logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Linia napowietrzna na działce budowlanej - Koszty przebudowy

Awangarda_ 25 Sty 2019 15:59 36153 53
Najlepsze odpowiedzi

Ile może kosztować przebudowa napowietrznej linii SN przebiegającej przez działkę, np. skablowanie około 120 m i ustawienie nowych słupów?

Orientacyjnie trzeba liczyć się z kosztem rzędu 50–100 tys. zł, więc budżet 50 tys. zł może wystarczyć tylko na najprostszy wariant, ale nie daje pewności przy pełnym skablowaniu [#17732542] W jednej z odpowiedzi rozbito to na ok. 40–45 tys. zł za materiały i robociznę oraz 15–35 tys. zł za projekt, uzgodnienia, działki i pozostałe formalności [#17732542] Podano też średniówki: około 130 tys. zł/km dla napowietrznej linii SN 3x70, 195 tys. zł/km dla linii kablowej 3x70 oraz 8–14% wartości inwestycji na dokumentację techniczno-prawną [#17732645] Przed wyceną trzeba złożyć do operatora wniosek o warunki przebudowy, bo bez nich nie da się ustalić zakresu robót, a operator może narzucić szerszy odcinek niż tylko fragment nad działką [#17730534][#17732357][#19140133]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 17729245
    Awangarda_
    Poziom 10  
    Posty: 5
    Ocena: 4
    Witam,
    Mam spora działkę, chce ją podzielić i przez jedną po przekątnej przechodzi linia SN, wszystko jasne, chce zainwestować i postawić dodatkowe słupy lub skablować linię nad działką, i poprowadzić przewody/kable wzdłuż granic. Z jakiego rzędu kosztami powinnam się liczyć? Obecnie myślę nad dwoma słupami i chciałabym się zmieścić w 50 tys zł. Działka uzbrojona będzie w energię z innego źródła niż ta omawiana sieć nadziemna. Razem koło 120m kabla.

    Mapka niżej
    czerwone punkty to planowane słupy.

    Linia napowietrzna na działce budowlanej - Koszty przebudowy

    Następnym razem proszę nie "odgrzewać kotleta", tylko założyć nowy temat. //kozi966
  • REKLAMA
  • #2 17729537
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Takie zapytanie kieruj do operatora tej linii.
  • #3 17730003
    dasilvaart
    Poziom 24  
    Posty: 487
    Pomógł: 62
    Ocena: 112
    Dystrybutor energii wyda warunki z kosmicznymi cenami
    Można iść do prywaciarza i wyceni bardziej realnie
    Z tego co mi się obiło o uszy to około 1 tyś za 1mb. Więc cena oscylująca w granicach 100 tyś.
    Jeżeli temat aktualny to mogę się dowiedzieć dokładnej.
  • #4 17730225
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #5 17730450
    filipjg1992
    Poziom 9  
    Posty: 54
    Pomógł: 1
    Ocena: 11
    Jeśli dalej jesteś zainteresowany mogę się dowiedzieć od znajomego dewelopera ile płacił za w kopanie SN w działkę ok 50 m robiła to firma prywatna w razie czego pisz na pw żeby mi nie znikło a później dodamy do tematu
  • #6 17730534
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    dasilvaart napisał:
    Dystrybutor energii wyda warunki z kosmicznymi cenami

    Czyli uważasz, że można przebudować sieć dystrybucyjną bez "Warunków przebudowy" wydanych przez operatora?
    Nie wiem jak to zakwalifikują prawnicy.
    @Awangarda_. Musisz złożyć wniosek o wydanie warunków przebudowy sieci na terenie Twojej działki.
    Formularz wniosku dostępny na stronie operatora (przynajmniej tak jest w Tauron).
    Warunki przebudowy są to tylko techniczne wytyczne dla tego przedsięwzięcia.
    Sprawa kto będzie wykonywał tę przebudowę, kosztów itp. to dalsza sprawa na etapie umowy o przebudowę.
    Wydanie w/w warunków jest bezpłatne.
    plum1978 napisał:
    notariusza do ustanowienia służebności

    Służebność to obciążenie działki na rzecz operatora. Jest w interesie operatora i nie musisz się na to zgodzić. W Twoim przypadku ma jeszcze wielką wadę - obciąża całą nieruchomość (nie działkę) i po podziale przepisuje się na wszystkie działki w ten sposób powstałe. Niezależnie czy będzie na nich linia czy nie. Wtedy, po podziale trzeba wystapic do właściciela służebności o jej zniesienie na działkach na których nie ma linii.
  • #7 17732357
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 17732485
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    plum1978 napisał:
    Kolego , jeśli nie znasz tego rodzaju prac to nie wprowadzaj kogoś w błąd

    Czy dwanaście lat w Wydziale Inwestycji Tauron Dystrybucja to za mało?
    Dzięki za te cenne informacje o realizacji przebudów linii.
    plum1978 napisał:
    Po robocie robisz dokumentację powykonawczą , inwentaryzacja , kosztorys uproszczony i przekazujesz bezpłatnie do spółki dystrybucyjnej.

