Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX

ghost666 21 Mar 2019 17:52 381 0
Computer Controls
 • Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX
  Długoletni partner NXP, firma TechNexion prezentuje trzy nowe moduły oparte na nowym SoC tego producenta - i.MX8M Mini. Moduły te są obsługiwane przez system operacyjny Linuks: Yocto, Ubuntu lub przez Androida. Wśród nowych produktów znajdziemy m.in. nowy moduł PICO i dwie nowe rodziny modułów: rodziny FLEX w formacie SODIMM i AXON, która umożliwia daleko idące konfigurowanie systemu.

  O nowych modułach AXON wykorzystujących technologię programowalnego multipleksowania wyjść SoMa pialiśmy tutaj. Przyjrzyjmy się teraz nowym członkom rodziny PICO.

  Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX
  Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX
  PICO-IMX8M-Mini kontynuuje linię modułów PICO - wcześniej były w niej moduły PICO-iMX6 i PICO-IMX6UL oparte o starsze SoC. Nowy moduł wykorzystuje SoC i.MX8M, który znajduje się w PICO-PI-IMX8M. Dostępne są dwie wersje zestawu deweloiperskiego PICO-PI-IMX8M-Mini, ceny zaczynają się od 289 USD (patrz poniżej - na dole znajduje się kompletny cennik nowych modułów).

  i.MX8M Mini produkowany jest w procesie 14FPC FinFET - pozwala to na zmniejszenie powierzchni układu, mniejsze zużycie energii i wyższą częstotliwości taktowania układu niż w przypadku i.MX8M opartego na rdzeniu ARM Cortex-A53. PICO-IMX8M-Mini obsługują wersje Solo, Dual i Quad (jedno-, dwu-i czterordzeniowy SoC). Wszystkie modele są taktowane zegarem do 1,8 GHz.

  Mini SoC posiada także układ graficzny GPU Vivante GC7000Lite do akceleracji grafiki 2D i 3D oraz rdzeń Cortex-M4 o częstotliwości taktowania do 400 MHz. W systemie znajdziemy też sprzętowy kodek wideo, ale osiąga on rozdzielczość jedynie HD zamiast 4K w i.MX8M.

  Inne, konkurencyjne moduły oparte na Mini to m.in. mierzący 68 mm x 26 mm TX8M firmy Ka-Ro, mający 38 mm x 28 mm CompuLab UCM-iMX8M-Mini, mający 40 mm x 35 mm PicoCore MX8MM F&S oraz DART-MX8M-Mini Variscite (55 mm x 30 mm).

  Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX
  PICO-IMX8M-Mini

  Wzmocniony moduł PICO-IMX8M-Mini wykorzystuje nowy SoC od NXP - i.MX8M Mini z pojedynczym, dwoma lub czterema rdzeniami. Moduł ma wymiary , 40 mm x 37mm i doskonale wpasowuje się w istniejące już moduły z rodziny PICO. Można już zakupić go na stronie producenta, a ceny zaczynają się od 77,50 dolarów za sztukę za wersję z do 4 GB pamięci LPDDR4 i domyślnym 8 GB dyskiem eMMC.

  Opcjonalnie do modułu dołożyć można moduł z Qualcomm Atheros QCA9377 oferujący łączność w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac oraz Bluetooth 4.1 (BR+EDR+BLE). W momencie tworzenia tego artykułu konfigurator na stronie producenta nie działał poprawnie, więc nie wiemy dokładnie ile kosztować będą poszczególne opcje w systemie.

  Moduł PICO-IMX8M-Mini dostępny jest w trzech zakresach temperatur pracy: komercyjnym, rozszerzonym i przemysłowym. Wytrzymuje uderzenia do 15 G i wibracje do 1 Grms w zakresie 5 - 500 Hz. System zasilany jest napięciem od 4,2 V do 5,25 V.

  PICO-IMX8M-Mini wydaje się mieć cechy i możliwości zbliżone do modułu FLEX-IMX8M-Mini. Podobnie jak wcześniejsze moduły PICO posiada on kompatybilne ze standardem Edison 70-pinowe złącze Hirose. Same moduły Intel Edison odeszły w zapomnienie - od dawna nie są już dostępne, ale ekosystem przez nie stworzony nadal egzystuje i dostępne są liczne karty rozszerzeń.

  Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX
  Zestaw deweloperski dla modułu PICO-PI-IMX8M-Mini

  Technexion zaprezentował także niedawno płytki deweloperskie dla modułów PICO-IMX8M-Mini czy PICO-PI-IMX8M-Mini. Dostępne są one w wersji z 1 GB i 2 GB pamięci RAM. Moduły te zaprojektowano w formacie kompatybilnym z Raspberry Pi. Wiele wskazuje, że firma zamierza otworzyć dokumentację tych modułów i udostępnić ją a darmo poprzez swoją witrynę Wandboard.org.

  Nowe moduły TechNexion z rodziny PICO z SoC i.MX8 Mini od NX
  Specyfikacje modułów są jeszcze niekompletne, ale dostępne schematy blokowe i zdjęcia pokazują bardzo podobne funkcje. Duże różnice obejmują głównie wybór procesorów i ilości pamięci a także brak portu HDMI i drugiego interfejsu MIPI-CSI w nowym PICO-PI-IMX8M-Mini. Ten komputer jednopłytkowy dodaje jednak Voice HAT, który łączy się z 40-pinowym złączem GPIO w module.

  Pozostałe dostępne w opisywanym komputerze interfejsy to gigabitowy port Ethernet, interfejs USB 2.0, a także połączenia MIPI-DSI, I²S i 40-pinowe GPIO w stylu Raspberry Pi. W zestawie znajdziemy również moduły zapewniające łączność Wi-Fi w nowym standardzie ac i Bluetooth 4.2 Komputer pracować może w temperaturze od 0°C do 50°C i oferuje odporność na wstrząsy i wibracje, tak jak sam moduł PICO-IMX8M-Mini.

  PICO-PI-IMX8M ma wymiary 85 mm x 56 mm, zestaw zawiera dodatkowo 5-calowy pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1280 x 720, moduł kamery, antenę zewnętrzną i kable.

  Dalsze informacje

  PICO-IMX8M-Mini będzie dostępny w cenie już od 77,50 $. (Gotowe są już pozycje z tym modułem w sklepach, ale same układu nie są jeszcze dostępne). Z kolei zestawy PICO-PI-IMX8M-Mini-1G-Dev i PICO-PI-IMX8M-Mini-2G-Dev SBC z modułem PICO-IMX8M-Mini są już dostępne w cenie od, odpowiednio, 289 dolarów i 299 dolarów.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/technexion-reveals-i-mx8m-mini-modules-and-sbcs/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11288 posts with rating 9546, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls