Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SPS25FW03E - nie domywa dolnego kosza

06 Lut 2019 08:50 1209 41
  • Poziom 12  
    Witam.
    Zmywarka jest nowiutka. To typ z dwoma małymi ramionami na górze i jednym dużym na dole. Zmywarka nie domywa wnętrza garnków i innych naczyń postawionych dnem do góry w dolnym koszu. Ramię jako takie działa, ponieważ naczynia są umyte jakby do pewnej wysokości. Wygląda więc, że coś z ciśnieniem (zasięgiem) strumienia myjącego. Przed zmywaniem ramię myjące obraca się swobodnie, za to po zmywaniu - wygląda jakby się zacierało, szybko hamuje. Po wyjęciu go czuć na złączu pod palcem malutkie drobinki jedzenia (jak piasek). Wyjmowałem to ramię i myłem i zawsze po włożeniu obraca się swobodnie.

Oglądałem też ramię myjące i zdziwiło mnie jedno - także od spodu jest tam otwór jak dysza myjąca, ale tylko na jednym z końców ramienia... Zatem czy tak powinno być? Po co jest ten otwór, przecież pod tym ramieniem jest tylko dno zmywarki? Oczywiście filtry przejrzane - są czyste.
    Robiłem też czyszczenie środkiem do mycia zmywarek i bez poprawy.

Oczywiście mogę wezwać serwis (gwarancja), ale nie chciałbym, aby to była jakaś pierdoła, którą mogę sam załatwić.
  • Poziom 21  
    Rozdzielacz strumienia do sprawdzenia:)
  • Poziom 12  
    bubu64 napisał:
    Rozdzielacz strumienia do sprawdzenia :)
    Czy i jak mogę to zrobić sam bez naruszania warunków gwarancji? A ten objaw z blokowaniem się dolnego ramienia? I ten dodatkowy otwór w dolnym ramieniu?
  • Poziom 13  
    Troszkę mnie to martwi, gdyż myślę o zakupie właśnie tego modelu.

Czy zgłaszałeś to do gwaranta?
  • Poziom 12  
    negatyw001 napisał:
    Troszkę mnie to martwi, gdyż myślę o zakupie właśnie tego modelu.

Czy zgłaszałeś to do gwaranta?

Posta napisałem dziś rano a tam stoi, że chcę uniknąć wzywania serwisu...
  • Specjalista AGD
    rokko napisał:
    Po co jest ten otwór, przecież pod tym ramieniem jest tylko dno zmywarki?
    które też musi być umyte.
  • Poziom 12  
    zhudomel napisał:
    rokko napisał:
    Po co jest ten otwór, przecież pod tym ramieniem jest tylko dno zmywarki?
    które też musi być umyte.

Dysza od spodu jest jedna i jej strumień na pewno nie pokrywa całego dna zmywarki.
    Dno jest zmywane po prostu wodą spływającą z naczyń oraz sufitu i ścian.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Mnie dziwi tylko to, że nowy sprzęt nie funkjonuje jak trzeba. De facto wada wrodzona, więc powinni (serwis autoryzowany) błyskawicznie usterkę usunąć, lub dać nowy (tutaj można ścigać sklep na podstawie rękojmi). Minus jest jeden - w PL te przepychanki trwają, a sprzęt ma służyć...
  • Poziom 12  
    negatyw001 napisał:
    Cytat:
    Mnie dziwi tylko to, że nowy sprzęt nie funkjonuje jak trzeba. De facto wada wrodzona, więc powinni (serwis autoryzowany) błyskawicznie usterkę usunąć, lub dać nowy (tutaj można ścigać sklep na podstawie rękojmi). Minus jest jeden - w PL te przepychanki trwają, a sprzęt ma służyć...

Poczekam kilka dni na potwierdzenie (lub brak konkretnej podpowiedzi) że sam nic łatwo i bez utraty gwarancji nie zrobię.
    Wtedy wzywam serwis.
  • Specjalista AGD
    rokko napisał:
    Przed zmywaniem ramię myjące obraca się swobodnie, za to po zmywaniu - wygląda jakby się zacierało, szybko hamuje.

To pora troche bardziej ogarnąć naczynia przed włożeniem, to zmywarka, a nie młynek do resztek.

rokko napisał:
    Oglądałem też ramię myjące i zdziwiło mnie jedno - także od spodu jest tam otwór jak dysza myjąca, ale tylko na jednym z końców ramienia... Zatem czy tak powinno być?

