Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Punto 1.2 LPG + PB - Błąd P0130

Dawidos97 11 Feb 2019 20:50 2961 2
    Dawidos97
    Level 5  
    Witam, na wstępie opiszę swój model samochodu.

Fiat Punto II 1.2 PB+LPG

Od kilku dni jestem "szczęśliwym" nabywcą Fiata Punto, niestety samochód kupiłem z wadą, podjechaliśmy do sąsiedniego mechanika i powiedział że to czujnik wałka rozrządu koszt 50złotych, więc postanowiłem go kupić bo cena była okazyjna.

Niedawno zapaliła się kontrolka silnika, znajomy ma kostkę diagnostyczną i go podłączył. Wyświetlił się błąd P0130, czytałem na forach i opisują tą usterkę jako wymiana sondy lambda.

Objawy jakie posiadam : po wkręceniu się na około 3500 obrotów, drastycznie spadają i tak w koło, słychać jakby jakiś strzał niegłośny z tylnego dołu samochodu, bądź z butli z gazu.

Czy według Was jest to sonda lambda ? Szkoda by samochód odstawiać do mechanika, ponieważ to dodatkowe koszta.

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam!
    xHaKeReK
    Level 20  
    Google mowi ze ten kod bledu to sonda lambda. Mierzy zawartosc tlenu w spalinach a blad swiadczy o tym ze polaczenie elektrycznie miedzy komputerem silnika a sonda nie jest prawidlowe lub sama sonda padla. Czesc ta zuzywa sie wiec to nic nadzwyczajnego.

Auto ma LPG, czy sterownik gazu jest wpiety do sondy lambda? Mozliwe ze polaczenie nie byly dobrze wykonane lub centralka do gazu powoduje ten blad.

Proponuje:
    - zmierzyc napiecie na sondzie przy pracujacym, rozgrzanym silniku i podac tutaj
    - sprawdzic polaczenia przewodow centralki gazu, kostki, mocowania

Jesli powyzsze wyglada prawidlowo, odpiac centralke LPG od sondy lamda, skasowac blad i testowac na benzynie.