    Bardzo ciekawe jak to księgujesz i jak to wprowadza na majątek tak obdarowana spółka?
  • #9 17732530
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    plum1978 napisał:
    Kolego , jeśli nie znasz tego rodzaju prac to nie wprowadzaj kogoś w błąd.

    Sorry Wodzu ale to Ty takim wpisem wprowadzasz ludzi w błąd. Faktem jest, że Inwestor musi wystąpić o warunki przebudowy. Następnie podpisuje umowę w której wszystko ceduje na OSD i na końcu płaci fakturę albo podpisuje porozumienie, gdzie wszystko bierze na siebie.
  • REKLAMA
  • #10 17732540
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #11 17732542
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Przypominam, że pytanie brzmiało tak:
    Awangarda_ napisał:
    Z jakiego rzędu kosztami powinnam się liczyć?

    A koledzy skupiają się nad rzeczami które nie mają z odpowiedzią za wiele wspólnego.
    Oczywiście, że trzeba to uzgodnić z zakładem energetycznym, bo to jego własność - czyli wystąpić o warunki przebudowy tej linii.
    Oczywiście, że trzeba zrobić projekt budowlany, zdobyć zgody, udzielić pełnomocnictw i własności gruntowych.

    Autorka pyta o orientacyjną cenę, lub zakres cen, a nie o dokładny kosztorys robót i o to czy można coś robić na sieci dystrybutora bez zgody.

    Zgodnie z odpowiedziami orientacyjny koszt może się zamknąć w granicy w granicach 50-100 tysięcy złotych.
    Moim zdaniem koszt materiałów i robocizny bez projektu, uzgodnień, działek i innych w to wchodzących elementów, zamknie się w 40-45 tysiącach.
    Koszty projektu, uzgodnień, działek i pozostałych prac może się wahać od 15-35 tysięcy złotych.
    Dokładne koszty będzie bardzo ciężko przewidzieć na chwilę obecną.
  • REKLAMA
  • #12 17732563
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Koledzy spokojnie . Pytanie pierwsze czy spółka dystrybucyjna musi zgodzić się na takie rozwiązanie jak proponuje autor tematu. Po drugie po co tu dewagować nad tematem skoro autor ma 50 tyś złotych . W sam raz na projekt i pozwolenia.
  • Pomocny post
    #13 17732645
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    kozi966 napisał:
    Autorka pyta o orientacyjną cenę, lub zakres cen,

    Uprzejmie donoszę ;) na podstawie średniówek:
    - 1 km sieci napowietrznej SN w systemie PAS 3x70 - około 130 tys.
    - 1 km linii kablowej 3x70 - około 195 tys.
    - opracowanie dokumentacji techniczno-prawnej - od 8 do 14% wartości inwestycji.
  • Pomocny post
    #14 17732649
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #15 17732664
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    Krzysztof Reszka napisał:
    Pytanie pierwsze czy spółka dystrybucyjna musi zgodzić się na takie rozwiązanie jak proponuje autor tematu.

    Dawniej był problem ze skablowaniem magistrali i OSD broniło się. Dzisiaj jest lepiej, i wnioskodawca uzyskuje zgodę.
    PS
    Podane kwoty dotyczą linii SN 15kV, przy wyższych napięciach zaczynają się schody, cenowe.
  • #16 17732774
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    opornik7 napisał:
    Dzisiaj jest lepiej, i wnioskodawca uzyskuje zgodę.

    Bo w końcu zrozumieli, że nie wydając ani złotówki zyskują zmodernizowany (czyli mniej awaryjny) odcinek sieci. To tak jakby ktoś chciał mi kupić nowy samochód, bo starym rzęchem mu hałasuję i smrodzę pod oknami. No jak tu nie brać? :D
  • #17 17732855
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    zbich70 napisał:
    Bo w końcu zrozumieli, że nie wydając ani złotówki zyskują zmodernizowany (czyli mniej awaryjny) odcinek sieci.

