Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyczuwalne napięcie na urządzeniach w pokoju

19 Mar 2019 17:59 1095 17
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam pewien problem, otóż wynajmuję mieszkanie w starym bloku, gdzie w sypialni są gniazdka bez uziemienia (bez "bolca").

Kila razy zauważyłem pewną niepokojącą sytuację - podczas ładowania laptopa na obudowie pojawiało się napięcie (mocno wyczuwalne "mrowienie").
    Co więcej, sama końcówka ładowarki, niepodłączona do laptopa, po dotknięciu daje w rezultacie podobne (odczuwalnie silniejsze) napięcie. Posiadam drugiego laptopa i z drugą ładowarką występuje identyczny problem.

Wiem, że istnieje dużo podobnych tematów, lecz u mnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Napięcie nie jest odczuwalne zawsze. Przykładowo, przez 2 tygodnie taka sytuacja nie występowała. Pewnego dnia ładowałem laptopa i dopiero po pewnym czasie zacząłem wyczuwać coraz silniejsze napięcie na obudowie, do momentu gdzie bałem się go dotykać i odłączyłem listwę zasilającą (mam też inny sprzęt i bałem się, że może dojść do awarii).

Myślałem, że może mieć to coś wspólnego ze sprzętem AGD, lecz pralka, lodówka są podłączone do gniazdek z uziemieniem i nie widzę korelacji między działaniem tych urządzeń a pojawianiem się napięcia na sprzęcie.

Cały wymieniony sprzęt (ładowarki do laptopów, komputer, ładowarki do tel.) jest podłączony do listwy, ta z kolei podłączona jest do gniazdka bez uziemienia (jak już wspomniałem).

Skontaktowałem się już z właścicielem mieszkania i czekam na wizytę elektryków. Niestety boję się używać sprzętu - z uwagi na możliwość (?) awarii i porażenia prądem. Czy w tej sytuacji pozostaje mi coś innego niż odłączyć cały sprzęt i nie używać go do czasu wizyty elektryka? Czy to może być wina sąsiada, który w zły sposób podłącza jakiś sprzęt i powoduje przebicie (spotkałem się z takimi wnioskami w podobnych tematach)?

Z góry dziękuję za pomoc. :)

Edit: zapomniałem dodać, że jedno z 2 gniazdek w pokoju (także bez uziemienia) jest lekko wyrwane ze ściany - wystaje kilka centymetrów. Czy to może mieć jakiś związek z sytuacją? Gniazdka tego nie ruszam.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 36  
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 2  
    krzysiozak napisał:
    Wzywaj elektryka. To jest poważna sprawa.

Konsultowałem się z właścicielem mieszkania, elektryk powinien pojawić się na dniach.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Wszystkie urządzenia, które wymagają styku ochronnego należy podłączać do gniazda z takim stykiem. Dotyczy to również listew zasilających a szczególnie zasilaczy i ładowarek do laptopów, które wyposażone są w filtr sieciowy. Jak przyjdzie elektryk, to napewno przystosuje twoje gniazda do tych urządzeń. I nie chodzi tu tylko o ich wymianę, ale o prawidłowe podłączenie.
    A wyżej wymienione sprzęty, do czasu wizyty elektryka, używaj tylko tam, gdzie masz gniazda z "bolcem".
  • Moderator Energetycy
    Chupacabra napisał:
    Jak przyjdzie elektryk, to napewno przystosuje twoje gniazda do tych urządzeń. I nie chodzi tu tylko o ich wymianę, ale o prawidłowe podłączenie.
    Jak domniemywam, masz na myśli zerowanie ochronne?
  • Poziom 32  
    elpapiotr napisał:
    Chupacabra napisał:
    Jak przyjdzie elektryk, to napewno przystosuje twoje gniazda do tych urządzeń. I nie chodzi tu tylko o ich wymianę, ale o prawidłowe podłączenie.
    Jak domniemywam, masz na myśli zerowanie ochronne?

Tak, mam to na myśli i mam nadzieję, że zaproszony elektryk będzie wiedział jak to prawidłowo wykonać.
  • Moderator Energetycy
    I pewnie zaproszony elektryk będzie doskonale wiedział, z jakim układem sieci zasilającej ma do czynienia :twisted:
  • Poziom 15  
    Ale... na napięcie odczuwalne na wtyczce (niskiego napięcia) ładowarki od laptopa? Przecież powinna być separacja galwaniczna...
  • Moderator
    szy_mat napisał:
    Ale... na napięcie odczuwalne na wtyczce (niskiego napięcia) ładowarki od laptopa? Przecież powinna być separacja galwaniczna...

Więc nie szukaj kwadratowych jaj tylko daj do sprawdzenia swoją ładowarkę. To jest sprzęt II klasy, nie posiadający przewodu ochronnego, i nie wymagający go. Dlatego żadna usterka w instalacji nie może mieć wpływu na zachowanie Twojej ładowarki. Robisz raban zupełnie bezpodstawnie.
  • Poziom 24  
    retrofood napisał:
    Więc nie szukaj kwadratowych jaj tylko daj do sprawdzenia swoją ładowarkę. To jest sprzęt II klasy, nie posiadający przewodu ochronnego, i nie wymagający go. Dlatego żadna usterka w instalacji nie może mieć wpływu na zachowanie Twojej ładowarki. Robisz raban zupełnie bezpodstawnie.

