Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pochłaniacz do oparów z lutowania

02 Cze 2019 00:46 465 6
  • Poziom 36  
    Cześć.

Zamiast wdychać opary z lutowania, postanowiłem sobie zorganizować "pochłaniacz", który w czasie lutowania będzie się załączał i wyrzucał je przez ścianę na zewnątrz budynku. Standardowa rura wentylacyjna ma średnicę 100 mm (przynajmniej na taką średnicę daje się znaleźć wentylatory ścienne w marketach budowlanych). Najtańszy za 20 zł działa może i cicho, ale moc takiego wyciągu nie powala. Mało tego, wyciągi kilka - kilkanaście razy droższe wcale nie mają większej mocy (nie zauważyłem żadnej różnicy). To pierwszy słaby punkt - słaby ciąg dostępnych wentylatorów. Dodatkowo w taki wentylator od strony mieszkania kończy się kratką, do której nie da się już podpiąć nic więcej (a ja chciałbym tam podpiąć elastyczną rurę.

Drugi problem - otwornica do betonu / cegieł o średnicy 100 mm to koszt ok 160 zł. 160 zł na jedną dziurę, może i estetycznie ale niestety drogo.

Sam pochłaniacz widzę jako coś takiego, skleconego z przezroczystej pleksy albo szkła:

Pochłaniacz do oparów z lutowania

Połączony elastyczną rurą z otworem w ścianie.

Ma ktoś pomysł na:

- budżetową otwornicę do betonu o średnicy fi 100 ?
    - mocny wentylator, który zmieści się do wnętrza rury wentylacyjnej? (to byłoby lepsze niż kratka, bo do kratki już nic nie podłączę, a chciałbym wpiąć rurę).

Ponieważ pomieszczenie jest na parterze na upartego zamiast rury fi 100 można by użyć odkurzacza podłączonego od zewnątrz, i rury (od odkurzacza) strzelam - fi 40 czy tam 50. Z tym to już każda otwornica sobie poradzi. Tylko za każdym razem podłączać na zewnątrz odkurzacz? Brzmi raczej kiepsko. Inna sprawa, że szkodliwe substancji będą się odkładały w odkurzaczu, więc to zwykłego użytku już się nie będzie nadawał.

Będę wdzięczny za wszelkie potencjalnie lepsze pomysły. Najchętniej - budżetowe.
  • Poziom 4  
    Też testuje ten sam problem co ty i powiem ci że cichy odkurzacz z gałką do nastawiania mocy jest najlepszy np. ELECTROLUX SilentPerformer ESP74IW

Odkurzacz poświęciłem i mam go za ścianą w pokoju mało używanym a sterowanie włączeniem i obrotami mam pod ręką w specjalnej obudowie.
    Druga sprawa to rura i wysięgnik który ma ją trzymać w dowolnym miejscu a czasem trzeba go odsunąć bo przeszkadza
    Ten wysięgnik musi być lekki wiec taki studyjny dwuramienny co trzyma mikrofony.
    Rura nie może być ciężka tylko typowa plastikowa do odkurzaczy (na allegro do kupienia)

Bezpośredni montaż turbiny do rury odpada bo...
    Turbiny 12V odpadają - są słabe
    Turbiny 230V odpadają - są mocne ale strasznie głośne

Sama budowa odkurzacza wygłusza wszystko i daje zadowalający ciąg ale można pokusić się o dodatkowe skręcenie węza kilka razy lub zbudowanie pudełka szczelnego z kilkoma przegrodami do dodatkowego wyciszenia ssania.

W zimie nie ma problemu z nadmiernym ochłodzeniem temperatury pokoju.
  • Poziom 3  
    Dobry pomysł z takimi pochłaniaczami , bo jak ktoś sporo lutuje to trochę się tego nawdycha , a jak wiadomo nie jest to do końca zdrowe dla naszego organizmu
  • Poziom 21  
    Są też wentylatory kanałowe i są też ciche pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Finalnie zrobiłem coś takiego.

Kilka rurek i kolan fi 32, kratka ściekowa do góry dnem, za ścianą (na świeżym powietrzu) wisi odkurzacz, montowany na czas lutowania. Na ścianie zewnętrznej zamontowane gniazdo sieciowe (do którego wpina się kabel odkurzacza). Napięcie na gniazdo podawane przełącznikiem zamocowanym na ścianie nad wyciągiem :-)

Pochłaniacz do oparów z lutowania Pochłaniacz do oparów z lutowania
  • Poziom 4  
    No to masz podobnie co i ja :D
    Póki co najlepsze z rozwiązań na rynku :D Pochłaniacz do oparów z lutowania