Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18

Januszs0 23 Dec 2015 22:32 7797 20
IGE-XAO
 • Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18
  Witam Kolegów
  Kilka lat temu na elektrodzie dość często pokazywały się zegarki wykonane na lampie IW-18. Od tych kilku lat powstawała również moja konstrukcja. Ponieważ sam nie umiem programować procków zaprosiłem do współpracy Kolegę i tak powstał nasz projekt który chciałem zaprezentować na forum. Ja robiłem część mechaniczną oraz płytki a Kolega zrobił soft. Schemat i funkcje jakie obsługuje nasz zegar to efekt wspólnych dyskusji. Sam zegarek umożliwia pomiar temperatury za pomocą DS1820, wilgotności czujnikiem DHT 11, ciśnienia atmosferycznego czujnikiem BMP 180 oraz posiada funkcje budzika. Dodatkowo pokazuje czas UTC przydatny w pracowni krótkofalarskiej. Za zegar odpowiada PCF8563. Odnośnie obudowy jako pierwowzór posłużyła obudowa znaleziona kiedyś w internecie gdzie zrobiłem zmiany według naszego pomysłu. Ogólnie to chyba właśnie obudowa najdłużej powstawała bo w sumie było jej 4 wersje. Obudowa została zaprojektowana w programie CAD. Poniżej zrzuty ekranu z obudową.
  Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18
  Wygląd obudowy w całości.

  W skład zegara wchodzi 3 płytki z elektroniką oraz 4 płytki bez elementów. Wszystkie płytki są polakierowane czerwoną soldermaską i zostały zamówione w firmie produkującej płytki. Poniżej obrazki pokazujące sposób połączenia płytek elektronicznych.
  Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18 Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18
  Płytka zasilacza oraz płytka procesora zostały połączone ze sobą za pomocą płytki na której umieściłem przełącznik sterujący pracą zegara oraz od spodu płytki czujnik wilgotności. Całością steruje ATMega 128. Schematy i rysunki płytek w formacie pdf dostępne w załączniku. Zegar ma 2 tryby pokazywania wyników tzn można ciągle wyświetlać interesującą nas nastawę np. godzinę lub przemiatać wszystkie możliwe nastawy. Nastawienie alarmu sygnalizuje kropka znajdująca się przed pierwszą cyfrą. Poniżej zdjęcia zegara.
  Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18 Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18 Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18 Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18 Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18 Zegar, termometr, ciśnieniomierz i wilgotnościomierz na lampie IW-18

  Zdjęcia nie są najlepszej jakości zrobione zostały telefonem. Na zakończenie jeszcze krótki filmy prezentujące pracę zegara.


  Pozdrawiam Janusz

  W załączniku dodałem obiecane kiedyś oprogramowanie. Dołączyłem 2 wersje hex dla różnych czujników wilgotności. Po kilku tygodniach używania zegarek spisuje się dobrze tylko właśnie czujniki wilgotności okazały się mało precyzyjne ale cena mówi sama za siebie. Miałem w sumie 4 DTH11 i 2 DTH22 i najlepsze są DTH22 błąd pomiaru mieści się w 10%.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Januszs0
  Level 12  
  Offline 
  Januszs0 wrote 57 posts with rating 154, helped 0 times. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Zbychm
  Level 12  
  WItam!
  Piękna konstrukcja w starym, dobrym stylu. A obudowa wygląda mi na konstrukcję od
  opornicy drutowej. Piękne !
 • IGE-XAO
 • #5
  Freddy
  Level 43  
  Bardzo ładna konstrukcja, widać dbałość o szczegóły w wykonaniu układu.
 • #6
  dudik56
  Level 15  
  Fantastyczny gadżet, starannie zrobiony by wyeksponować lampę, tak trochę jak okręcik w butelce.

  Gałka fajna też z epoki.
  Jakby ją dać trochę niżej, tak by w gałce ukryć oś i nakrętkę enkodera to chyba by było jeszcze ładniej.

  Mosiądze, siateczka, dobór kolorów i proporcji - pierwsza klasa. :sm9:
 • #7
  AP200
  Level 12  
  Witam bardzo fajnie się prezentuje.
 • #8
  Januszs0
  Level 12  
  Witam Kolegów
  Pojawiło się kilka pytań odnośnie projektu postaram się na nie odpowiedzieć.
  Odnośnie osłonięcia lampy to planowałem umieścić lampę w dodatkowej rurce miedzianej z wykonanym wycięciem w miejscu gdzie są cyfry. Mieliśmy zrobiona taka rurkę ale wykonanie w staranny sposób dużego otwory umożliwiającego poprawne wyświetlanie jest dość kłopotliwe dlatego w tym egzemplarzu nie ma tej rurki. Może jeszcze wrócę do tego tematu jak będę robił kolejny egzemplarz gdzie będzie dokładniejszy moduł do pomiaru wilgotności. Jak powstanie taki zegarek to dodam zdjęcie do postu. Zegar ma podtrzymanie i po odłączeniu od sieci nie gubi nastaw. Odnośnie czasu wyświetlania parametrów to ciągle się nad tym zastanawiamy bo soft będzie jeszcze miał zmiany. Siateczka o którą pyta Kolega została zrobiona z maskownicy do głośnika. Gałka jest trochę za wysoko ale obawiam się że nie da się jej za dużo obniżyć ale poczynię pewne próby zobaczymy co da się zrobić.
  Pozdrawiam Janusz
  p.s Wesołych Świąt
 • #9
  Wojtkel243
  Level 9  
  Gratuluje pięknego projektu:)
  Widać mnóstwo pracy i dbałości o szczegóły.
  Czy jest szansa kiedyś w przyszłości na wsad do procka :)
  Z chęcią takie cudo bym wykonał.
  Pozdrawiam i wesołych świąt :D :D :D
 • #11
  Januszs0
  Level 12  
  Witam Kolegów
  Dokładnie ten projekt był dla nas pierwowzorem dla obecnej konstrukcji mechanicznej. Wcześniejsze wersje obudowy opierały się na innych konstrukcjach które można znaleźć w internecie ale ta wersja nam się najbardziej podobała i dlatego właśnie została wybrana do dalszej obróbki. Efekty obróbki pokazałem w poście. Co do hexa muszę zapytać Kolegę jak się na to zapatruje bo soft nie jest moim dziełem.

