Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte X58A-UD3R nie wstaje, działa bez pamięci RAM

superszymek 13 Sty 2019 00:49 219 15
  • #1 13 Sty 2019 00:49
    superszymek
    Poziom 3  

Cześć,
    kupiłem na allegro płytę główną Gigabyte X58A-UD3R z procesorem i7 950 i sześcioma kościami pamięci RAM.
    Zamontowałem wszystkie kości, włożyłem procesor, założyłem chłodzenie, podpiąłem zasilacz 8 pin procesora i 24 płyty.
    Włączyłem płytę śrubokrętem i podziałała jakieś dwie sekundy po czym się wyłączyła, a po dwóch sekundach znowu włączyła, podziałała dwie sekundy i wyłączyła.
    Próbowałem kombinować z RAMem, zostawiłem kości 1,3,5 i nadal to samo. Z jedną kością, z dwoma, próbowałem też różne sloty.

Ku mojemu zdziwieniu bez pamięci RAM płyta się odpala, wentylator cpu się kręci, no i nie ma restartu po dwóch sekundach.

Kości RAM są sprawne, wszystkie 6 odpaliłem na innym kompie. Zasilacz też wyjęty ze sprawnego komputera.

Co może być przyczyną? Na zdjęciach allegro jest screenshot z pulpitu sprzedającego więc sprzęt najprawdopodobniej działał.

Z tych kilku tematów które przeczytałem widzę, że te płyty i RAM rządzą się swoimi prawami, stąd moje pytanie do was, co sprawdzać i jak sprawdzać. Dodam, że na płycie jest masa diod, po włączeniu na te dwie sekundy niektóre się świecą. Jeśli to ważne to postaram się zrobić zdjęcie. Z tego co patrzyłem to chyba diody od "memory load" i "cpu load" ale nie jestem pewien.

Płyta :Gigabyte X58A-UD3R
    Procek I7 950
    Zasilacz BeQuiet Dark Power Pro P7 1000W
    Kości HyperX 6x4GB (mam jeszcze 2 zwykłe kingstony 4GB/1600, ale na nich też nie chodzi)

0 15
  • #2 13 Sty 2019 01:20
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Pierwsze co to sprawdź piny w podstawce CPU. Później włóż jedną kość RAM w pierwszy biały slot od strony CPU (chyba wszystkie płyty na X58 inicjują ten slot jako pierwszy, tak jest i w tym wypadku) Moim zdaniem problemem jest albo podstawka procesora albo procesor. Jest też szansa że inny krytyczny podzespół na płycie zawiódł (IOH lub ICH), płyta się resetuje (a w zasadzie przechodzi cykl włączania zasilania) bo jest problem z zainicjowaniem wyżej wymienionych rzeczy. CPU ogólnie nie można wykluczyć, nie wiadomo przy jakich napięciach pracował (zwłaszcza przy mocno obciążonym IMC z 6-ma kościami pamięci), mimo że 45nm nehalem'y nie były tak wrażliwe na wyższe napięcia IMC jak 32nm westmere to i tak mogło dojść do degradacji IMC przy użytkowaniu przez dłuższy okres czasu.

0
  • #3 13 Sty 2019 02:05
    superszymek
    Poziom 3  

Zapomniałem napisać. Sprawdziłem piny po nieudanym starcie i wszystkie są idealnie prosto. Z jedną kością nadal to samo. Wstaje, pada, wstaje, pada, koniec.
    Czy jakby proc nie działał to odpaliłaby się w ogóle płyta?

0
  • #4 13 Sty 2019 02:43
    2konrafal1993
    Poziom 20  

To jest płyta dualbios nie mam pojęcia jak ale może warto by przełączyć na drugi bios? Być może ten pierwszy bios jest uszkodzony, wiem że są płyty w których robi się to manualnie i są takie które robią to same po iluś tam nieudanych próbach uruchomienia ale niech się wypowiedzą mądrzejsi.

0
  • #5 13 Sty 2019 12:48
    beatamycha
    Poziom 15  

superszymek napisał:
    Cześć,
    kupiłem na allegro płytę główną Gigabyte X58A-UD3R z procesorem i7 950 i sześcioma kościami pamięci RAM.
    Zamontowałem wszystkie kości, włożyłem procesor, założyłem chłodzenie, podpiąłem zasilacz 8 pin procesora i 24 płyty.
    Włączyłem płytę śrubokrętem i podziałała jakieś dwie sekundy po czym się wyłączyła, a po dwóch sekundach znowu włączyła, podziałała dwie sekundy i wyłączyła.
    Próbowałem kombinować z RAMem, zostawiłem kości 1,3,5 i nadal to samo. Z jedną kością, z dwoma, próbowałem też różne sloty.