    Zbychu, w Tauronie idzie nowe ;) Coraz częściej wydają warunki na zasilanie napowietrznych stacji traf liniami kablowymi. Mam na desce taki właśnie temat, 1.2 km kabla SN dla zasilania napowietrznej stacji trafo (63 kVA). Z ekonomicznego punktu widzenia absurd ale .....
  • #18 17732858
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    zbich70 napisał:
    Bo w końcu zrozumieli, że nie wydając ani złotówki zyskują zmodernizowany (czyli mniej awaryjny) odcinek sieci.

    Czyli uważasz kilkaset metrów kabla średniego napięcia bez awaryjnym od sieci napowietrznej.
  • #19 17732917
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    Krzyśku, dawno temu, przed latami robiłem projekt 3.5 km dwóch kabli SN 15 kV. Wykonawca położył w tamtych czasach czarnego jugola. Awarie były na porządku dziennym. Dochodziło do sytuacji, że mufę od mufy dzieliło 5m. Tauron podjął wreszcie decyzję i wymienił kable na XRUHAKXS i problem zniknął. Dzisiaj oferowane kable są o niebo lepsze od tych z demoludów. Jeżeli jest prawidłowo położony to nie ma z nim żadnych problemów.
  • #20 17732970
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    opornik7 napisał:
    Jeżeli jest prawidłowo położony to nie ma z nim żadnych problemów.
    No chyba że wystąpią ruchy tektoniczne albo atak wściekłej koparki.;)
  • #21 17732985
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    zbich70 napisał:
    No chyba że wystąpią ruchy tektoniczne albo atak wściekłej koparki

    Nie , teren zurbanizowany wystarczy . Kto się w życiu nie na kopał ten nie wie . Linia napowietrzna co 25 lat pomalować słupy i spokój.
  • #22 17733049
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Krzysztof Reszka napisał:
    Kto się w życiu nie na kopał ten nie wie

    Krzyśku, ja się sporo nakopałem - zarówno przy naprawach kabli jak i przy wymianach połamanych słupów, zarówno w terenach zurbanizowanych jak i w szczerym polu.
    Jeśli punkt widzenia ograniczasz tylko do pewnych regionów, gdzie zapewne występują szkody górnicze i do bardzo awaryjnych kabli olejowych, to nie możesz tego uogólniać na cały kraj.
    Też lata temu walczyłem z olejakami, na własne oczy widziałem kilka eksplozji głowic typu "Kostuchna". Po wymianie kabli na suche "x-ruchane" temat odszedł w zapomnienie.
  • #23 17733102
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Nie zrozumiałeś mnie . Nowy teren, nowe domy dużo kopania pod wodę , kanalizację etc. nie zawsze z pozwoleniami to kłopoty . Nasz autor chce działki sprzedać dla nowych inwestorów. W terenach ustabilizowanych urbanistycznie to nie ma problemu.
  • #24 17735324
    dasilvaart
    Poziom 24  
    Posty: 487
    Pomógł: 62
    Ocena: 112
    To co wcześniej napisałem o kwocie 1 tyś odszczekuję - zawyżyłem masakrycznie .
    opornik7 napisał:
    Uprzejmie donoszę na podstawie średniówek:
    - 1 km sieci napowietrznej SN w systemie PAS 3x70 - około 130 tys.
    - 1 km linii kablowej 3x70 - około 195 tys.
    - opracowanie dokumentacji techniczno-prawnej - od 8 do 14% wartości inwestycji


    Wczoraj rozmawiałem z inwestycjami w u mnie w firmie i ceny podobne mi podali.
    Około 230 zł za 1 mb linii SN. Inwestora nic nie interesuje - tylko podpis na pełnomocnictwie.
    Oczywiście piszę tu o przebudowie linii napowietrznej na kablową.
    Co układania kabli w ziemi to przeważnie idą w terenie pasa drogowego lub wydzielonego pasa na okablowanie elektroenergetyczne. Jeżeli kable układane są w terenach ornych to (przynajmniej te co ja układałem) na głębokości poniżej 1m. Generalnie jak układamy kable w terenach "dziwnych" to kopiemy na około 1,2m.
  • #25 17735441
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    dasilvaart napisał:
    1 km linii kablowej 3x70 - około 195 tys.
    - opracowanie dokumentacji techniczno-prawnej - od 8 do 14% wartości inwestycji



    Wczoraj rozmawiałem z inwestycjami w u mnie w firmie i ceny podobne mi podali.
    Około 230 zł za 1 mb linii SN.