Tak ma być, dla jaj nikt dziurki nie zrobił.

rokko napisał:
    Zmywarka nie domywa wnętrza garnków i innych naczyń postawionych dnem do góry w dolnym koszu.

Garnków może nie domyć, ma prawo, nie ma tam chinczyka latającego z gąbką. Z założenia dolny kosz przewidziany jest do talerzy.

Jaki program jest używany ?
  • Poziom 12  
    mrice napisał:
    rokko napisał:
    Przed zmywaniem ramię myjące obraca się swobodnie, za to po zmywaniu - wygląda jakby się zacierało, szybko hamuje.

To pora troche bardziej ogarnąć naczynia przed włożeniem, to zmywarka, a nie młynek do resztek. .

rokko napisał:
    Zmywarka nie domywa wnętrza garnków i innych naczyń postawionych dnem do góry w dolnym koszu.

Garnków może nie domyć, ma prawo, nie ma tam chinczyka latającego z gąbką. Z założenia dolny kosz przewidziany jest do talerzy.

Jaki program jest używany ?

Nie sądzę, że o to chodzi. Tam się raczej drobinki dostają (jak piasek) a nie kawałki jedzenia (bo niby jak ?). Filtry są zresztą dość czyste.

GDZIEŚ te garnki się myje, prawda ?
    Zresztą to nie moja pierwsza zmywarka i w poprzedniej robiłem jak teraz i garnki były domyte.
    Program AUTO.
  • Specjalista AGD
    Zrób mały test, kup w sklepie jak najmniejsze opakowanie kostek Ludwika i umyj kilka razy nimi. Temat garnków zostaw w spokoju i nie porównuj starego sprzętu z współczesnym.
    Zaręczam, że zmywarka może garnków nie domyć.

rokko napisał:

Prawda, w zlewie. Jeśli już jednak koniecznie musisz te gary pchać do zmywarki to włacz ją na program przewidziany do garów a nie auto.
  • Poziom 13  
    Byłem dziś w salonie agd, aby zobaczyć jak to chodzi.
    Generalnie kosze suwają się gładko, podnoszenie i opuszczanie środkowego mega wygodne. Plusem są 2 śmigła dla jednego z koszy.
    Porównałem z AMICĄ (co prawda nie była to maszyna z podobnej klasy cenowej) i Bosch wypadł zdecydowanie korzystniej.

Dość elokwentna sprzedawczyni powiedziała, że sporo zależy od głębokości garów. Na cuda nie ma co liczyć.
    Gdy gary są bardzo brudne i zaschnięte, użyj programu dedykowanego. AUTO, to zapewne mniej agresywny program.
    Użyj też bardziej "all in one" tabsów.

Gary rzecz jasna kładziemy na najniższą tacę. Po to jest zmywarka, żeby się nie brudzić.

Daj znać o wynikach!
  • Poziom 12  
    mrice napisał:
    rokko napisał:

Prawda, w zlewie. Jeśli już jednak koniecznie musisz te gary pchać do zmywarki to włacz ją na program przewidziany do garów a nie auto.

W pierwszym poście napisałem, że nie chodziło o niedomycie, a o to, że strumień nie sięgał wystarczająco wysoko.
    W poprzedniej zmywarce (Siemens) myłem te same garnki w dolnym koszu i były domywane.

negatyw001 napisał:

Gdy gary są bardzo brudne i zaschnięte, użyj programu dedykowanego. AUTO, to zapewne mniej agresywny program.
    Użyj też bardziej "all in one" tabsów.

Nie chodzi tu o domycie ale o poziom wniknięcia wody do garnków, ponieważ nie był to jakiś nadzwyczajny, przypalony brud, tylko mycie sięgnęło do pewnego poziomu w garnku.
    W poprzedniej zmywarce nie miałem wcale programu do garnków a chyba nigdy nie narzekałem na niedomycie czegokolwiek.
    Co do tabletek, to zdarzało mi się (w starej zmywarce) nie włożyć żadnej tabletki a efekt zmywania i tak był bardzo dobry... tu jeszcze nie próbowałem tego numeru.
  • Poziom 15  
    bubu64 napisał:
    Rozdzielacz strumienia do sprawdzenia:)

