Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonoff Touch trzy kable podłączenie

17 Gru 2018 12:04 1251 7
  • Poziom 2  
    Szanowni,
    Elektryk który zakładał mi instalacje wykazał się chyba niezłą inwencją. Kupiłem przełączniki Sonoff Touch. W puszce przełącznika nr. 1 miałem 6 kabli, dwa brązowe (jeden z fazą), dwa Ziel-Zółt niepodpięte i dwa niebieskie spięte razem. Zgodnie z poradą na tym forum, po wielu próbach podłączyłem je w ten sposób że: brazowy bez fazy - Lout, brazowy z fazą - Lin, oba niebieskie razem do N. Działa, super. Kłopoty zaczeły się z kolejnymi przełącznikami.

Otwieram kolejne dwie puszki, a tam zwykłe 3 kable jak na załączonym zdjęciu. Do standardowego przełącznika podłączone były brązowy (z fazą) i niebieski. Do lampy również wychodzą 3 kable, a podłączone są brązowy i niebieski. Niestety - podłączając Sonoffy w tych dwóch gniazdkach (zgodnie z instrukcją) efekt jest taki, że przełącznik nr 2. nie włącza/wyłącza swiatła (sonoff jest włączony, mógłbym go sparować i przełącznik reaguje (pyka) ale lampa się nie zaświeca), zaś lampa podłączona do przełącznika nr 3. przez cały czas mryga a Sonoff jest też włączony i reaguje.

Zakładam więc że w przełącznikach 2. i 3. brakuje N, ale czy da się to jakoś naprawić bez konieczności kucia ściany żeby podłączyć nowy kabel? Tak jak pisałem do obu lamp dochodzą wszystkie 3 kable.
    Dzięki!
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Specjalista elektryk
    Szukaj puszki połączeniowej (zwykle nad wyłącznikiem) i tam podłącz Sonoff.

Dodano po 1 [minuty]:

Ewentualnie zamontuj Sonoff przy lampie.
  • Poziom 2  
    Przy lampie mógłbym podłączyć Sonoff basic.
    Wiem myslalem o tym ale zależało mi żeby wymienić wyłączniki na Sonoff Touch bo jednak nie zawsze i nie każdy będize chciał korzystać z aplikacji czy komend głosowych.
  • Poziom 2  
    Ok, czyli nie ma możliwości aby zrobić to inaczej niż ciągnięcie nowego kabla i kucie ściany? czy nie można jakoś wykorzystac tych które są obecnie?
  • Poziom 2  
    Ok, czy ktoś byłby w stanie mi wyjaśnić, jaki w takim razie, prawdopodobnie, jest u mnie schemat tej sieci?
    bo wiem, że (rozumująć jako laik) to skoro w całej instalacji zarówno do przełączników jak i lamp dochodzą po 3 kable - czyli tyle ile powinno być w systemie TN-S (którego jak rozumiem potrzebuję dla Sonoff Touch) to czy nie powinno istnieć rozwiązanie polegające na prawidłowym podpięciu tych kabli w skrzynce? Dodam że chodzi o mieszkanie w kamienicy z lat 50tych ale instalację w mieszkaniu (z takim skutkiem) miałem wymienianą 4 lata temu.
    Jeśli wkraczam w jakąś "szarą strefę" której nie można tu publikować to będę wdzięczny chociaż za wyjaśnienie w wiadomości na priv.
  • Specjalista elektryk
    simply09 napisał:
    czyli tyle ile powinno być w systemie TN-S (którego jak rozumiem potrzebuję dla Sonoff Touch)

To nie ma nic do rzeczy
    Rzecz jest w tym w jaki sposób została wykonana instalacja oświetleniowa w Twoim mieszkaniu. Czy zastosowano puszki rozgałęźne (pod sufitem), w których dokonano połączeń punktów świetlnych z wyłącznikami, czy też te połączenia wykonano w puszce wyłącznika. Twój pierwszy wyłącznik sugeruje 2 wersję, pozostałe dwa - pierwszą, a z reguły elektryk nie miesza tych dwóch wersji. Trudno więc, bez wizji lokalnej, powiedzieć co masz w tej swojej instalacji nawywijane.
    Jeżeli chodzi o przewód żółtozielony, to jest on dedykowany jako przewód ochronny, i zgodnie z przepisami nie wolno go wykorzystywać do innych celów. Zgodnie z najważniejszą zasadą elektryki: "Najpierw chronimy, potem zasilamy"