Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Idzie zima jak usprawnić piec Co

02 Wrz 2005 22:19 41687 37
 • Poziom 12  
  zjamuję się problemem sterowania pracą wentylatora nadmuchu do pieca CO zamontowałem wentylator z malucha który przy 14,5V wyrywa mi opał z pieca zastosowałem więc regulator napięcia i okazało się że przy 4,5V piec śmiga jak złoto lecz teraz sobie myślę że fajnie by było jakby obroty wentylatora regulowane były przez jakieś urządzonko które przy wzroście temperatury zmniejszy mi obroty na wentylatorze co za tym idzie zmniejszy napięcie podawane na wentylator znalazłem taki mały schemacik na regulację obrotów wentylatora ale jest on małej mocy mój wentylator przy 5V pobiera około 1,5A może ktoś spotkał się ze schematem lub pomoże mi rozwiązać ten problem
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  A CZY TEN WENTYLATOREK MUSI PRACOWAC STALE CZY MOŻE PRACOWAC PRZERWAMI?
 • Poziom 15  
  castart napisał:
  A CZY TEN WENTYLATOREK MUSI PRACOWAC STALE CZY MOŻE PRACOWAC PRZERWAMI?

  Stale i nie pisz dużymi literami bo to wygląda na krzyk :|
  ..::Pozdrawiam::..

  Dodano po 5 [minuty]:

  Witam
  A TU poczytaj .:D
  ..::Pozdrawiam::..
 • Poziom 17  
  miałem układ z wentylatorem ale nie zdał egzaminu bo brakowało klapki zamykającej dopływ powietrza przy wyłączonym wentylatorze , zrobiłem teraz podnośnik klapki doprowadzającej powietrze i działa super chistereza temperatury 5stopni
 • Poziom 23  
  Jeżeli chodzi o trwałość, to w moim maluchu wentylator chodził bez przerwy przez 150000km/15 lat i wyglądał jak nowy, kiedy maluch poszedł na złom.
 • Poziom 27  
  Śmię się z tym nie zgodzić, szczotki, komutator i kiepskie ło żyska nie wytrzymują więcej niż kilkaset godzin pracy. A jeśli by policzyć 150 tys km na godziny to przy średniej 60 km/h wychodzi 2500h co jest nie możliwe znając jakość polskich wyrobów. Ale mawet jeśli jak piszesz wentylator pracował u Ciebie zawsze to przy piecu 2500 godzin to jeden sezon grzewczy.
 • Poziom 23  
  cena ok. 10zł na złomie to chyba niewiele na rok.
 • Poziom 18  
  znacznie lepiej (moim zdaniem) zrobić regulowaną zasuwę, nawet były takie kiedyś - regulatory bezpośredniego działania, i to działało - bimetal podnosił klapę wlotu powietrza, z wentylatorem może być problem, może nadmuchiwać powietrze również przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (inwersja), wtedy grozi to ulatnianiem sie CO przez szczeliny instalacji (przy zwykłej instalacji też, ale mniej)
 • Poziom 20  
  Wszystko zależy od opału i pieca. Jeżeli pali miałem to musi być wntylator a jeżeli weglem lub drzewem to zasuwa. Ja zrobiłem do starego pieca Zębiec podnoszenie klapy na siłowniku pneumatycznym. termostat jest zapięty na wyjsciu pieca i steruje rozdzielaczem który steruje siłownikiem zamyka bądz otwiera klape. I też śmiga slicznie.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 12  
  Panowie poco tyle klopotuw.Na Alegro wentylator+sterownik do piecy miałowych.Wszystko co ci potrzeba masz i pomiar temperatury i regulacja wentylatora oraz mniejsze zużycie energi oraz możliwości programowania temperatur .Troszkę kosztuje ale się opłaca.
 • Poziom 12  
  no tak wszyscy fajnie radzicie lecz ja znalazłem regulator do zmniejszenia obrotów na PC tyle że zamiast wraz ze wzrostem tem. obroty się zwiększają a powinno być odwrotnie może jakaś podpowiedz
 • Poziom 28  
  Z punktu widzenia warunków spalania w kotle, lepsza jest regulacja przerywaną pracą wentylatora ustawionego na większy przepływ powietrza (tak jak w każdym fabrycznym sterowniku), niż ciągła i płynna
 • Poziom 12  
  Spotkałem się z coraz to nowszymi rozwiązaniami i wydaje mi się że sterowanie płynne przynosi większe oszczędności i jest coraz bardziej popularne dlatego szukam jak najtańszego sposobu zmodernizowania swojego pieca CO
 • Poziom 28  
  borokrzycho napisał:
  Spotkałem się z coraz to nowszymi rozwiązaniami i wydaje mi się że sterowanie płynne przynosi większe oszczędności i jest coraz bardziej popularne...

