Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Access Point do domu?

26 Paź 2018 15:36 2664 27
  • Poziom 4  
    Cześć!
    Na piętrze domu jednorodzinnego chcę zainstalować porządny AP. Do tej pory w tym celu używałem swego starego routera SMC, ale on ciągle się rozkonfigurowuje i co parę tygodni tracę WIFI na piętrze. Mam dość. SMC idzie do śmieci, a ja otwieram nowy rozdział w historii rodziny.

Chcę kupić urządzenie bullet-proof, które zainstaluję i zapomnę o nim. Do domu wchodzi mi światłowód 600 Mbit, więc AP dostanie tę prędkość po kablu. Ma rozsiewać porządny WIFI w standardzie AC po całym piętrze i działać..... działać.... po prostu działać....

Mogę wydać na to nawet i 500-600 zł, jeśli będzie trzeba. Co nie znaczy, że na siłę muszę wywalać kasę, jeśli coś naprawdę sprawdzonego można kupić taniej.

Co polecacie? Ubiquiti UniFi UAP AC Pro?

Pozdro!
    Piotr
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Dokładnie. Ten UAP AC Pro będzie odpowiedni.
    Oczywiście w realu osiągana prędkość będzie mocno zależna od konstrukcji domu, okolicznych sieci oraz możliwości klienta.
  • Poziom 4  
    Tak, mam świadomość, że na końcową prędkość wpłyną te czynniki o których piszesz (i ich nie mogę zmienić), ale chcę mieć pewność, że po stronie wysyłającej sygnał mam pancerne rozwiązanie.

dzięki!
  • Specjalista Sieci, Internet
    RicoSky napisał:
    Ma rozsiewać porządny WIFI w standardzie AC po całym piętrze
    AC pracuje na 5 GHz, a to pasmo ma większe tłumienie przez przeszkody. Jeśli na tym piętrze masz ściany, a raczej tak, będzie kiepsko.
  • Poziom 9  
    W jaki sposób mogę do routera podłączyć repeater ale tak, aby nie tworzyć 2 osobnych sieci tylko aby zwiększyć zasięg wifi? Jest to możliwe?

Chodząc z telefonem po domu muszę przełączać się pomiędzy sieciami co jest bardzo kłopotliwe.
  • Poziom 37  
    rafalw92 napisał:
    W jaki sposób mogę do routera podłączyć repeater ale tak, aby nie tworzyć 2 osobnych sieci tylko aby zwiększyć zasięg wifi? Jest to możliwe?

Chodząc z telefonem po domu muszę przełączać się pomiędzy sieciami co jest bardzo kłopotliwe.

To zawsze będą 2 sieci pomiędzy którymi urządzenie przenośne musi się przełączyć.
    Jak podłaczysz do routera 2 access pointy po kablach, to każdy tworzy sięc na swoim kanale. Możesz je nazywać identycznie, ustawić takie samo hasło - samo się będzie przełączać. Ale zawesze w czasie przełączania jakieś pakiety mogą ucieć.

Jak do istniejącej sieci WiFi połączysz po WiFi repeater, to on działą jak 2 urządzenia w jednym: klient WiFi który się podłącza do sieci tak jak komputer czy telefon, a z drugiej strony tworzy/nadaje swoją sieć.

Najelpie jak każdy AP nadaje sieć z takim samym hasłem i nazwą szyfrowaniem. TYlko na innym kanale.
  • Poziom 9  
    m.jastrzebski napisał:
    rafalw92 napisał:

To zawsze będą 2 sieci pomiędzy którymi urządzenie przenośne musi się przełączyć.
    Jak podłaczysz do routera 2 access pointy po kablach, to każdy tworzy sięc na swoim kanale. Możesz je nazywać identycznie, ustawić takie samo hasło - samo się będzie przełączać. Ale zawesze w czasie przełączania jakieś pakiety mogą ucieć.

Jak do istniejącej sieci WiFi połączysz po WiFi repeater, to on działą jak 2 urządzenia w jednym: klient WiFi który się podłącza do sieci tak jak komputer czy telefon, a z drugiej strony tworzy/nadaje swoją sieć.

Najelpie jak każdy AP nadaje sieć z takim samym hasłem i nazwą szyfrowaniem. TYlko na innym kanale.

