Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAAC D700 Nie domyka bramy

ahmed1309 20 Mar 2019 08:06 1401 9
 • #1
  ahmed1309
  Level 10  
  Witam
  Od 4 miesięcy próbuje rozwiązać problem z niedomykaniem bramy garażowej firmy Krispol z napędem FAAC D700 ( wcześniej przez 8 lat nie było problemu).
  Sytuacja wygląda następująco. Po całkowitym otwarciu bramy (lub prawie całkowitym), przy zamykaniu brama nie dojeżdża do końca zostaje szczelina około 1cm. Następnie muszę otworzyć bramę na 5-10cm i zamknąć jeszcze raz wtedy brama dojeżdża do końca ( ostatni ruch jakieś 1cm jest tak jakby szybszy).
  Sprawdziłem bramę czy nie ma oporów (wymieniłem łożyska, kółka prowadzące - wszystko chodzi bez oporów).
  Kilkakrotnie programowałem bamę - brak efektów (choć przy programowaniu brama dojeżdża do końca).
  Pasek zawsze zatrzymuje się w tej samej pozycji (przy pierwszym zamykaniu), po moim "domknięciu" przesuwa się jeszcze ok 1cm dalej.
  Sprawdziłem pasek nie jest wyciągnięty nie brakuje zębów.

  Czy może ktoś miał już taki problem albo ma pomysł co jeszcze powinienem sprawdzić. Z góry dziękuje za pomoc.

  BS
 • #2
  sluchasz
  Level 11  
  Zaprogramuj ja od nowa i powinno być ok
 • #3
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Przecież napisał :
  Quote:
  Kilkakrotnie programowałem bamę - brak efektów


  Może przekładnia pada i w kórymś momencie przeskakuje - wtedy wbudowany w silnik enkoder gubi obroty i fałszuje miejsce stopu - sprawdź na samym pasku z wózkiem (bez obciążenia- z odłączoną fizycznie bramą) jak wyglądają punkty startu i stopu wózka.
  Przy programowaniu brama korzysta z funkcji zntyzgnieceniowej i dojeżdża rzeczywiście do miejsc stopu - czyli stawiających duży opór (lub do miejsca użycia pilota przy półautomacie) , potem już przy normalnej pracy jeździ na pamięć.
  PS - spróbuj jednak jeszcze raz programowania ale nie czekaj na automatyczną detekcję zamknięcia tylko zatrzymaj drzwi z pilota ciut wcześniej (da się). I sprawdź czy wtedy sytuacja z niedomykaniem się powtórzy
 • #4
  ahmed1309
  Level 10  
  Wczoraj podszedłem do tematu drugi raz:
  - zaprogramowałem bramę w trybie autoanalitycznym - brak efektu
  - zaprogramowałem w trybie półautomatycznym - brak efektu
  - następnie zaprogramowałem bramę tak aby zatrzymywała się 5 centymetrów nad posadzką brama zawsze dojeżdża do tego samego punktu - więc z napędem wszystko wydaje się ok.
  - rozebrałem sam napęd nie ma tam zewnętrznego enkodera ani czujnika położenia (chyba że w silniczku DC24 z przekładnią - podobny jest do silnika wycieraczek w samochodzie)
  Stwierdziłem że problem musi być w samej bramie - w ostatnich centymetrach brama ma ciężej ponieważ na całej wysokości ociera się o uszczelkę ale to chyba dobrze - ręcznie nie trzeba dużo siły aby zamknąć bramę. Wymieniłem wszystkie rolki na nowe przesmarowałem łożyska przy sprężynach - brak efektów.
  Moje pytanie czy w napędzie FAAC 700HS ( płytka E1000) da się regulować siłę zamknięcia ewentualnie jak wcześniej wszystko było ok czy na płytce są jakieś elementy które mogą być już niesprawne (np są 4 kondensatory ale żaden nie jest wybrzuszony)?
  Ewentualnie czy zmniejszenie naciągu sprężyny pomoże w tym temacie (obecnie jest brama jest napięta na ok 8,5-9 zwoja według tabliczki powinno być 8,7) ?
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  W płytce E1000 powinny być (miałem do czynienia tylko z E600 i tam tego nie ma - bazuję na opisach i fotkach, kiedyś montowałem D1000 ale tam było na płytce tylko miejsce na potencjometry-widać różne wersje) dwa kręciołki obok listwy podłączeniowej. Po przełączeniu DipSwitcha3 na ON uzyskuje się manulną regulację siły. TR 1 jest od siły na zamknięciu, TR2 na otwarciu.

  Enkoder jest - wbudowany w przekładnię (od napędu idzie 5 kabli, w tym 2 grube to silnik, pozostałe 3 to enkoder).
 • #6
  ahmed1309
  Level 10  
  Czy ma ktoś schemat płytki E1000 do napędu D1000 i D700HS?
 • #8
  ahmed1309
  Level 10  
  Oddałem płytkę do sprawdzenia koledze poprawił wszystkie luty sprawdził to co mógł kondensatory wszystko wygląda ok.
  Chciałby spróbować jeszcze zwiększyć siłę potrzebną do zamknięcia bramy. Na płytce są miejsca do wlutowania dwóch potencjometrów tak jak dla napędu D1000 (ta sama płytka E1000) czy może ktoś już próbował to robić ewentualnie wie jakie potencjometry powinienem użyć.
  Jeżeli nie pozostanie mi zmniejszenie siły docisku bramy przez poluźnienie sprężyn.
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Wątpię czy samo wlutowanie kręciołków coś da, one nic analogowo nie regulują tylko zadają wartości prockowi a jeśli on nie ma regulacji w firmware to i tak operacja nic nie da. Postępuj jak z D600, switchami wszystko na maksa.
  Może spróbuj rozkręcić przekładnię przy silniku (jeśli masz wersję na śrubkach, wersję nitowaną też się da ale potem trzeba zrobić gwintowane dziury), może tam w środku przy impulsatorze coś się wysypało.... .A oprócz tego zwyczajnie sprawdź silnik - szczotki, komutator - może już dochodzi i wystarczy ciut większe obciążenie żeby zdechł.
 • #10
  ahmed1309
  Level 10  
  Niestety zmniejszenie naciągu sprężyn nie pomogło czas roznitować silnik i sprawdzić czy tam wszystko ok.