Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony kabel? To nie musi być problem!

magic9 13 Sie 2018 09:28 3996 10
 • #1 13 Sie 2018 09:28
  magic9
  Redaktor

  Uszkodzony kabel? To nie musi być problem!
  Naprawa uszkodzonego kabla nie musi być za każdym razem rzeczą trudną, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kablem niskiego napięcia. Większym problemem może okazać się znalezienie miejsca, w którym kabel jest uszkodzony. Jeśli przypadkowo uszkodziliśmy kabel (np. wykonując wykop) to od razu wiemy w którym miejscu kabel wymaga naprawy. Najczęściej jednak przypadki mechanicznego uszkodzenia kabla powodowane są przez inne ekipy (wodociągowe, kanalizacyjne itp.). W celu uniknięcia odpowiedzialności za usterkę, kabel naprawiany jest „na szybko” i często przez osobę nie posiadającą doświadczenia w wykonywaniu tego typu czynności. Izolacja odtworzona w niewłaściwy sposób po pewnym czasie ulega awarii, a my zostajemy z problemem, który jest tym większy im dłuższy jest dany kabel.

  W takich przypadkach nawet doświadczeni elektrycy wzywają ekipę specjalistów wyposażonych w urządzenia pomiarowe służące do lokalizacji uszkodzeń kabli. Nie każdy przypadek wymaga użycia bardzo drogiego sprzętu na zakup którego większość elektryków nie może sobie pozwolić. Wiele uszkodzeń kabli nN, a nawet niektóre uszkodzenia kabli SN, można zlokalizować za pomocą urządzeń kosztujących ułamek ceny systemów pomiarowych, z których korzystają m.in. doświadczeni pracownicy zakładów energetycznych i inżynierowie utrzymania ruchu w dużych zakładach przemysłowych.

  W całym procesie lokalizacji uszkodzenia najważniejsze jest odpowiednie jego sklasyfikowanie oraz dobór odpowiedniej metody pomiarowej, a co za tym idzie właściwego sprzętu. Z pomocą może przyjść również autorski niezbędnik pomiarowca firmy Megger pt. „Lokalizacja uszkodzeń kabli elektroenergetycznych”. Można w nim znaleźć w prosty sposób przedstawione informacje jak znaleźć miejsce uszkodzenia kabla od A do Z wraz z podpowiedziami dotyczącymi doboru odpowiedniego sprzętu do danego rodzaju uszkodzenia. Zapraszamy do pobrania naszego poradnika, który jest dostępny w poniższym linku http://bitly.pl/9qhPV lub odwiedzając stoisko firmy Megger w hali Z o numerze 1 na targach Energetab, które odbędą się w dniach 11 – 13 września w Bielsku-Białej.

  W przypadku pytań prośba o kontakt:
  Darek Bratek
  Specjalista ds. Energetyki
  M:+ 48 601 66 44 28
  darek.bratek(malpa)megger.com

  0 10
 • Katalog Megger
 • #2 13 Sie 2018 09:46
  bubu1769
  Warunkowo odblokowany

  A czy istniej możliwość pobrania poradnika bez zbędnego zakładania konta na podanej stronie?

  0
 • Katalog Megger
 • #3 13 Sie 2018 14:55
  Tremolo
  Poziom 43  

  Mam gdzieś zdjęcie, na którym widać, jak fachowcy zostawili dziurę przed przedszkolem, w niej wisiał sobie kabel, sklejony puszką elektryczną IP42 i to przed dwa tygodnie ...

  1
 • #4 13 Sie 2018 21:01
  marcinolesno

  Poziom 16  

  Mufowania to już inny temat. Wisienka na torcie. Ważne że już mieli zlokalizowane bo to jest najtrudniejsze. Choć nie powiem urządzenia ze zdjęcia plus do tego doświadczenie dają dobre efekty. Urządzenia mają niestety jedną, podstawową bardzo prozaiczną wadę - zaporową cenę.