Ja poszedłbym tym tropem. Jeżeli zmywarka ma program do mycia garnków to znaczy, że programowo można zmienić rozdział ciśnienia wody pomiędzy śmigłem dolnym a górnymi. I ten rozdzielacz mógł się zatkać lub uszkodzić. Wskazaniem mogą być tu drobiny hamujące dolne śmigło, które przy normalnym, silnym strumieniu wody powinny być wypłukane. Jeżeli rozdzielacz jest tylko przytkany to może puszczenie zmywarki na program garnkowy go odetka i będzie po problemie? Jeśli nie to raczej serwis...
    Mój patent na czyszczenie obiegu w starej zmywarce był następujący: pusta CZYSTA zmywarka świeżo po zmywaniu, zdemontowane oba kosze, śmigła i filtr i puszczamy program płukanie lub jakiś krótki z ODROBINĄ detergentu. Woda pozbawiona hamulców w postaci śmigieł i filtra z dużą prędkością przelatywała przez obieg i wypłukiwała ewentualne zatory czy osady. Działało przez kilkanaście lat.
  • Specjalista AGD
    rokko napisał:
    W pierwszym poście napisałem, że nie chodziło o niedomycie, a o to, że strumień nie sięgał wystarczająco wysoko.
    Tak jak już Ci pisałem wcześniej kup kosrki ludwika, przemyj kilka razy na programie do garnków i pogadamy wtedy dalej.
    rokko napisał:
    W poprzedniej zmywarce nie miałem wcale programu do garnków, a chyba nigdy nie narzekałem na niedomycie czegokolwiek.
    Już pisałem, nie porównuj starego sprzętu z nowym, współczesnym nastawionym na ekologię, która jest w modzie.
  • Poziom 13  
    @ up:
    A dlaczego właśnie kostki Ludwika? :)
  • Specjalista AGD
    negatyw001 napisał:
    A dlaczego właśnie kostki Ludwika?
    Bo te mam prywatnie dobrze przetestowane, a wierz mi lub nie, ale detergenty dziś potrafią niezłe jaja robić w sprzęcie.
  • Poziom 13  
    Zatem istnieją tabsy, które psują zmywarki...?
  • Poziom 31  
    negatyw001 napisał:
    Zatem istnieją tabsy, które psują zmywarki...?

Tabletki do zmywarek zawierają składniki ścierne. Niektóre tak silne, że po kilkunastu miesiącach użytkowania takiego środka myjącego, niektóre aktywne elementy zmywarki wyglądają jakbyś mył w niej piasek a nie gary. Zresztą talerze też się szybciej zużywają, widać to po elementach ozdobnych.
  • Specjalista AGD
    Mi ogólnie produkty W5 nie urwały, traktuje to jako średnią półkę marketową.
  • Poziom 13  
    @ rokko:

Czy też masz takie dziury po 2 stronach: ?
    Czemu to ma służyć?

A do czego służy ten koszyk: ?
  • Specjalista AGD
    Jest to jedna z opcji mocowania zmywarki w zabudowie.
  • Poziom 34  
    Panowie, tabletki W5, Ludwik to najniższa półka. Ostatni mój nowy nabytek dobrze zmywa na czasie 30 minut. Zresztą nowsze modele zmywarek są przystosowane do stosowania kapsułek a te myją rewelacyjnie.
  • Poziom 13  
    zhudomel napisał:
    Jest to jedna z opcji mocowania zmywarki w zabudowie.

Mówisz o tej dziurce.
    A ten koszyk, na zdjęciu poniżej? :)
  • Poziom 12  
    Koszyk jest po to aby tabletka po wypadnięciu z zasobnika nie upadała na dno zmywarki tylko tam.
    Co do kapsułek z płynem myjącym to sam Bosch twierdzi, że mają mniejszą skuteczność - być może właśnie przez brak "proszku ściernego" (brak wówczas efektu "piaskowania") ? No i kapsułki są zdecydowanie droższe.
    Ja "od zawsze" używam Calgonit/Finish w najprostszej wersji, czasem w promocji kupiłem Somat lub jakieś "Quadro" bo... nie widzę potrzeby "extra tabsów", ponieważ tak jak pisałem wcześniej, czasem i bez tabletki zmywarka umyła super.
    Ciekaw więc jestem, na jakiej podstawie oceniacie, że tabletki/kapsułki są z "wysokiej" czy też "niskiej" półki...
  • Poziom 34  
    rokko, zakupiłem, po opakowaniu, prawie wszystkie dostępne środki przeznaczone do zmywarki. Test robiłem na krótkim programie 30 minut i obserwowałem efekty mycia. Są naprawdę duże różnice. Zdecydowanie przewagę mają kapsułki, nie wszystkie tabletki zdążyły się rozpuścić.