Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów dmuchawy pieca C.O.

wesii 07 Paź 2014 19:19 5643 9
  • #1 07 Paź 2014 19:19
    wesii
    Poziom 6  

Witam. Chciałbym tanim kosztem doposażyć mój piec C.O. w regulację obrotów dmuchawy, ponieważ na obecnym sterowniku ...* nie ma możliwości zmiany parametrów nadmuchu. Z tej też przyczyny dużo ciepła idzie w komin, a nie ogrzewa wody. Dmuchawa jaka jest zamontowana to ...**. Czy jest możliwość zrobienia pomiędzy sterownikiem, a dmuchawą jakiegoś prostego układu do regulacji ręcznej nadmuchu? Chodzi np o potencjometr, którym bym sam ustawiał obroty od potrzeb. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

*tmk.com.pl/pl/produkty/sterowniki-kotlow-co/sw-100pw-sterownik-dmuchawy-i-pompy-co-z-wyswietlaczem
    **sobik-kotly.pl/dmuchawa-wpa-120-z-klapka.html

PS. Nie mogę wrzucać linków zewnętrznych dlatego tak podałem.

0 9
  • #4 08 Paź 2014 07:21
    Witek76
    Poziom 24  

W tego typu sterownikach stosuje się regulację fazową triakiem, czyli identycznie jak w ściemniaczu do oświetlenia tradycyjnymi żarówkami. Ale żeby osiągnąć niskie obroty wentylatora trzeba w momencie jego uruchomienia chwilowo bardziej wysterować triak, aby pokonać opory. Gdy wentylator już ruszy wysterowanie zmniejsza się i może on pracować do następnego uruchomienia.
    Reasumując: możesz spróbować zastosować ściemniacz, ale zakres regulacji będzie ograniczony, jeśli nadmiernie obniżysz prędkość wentylatora, to następnym razem sam się nie uruchomi, będzie tylko buczał. Jest jeszcze jeden warunek, Twój obecny sterownik musi załączać wentylator za pomocą przekaźnika. Jeśli jest tam zastosowany triak to takie połącznie nie będzie działać prawidłowo, a nawet grozi uszkodzeniem triaka (triaków).
    Oczywiście musisz mieć świadomość że w układzie występuje napięcie niebezpieczne dla życia i zdrowia, etc...

0
  • #6 08 Paź 2014 14:52
    wesii
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedzi. Co do sterownika jak mogę się dowiedzieć czy wentylator jest uruchamiany przez przekaźnik? Z kolei ten regulator mocy musiałbym umieścić pomiędzy sterownikiem a dmuchawą (dobrze myślę?).

1
  • #7 09 Paź 2014 06:41
    Witek76
    Poziom 24  

wesii napisał:
    jak mogę się dowiedzieć czy wentylator jest uruchamiany przez przekaźnik?

Trzeba zajrzeć do środka. Pokaż zdjęcia płytki sterownika - zaznacz gdzie jest podłączony wentylator.
    wesii napisał:
    Z kolei ten regulator mocy musiałbym umieścić pomiędzy sterownikiem a dmuchawą (dobrze myślę?).

Tak.

1
  • #8 10 Paź 2014 22:24
    wesii
    Poziom 6  

Na moje to w sterowniku jest stycznik (wywnioskowałem to po tym że podczas załączania nawiewu słychać specyficzny dźwięk stycznika). Spróbuję to uruchomić na ściemniaczu, jeżeli to nie zda egzaminu to zainwestuje raczej w ten regulator mocy. Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

0
  • #9 11 Paź 2014 07:26
    BILGO
    Poziom 38  

Takowy regulator znajdziesz w nie potrzebnym odkurzaczu z regulacja mocy :D

1
  • #10 12 Paź 2014 14:08
    SylwekK
    Poziom 29  

A może zamiast dorabiać protezy, które albo spełnią zadanie albo nie, po prostu zrób cały ster, np. z tego tematu gdzie podałem pełny opis ze schematem i wsadem do uC.

1