Ku mojemu zdziwieniu bez pamięci RAM płyta się odpala, wentylator cpu się kręci, no i nie ma restartu po dwóch sekundach.

Kości RAM są sprawne, wszystkie 6 odpaliłem na innym kompie. Zasilacz też wyjęty ze sprawnego komputera.

Co może być przyczyną? Na zdjęciach allegro jest screenshot z pulpitu sprzedającego więc sprzęt najprawdopodobniej działał.

Z tych kilku tematów które przeczytałem widzę, że te płyty i RAM rządzą się swoimi prawami, stąd moje pytanie do was, co sprawdzać i jak sprawdzać. Dodam, że na płycie jest masa diod, po włączeniu na te dwie sekundy niektóre się świecą. Jeśli to ważne to postaram się zrobić zdjęcie. Z tego co patrzyłem to chyba diody od "memory load" i "cpu load" ale nie jestem pewien.

Płyta :Gigabyte X58A-UD3R
    Procek I7 950
    Zasilacz BeQuiet Dark Power Pro P7 1000W
    Kości HyperX 6x4GB (mam jeszcze 2 zwykłe kingstony 4GB/1600, ale na nich też nie chodzi)

Kości HyperX 6x4GB jakie mają parametry?

0
  • #6 13 Sty 2019 13:09
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

BIOS się sam przełącza. Możliwe że w tym procesie się przełącza kilka razy po nieudanych rozruchach ale raczej to nie tego wina. Jak najbardziej procesor może być częściowo uszkodzony. Kup taniego i7 920 na podmianę.

0
  • #8 13 Sty 2019 18:30
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

No i co? 99% pamięci zazwyczaj nie są na liście i działają. Tu autor ma 6 kości identycznych to zapewne jest zestaw to triple channel który działał zapewne wcześniej. Dodatkowo autor podmienił pamięć. Więc ja bym ją wykluczył. Sam kiedyś dość nowe hyperx fury ddr3 1866 montowałem w X58 i nie było problemu. Teraz autor niech podmieni CPU, bo płyty są dużo droższe od i7 920.

0
  • #9 13 Sty 2019 20:59
    lisek
    Spec od monitorów

Płyta Gigabyte X58A-UD3R Link opisywana w sieci z tytułu "znanego" uszkodzenia
    - logo Gbyte i restart ,cykliczny
    Problem Nie rozwiazany ...... wymiana chipsetu, peryferii, cpu RAM , ... nie pomaga?

p.s
    Podobno , podobno
    1. problem z soketem cpu
    2. podobno problem "miedzysłojowy warstw płyty " w ok.slotów RAM

Cytat:
    The GA-X58A-UD3R is the latest addition to the range, and bears an uncanny resemblance to the GA-X58A-UD7, ...

Czyzby coś niefortunnie rozplanowano na MoBo
    [url=https://obrazki.elektroda.pl/7094387400_1547409489.jpeg]Gigabyte X58A-UD3R nie wstaje, działa bez pamięci RAM [/url]

CPU i RAM sa na liśc ie zalecanych.?

Cytat:
    3 Channel
    3 Channel mode cannot be enabled if only one or two DDR3 memory modules are installed.
    2. When enabling 3 Channel mode with three, four or six modules, it is recommended that memory of the same capacity, brand, speed, and chips be used. When enabling 3 Channel mode with three memory modules, be sure to install them in the DDR3_1, DDR3_3 and DDR3_5 sockets. When enabling 3 Channel mode with four memory modules, be sure to install them in the DDR3_1, DDR3_2, DDR3_3 and DDR3_5 sockets.

Polecane z forum OverC Link

:?: Jakieś LED się swiecą ?

0
  • #10 13 Sty 2019 21:06
    _KoloroweKredki_
    Poziom 8  

Możliwe, że RAM nie współpracuje z CPU i wywala błąd

0
  • #11 13 Sty 2019 21:14
    lisek
    Spec od monitorów

Ustawienia dla Bios w kooperacji z RAM pokazano na foto. 6/7..
    Link

Cytat:
    Kości HyperX 6x4GB

Ile kości na płytce RAM 4GB?

Jak dwustronna to ma byc ich 16.