  Pozdrawiam Janusz
 • #12
  Wojtkel243
  Level 9  
  W sumie napisać taki program i ogarnąć to wszystko to trzeba mieć wiedzę i trochę posiedzieć, ale jakby kolega nie miał większych obiekcji to ja i zapewne wielu kolegów z forum byliby bardzo wdzięczni mogąc wykonać takie cudeńko a zwłaszcza ci co nie umieją tak pisać programów...
  Wesołych świąt
  Pozdrawiam :)
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  Januszs0
  Level 12  
  Witam Kolegów

  Bez filtra w dzień nie ma problemu z czytelnością, a nawet będę próbował zmniejszyć napięcie na lampie bo w nocy nie ma potrzeby lampki świecić tak jest jasno od zegara. Filmiki które dodałem zostały zrobione telefonem i nie potrafiłem tak zrobić tego filmu żeby odzwierciedlał widok zegara jak jest w rzeczywistości.

  Pozdrawiam Janusz
 • #15
  sb1956
  Level 11  
  Nie doczytałem nigdzie,
  do czego służy wystająca gałka (potencjometru,przełącznika ) ?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Nie doczytałem nigdzie,
  do czego służy wystająca gałka (potencjometru,przełącznika ) ?
 • #16
  Wojtkel243
  Level 9  
  => sb1956 autor w pierwszym poście napisał "Zegar ma 2 tryby pokazywania wyników tzn można ciągle wyświetlać interesującą nas nastawę np. godzinę lub przemiatać wszystkie możliwe nastawy" Chyba ta gałka/przełącznik jest od wybierania tych trybów.
  A swoją drogą mam pytanie , czy autor pytał kolegę co do softu??
 • #17
  Lukasr29
  Level 20  
  Witam,
  Zegarek świetny jeżeli chodzi o funkcjonalność, wygląd to jak zawsze kwestia sporna ale jakość wykonania jest świetna.
  Sam popełniam podobną konstrukcję i tutaj pytanie: Czy jest szansa na kod źródłowy? Na pewno ułatwiło by to wykonanie wielu osobom na forum:)
 • #18
  Januszs0
  Level 12  
  Witam Kolegów

  Gałka służy do obsługi zegara. Ustawią się nią godzinę przy pierwszym uruchomieniu, wpisuje wysokość npm do czujnika ciśnienia, ustawia i wyłącza alarm, datę itp. Co do softu nie pytałem autora bo spotkamy się dopiero po 5.01.2016 jak będę wiedział czy się zgodzi dam info.

  Pozdrawiam Janusz
 • #19
  Wojtkel243
  Level 9  
  Czekamy w takim razie na info w sprawie softu ☺ i jesli autor sie zgodzi to jeszcze idealnie by bylo jakby byl drugi ds do pomiaru temp np na zewnatrz domu ☺ i jeszcze jedno pytanie gdzie kupiles ten impulsator bo dokladnie o tym samym oznaczeniu na polskich portalach i sklepach nie widze... no chyba ze nie musi bys identyczny byle spelnial jakies warunki to tez pewnie autor softu by odpowiedzial
  Pozdrawiam
 • #20
  Januszs0
  Level 12  
  Witam Kolegów

  Rozmawiałem z Kolegą na temat softu i na dzień dzisiejszy zgodził się na udostępnienie hex tylko jeszcze robimy zmiany i ulepszamy ten soft dlatego nie będzie od jeszcze przez kilka dni dostępny. Co do impulsatora to miałem kilka egzemplarzy z odzysku i nie kupowałem go możliwe że będzie problem z zakupem takiego samego ale zawsze można dobrać zamiennik. Dla osób zainteresowanych budową takiego zegarka mogę zaproponować pośrednictwo w zakupie płytek ale musiało by się uzbierać kilka osób to mógłbym ponowić zamówienie na płytki. Sprawa jest do dogadania.

  Pozdrawiam Janusz
 • #21
  Januszs0
  Level 12  
  Witam Kolegów
  Po kilku latach przerwy zrobiliśmy małe zmiany w zegarku tzn dodaliśmy obsługę drugiej temperatury. Do tej pory temperaturę czytał tylko czujnik DS1820. Obecnie do odczytu temperatury wewnętrznej wykorzystujemy czujnik temperatury zawarty w czujniku wilgotności. Nie jest to najdokładniejszy pomiar bo czujnik ten jest ogrzewany przez ciepło wypromieniowane z układu. Znajduje się on na płytce łączącej. W programie jest wprowadzona korekta i dokładność tego pomiaru zawiera się w przedziale +/_0.5C. Drugi czujnik można wykorzystać do pomiaru temperatury na zewnątrz, wystarczy wyciągnąć DS1820 na kabelkach poza obudowę. W nowym sofcie jest wydłużony czas pokazywania temperatury oraz dodane dodatkowa zakładka pokazująca drugą temperaturę. Tak po krótce wyglądają zmiany wprowadzone w zegarku.
  Pozdrawiam Janusz