Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MUX 8 - problem z odbiorem (lokolizacja: Nowy Dwór Gdański)

30 Mar 2019 09:29 300 5
  • Poziom 2  
    Witam,

Z góry proszę o wyrozumiałość za wpis na tym forum. Postaram się opisać mój problem najlepiej jak potrafię mimo, że jestem laikiem w tej dziedzinie. Tyle słowem wstępu.

Zakupiłem antenę kierunkową do obioru DVBT (nazwa anteny z dostępną aukcją w serwisie allegro do konkretnej anteny którą posiadam poniżej).
    ANTENA TV DVBT COMBO 170km ZESTAW 3TV + KABEL 20m (do wpisania na allegro, bo niestety nie mogłem zamieścić linka ze względu na regulamin, ale po wpisaniu tej nazwy powinna wyświetlić się ta konkretna antena, gdzie znajdują się jej najważniejsze parametry).

Posiadam ogólnie w moim bloku fatalną lokalizację do odbioru TV naziemnej, ponieważ z Nowego Dworu Gdańskiego najlepiej nastawić się na nadajnik: Elbląg lub Gdańsk, ale oba kierunki mam "zamknięte", ponieważ w kierunku na Elbląg stoi czteropiętrowy blok (dosłownie 10-15m od mojego balkonu), z kolei aby odbierać Gdańsk musiałbym ustawić antenę centralnie na mieszkanie, ponieważ mój balkon wychodzi wręcz idealnie w kierunku na południe, Przez co antenę mam nastawioną na nadajnik w Iławie. To że mieszkam na parterze też wcale nie pomaga w całej sytuacji.

Ale do rzeczy. MUXY 1 i 3 odbieram z Iławy (sygnał na poziomie 70-90% czasami dobija do 100%) A MUXY 2 i 8 ciągnie mi sygnał z Gdańska (MUX 2 również jest na poziomie 70-90%, za to MUX 8 ściąga na poziomie 0-2% czasami dobija do 10%). Odbiór MUXów 1, 2, 3 jest bardzo dobry, obraz się nie ścina i wszystko śmiga płynnie. Korzystam z anteny z powyższego linku z dołączonym wzmacniaczem i zasilaczem(zawartym w ofercie) bo bez niego antena nie odbiera żadnego sygnału. Kolejnym mankamentem jest niestety fakt, że telewizor stoi po przeciwległej stronie od balkonu i połączony jest z anteną około siedmio/ośmio metrowym kablem (5 metrów od TV do rozgałęźnika sygnału - również dostępny w ofercie z linku i kolejne 2-3 metry od rozgałęźnika do anteny, gdzie już w drugiej części kabel przechodzi zaciśnięty przez okno).

Następuje duża poprawa sygnału dla MUX8 kiedy na wysokości drugiego/trzeciego metra od anteny łapię kabel i go zaciskam w dłoni, wtedy poziom sygnału z 0-2% wzrasta do 20-40% i obraz zaczyna razem z dźwiękiem płynnie odbierać!
    Zatem moje pytanie brzmi jak mogę utrzymać tę jakość sygnału bez trzymania kabla w dłoni, które znacząco pogorszyłoby jakość mojego oglądania TV :)?

a) może jakość kabla jest słaba i wymienić go na lepszy? (średnica rdzenia wynosi 0,9mm - mierzone suwmiarką, więc wymiar powinien być dokładny),
    b) może muszę dołożyć drugi wzmacniacz do anteny? (nie wiem nawet czy tak można więc jeśli się ośmieszyłem to bądźcie wyrozumiali),
    c) kabel idzie przy kaloryferze, więc może on w jakiś sposób może zastąpić wzmacniacz w postaci mojej dłoni?,
    d) pozycjonowanie anteny już raczej nic nie da, bo ustawiałem ją we wszystkie możliwe kierunki (tak samo zmieniałem polaryzację na poziomą/pionową co też nic nie dało),
    e) wasze propozycje?

Przepraszam za to, że się dość mocno rozpisałem, a każdemu kto dobrnie do końca tego wątku bardzo pięknie dziękuję i za jakiekolwiek podpowiedzi, sugestie, porady również będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam Marcin Szczepański
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Jak łapanie za przewód zmienia cokolwiek w sile, jakości sygnału to albo źle pozarabiane końcówki albo przewód kiepskiej jakości( słabe ekranowanie).
  • flexghzflexghz
  • Poziom 31  
    Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników:
    odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości,
    charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp.
    To dlatego jest tyle rodzajów, wielkości i kształtów anten. Te cechy określają do czego i w jakich warunkach mogą być użyte.
    Dokładna lokalizacja (adres lub współrzędne) celem identyfikacji możliwości odbiorczych oraz zagrożeń.
  • Poziom 2  
    Jeszcze takie pytanko. Czy w sytuacji opisanej powyżej dałoby mi cokolwiek podłączenie pod mój zestaw antenowy dodatkowego wzmacniacza jak coś z poniższych grafik (znalezione na allegro)?. Czy takich rzeczy raczej się nie praktykuje, aby były jednocześnie dwa wzmacniacze?

MUX 8 - problem z odbiorem (lokolizacja: Nowy Dwór Gdański) MUX 8 - problem z odbiorem (lokolizacja: Nowy Dwór Gdański)
  • Poziom 43  
    Nie! Po co co dwa wzmacniacze?
    Posprawdzaj jeszcze raz połączenia, pokaż zdjęcie ekranu przewodu i jak masz przygotowane przed wkręceniem złączy F.
  • Poziom 31  
    Kaskada wzmacniaczy to kiepski pomysł. Masz mocna antenę i do tego wzmacniacz. Niestety jest to antena kierunkowa i potrzebuje dobrej widoczności nadajnika oraz precyzyjnego nastawienia w jego kierunku. W swojej lokalizacji potrzebujesz anteny szerokokątnej czyli z dużym kątem połowy mocy, zdolnej zbierać sygnały z odbić bez większych strat swego zysku. Ze względu na odległości do nadajników a przede wszystkim położenie (balkon+parter+brak widoczności na kierunkach nadajników) antena powinna mieć wbudowany przedwzmacniacz.