    Trzebnica to teren Tauron. Więc ta cena bedzie pewnie za linię kablową 3 x XRUHAKxs 1 x 120 bo przynajmniej jeszcze dwa lata temu, jak tam pracowałem, nie stosowanu przekroju 70mm@ w liniach kablowych SN. Jest to więc zbieżne z tą ceną za 3 x 70.
    dasilvaart napisał:
    Inwestora nic nie interesuje - tylko podpis na pełnomocnictwie

    Dokładniej: na porozumieniu o przebudowę.
  • #26 17738141
    dasilvaart
    Poziom 24  
    Posty: 487
    Pomógł: 62
    Ocena: 112
    jozgo napisał:
    Trzebnica to teren Tauron. Więc ta cena bedzie pewnie za linię kablową 3 x XRUHAKxs 1 x 120 bo przynajmniej jeszcze dwa lata temu, jak tam pracowałem, nie stosowanu przekroju 70mm@ w liniach kablowych SN. Jest to więc zbieżne z tą ceną za 3 x 70.

    Dokładnie tak - Tauron
    Jedyne jakie do tej pory kładłem w ziemi SN (XRUHAKxs) to 120, 240 i 300 - można dodać jeszcze z jaką powrotną ale to bez sensu i nie w temacie.
    A tak z innej beczki to jak mam wybór to nie preferuje kabli YHAKXS - za miękka zewnętrzna.
  • #27 17739386
    Awangarda_
    Poziom 10  
    Posty: 5
    Ocena: 4
    Witam, dziękuje za odpowiedzi, zatem składam formularz o warunki przebudowy kolizji. Operatorem jest Energa, architekt mnie trochę nastraszyła mówiąc że sama robota idzie z przetargu i ja nie występuje jako inwestor. Nie wiem czego się spodziewać, szczerze mówiąc to boje się że ostateczna cena nie będzie wolnorynkowa.

    Zrobiłam parę fotek słupa na mojej działce i sąsiedniej, co ciekawe linia na terenie lasu jest nowa, nowe słupy wirowe? i zielone kable - jak sądze w izolacji. Na działkach prywatnych natomiast stoją stare komunistyczne słupy z dziurami, i stare kable. Mam nadzieje że modernizacja na mój koszt zainteresuje ZE.

    Jeśli można to prosze nie usuwać tego wątku, jeśli dociągnę inwestycje do końca podzielę się tutaj projektem i kosztorysem - dla potomnych. Szukałam sporo po świecie i cieżko znaleźć takie informacje.

    Linia napowietrzna na działce budowlanej - Koszty przebudowy Linia napowietrzna na działce budowlanej - Koszty przebudowy Linia napowietrzna na działce budowlanej - Koszty przebudowy
  • Pomocny post
    #28 17739495
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Faktycznie w lesie linia jest przebudowana. Przewody tzw. niepełnoizolowane PAS.
    Na Pani działce są jeszcze stare słupy BSW, które wcześniej czy później będą musiały być wymienione.
    Gdyby się z tą przebudową nie spieszyło to radzę zgłosić operatorowi, że linia jest w złym stanie, a pewnie jest, i domagac się jej modernizacji.
    Przy modernizacji to już można coś.......
  • #29 17739632
    Awangarda_
    Poziom 10  
    Posty: 5
    Ocena: 4
    Zastanawiam się jeszcze, czy jeden z tych nowych słupów wytrzyma ewentualnie obciążenie jednostronne, tzn czy można wykorzystać go jako punkt wpuszczania kabla pod ziemię?
  • Pomocny post
    #30 17739819
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    Narysuj na tej mapce słupy wirowane (te nowe). Przy okazji podejdź do tych wirowanych i poszukaj tajemniczego kółeczka takiego jak na załączniku i zrób fotkę.
    Owe kółeczko powinno być na wysokości około 1,5m
    Linia napowietrzna na działce budowlanej - Koszty przebudowy

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestie związane z przebudową linii napowietrznej SN na działce budowlanej. Użytkownik planuje podział działki, na której znajduje się linia średniego napięcia, i rozważa inwestycję w dodatkowe słupy lub skablowanie linii. Koszty związane z przebudową szacowane są na 50-100 tys. zł, w tym koszty projektu, uzgodnień oraz robocizny. Uczestnicy dyskusji podkreślają konieczność uzyskania warunków przebudowy od operatora sieci, co jest kluczowe dla dalszych działań. Wskazano również na różnice w kosztach w zależności od lokalizacji oraz rodzaju używanych materiałów, takich jak kable XRUHAKXS. Użytkownik planuje złożyć formularz o warunki przebudowy i zastanawia się nad technicznymi aspektami nowego słupa.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA