logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

FORD FOCUS MK1 nie odpala - cykanie rozrusznika, kontrolki gasną

tomekb1983 26 Kwi 2019 14:01 20364 25
REKLAMA
  • #1 17927702
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Witam, dzisiaj rano po pracy fura nie odpalila. Słychac tylko cykanie rozrusznika, kontrolki gasna przy próbie odpalenia. Rozrusznik nie kręci. Dodam ze do pracy dojechalem normalnie, auto odpalilo bez problemu. Rozrusznik nie wykazywal wczesniej zadnych problemów z uruchamianiem silnika. Probowalem odpalić go na kable, nic to nie dało, nadal slychać tylko cykanie i rozrusznik nie kreci. Wiem ze podobne posty juz byly ale prosze o pomoc bo auto zostalo pod pracą.
  • REKLAMA
  • #2 17927724
    feno
    Poziom 19  
    Posty: 293
    Pomógł: 21
    Ocena: 97
    Sprawdź szczotki.
  • #3 17927741
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17772
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    Elektromagnes "padł" - standard. Gdyby szczotki padły, byłaby cisza w eterze.
  • #4 17927755
    kokapetyl
    Poziom 43  
    Posty: 13445
    Pomógł: 1787
    Ocena: 2097
    tomekb1983 napisał:
    Słychac tylko cykanie rozrusznika, kontrolki gasna przy próbie odpalenia. Rozrusznik nie kręci.

    Skoro kontrolki gasną, to wskazuje na duży pobór prądu. Pewnie uszkodzony sam rozrusznik, być może tuleje.
  • #5 17927763
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Po włączeniu zapłonu, kontrolki przygasają. W innych postach widzialem, że doradzają wymianę akumulatora.
    Dodam, że na samym początku, był typowy odgłos rozładowanego akumulatora. Przy kolejnym, pojawilo się "cykanie rozrusznika". Czy to cykanie, może być powodem braku prądu?
  • Pomocny post
    #6 17927774
    domellus
    Poziom 29  
    Posty: 997
    Pomógł: 141
    Ocena: 286
    Trudno stwierdzić co autor postu ma na myśli mówiąc "cykanie" jest pojedyncze czy jest to seria odgłosów. Podejrzewam że w grę wchodzi tutaj zbyt słaby akumulator i rozrusznik przy jednym przestawieniu w pozycję rozruchu robi " cyk-cyk-cyk-cyk". W takiej sytuacji sprawdzić akumulator i ewentualnie wymienić lub naładować, problem powinien ustąpić, następnie sprawdzić ładowanie w samochodzie. W przypadku pojedynczego odgłosu "cyk" najprawdopodobniej rozrusznik do sprawdzenia (elektromagnes i jego styki).
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 17927780
    kokapetyl
    Poziom 43  
    Posty: 13445
    Pomógł: 1787
    Ocena: 2097
    tomekb1983 napisał:
    Czy to cykanie moze byc powodem braku prądu?