Próbowałem włąśnie ustawiać to w ten sposób, że nazwa i hasło jest to samo ale czasami przechodząc do drugiego pokoju urządzenie nadal było połączone z tym bardziej oddalonym routerem i nie mogło przełączyć się do tego bliższego - też nie miałem możliwości ręcznego przełączenia ze względu na tę samą nazwę sieci. W przypadku innych nazw zawsze mogę ręcznie przełączyć się do bliższego urządzenia.

Czy mój problem nie zostałby rozwiązany za pomocą routera z antenkami? Tyle, że do antenek dokupiłbym przedłużacze wifii porozstawiał w kilku pomieszczeniach chowając kable w listwach? Wówczas będę miał zasięg jednej sieci w każdym pomieszczeniu?
  • Poziom 37  
    rafalw92 napisał:
    m.jastrzebski napisał:
    rafalw92 napisał:

Próbowałem włąśnie ustawiać to w ten sposób, że nazwa i hasło jest to samo ale czasami przechodząc do drugiego pokoju urządzenie nadal było połączone z tym bardziej oddalonym routerem i nie mogło przełączyć się do tego bliższego - też nie miałem możliwości ręcznego przełączenia ze względu na tę samą nazwę sieci. W przypadku innych nazw zawsze mogę ręcznie przełączyć się do bliższego urządzenia.

Czy mój problem nie zostałby rozwiązany za pomocą routera z antenkami? Tyle, że do antenek dokupiłbym przedłużacze wifii porozstawiał w kilku pomieszczeniach chowając kable w listwach? Wówczas będę miał zasięg jednej sieci w każdym pomieszczeniu?

To czy i kiedy się przełączyć na inny access point, decyduje klient: telefon/komputer. W dobrych routerach możesz ustawić poniżej jakiego sygnału router zerwie połączenie. Wtedy telefon będzie próbował nawiązać połączenie znowu, tym razem z nasilniejszym sygnałem.

Z tymi antenkami to zły pomysł. Zabijesz transmisje MIMO i prędkości pospadaja.
  • Poziom 9  
    m.jastrzebski napisał:

Czyli jeśli router ma 4 antenki to mają one być zawsze obok siebie i koniec... tak?

W jaki sposób mam pokryć cały dom zasięgiem jednej sieci? Do każdego pomieszczenia mogę podciągnąć odpowiedni kabel ale jakie rozwiązanie będzie najlepsze i czy ono w ogóle istnieje?
  • Poziom 37  
    rafalw92 napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Czyli jeśli router ma 4 antenki to mają one być zawsze obok siebie i koniec... tak?

W jaki sposób mam pokryć cały dom zasięgiem jednej sieci? Do każdego pomieszczenia mogę podciągnąć odpowiedni kabel ale jakie rozwiązanie będzie najlepsze i czy ono w ogóle istnieje?

To nie takie proste. W WiFi N, lub AC, każda antena może nadawać co innego. W ten sposób zyskujesz na prędkości. Jak zaniesiesz jedną antenę gdzieś za parę ścian to ta funkcjonalność przestanie działać. Router może przejść w inny tryb pracy gdzie na prędkość solidnie zmaleje. Autorzy oprogramowania router wiedza co się stanie. Ale na pewno nic porząanego. Do tego 4 antnety mogą być 2 od 2.4Ghz i 2 og 5Ghz.

Solidne zrobienie, to access pointy tej samej firmy, połączene kablami LAN do routera. Zdecydowanie polecane unifi. Tam ustawisz wszystko żeby przełączanie było w miare głądkie i automatyczne.
  • Poziom 9  
    m.jastrzebski napisał:
    Solidne zrobienie, to access pointy tej samej firmy, połączene kablami LAN do routera. Zdecydowanie polecane unifi. Tam ustawisz wszystko żeby przełączanie było w miare głądkie i automatyczne.

Czyli polecasz te takie kółeczka unifi - one potrzebują jeszcze głównego routera czy mogę je po LAN podłączyć do routera UPC?
  • Poziom 37  
    rafalw92 napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Czyli polecasz te takie kółeczka unifi - one potrzebują jeszcze głównego routera czy mogę je po LAN podłączyć do routera UPC?

