Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bauknecht WA Plus 714BW - swieci czerwona kontrolka pompy

06 Sty 2019 13:00 549 16
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem z pralką Bauknecht WA PLUS 714. Wczoraj zapaliła się czerwona dioda pompy i pralka stanęła. Pierze tylko do momentu odpompowywania. Następnie zapala się kontrolka i pralka staje. Nie wiem gdzie jest filter, może trzeba go przeczyścić (na pewno), a na dole pralki jest tylko spust wody. W starej pralce w tym miejscu był filtr. Jakieś sugestie?
    Z góry dziękuję.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista AGD
    Rozbierz cały dukt odpływowy i sprawdź czy coś nie jest zatkane np skarpetką. Zacznij od bębna (może tam być kula zaworu zwrotnego i na niej coś siedzi), potem po wężu dojdziesz do pompy, sprawdź ją no i dalej to już tylko wąż odpływowy z pralki
  • Poziom 10  
    Jednak sprawdzam dzisiaj waż odpływowy - czysty, łącznik bębna z pompa czysty, kulka luźna. Wydaje mi się, że tak jak jest ma być. Mam tylko problem z pompa tzn. jej zaciskami, nie mam za bardzo dostępu, a nie chce przewracać pralki (nie wiem czy wolno). Zatem do wszystkiego dochodzę od tylu (boki są przyspawane)
    nie mam też na czym jej postawić, żeby zajrzeć od dołu.
  • Specjalista AGD
    To połóż ją na plecy na kocu (by jej zimno nie było od ziemi:D) - nie będzie porysowana. Będziesz miał do niej dostęp jak ginekolog do rodzącej kobiety. Jeśli ma blachę to ją wykręć uważając na ewentualny pływak od czujnika przeciwpowodziowego. Teraz odłącz kable od pompy, zdemontuj ją. Sprawdź czy coś nie ma w komorze pompy lub na jej turbinie. Dokładnie zweryfikuj czy dobrze zacisnąłeś ten zacisk na wężu przy bębnie!!!
  • Specjalista AGD
    Aż nie wierzę, że tu nie ma filtra. Zrób to zdjęcie z przodu. Szczególnie fotkę dla potomnych cyknij jak będziesz demontować pompę (kiedy pralka będzie na plecach).
  • Poziom 29  
    Jeżeli pompa jest przykręcona a to widać to i ma fiiltr. Weź cieńki nóż podważ delikatnie w miejscach , które naznaczyłem od lewej do prawej lub odwrotnie ale po kolei , maskownica do siebie otworzy się , możesz nawet ją później zdemontować i nie trzeba ,, układać pralki do snu na kocu,,.
  • Poziom 10  
    To czarne to tylko korek do opuszczania wody,w razie awarii.
    Sprawdziłem w środku są łopatki pompy.
    Więc wygląda na to że filtra brak🤔

Dodano po 1 [minuty]:

Jutro postaram się to jakoś ogarnąć.
  • Specjalista AGD
    Agdamski napisał:

I to jest właśnie Twój filtr!! Jest tzw. filtr samoczyszczący co sam się oczyszcza z drobnych spraw typu zapylenie z ciuchów czy resztki z np. Skarpet typu frotta; ale ma w zadaniu zatrzymać np pieniądze, spinki i inne twarde przedmioty których pompa nie jest w stanie przemielić i wypompować. A do spuszczenia wody w porządnej pralce służy dodatkowy wężyk żeby wodę stopniowo spuścić a nie wszystko naraz.
    A Ciebie czeka dalsze szukanie problemu czemu woda nie jest wylewana. Czy pompa się kręci na programie odpompowywania lub wirowania?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Człowieku, Co Ty robisz? Siejesz zamęt!
    1. Proszę Cię o poprawienie modelu sprzętu - "coś" chyba brakuje...
    2. Wprowadzasz innych w błąd twierdząc, że nie masz filtru choć go masz.
    3.
    Agdamski napisał:
    Wodę zassała,
    Skąd Ci tę wodę zassała? Z koryta? Z rzeki? Z obszaru niecki basenowej w pralce?
    :arrow: Konkretnie!
    4.
    Agdamski napisał:
    Dałem na płukanie/wirowanie.
    Po jaki ch...j? Skoro napisałem byś:
    Robo-technical napisał:
    Czy pompa się kręci na programie odpompowywania lub wirowania?
    5.Tak więc nastaw pierwszy program w lewo na odpompowywanie przy odkręconym filtrze i zobacz czy ta pompa się kręci.
    Bauknecht WA Plus 714BW - swieci czerwona kontrolka pompy6. Jeśli się kręci i jesteś pewny, że wszystko wyczyściłeś to zakręć filtr z powrotem, wąż odpływowy daj np. do miski/wiadra i nalej np 2-3 garnki wody do bębna pralki, załącz program odpompowania (abpumpen) i zobacz czy pralka prawidłowo opróżnia się z wody.
  • Poziom 10  
    Ok.
    1. Co do modelu: WA PLUS 714 BW (fakt brakowało)
    2. Filter - sugerowałem sie starym automatem, który miał inny (można powiedzieć, normalny filtr). Takiego jak w tym modelu jeszcze nie widziałem (może dla tego, że nie rozkręcam pralek na co dzień ;-) )
    3. Miałem na myśli, ze pralka zassała/wzięła i pobrała wodę z kranu .
    4. Miałeś racje to zły program, chociaż powinna odpakować wodę po płukaniu.
    5. OK.
    6. I teraz: odkręciłem, sprawdziłem palcami czy sie kreci? Kręciła się (jeżeli można to tak nazwać) skokowo, a nie płynnie. Zakręciłem ten czarny korek z powrotem i nalałem wody, dałem na odpompowywanie i nic, cisza. Odkręciłem korek jeszcze raz (woda wyleciała) i puściłem bez korka. Eureka... coś przemieliło i poszło. Wygląda na to ze korek dociskał to coś i blokował. Nie wiem co to było, teraz idzie płynnie, ale gdzie to coś? Albo zostało w pompie albo wypłynęło z woda. Jednak tak z ciekawości to jest ten filtr? W każdym razie dzięki za pomoc. Poskręcam, zrobię jakieś pranie kontrolne i dam znać.
    Bauknecht WA Plus 714BW - swieci czerwona kontrolka pompy
  • Specjalista AGD
    To jest filtr. W jednym z postów wytłumaczyłem jak on działa i na czym ma polegać. Jeśli pompa kręci się nierównomiernie to znaczy że żywot się jej kończy albo już się skończył. Rzadko się zdarza żeby korek filtra blokował pompę
  • Poziom 39  
    Jak kolega Robo-technical pisał wyżej silnik pompy będzie w stanie agonalnym i by pralka pracowała bez problemu to należy go wymienić.
    Wystarczy prawdopodobnie wymienić sam silnik pompy i raczej będzie takiego typu, ale warto się upewnić przed zakupem: https://www.gosdom.com.pl/produkt/2098/pralki...omatyczne-silnik-pompy-3-sruby-styki-tyl.html
    U kolegi za granicą też pewnie będą jakieś sklepy z częściami do AGD.
  • Poziom 10  
    Pompa chodzi juz normalnie.
    Tak jak napisalem :
    ,,Odkręciłem korek jeszcze raz (woda wyleciała) i puściłem bez korka. Eureka... coś przemieliło i poszło. ''
    Zakrecilem korek/filtr i chodzi normalnie.

Dzieki wszystkim za pomoc.