    Nie tak dosadnie.
    Po przekręceniu stacyjki uruchamia się elektro magnes (i to jest to "cyknięcie") Elektro magnes załącza styki zasilania rozrusznika (on potrzebuje dużo prądu). Fakt to może być również wina akumulatora, który ma już małą wydajność.
  • #9 17927791
    feno
    Poziom 19  
    Posty: 293
    Pomógł: 21
    Ocena: 97
    sprawdź klemy i napięcie na słupkach akumulatora jak nie spada za mocno szukaj nas kablach i sprawdź masę silnika
  • #10 17927907
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    A na tzw pych by odpalil jesli to awaria rozrusznika?
  • #11 17927921
    TYSSON
    Poziom 12  
    Posty: 15
    Pomógł: 5
    Ocena: 7
    Temat jak rzeka. Ale koledzy z forum przedstawili najczęściej spotykane przypadki takich uszkodzeń. Odpalanie z kabli pod jednym warunkiem. 1 Kable są wykonane przez poważną firmę. 2.Nie są kupione w jakimś markecie.3.Próba odpalenia diesla z benzyniaka i dobrego akumulatora kończy się totalną porażką. Pobór prądu przekracza wydajność tego drugiego. Jeżeli trochę ogarniasz elektryczne to sprawdż te możliwe przypadki opisane przez kolegów wyżej. W innym przypadku warsztat. Łatwo uszkodzic elektronikę.Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #12 17928050
    diantus
    Poziom 32  
    Posty: 1446
    Pomógł: 203
    Ocena: 276
    W rozruszniku samochodu innej marki przyczyną braku kręcenia wirnika okazało się zwarcie jednej połowy uzwojenia stojana od strony masy przy szczotkotrzymaczu. Małe odgięcie przewodu uzwojenia (z płaskownika miedzianego) o ok. 0,5mm pomogło uruchomić rozrusznik.
  • REKLAMA
  • #13 17928345
    TYSSON
    Poziom 12  
    Posty: 15
    Pomógł: 5
    Ocena: 7
    Czołem forumowiczom. Ciekawy jestem która z naszych porad okazała się strzałem w 10tkę. Jeżeli Admini pozwolą ogłaszam konkurs na trafną odpowiedż. Nagroda z mojej strony to 6-cio pack . Tylko dla dorosłych. Dla młodszych Pepsi bez cukru. Hi. Pozdrawiam przed długim wekendem.
  • #14 17929086
    domellus
    Poziom 29  
    Posty: 997
    Pomógł: 141
    Ocena: 286
    Kolego TYSSON jeśli okazało by się że to moja skromna osoba to chętnie przekazuję 6-cio pack w Twoje ręce z życzeniami smacznego ;) To tak off topic. Pozdrawiam
  • #15 17929865
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    A wiec wracajac do tematu samochód jakimś cudem odpalił wiec obyło sie bez lawety🙂 rozrusznik krecil wolno z dzwiekiem sugerujacym rozładowany akumulator. Sprawdzilem miernikiem akumulator ma na wylączonym silniku 12,62 V.
    Na uruchomionym silniku z wyłączonymi swiatłami ma 14,64 - 14,63 V. Czy te parametry są w porządku?
  • #16 17930315
    lopr_pol
    Poziom 32  
    Posty: 1715
    Pomógł: 163
    Ocena: 487
    Wyglądają ok, jeszcze jakbyś sprawdził napięcie podczas obciążenia rozrusznikiem to można wyeliminować akumulator jako winowajcę.
  • #17 17930473
    b_mis
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witam wszystkich,dodam coś od siebie,może przydatnego...
    W mk1 alternator pracuje już pod dyktando fordowskiego bsi-regulator napięcia alternatora wykonuje polecenia sterownika auta,nie jak dotychczas sam reaguje na zmiany obciążenia,obroty,itedeitepe. 14,6v to skrajna dopuszczalna wartość napięcia ładowania. Klemy,kable aku-alt-rozr-masa-to podstawa.Kable rozruchowe-jw,pisali koledzy,nie z Biedry.Te za ..dzieści blach fajnie się topią.A wracając... Ten moduł potrafi całkiem skutecznie-i niepostrzeżenie dla właściciela-wydusić z aku ostatnie rezerwy mocy potrzebnej do odpalenia,napięcie ładowania troszkę to sugeruje.Jeśli kable będą ok,a auto odpali od kolegi na dotyk,aku nam pada... Testowałem to na własnej skórze,kilka razy,i to tylko w jedynce i ,co dziwne,tylko benzyniaki 1,4 i 1,6.
    ...a pewnie będzie,że lampka w bagażniku nie gaśnie ;) powodzenia!
  • #18 17930677
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Podczas pracy rozrusznika przy probie rozruchu napiecie na akumulatorze spada najniżej do 9 V.
    Po uruchomieniu silnika pod obciazeniem swiatlami i dmuchawą utrzymuje sie na 14V.
  • #19 17930710
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Ok więc pojeździj , akumulator się podładuje i powinien palić.
    Sprawdź czy ci coś nie pobiera prądu na postoju, radio lampka .
  • #20 17930739
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Miałem podlaczony akumulator do prostownika, po podlaczeniu akumulatora do auta odpalil na rys, wyglada faktycznie jakby cos pobieralo prad na postoju.
  • #21 17932941
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Sprawdzilem pobór prądu na postoju z odłączoną klemą minusową na zakresie 200 mA. Wskazywalo 01.3 mA. Czy to prawidlowo czy nie?
  • #22 17932993
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5254
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    No nie bardzo, na oko za mało, ze 30 razy więcej byłoby ok. Sterownik silnika i inne "dynksy" w stanie uśpienia pobierają zwykle ok 30-50 mA prądu.
    Ten miernik jest dobry ? Dobrze mierzyłeś ten prąd ? Między słupkiem a klemą ?
    Miernik na zakresie 200mA ma pewnie bezpiecznik, 200mA. Jeśli wpiąłeś go w odpięty już akumulator od klemy, to prąd "rozruchu" różnych urządzeń mógł go przepalić. W momencie podłączenia klemy do akumulatora, chwilowy prąd może sięgać kilku/nastu amperów, później dopiero spada do oczekiwanych mA. Ta chwila załatwi bezpiecznik. Może też usypiać po kilku/nastu minutach, i ten zakres miernika będzie również "przepalony".
    Sprawdź na 10A czy co tam masz.

