Witam Kolegów
Mam problem z silnikiem B&S w traktorku Stiga Park. W moim traktorku jest silnik 15.5KM o oznaczeniu 28B707-1331-01. Ostatnich 6 cyfr nie jestem pewien.
Szukałem w internecie i jest to silnik bardzo popularny występuje w dużej ilości sprzętów. Po wiosennej wymianie oleju jedno koszenie przebiegło normalnie.
W ubiegłym tygodniu chciałem uruchomić traktorek ale silnik nie chciał odpalić. Sprawdziłem gaźnik i zauważyłem oberwany przewód paliwa. Wymieniłem przewód, zdemontowałem gaźnik celem sprawdzenia czy nie jest zabrudzony. Gaźnik był czysty dlatego poskładałem silnik i spróbowałem go uruchomić. Silnik odpalił bez problemu ale nie miał zamontowanego filtru powietrza. Po zamontowaniu filtru powietrza silnik na wolnych obrotach gaśnie. Filtr ma kilka miesięcy jest czysty
i drożny. Kolejny raz odpaliłem silnik bez filtra powietrza i tak jak za pierwszym razem odpalił bez problemów. Niestety kolejna próba założenia filtru i silnik nierówno pracuje, obroty spadają. Odpaliłem silnik i na większych obrotach i ponownie założyłem filtr powietrza. Silnik od razu zareagował spadkiem obrotów i nierówna pracą. Bez gaszenia silnika chciałem zdjąć filtr powietrza. Podniosłem filtr do góry a silnik wyrzucił z odmy fontannę oleju. Wcześniej zauważyłem że w gaźniku od strony filtru powietrza zbierało się paliwo. W ubiegłym roku zmierzyłem ciśnienie sprężania i wynosiło on ok 6atm na zimnym silniku. Wczoraj zdjąłem głowicę z silnika. W silniku jest trochę nagaru, nic więcej szkodliwego nie zauważyłem. Na cylindrze nie ma progu ogólnie pod głowica nie ma widocznych objawów usterki. W górnym położeniu między tłok a cylinder jestem w stanie wsunąć szczelinomierz o grubości 0.4mm. Pomiar suwmiarka wykazał ze cylinder na górze ma ok 87.3mm. Nie mam średnicówki żeby zrobić poprawne pomiary, postaram się je zrobić jak rozbiorę cały silnik. Przed demontażem głowicy podczas kręcenia wałem silnik miał sporą kompresję. Sprawdziłem też zaworek odmy. Płytka w zaworku ma bardzo słabą sprężynę wystarczy leciutko nacisnąć płytkę
żeby zaworek się otworzył. Proszę o info czy tak powinno być bo moim zdaniem ta sprężynka powinna być mocniejsza u mnie po obróceniu zaworu sprężyna nie była w stanie utrzymać płytki przy obudowie. Proszę o info co może być przyczyna takiego zachowania silnika, czy jest możliwe że silnik ma takie duże przedmuchy i że powstały one tak szybko? Silnik ma żeliwna tuleję istnieje możliwość remontu kapitalnego ale wolałbym wcześniej posprawdzać wszystko co można zanim zabiorę się za grube remonty.
Pozdrawiam Janusz
Mam problem z silnikiem B&S w traktorku Stiga Park. W moim traktorku jest silnik 15.5KM o oznaczeniu 28B707-1331-01. Ostatnich 6 cyfr nie jestem pewien.
Szukałem w internecie i jest to silnik bardzo popularny występuje w dużej ilości sprzętów. Po wiosennej wymianie oleju jedno koszenie przebiegło normalnie.
W ubiegłym tygodniu chciałem uruchomić traktorek ale silnik nie chciał odpalić. Sprawdziłem gaźnik i zauważyłem oberwany przewód paliwa. Wymieniłem przewód, zdemontowałem gaźnik celem sprawdzenia czy nie jest zabrudzony. Gaźnik był czysty dlatego poskładałem silnik i spróbowałem go uruchomić. Silnik odpalił bez problemu ale nie miał zamontowanego filtru powietrza. Po zamontowaniu filtru powietrza silnik na wolnych obrotach gaśnie. Filtr ma kilka miesięcy jest czysty
i drożny. Kolejny raz odpaliłem silnik bez filtra powietrza i tak jak za pierwszym razem odpalił bez problemów. Niestety kolejna próba założenia filtru i silnik nierówno pracuje, obroty spadają. Odpaliłem silnik i na większych obrotach i ponownie założyłem filtr powietrza. Silnik od razu zareagował spadkiem obrotów i nierówna pracą. Bez gaszenia silnika chciałem zdjąć filtr powietrza. Podniosłem filtr do góry a silnik wyrzucił z odmy fontannę oleju. Wcześniej zauważyłem że w gaźniku od strony filtru powietrza zbierało się paliwo. W ubiegłym roku zmierzyłem ciśnienie sprężania i wynosiło on ok 6atm na zimnym silniku. Wczoraj zdjąłem głowicę z silnika. W silniku jest trochę nagaru, nic więcej szkodliwego nie zauważyłem. Na cylindrze nie ma progu ogólnie pod głowica nie ma widocznych objawów usterki. W górnym położeniu między tłok a cylinder jestem w stanie wsunąć szczelinomierz o grubości 0.4mm. Pomiar suwmiarka wykazał ze cylinder na górze ma ok 87.3mm. Nie mam średnicówki żeby zrobić poprawne pomiary, postaram się je zrobić jak rozbiorę cały silnik. Przed demontażem głowicy podczas kręcenia wałem silnik miał sporą kompresję. Sprawdziłem też zaworek odmy. Płytka w zaworku ma bardzo słabą sprężynę wystarczy leciutko nacisnąć płytkę
żeby zaworek się otworzył. Proszę o info czy tak powinno być bo moim zdaniem ta sprężynka powinna być mocniejsza u mnie po obróceniu zaworu sprężyna nie była w stanie utrzymać płytki przy obudowie. Proszę o info co może być przyczyna takiego zachowania silnika, czy jest możliwe że silnik ma takie duże przedmuchy i że powstały one tak szybko? Silnik ma żeliwna tuleję istnieje możliwość remontu kapitalnego ale wolałbym wcześniej posprawdzać wszystko co można zanim zabiorę się za grube remonty.
Pozdrawiam Janusz