  Dobra, tylko powiedz gdzie się spotkałeśz takimi rozwiązaniami i z czego te większe korzyści miałyby wynikać ?
  Wrzuć jakieś konkrety to się wszyscy czegoś ciekawego dowiemy.
 • Poziom 16  
  Witam,
  Polecam regulator MicroTerm-305x ze strony www.micromax.pl. Wydajność dmuchawy powinna być dostosowana do wielkości kotła. Nie może być za duża bo będzie wydmuchiwała ciepło przez komin i za mała bo wolno będzie narastała temperatura w kotle. Zobacz stronę na przykład www.metrixab.pl gdzie są różne dmuchawy (jak wrócę do domu to sprawdzę jaką mam dmuchawę zainstalowaną w moim kotle). Do kotła 24kW polecam dmuchawę o wydajności około 250 m sześciennych na godzinę. Dmuchawa powinna być wyposażona po stronie tłoczenia w klapkę (nie musi być 100% szczelna) w celu zamknięcia dopływu powietrza do kotła w przypadku gdy dmuchawa stoi. Posiadam od 1997 roku kocioł HEF 24 kW w którym jest zamontowany wyżej wymieniony regulator i dmuchawa. regulator zmienia płynnie obroty dmuchawy w zależności od różnicy między temperaturą zadaną a temperaturą mierzoną. Jest to regulacja ciągła (tylko taką polecam) a nie dwustanowa typu załącz i wyłącz dmuchawę (to tak jakby samochodem jechało się naciskając gaz do oporu a później na 0). Z regulatora jestem bardzo zadowolony, pracuje bezawaryjnie. Jeżeli podasz e-maila to prześlę zdjęcia.
  Pozdrowienia
  emus
 • Poziom 23  
  Z tym samochodem to się nie zgodzę. Sprawność pieca jest najwyższa, gdy różnica temperatur wody i płomienia jest największa, oczywiście, gdy temperatura spalin nie przekracza temp. założonej przez producenta. Z tego wynika, że paląc na pół gwizdka, nie uzyskamy wysokiej sprawności, więc najlepiej gdy piec pali z pełną mocą albo nie pali wogóle.
 • Poziom 28  
  Osobiście uważam że regulacja płynna jest lepsza od dwustanowej. Tę drugą stosuje się raczej z oszczędności by nie montować w sterowniku falownika. Pozatym muszę powiedzieć że sprawność pieca jest liczona jako stosunek mocy uzyskanej w procesie spalania do wydzielonej w grzejnikach. Im piec cieplejszy tym więcej atmosferę poprzez komin ogrzewamy, a sprawność spada.
 • Poziom 16  
  WoŹnY napisał
  Cytat:
  Osobiście uważam że regulacja płynna jest lepsza od dwustanowej. Tę drugą stosuje się raczej z oszczędności by nie montować w sterowniku falownika. Pozatym muszę powiedzieć że sprawność pieca jest liczona jako stosunek mocy uzyskanej w procesie spalania do wydzielonej w grzejnikach. Im piec cieplejszy tym więcej atmosferę poprzez komin ogrzewamy, a sprawność spada.
  . Zgadzam się całkowicie. Kilka zdjęć z mojej kotłowni.
  emus
 • Poziom 28  
  Kol. emus powiedz coś więcej na temat swojej kotłowni.
  Czy ten regulator działa w sposób płynny?
  Jeśli tak to w jaki sposób ta regulacja jest realizowana(czyli jaka wartość temp. wody w stosunku do temp. nastawionej, powoduje włączenie danej prędkości dmuchawy)?
  I co to jest to białe urządzenie na ścianie?
 • Poziom 16  
  Tomek665 napisał:
  Kol. emus powiedz coś więcej na temat swojej kotłowni.
  Czy ten regulator działa w sposób płynny?
  Jeśli tak to w jaki sposób ta regulacja jest realizowana(czyli jaka wartość temp. wody w stosunku do temp. nastawionej, powoduje włączenie danej prędkości dmuchawy)?
  I co to jest to białe urządzenie na ścianie?


