Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wózek spawalniczy do tiga

Januszs0 17 Sty 2016 10:49 10374 9
    Januszs0
    Poziom 11  
    Witam Kolegów.

Dzisiaj chciałbym przedstawić konstrukcję mechaniczną. Ponieważ moje zainteresowania wiążą się nie tylko z elektroniką, dlatego pomyślałem, że warto zaprezentować też inne "projekty", którymi się zajmuję. Kilka miesięcy temu zakupiłem sobie spawarkę z funkcją tig. Jak wszystkim wiadomo - do tiga konieczna jest butla, która zajmuje miejsce, a jej transport potrafi być uciążliwy. Od samego początku chciałem mieć możliwość łatwego transportu całego zestawu, a nie tylko spawarki, dlatego wymyśliłem sobie, że zrobię taki wózek. Wzór zaczerpnąłem z internetu, gdzie można znaleźć gotowe takie wózki, tylko jak dla mnie cena jest zaporowa. Do budowy tego pojazdu zużyłem dwa koła za ok. 80 zł oraz ok. 4 m profilu 20 x 20 mm i kawałek płaskownika 20 mm i farba. Całość kosztów nie przekroczyła 120-140 zł. Prace trwały 3 popołudnia, z czego jedno poszło na wytoczenie odpowiednich osi do kółek, bo w sklepie kółka były bez osi. Poniżej zdjęcie całego zestawu.
    Wózek spawalniczy do tiga
    Na spawarkę wykonałem specjalna półkę, a sama spawarka jest przymocowana na paskach do mocowania bagażu. Od strony wózka dodałem dwie nóżki gumowe, zapobiegają one niszczeniu obudowy spawarki podczas transportu. Nad spawarką zrobiłem uchwyty na kable, żeby się nie plątały podczas transportu. Z drugiej strony wózka wykonałem mocowanie na butlę. Obok butli dodałem po każdej stronie na rączkach kawałki profilu i rurki. Elementy te umożliwiają wsadzenie do środka drutu lub elektrody. Jeśli pojedziemy wózkiem w teren, mamy możliwość mieć cały sprzęt do spawania pod ręka. Poniżej kilka zdjęć pokazujących więcej szczegółów mojej konstrukcji.
    Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga Wózek spawalniczy do tiga
    Podsumowując, jestem zadowolony z efektów mojej pracy, uzyskałem możliwość łatwego transportu spawarki, a cały zestaw nie zajmuje mi dużo miejsca w garażu. Proszę tylko nie oceniać jakości mojego spawania. Wiem, że nie umiem spawać; może kiedyś się tego nauczę.

Pozdrawiam,
    Janusz

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    colin578
    Poziom 17  
    Wózek fajny i na pewno przydatny jak spawasz w różnych miejscach, do tiga lepiej dać gaz bezpośrednio bo przez szybko złączkę lubi uciekać gaz, a argon najtańszy nie jest :) Dorobiłbym jeszcze jakiś wieszak/uchwyt na przyłbicę i masz wszystko pod ręką :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Zuliczek
    Poziom 16  
    Co do pasów zamiast łańcuchów to mam podobne zdanie.
    Podobnie co do zacisków śrubowych i szybkozłączek pneumatycznych, dużo lepiej się spisują zaciski RER i do tego dedykowane szybkozłączki.
    Niektórzy spawacze do takiej konstrukcji wózków montują stalowe skrzynki na wysokości rączek, u kolegi będzie ciężej bo jest jak by "odwrotny" ;)
    jaszczur2016
    Poziom 9  
    Argon do atmosfery ochronnej?
    Nie lepiej używać specjalnych elektrod które same wytwarzają atmosferę ochroną?
    ps. do moderatorów jestem dyslektykiem.
    Zuliczek
    Poziom 16  
    Mówi kolega pewnie o elektrodach otulonych, niestety to już jest metoda spawania elektrodami topliwymi w otulinie proszkowej (MMA).
    Natomiast autor konstrukcji spawa metodą TIG, która charakteryzuje się spawaniem elektrodą nietopliwą (wolframową) w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon czy hel lub ich mieszankami.
    Metody te mają wady jak i zalety, w mma trzeba zbić szlake, natomiast w tig masz ciężką butlę.
    Autor i tak ma butlę średniego rozmiaru.
    Januszs0
    Poziom 11  
    Witam Kolegów
    Dzięki za wszystkie opinie. Odnośnie pasów do mocowania buli to rzeczywiście dobry pomysł bo łańcuszek nie da się wyregulować dokładnie i butli nie dociska tak jak by to zrobił pas. Podłączenie gazu na razie zostanie takie jak jest bo tigiem mało spawam więc jak trochę gazu ucieknie to jakoś to przeżyję ale również przyznaję rację Kolegom bo te złączki puszczały mi gaz. Odnośnie typowego wózka to długo nad takim myślałem ale doszedłem do wniosku że trzeba oszczędzać miejsce w garażu i wybrałem taki bo jest mniejszy. Pomysł z gniazdem 220 V na wózku bardzo mi się podoba może kiedyś się pokuszę o taką konstrukcję.

Pozdrawiam Janusz
    Januszs0
    Poziom 11  
    Witam

Takie pasy stosuje się do mocowania bagażu. Można je kupić w sklepach przemysłowych widziałem je również w marketach tam gdzie mają wyposażenie do samochodów. W Rzeszowie swoje pasy kupowałem w unimecie, a widziałem je również w auchanie w Krasnem.

Pozdrawiam Janusz