Router to router. Podłączasz kablami, konfigurujesz i zapominasz że masz. To są dobre i doprcowane urządzenia w jeszcze przyzwoitych cenach.
  • Poziom 9  
    m.jastrzebski napisał:
    Router to router. Podłączasz kablami, konfigurujesz i zapominasz że masz. To są dobre i doprcowane urządzenia w jeszcze przyzwoitych cenach.

Z tego co widzę one nie pracują w 5GHz?
  • Poziom 37  
    rafalw92 napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Z tego co widzę one nie pracują w 5GHz?

Tam jest bardzo dużo modeli.
    Są modele AC.
    https://www.youtube.com/watch?v=KqvAYL28rYg
    Instalacja i konfiguracja wymaga programowego kontrolera na PC, ale podczas codziennej pracy nie potrzebuje już tej aplikacji, więc jeśli komputer wyłączymy, sieć działa nadal. Dodanie kolejnych AP jest już bardzo proste, bo kontroler wykryje urządzenie. SSID ustawia się raz na początku, kolejne urządzenia są pod to podpinane.
    https://www.youtube.com/watch?v=zkt6mMWn5aI&vl=pl
  • Poziom 37  
    jprzedworski napisał:
    Są modele AC.
    https://www.youtube.com/watch?v=KqvAYL28rYg
    Instalacja i konfiguracja wymaga programowego kontrolera na PC, ale podczas codziennej pracy nie potrzebuje już tej aplikacji, więc jeśli komputer wyłączymy, sieć działa nadal. Dodanie kolejnych AP jest już bardzo proste, bo kontroler wykryje urządzenie. SSID ustawia się raz na początku, kolejne urządzenia są pod to podpinane.
    https://www.youtube.com/watch?v=zkt6mMWn5aI&vl=pl

To i z mojej strony pytanie. Co robi kontroler po za zaaplikowaniem tej samej konfiguracji do wielu urządzeń?
    Czy unifi wspiera zamiane zmianę AP po za wyrzuceniem klienta poniżej pewnego poziomu sygnału?

Moj pojedynczy AP troche miejsacami niedomaga i zastanawiam się nad dołożeniem drugiego.
    Za pomocą kontrolera można robić np. aktualizację firmwaru (jeśli w sieci jest wiele AP, switche PoE, router unifi, to bardzo ułatwia - prawie jednym pociągnięciem cała sieć) i sporo innych rzeczy. Prawie, bo nie należy równocześnie aktualizować swicha i AP, bo jak się swich po aktualizacji zrestartuje, to wywali aktualizację AP i mamy problem. Jest tam jeszcze system dodatkowej autoryzacji użytkowników np. za pomocą ticketów, ale w domu to niepotrzebne.
    m.jastrzebski napisał:
    Czy unifi wspiera zamiane zmianę AP
    Zobacz ten pierwszy filmik.
    m.jastrzebski napisał:
    Moj pojedynczy AP troche miejsacami niedomaga i zastanawiam się nad dołożeniem drugiego.
    Tyle tylko, że nie jest zgodny z systemem UniFi, więc z nim nie zadziała roaming. Wszystkie muszą być UniFi.
  • Poziom 37  
    jprzedworski napisał:

m.jastrzebski napisał:
    Czy unifi wspiera zamiane zmianę AP
    Zobacz ten pierwszy filmik.