  Kocioł firmy HEF 24 kW z 1997 roku. Regulator zakupiony wraz kotłem. Oryginalna dmuchaw uległa uszkodzeniu. W 2004 kupiłem wentylator promieniowy typ RT 04 ze Spółdzielni Inwalidów "Metalowiec" Poznań (przysłali za zaliczeniem pocztowym). Klapkę zamykającą dopływ powietrza do kotła po wentylatorze wykonałem sam ze szprychy i kawałka blaszki, ale można kupić klapkę oryginalną (rozwiązanie blaszka szprycha było w oryginalnej dmuchawie)
  Regulator działa w sposób płynny w zależności od różnicy temperatury zadanej (wyświetlacz po prawej) i tempertury wody (wyświetlacz po lewej). Już różnica 0.1 st powoduje włączenie dmuchawy na minimalnych obrotach. Przy zwiększaniu się różnicy obroty się zwiększają . Szybkość zwiększania się obrotów zależy od szybkości zwiększania się różnicy temperatur. Jeżeli różnica się zmniejsza to dmuchawa coraz wolniej pracuje i staje jeżeli różnica jest równa 0. Prawdopodobnie w regulatorze jest zaprogramowany algorytm PID, ale producent regulatora nie chciał mi podać bliższych szczegółów ani kodów serwisowych do regulatora.
  Białe urządzenie na ścianie jest to UPS który zasila regulator, a regulator zasila dmuchawę i pompę CO. Przy braku napięcia układ działa ponad 2 godziny.
  emus
 • Poziom 12  
  Trochę trwało zanim zrobiłem sterownik i działa fantastycznie użyłem części z demontażu i szrotu wszystko łącznie z podajnikiem jest z odzysku lecz efekt jest jak na mój gust zadowalający dołożyłem podajnik na trocinę co zmniejszyło koszty opału temperaturę trzyma w granicy 4C to znaczy że jeżeli nastawię 60 C to temperatura wacha się w granicach 48-52C
 • Poziom 11  
  dołożyłem podajnik na trocinę co zmniejszyło koszty opału  Witaj
  Możesz cos wiecej napisać o tym podajniku jakiego jest rodzaju? tłokowy czy ślimakowy ?jakie zastosowałeś sterowanie? jestem ciekaw Twojego rozwiązania bo od pewnego czasu zabieram sie do zrobienia sobie podajnika