    Ja to tak robię:
    Końcówki miernika do klemy i słupka - nie tracąc kontaktu miernik-klema-słupek, zdejmujesz dopiero klemę /końcówka miernika zostaje na słupku, klema do góry, w klemie zamiast słupka "tkwi" teraz końcówka dotykająca słupka/, nie przerywając połączenia słupek klema, tak żeby miernik nadal łączył słupek z klemą. Nie przerywasz połączenia aku z samochodem, dalej łączy się przez miernik.
    Rozumiesz ? Przerwanie połączenia zaskutkuje wzmożonym poborem prądu, a ten zakres 200mA tego nie wytrzyma.
  • #23 17932998
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Dostalem instrukcje zeby to sprawdzić tak jak na zdjeciu
    Załączniki:
    • FORD FOCUS MK1 nie odpala - cykanie rozrusznika, kontrolki gasną 35_1262642808.jpg (12.15 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #24 17933013
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5254
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    I prawie dobrze, tylko podczas podłączenia akumulatora do klem występuje chwilowy wzrost, peak, skok poboru prądu.
    Możesz to sprawdzić na wyższym zakresie pomiarowym. Ile przez moment pokaże miernik ? Poniżej, czy powyżej 0,2A ?
    W mojej bryce było to ok 9A, za moment, po podłączeniu zasilania sterownikom i ustabilizowaniu ich pracy po podłączeniu zasilania, spadało do tych oczekiwanych dziesiątek mA.
    Tamto zadziała na amperomierzu, na miliamperomierzu nie musi.
    A nawet może i dobrze, ale popatrz na miejsce odłączania - kółeczko-klema z "wetkniętą" tam końcówką miernika. Mniej więcej o tym napisałem, klemę masz zdjąć nie zdejmując końcówki miernika ze słupka.
    Elektronika samochodu ma być cały czas zasilana, najpierw normalnie klema słupek, później klema-miernik-słupek.
  • #25 17933045
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    KOlego użyj zakresu 10A bo spalisz bezpiecznik 200mA i po pomiarze. Wklej zdjęcie miernika bo nawet nie poprawnie przepisujesz z wyświetlacza.
  • #26 17950499
    tomekb1983
    Poziom 10  
    Posty: 115
    Ocena: 19
    Winny okazał sie akumulator. Napiecie podczas obciazenia rozrusznikiem spadało do 9V. Po wymianie akumulatora wszystko ok. Dzieki wszystkim za rady🙂 pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z Fordem Focusem MK1, który nie odpala, wydając jedynie cykający dźwięk rozrusznika, a kontrolki gasną podczas próby uruchomienia. W odpowiedziach zasugerowano sprawdzenie szczotek rozrusznika, elektromagnesu oraz akumulatora. Po dalszych analizach, użytkownik zauważył, że napięcie akumulatora spada do 9V podczas rozruchu, co wskazywało na jego uszkodzenie. Po wymianie akumulatora problem został rozwiązany, a samochód zaczął normalnie funkcjonować.
REKLAMA