To ciekawe. Mam właśnie w zasięgu wzroku co najmniej cztery ładowarki od laptopów i tylko jedna z nich nie ma przewodu ochronnego i tylko na niej jest oznaczenie II klasy ochronności. Pozostałe trzy posiadają wtyczki ze stykiem ochronnym i mimo całej obudowy z tworzywa próżno szukać na nich oznaczenia drugiej klasy ochronności... Rozumiem, że kolega wie dokładnie jaką autor tematu posiada ładowarkę?
  • Poziom 17  
    Kol. retrofood,

Moim zdaniem tutaj może mieć miejsce inny mechanizm i problem bierze się z braku styku ochronnego w gnieździe zasilającym.
    Użytkownik może doświadczać przepływu prądu upływu HF z nieuziemionego filtra EMI zasilacza impulsowego.
    Nawiasem mówiąc, mam w domy przynajmniej trzy ładowarki do laptopów w II klasie ochronności (stosowne oznaczenie na naklejce) które równocześnie posiadają przewód i wtyk ze stykiem ochronnym.

Przy sprawnym zasilaczu, zgodnie z normą (bodajże IEC950) prąd upływu winien być ograniczony poniżej 3,5mA ale nawet tak mały prąd może już być odczuwalne przez szczególnie wrażliwe osoby i w niektórych sytuacjach.
    W normalnej sytuacji składowe HF filtra EMI zamykałyby się przez przewód ochronny ale gniazdo jest przecież 'bez bolca'
    Tak czy inaczej bolec powinien być ale tutaj raczej nie dla ochrony a funkcjonalnie!
  • Moderator
    Piotrek#G napisał:
    retrofood napisał:

To ciekawe. Mam właśnie w zasięgu wzroku co najmniej cztery ładowarki od laptopów i tylko jedna z nich nie ma przewodu ochronnego i tylko na niej jest oznaczenie II klasy ochronności. Pozostałe trzy posiadają wtyczki ze stykiem ochronnym i mimo całej obudowy z tworzywa próżno szukać na nich oznaczenia drugiej klasy ochronności... Rozumiem, że kolega wie dokładnie jaką autor tematu posiada ładowarkę?

Masz rację, nie wiem. Tylko że ja mam w domu cztery lub pięć ładowarek i żadna nie posiada przewodu ochronnego. I nie widziałem takiej, która by miała.

Dodano po 3 [minuty]:

Mkrasuski napisał:
    Kol. retrofood,

Moim zdaniem tutaj może mieć miejsce inny mechanizm

Być może. Jednak pierwszą kwestią winno być sprawdzenie sytuacji z użyciem innego sprzętu, a nie szukanie dziury w instalacji.
  • Poziom 2  
    Może powinienem lekko sprostować sytuację. Problem występuje na dwóch różnych zasilaczach laptopowych, oba posiadają przewód ochronny.
  • Poziom 39  
    cuyafurole napisał:
    Cały wymieniony sprzęt (ładowarki do laptopów, komputer, ładowarki do tel.) jest podłączony do listwy, ta z kolei podłączona jest do gniazdka bez uziemienia (jak już wspomniałem)

A czy czasem ta listwa nie ma wbudowanego filtra przeciwzakłóceniowego? podłączona do gniazdka bez bolca może dawać różne efekty zwłaszcza gdy instalacja jest stara i nie była konserwowana. Dodatkowo do listwy podłączone chyba tylko przetwornice impulsowe.
  • Poziom 17  
    retrofood napisał:
    Masz rację, nie wiem. Tylko że ja mam w domu cztery lub pięć ładowarek i żadna nie posiada przewodu ochronnego. I nie widziałem takiej, która by miała.

To jest zdjęcie jednej z ładowarek jakie posiadam

Jest tu użyty nieco odmienny symbol II klasy izolacji

Zgodnie z IEC 60417 oznacza on: Class II equipment with functional earthing;
    a więc II klasę izolacji z uziemieniem funkcjonalnym
  • Moderator
    cuyafurole napisał:
    Może powinienem lekko sprostować sytuację. Problem występuje na dwóch różnych zasilaczach laptopowych, oba posiadają przewód ochronny.

Jeśli w dwóch różnych, to nieco zmienia sytuację.
    cuyafurole napisał:

Mam pewien problem, otóż wynajmuję mieszkanie w starym bloku, gdzie w sypialni są gniazdka bez uziemienia (bez "bolca").

Pozostaje wymiana gniazdek na posiadające kołek ochronny, w których wykonane zostanie zerowanie. Oczywiście, najpierw należy się upewnić jaki jest układ sieci zasilającej. Taka informacja powinna się znajdować w umowie o dostawę energii elektrycznej. Albo u administratora budynku.
  • Poziom 2  
    Żeby nie być gołosłownym załączam zdjęcie jednego z zasilaczy.