Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy inżynier elektryk- projektant może pracować zdalnie ?

Pawel1422 31 Dec 2018 17:47 1449 12
Computer Controls
 • #1
  Pawel1422
  Level 4  
  Witam
  Chciałbym zapytać jak to jest, czy jako projektant elektryk jest szansa pracować całkowicie zdalnie ? Czy jest to raczej niemożliwe ze względu na charakter pracy ?

  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • #2
  opornik7
  Electrician specialist
  Przy kubaturówkach jest to możliwe. Z sieciami jest problem. Możesz robić za kreślarza lub liczydło ;) Pozostaje jeszcze kwestia oryginalnego podpisu na rysunkach.
 • #3
  Mkrasuski
  Level 21  
  Całkowicie zdalnie to nie.
  Uzgodnienia z zamawiającym, koordynacje międzybranżowe itp b. często wymagają osobistego stawiennictwa tak jak i nadzory na budowie.
  Jeżeli projekt realizowany był przez zespół to często spotykałem sytuacje, że jedna osoba 'podróżowała i uzgadniała', a na miejscu w siedzibie biura kreślarz/stażysta/wspólnik/asystent pracował nad projektem.
  Dużo zależy od tego co się projektuje. Nie mam doświadczenia z mieszkalnictwem ale przy projektach przemysłowych wyjazdy (zwykle krótkie) były raczej nieuniknione.
 • Computer Controls
 • #4
  Pawel1422
  Level 4  
  @opornik7
  Masz na myśli kosztorysowanie ? Lub projektowanie np w AutoCadzie ? :) Chciałbym być zatrudniony na umowę o prace i zdalnie pracować. Da się tak nawet przez kilka miesięcy bez odwiedzin biura ?
 • #5
  opornik7
  Electrician specialist
  Pawel1422 wrote:
  Masz na myśli kosztorysowanie ?

  Nie. Projektowanie. Możesz w przypadku kubaturówek wykonać jako "kalkulator" obliczenia oświetlenia, na rzutach wrysować mając pozostałe projekty branżowe zasilanie urządzeń, gn. wtykowych, rozmieścić oprawy. Potem pozostaje tylko narysować schemat, skonfigurować rozdzielnice. Schematy sterowania, cokolwiek by to nie znaczyło też możesz narysować mając wszystkie dane i informacje od branżystów.
  Przy takim sposobie projektowania w przypadku projektów wielobranżowych zawsze mogą pojawić się rozbieżności bo wodkaniarz np coś zmienił ale zapomniał elektrykowi dać znać.
  Dawniej jak pracowałem w wielobranżowym biurze projektów takich wpadek nie było bo wszyscy musieli podpisać się w metryczce "uzgodnienia międzybranżowe" a na koniec cały projekt trzepał zespół sprawdzający. To były dobre czasy.
 • #6
  CYRUS2
  Level 43  
  Pawel1422 wrote:
  Witam
  Chciałbym zapytać jak to jest, czy jako projektant elektryk jest szansa pracować całkowicie zdalnie ? Czy jest to raczej niemożliwe ze względu na charakter pracy ?
  Jest to możliwe, ale tylko w wypadku jak nie musisz robić wizji lokalnej.
  opornik7 wrote:
  Pozostaje jeszcze kwestia oryginalnego podpisu na rysunkach.
  Kolego mamy 21 wiek - w 21 wieku są inne sposoby.
  Nawet urząd skarbowy się zreformował.
 • #7
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  CYRUS2 wrote:
  opornik7 wrote:
  Pozostaje jeszcze kwestia oryginalnego podpisu na rysunkach.
  Kolego mamy 21 wiek - w 21 wieku są inne sposoby.
  Nawet urząd skarbowy się zreformował.

  Natomiast rysunki i schematy jakoś nie chcą tych reform. I wciąż mają w rogu tabelki.
 • #8
  Darom
  Electrician specialist
  Witam kolegów w Nowym Roku

  W zasadzie koledzy już odpowiedzieli na pytanie autora tematu. W wielu przypadkach jest możliwa praca zdalna, ale ktoś musi zrobić inwentaryzację stanu istniejącego.. itp.

  Jednakże postęp dokonuje się także w formie projektu. Wiele zagranicznych biur przeszło na wersje w pełni elektroniczne (łącznie z podpisem). Pierwszy raz z taką formą projektu spotkałem się bodajże w 2002 roku. Dziś jest to już wspomagane systemowo w wielu programach (np. polecenie "Digitalsign" w Autocadzie). Stosowanie zależy zaś od umowy między poszczególnymi udziałowcami procesu inwestycyjnego jak i lokalnymi uwarunkowaniami (możliwościami przyjęcia takich dokumentów przez urzędy). W Polsce mimo ustawy o podpisie elektronicznym jest to bardzo zapóźnione.


