Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Amica 51GE 1.22Z (W) kuchenka piekarnik wywala bezpieczniki

18 Gru 2018 14:35 1116 8
  • Poziom 2  
    Witam.
    Kuchenka z piekarnikiem Amica GE51 po włączeniu piekarnika zaraz wyrzuca różnicówkę, rozebrałem i zmierzyłem grzałki jedna ma ok 80Ω, a druga 40Ω przełącznik od piekarnika psikałem kontaktem bo ponoć bywają odtłuszczone, ale tez nie pomogło. Teraz pytanie czy grzałki są kiepskie bo na zwykłym mierniku grzałki skaczą z wartością czy może wina przełącznika, może miał ktoś podobny objaw i ma jakieś sugestie.
    pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Specjalista AGD
    Korki czyli co? Takie w butach piłkarskich? Czy może chodzi Ci o zabezpieczenie elektryczne? Zapewne to 2 ale co dokładnie Ci wyzwala? Topikowego wkręcanego B-I, "eSa" czy różnicówkę? Bardzo ważne sprawa!
  • Poziom 2  
    Fakt korków może być sporo ;-) czyli różnicówkę.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    tylko pytanie jak dojść która?
  • Poziom 37  
    Prawdopodobnie któraś z grzałek ma upływnośc na masę.
    Najprościej odłączyć przewód ochronny tylko na potrzebę określenia, która grzałka jest uszkodzona i włączyć piekarnik.
    Jeśli będzie uszkodzona grzałka to nie wolno jej pozostawić bez wpiętego przewodu ochronnego bo grozi to porażeniem prądem elektrycznym i niezwłocznie należy ją wymienić.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    Prawdopodobnie któraś z grzałek ma upływnośc na masę.
    Najprościej odłączyć przewód ochronny tylko na potrzebę określenia, która grzałka jest uszkodzona i włączyć piekarnik.
    Jeśli będzie uszkodzona grzałka to nie wolno jej pozostawić bez wpiętego przewodu ochronnego bo grozi to porażeniem prądem elektrycznym i niezwłocznie należy ją wymienić.

Ta metoda się nie sprawdzi w piekarniku. Sama grzałka jest włożona w komorę i jej obudowa też się "przytula" do obudowy piekarnika która również jest podłączona poprzez połączenie wyrównawcze do PE (potocznie zwanego jako 'uziemienie'). Grzałki mają swoje PE po to by zwiększyć prąd zwarciowy i przyśpieszyć zadziałanie pętli zwarcia. Skoro autor tematu napisał jaką rezystancję na obwodzie roboczym mają grzałki to znaczy że umi interpretować wskazania omomierza oraz że posiada multimetr.
    Zatem AUTORZE miernik w dłoń. Odłącz od grzałki wszystkie przewody i przytul miernik na największym zakresie pomiędzy styk roboczy a obudowę grzałki. Na mierniku ma być nieskończoność. Inne pomiary wskazują iż grzałka kwalifikuje się na złom

Dodano po 2 [minuty]:

piacho86 napisał:
    tylko pytanie jak dojść która bo są dwie czy najlepiej dwie wymienić?

Napisałem Ci wyżej. Ale lepiej sprawdź co robi zwarcie do masy. Bo jeszcze okaże że obie grzałki sprawne a przebicie ma wentylator :)
    Jak znajdę to wyślę Ci link do sprawdzania grzałek

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdzenie grzałki - każdej (pralkowej, zmywarkowej i tej w piekarniku)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15360394#15360394
  • Poziom 37  
    Z pewnością kolega Robo-technical ma rację i przepraszam za nieumyślne wprowadzenie autora tematu w błąd.
  • Poziom 2  
    Zapomniałem napisać, okazała się górna grzałka, ale należało ją zmierzyć w najlepiej miernikiem wskazówkowym, bo pokazało jak skacze wskazówka, koszt ok 60 zł, dzięki za podpowiedzi.