0
  • #12 13 Sty 2019 21:20
    beatamycha
    Poziom 15  

Z tego co widzę, w specyfikacji płyty i procesora, to obsługują różne pamięci względem siebie. Podejrzewam, że tu leży przyczyna.

0
  • #13 13 Sty 2019 21:22
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Na zdjęciach allegro jest screenshot z pulpitu sprzedającego więc sprzęt najprawdopodobniej działał.

jakie pamieci ..pokazano?

0
  • #14 13 Sty 2019 21:44
    superszymek
    Poziom 3  

Na świeżo nagrany filmik jak to wygląda, teraz drugie odpalenie potrwało dłużej ale zazwyczaj jest to do pięciu sekund.
    https://streamable.com/m4exk

2konrafal1993 napisał:
    To jest płyta dualbios nie mam pojęcia jak ale może warto by przełączyć na drugi bios? Być może ten pierwszy bios jest uszkodzony, wiem że są płyty w których robi się to manualnie i są takie które robią to same po iluś tam nieudanych próbach uruchomienia ale niech się wypowiedzą mądrzejsi.

To może być jakiś sposób.

beatamycha napisał:
    Kości HyperX 6x4GB jakie mają parametry?

sylweksylwina napisał:
    Dodatkowo autor podmienił pamięć. Więc ja bym ją wykluczył.

Też mi się tak wydaje.
    sylweksylwina napisał:
    Teraz autor niech podmieni CPU, bo płyty są dużo droższe od i7 920.

Procek najtańszy xeon za 5tkę będzie ok?

lisek napisał:
    :?: Jakieś LED się swiecą ?

Diody phase wszystkie sześć, diody niżej zaznaczone cztery od dołu. Speaker nie pika a jest podłączony.

lisek napisał:
    Ile kości na płytce RAM 4GB?

Jak dwustronna to ma byc ich 16.

Po 8 na jednej stronie

beatamycha napisał:
    Z tego co widzę, w specyfikacji płyty i procesora, to obsługują różne pamięci względem siebie. Podejrzewam, że tu leży przyczyna.

Zakładając, że zdjęcia z aukcji są autentyczne to wcześniej działał z tymi pamięciami.

lisek napisał:
    jakie pamieci ..pokazano?

Na zdjęciu były właśnie te pamięci włożone, a na ss było 24gb ramu więc raczej te.

0
  • #15 14 Sty 2019 07:24
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Zestaw działał wcześniej?
    Może masz kartę graficzną na podmianę (nie mówię że masz niesprawną, ale może brak kompatybilności).

0
  • #16 14 Sty 2019 09:19
    lisek
    Spec od monitorów

Pamięci są z obsługiwanych Link_forum GByte_uk
    :idea:

Cytat:
    .. problem miał , bo uzył klawiature pod USB > Nie pod PS2

Co do LED świecenia , manual str.22-23 with 7 Link_manual_gbyte z USA
    Ustaw DDR3 na 1333Mhz.

:!: Opis roli LED Link
    Opis Bios Award F5 ( 12.03.2010 ) Link

:idea: Trzeba by cpu (Bloomfield) Link na próbę , podstawic
    - uzywka , taki jak Twój ( i7-960) na ebay £39 (najtaniej) , średno ok.50 funów
    - najtańśzy tej serii i7-920 to ok.20funów

p.s
    Chyba z tur. forum , ten sam problem Link

Cytat:
    When enabling 3 Channel mode with four memory modules, be sure to install them in the DDR3_1, DDR3_2, DDR3_3 and DDR3_5 sockets.

Ponieważ masz AWARD BIOS
    Cytat:
    1short beep :System normal
    2 short beep :CMOS Error
    1 long beep and 1 short beep:Memory error
    1 long beep and 2 short beep:Graphic card error
    1 long beep and 3 short beep :AGP error
    1 long beep and 9 short beep : Memory Error
    Continuous long beep :Memory not correctly installed
    Continuous short beep :Power supply unit failed

For AMI BIOS cody beep
    Spoiler:
    1 short beep :Memory Error
    2 short beep:Memory parity check error.
    3 short beep :basic memory 64K address check error
    4 short beep :Real Time Clock malfunction .
    5 short beep :CPU error
    6 short beep:Keyboard error
    7 short beep :CPU interruption error
    8 short beep:Graphic card error
    9 short beep :Memory error
    10 short beep :CMOS error
    11 short beep :CPU cache memory malfunction

0