Wiele się nie dowiedziałem. Tak "roaming" to wspiera każdy AP gdzie można treshold dla sygnału ustawić. Roaming w cudzysłowiu bo to nie jest prawdziw roaming jako że nieiwle lub żadne urządzenia nie wspiera odpowiednich protokołów roamingowych, gwarantujacych brak utraty pakietów. Czyli jakiś rodzaj aktywnej współpracy obu 2 AP i urządzenia końcowego w celu przełączenia klienta.
    Nie wiem czy są możliwe jakieś pół-środki, że jeden AP powiadamia drugi, że zaraz wykopie klienta, przyjdzie do Ciebie, nie autoryzuj go tylko połącz. Czy coś w tym rodzaju. Czyli niezależne od działania klienta.
    m.jastrzebski napisał:
    Czyli jakiś rodzaj aktywnej współpracy obu 2 AP i urządzenia końcowego w celu przełączenia klienta.
    Nie wiem czy są możliwe jakieś pół-środki, że jeden AP powiadamia drugi, że zaraz wykopie klienta, przyjdzie do Ciebie, nie autoryzuj go tylko połącz. Czy coś w tym rodzaju. Czyli niezależne od działania klienta.
    Jestem tylko użytkownikiem UniFi (6 AP + 2 switche + kontroler sprzętowy). Nie analizowałem mechanizmów w tym systemie, ale widzę, że poszczególne AP mogą się jakoś kontaktować ze sobą. Jak i co tam sobie wymieniają, nie wiem. Zauważyłem np. że jeśli któryś AP traci kontakt kablem (ale jest zasilany), przechodzi w tryb repeater, łączy się radiowo z sąsiadem i dystrybuuje dane dalej.
    Na temat roamingu w UniFi znalazłem taki aktualny artykuł:
    https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/115004662107-UniFi-Fast-Roaming
    UniFi obsługuje standard 802.11r. Jeżeli telefon też jest zgodny z 802.11r, to będziesz miał działający szybki roaming z FT.
    Zestaw protokołów 802.11r definiuje dwie drogi przesyłu informacji uwierzytelniających - radiową i przewodową. Droga radiowa to taka wersja Lite, droga przewodowa to taka wersja Full z dodatkowymi możliwościami. UniFi obsługuje tylko drogę radiową, jednakże roaming działa i nie ma z tym problemów. Oczywiście nie jest to w pełni zautomatyzowane, gdzie punkty dostępowe mierzą moc sygnału, opóźnienia, obciążenie komórki, zakłócenia itd, wysyłają to do kontrolera, a ten decyduje o zachowaniu sieci i przelogowaniu klientów, ale wtedy musiałbyś wydać jakieś 10x tyle co za UniFi.
    Do małych instalacji nie ma obecnie nic lepszego w rozsądnej cenie.
  • Poziom 4  
    Panowie, zaraz, zaraz! Widzę, że dyskusja poszła w rejony, o których wiem tyle, co o grze na kobzie.

Na wszelki wypadek zapytam jeszcze raz - potrzebuję zwykłego, pancernego AP (np. wspomniany przez mnie Ubiquiti UniFi UAP AC Pro), którego po kablu LAN podłączę do głównego domowego routera (oczywiście działającego non-stop) i po wejściu w komputer, wpięty w sieć domową LAN, dostanę się do panelu konfiguracji tego AP i go skonfiguruję. Następnie o wszystkim zapomnę, bo to będzie działać. Nie chcę w domu żadnych kontrolerów, ticketów, podpinania dodatkowych anten i cholera wie co jeszcze.

Czy tak to będzie działało?
  • Pomocny post
    RicoSky napisał:
    Następnie o wszystkim zapomnę, bo to będzie działać. Nie chcę w domu żadnych kontrolerów, ticketów, podpinania dodatkowych anten i cholera wie co jeszcze.

Czy tak to będzie działało?

Będzie działało bez włączonego kontrolera i niczego co tam jeszcze jest do wymyślenia. Podłączasz, konfigurujesz, zapominasz. Do konfiguracji potrzebny jest jednak kontroler, czyli program pobrany ze strony producenta, zainstalowany na laptopie. Po konfiguracji program jest niepotrzebny do dalszego działania i laptop nie musi być uruchomiony.
  • Poziom 4  
    Panowie zauważyłem, że w sprzedaży pojawił się UAP-AC-PRO-E. Jest o ok 100 zł tańszy, niż model AC-PRO.
    Jeden ze sklepów twierdzi, że to "następca".

O co kaman?
    RicoSky napisał:
    Jest o ok 100 zł tańszy, niż model AC-PRO.
    Może dlatego, że sprzedawany bez zasilacza!
  • Poziom 4  
    ale jeśli poprawnie rozumiem działanie systemu PoE, to ja nie potrzebuję żadnego zasilacza, tylko wpinam kabel sieciowy i działa?
    A jak chcesz go zasilać?
  • Poziom 4  
    AC PRO działa w zasilaniu POE. Czy to nie znaczy, że wystarczy podpiąć kabel LAN, wychodzący z domowego routera, żeby AP został w ten sposób zasilony energią elektryczną? czy potrzebuję dodatkowo zasilacz? ewent. czy potrzebuję jakiś specjalny router, który poprzez PoE zasili mi ten AP?
  • Pomocny post
    Potrzebujesz switch POE do którego podłączasz AP które "dostaną" prąd, a do switcha PoE podłączasz router z internetem.