gdzie woda wstępnie zostanie ogrzana szczególnie w przerwach w podlewaniu.
    No nie wiem, czy zdąży się nagrzać w ciągu max.kilku minut od napompowania po włączeniu się pompy do wylania z hydroforu, choćby hydrofor stał na słońcu. Do tego trzeba by innej instalacji.Chyba,że podlewanie odbędzie się, tylko jednym cyklem pracy hydroforu, na kilka godzin, ale nie o to chyba chodzi.
  • Poziom 8  
    Panowie, woda ma docelowo służyć głównie do automatycznego nawadniania trawnika i innych roślin w nocy. Wody podgrzewać nie zamierzam :)
  • Poziom 25  
    stanislaw1954 napisał:

To nie tak. Tak można robić, gdy pompa ma wydajność niedużą, a wąż potrafi odprowadzić napływająca wodę.
    r103 napisał:
    jakby cały czas pompa chodziła to rachunki za prąd cię zjedzą
    To najmniej istotny element. Jeśli kogoś stać na nawadnianie, to nie myśli o kosztach energii, tylko o efekcie nawodnienia.[/quote]

Naprawdę jesteś przekonany że autor wątku użyje pompy tłokowej ?
    Naprawdę jesteś przekonany że autor wątku nie poczuje w kieszeni np 500 kilowatogodzin miesięcznie ???
  • Poziom 33  
    stanislaw1954 napisał:
    No nie wiem, czy zdąży się nagrzać w ciągu max.kilku minut od napompowania po włączeniu się pompy do wylania z hydroforu, choćby hydrofor stał na słońcu.
    A kto pompuje hydrofor od zera. Zadaniem pompy jest uzupełnianie ubytków wody z hydroforu, no ale może teraz jest inaczej.
    A poza tym autor wyjaśnił potrzebę zainstalowania systemu. System automatyczny podlewania, nawet w nocy, charakteryzuje się tym, że pobór wody jest stały a jednocześnie dość powolny, więc zasilanie go bezpośrednio z pompy odpada.
  • Poziom 33  
    Napisz jaki to sposób nawadniania, jeśli trawnik to pewnie zraszacze, do innych roślin polecam nawadnianie kropelkowe b. ekonomiczne.
  • Poziom 8  
    Mam następującą koncepcję:
    - https://sklephypo.pl/pompa-4sdm3-14-antypiaskowa-230v-iboid779.html
    - zbirnik przponowy 100 l
    - reduktor cisnienia 3 bar na wejściu do instalacji nawadniania ogrodu
    Taki zestaw powinien zapewnić w miarę stałe ciśnienie w instalacji nawadniania przy założeniu, że pompa będzie się włączać przy spadku ciśnienia do 3bar?

Do podlewania będę używał zraszaczy oraz linii kroplujących.
  • Poziom 42  
    Zutket napisał:
    A kto pompuje hydrofor od zera.
    A czy gdzieś tak napisałem.Cykl pracy pompy, to włączenie przy określonym spadku ciśnienia( np. 1,5 atm.)i wyłączenie po osiągnięciu górnego nastawionego ciśnienia (np 3,5 atm.)