  Ps. Zakładanie konta do pobrania pdf-a faktycznie zniechęcajace.

  1
 • #5 13 Sie 2018 22:00
  CYRUS2
  Poziom 36  

  Jak potrzebujesz przewieźć meble - kupujesz ciężarówkę ?
  Opłaca się wynająć ekipę ze sprzętem.

  1
 • #6 13 Sie 2018 23:31
  xury
  Poziom 38  

  Bez przesady np.TDR-410 nie jest tak bardzo drogi. Inna sprawa to umiejętność posługiwania...

  0
 • #8 14 Sie 2018 06:39
  marcinolesno

  Poziom 16  

  I co zrobisz tym TDR-410 jak i każdym innym reflektometrem jak np. nie znasz trasy? Nie wiesz czy są zapasy itd itd. Poza tym TDR-410 to coś w style popularnego kiedyś "game-boya".

  0
 • #9 16 Sie 2018 14:18
  KonradGatek
  Poziom 19  

  magic9 napisał:
  W celu uniknięcia odpowiedzialności za usterkę, kabel naprawiany jest „na szybko” i często przez osobę nie posiadającą doświadczenia w wykonywaniu tego typu czynności.

  Cieszmy się. Dzięki temu jest zarobek na lokalizacji.
  magic9 napisał:
  Nie każdy przypadek wymaga użycia bardzo drogiego sprzętu na zakup którego większość elektryków nie może sobie pozwolić.

  Detektor akustyczny - ok. 20000zł. Generator będzie kosztuje tyle co detektor razy odwrotność "ułamka ceny systemów pomiarowych".
  Klient napisał:
  Łooo Panie tyle za kszyszyk na ziemi ?!?

  Pomiary reflektometryczne nie są nowe - lata 50-70. Electrical fault finder
  Reflektometr z LCD da się zrobić na mikroprocesorze z lat 80-tych. O ile się nie mylę, Tektronix 1503 był robiony na procesorze Zilog Z80 (1976r.).
  Lej potencjału też był opracowany w podobnych latach. Podstawy fizyczne lokalizacji były już dawno opracowane.
  W związku z tym mam pytanie: co tyle kosztuje w Waszym sprzęcie?
  Dla przykładu weźmy detektor akustyczny i porównajmy go do np. universaldetektora, Biccotesta Biddla i S.D.A.D.-a
  Nowością jest kierunek przepływu prądu. Reszta jest znana i opracowana.

  Pozdrawiam.
  Dobremu elektrykowi to wystarczy szpadel i młotek.

  0
 • #10 26 Sie 2018 10:58
  cyruss
  Poziom 30  

  Nawet najlepszy reflektometr nie pomoże jeśli nie znasz:
  - trasy kabla
  - DOKŁADNEJ długości (nie na każdym kablu da się odczytać markery) - a to podstawa do wyliczenia prędkości fali w kablu z której wylicza się odległość do usterki
  - planu z zapasami itp zmianami przebiegu
  - DOKŁADNEJ wartości prędkości fali w kablu (tego zwykle nawet producent kabla nie podaje - przeważnie trzeba wyliczyć samemu)

  TDR reaguje na odchyłki wartości impedancji falowej. Czyli lokalne zaniżenia rezystancji izolacji rzędu nawet kiloomów nie zawsze na nim widać. Czasem JEDYNYM sposobem są stare metody mostkowe, co najwyżej w wykonaniu sprzętem na procesorach.
  Zaczynałem pomiary na FOGu 80018 prod. DDR, potem były różne wersje RiserBonda.
  A widziałem i radziecki lokalizator uszkodzeń działający na zasadzie TDR na lampach.

  1
 • #11 01 Paź 2018 16:18
  DorianTech

  Poziom 4  

  Można wymienić na nowy, gdy jest krótszy niż 0,4 mm.

  0