  pozdrawiam wszystkich

  ps. wentylator samochodowy przy piecu chodzi u mnie już 3 sezony i jakoś sie z nim nic nie dzieje:D
 • Poziom 12  
  Tak wygląda mój piec po przeróbkach wszystkim którzy palą proponuję takie rozwiązanie zaoszczędziłem około 20 % wegla przez jeden sezon grzewczy a sami wiecie było teraz zimno po zasypaniu beczki do pełna (czyli tzw mojego podajnika)wystarcza mi to na około 6-12godzin w zależności od temperatury i powierzchni ogrzewanego domu mój dom to około190 m2 do grzania Koszt całości to stara beczka 200l trochę drutu i silnik z przekładnią ze złomu + wymontowany wentylator z malucha oraz trochę mojego czasu na złożenie tego w całość
 • Poziom 2  
  Witam,
  ja (niestety) przyżałowałem i kupiłem kocioł miałowy, ale bez automatyki i nadmuchu (UKS). Zastanawiam się teraz nad automatem sterującym podnoszeniem klapy, bo wentylatora chyba nie można zainstalowac. A może można? Ktoś widział kiedyś takie rozwiązanie? Widzę problem ze szczelnością domknięcia klapy- nie moze to byc grawitacyjne opuszczanie na łańcuszku.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 11  
  ja mam kocioł węglowy ma już około 12lat i na początku tego okresu grzewczego zautomatyzowałem go za pomocą zestawu sterownik plus wentylator promieniowy zainstalowany na klapce powietrza, okazało się że kocoł który do tej pory miał kaprysy (zależnie od pogody)stał się bardzo stabilny hist ok 5oC ,oprócz tego oszczędności przeszły moje najśmielsze oczekiwania . Kocioł jest nieco na wyrost 1,5m na pow 75m2 przy mrozach -20 palił dwa wiadra węgla na dobę ,przy temperaturze powyżej zera spala wiadro na dobę trzymając temp wody 45oC do tej pory spaliłem 2 tony węgla gdy poprzedniej zimy spaliłem prawie 4 tony.Jedynym mankamentem jest potworne osadzanie się sadzy w piecu i kominie ale antysadza daje sobie z tym radę ,ogólnie uważam tą inwestycję za bardzo udaną
 • Poziom 2  
  Mój też dziwnie reaguje na pogodę: niże to tragedia:(
  No tak, ale sie trochę boję tzw"fuknięć", które teraz czasem się zdarzają. Latający po piwnicy wentylator to nie jest to, co tygrysy lubia najbardziej:(
  A swoją drogą mi na ponad 300 mkw wychodzą 2 tony miału na miesiąc. Ale to i tak dużo, dużo taniej niż olej opałowy, którym do tej pory paliłem.
 • Poziom 11  
  nie ma obawy u mnie jak przytka trochę komin to strzela aż miło ,ale wentylatorowi to nie szkodzi,czasem tylko wyskoczy klapka rewizyjna:), a tak swoją drogą słyszałem ze przy miałowym wentylator to wręcz konieczność
 • Poziom 12  
  borokrzycho napisał:
  Tak wygląda mój piec po przeróbkach wszystkim którzy palą proponuję takie rozwiązanie zaoszczędziłem około 20 % wegla przez jeden sezon grzewczy a sami wiecie było teraz zimno po zasypaniu beczki do pełna (czyli tzw mojego podajnika)wystarcza mi to na około 6-12godzin w zależności od temperatury i powierzchni ogrzewanego domu mój dom to około190 m2 do grzania Koszt całości to stara beczka 200l trochę drutu i silnik z przekładnią ze złomu + wymontowany wentylator z malucha oraz trochę mojego czasu na złożenie tego w całość


  MAM PYTANKO
  Jak regulujesz czas podawania opału?
  czy tam jest podajnik ślimakowy?
  i jak to zgrałes z wentylatorem czym to sterujesz ?
  wegiel w podajniku ci sie nie pali jakos to zabezpieczyłes?
  jak wyglada ta beczka w srodku ma jakies grodzie?
  jaką gramatura wegla palisz groszek czy grubszy?
 • Poziom 16  
  Witam,

  jarek_ka napisał:

  ja (niestety) przyżałowałem i kupiłem kocioł miałowy, ale bez automatyki i nadmuchu (UKS). Zastanawiam się teraz nad automatem sterującym podnoszeniem klapy, bo wentylatora chyba nie można zainstalowac. A może można? Ktoś widział kiedyś takie rozwiązanie?


  Tu masz przykład zainstalowania wentylatora w drzwiach od popielnika
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85640504
  Wpisz w google kocioł węgiel i prawdopodobnie znajdziesz inne przykłady.

  Pamiętaj aby dmuchawa miała zamknięcie kanału wylotowego przepustnicą, po to aby kocioł nie zaciągał powietrza gdy wartość temperatury wody w kotle jest większa od wartości zadanej temperatury ( gdy dmuchawa nie pracuje).
  Zdecydowanie polecam regulatory które regulują temperaturę poprzez ciągła zmianę obrotów silnika dmuchawy.
  Na allegro w dziale Dom i Ogród/ Budownictwo i Akcesoria/ Hydraulika i Akcesoria znajdziesz regulatory, dmuchawy, przepustnice co pozwoli Ci się zorientować bliżej w temacie.
  Osobiście dla mnie największym problemem byłoby wycięcie otworu w drzwiach od popielnika, reszta to małe piwo

  Prawdopodobnie masz kocioł o mocy 42 kW. Dmuchawa powinna mieć wydajność około 350 m³/h.
  Przy takiej mocy kotła to komin powinien mieć wymiary minimum 25cm x 25 cm ( przy paleniu węglem kamiennym) przy minimalnej wysokości 7 m dlatego zdarzają się fuknięcia kotła i reakcja na niskie ciśnienie atmosferyczne.

  pozdrowienia