  DODANE:
  Pawel1422 wrote:
  @opornik7
  Masz na myśli kosztorysowanie ? Lub projektowanie np w AutoCadzie ? :) Chciałbym być zatrudniony na umowę o prace i zdalnie pracować. Da się tak nawet przez kilka miesięcy bez odwiedzin biura ?


  Parę lat temu tutaj albo na ISE napisałem temat odnośnie organizacji współpracy zdalnej przy projektowaniu. Temat nie wzbudził zainteresowania prawie żadnego. W zamian za to na PW otrzymałem trochę ofert na rysowanie w Autocadzie.

  pzdr
  -DAREK-
 • #9
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  Pawel1422 wrote:
  Chciałbym być zatrudniony na umowę o prace i zdalnie pracować. Da się tak nawet przez kilka miesięcy bez odwiedzin biura ?

  Samo projektowanie to bez problemu się da. Ale wizji lokalnej nie zrobisz zdalnie. Tak samo nie wszyscy preferują wirtualne konferencje w celu uzgodnień w zespole projektowym.
  Ale przede wszystkim to zależy od pracodawcy. Są tacy, co to siedzą mentalnie w ciężkiej komunie i muszą codziennie widzieć pracownika w biurze.
 • #10
  jozgo
  Level 41  
  Uprawnienia projektowe zdobyłem w 1986r. Pracowałem przy różnych projektach.
  Powiem tak: pytanie jest zbyt ogólne. To tak jakby zapytać np.: ile kosztuje samochód?
  Jeden projektant projektuje instalacje i sieci osiedla domów jednorodzinnych, a drugi pracuje w firmie wykonującej projekty parohektarowych hal dla przemysłu motoryzacyjnego.
  W pierwszym przypadku to możliwe, ale kto będzie biegał np. za uzgodnieniami z innymi gestorami sieci, geodezją, wydziałem budownictwa itd.
  W drugim przypadku chyba nie.
  A pomiędzy tymi przykładami jest szerokie pole działalności projektantów.
 • #11
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Witam.
  Tak jak koledzy napisali powyżej, obiekty przede wszystkim kubaturowe możesz projektować zdalnie z domu jeżeli temat nie wymaga wizji lokalnych ani spotkań z Inwestorem, wyjazdów za zgodami, itp. Ja tak robię tematy poza pracą ale biorę tematy proste gdzie budowany jest nowy budynek a sprawy formalne fizycznie załatwia architekt, który zawozi ewentualnie po drodze napisane przeze mnie pisma, itp. W moim zakresie jest dostarczenie kompletnej dokumentacji z podpisami i pieczątkami do biura gdzie i tak muszę klepnąć podpis z reguły na wspólnym oświadczeniu i uzgodnieniach międzybranżowych, PZT oraz podpis że dokumentacja została ode mnie odebrana - odległość ok 150km w jedną stronę bo tą firmę ma mój znajomy od kieliszka.

  Zależnie od tematów trzeba i tak spotkać się z zamawiającym czy projektantami innych branż żeby im coś wyperswadować - często jedni drugich olewają i nie chcą wprowadzać zmian i zachodzi sytuacja że fizycznie trzeba się spotkać, wypić kawę, usłyszeć że termin się zbliża a temat jest w ciemnej d... Czasami trzeba na forum kogoś opierdolić ...

  Takie są realia. Nie licz że przez pół roku nie będziesz ruszał się z domu bo niestety będziesz musiał się ruszyć a znając życie będzie to częściej niżeli myślisz - sprawy czysto formalne - niejednokrotnie jest tak że fizycznie musisz być w biurze bo trzeba 1 rys. wydrukować, zbindować/skleić i wysłać na którym musi być Twoja pieczątka i podpis. Takie życie...

  Musiałbyś podać więcej szczegółów na temat tego co owa firma projektuje, wtedy będzie można więcej powiedzieć.

  I jedna ważna rzecz, a mianowicie czy jesteś wyspecjalizowany w jakiejś wąskiej specjalizacji gdzie Twój pracodawca na taki układ pójdzie oraz czy w biurze projektowym jest jeszcze inny projektant z branży, który będzie zajmował się sprawami formalnymi, klepnie podpis i pieczątkę.
 • #13
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Ja sądzę, że kolega autor tematu kombinuje jak to wyjechać za granicę do jakiegoś taniego kraju i pracować zdalnie. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
  Przeglądając inne tematy autora tematu i czytając to co piszę to sądzę że że chłopak nie ma pojęcia na co chce się pisać i nie wie że projektant musi posiadać m.in. uprawnienia budowlane: Tematy