Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Formatowanie dysku SSD z Windowsem 10

10 Cze 2019 23:13 468 30
  • Poziom 11  
    Witam
    Kupiłem nowy dysk SSD z większą pojemnością (aktualny 128MB jest pełny) w celu sklonowania swojego windowsa na ten nowy dysk by mieś spokój z pojemnością. Wykonałem klonowanie programem Macrium Reflect które przebiegło pomyślnie (zgadza się ilość plików sklonowanych). Po wykonaniu klonowania odłączyłem stary dysk z windowsem i podpiąłem nowy ale niestety okazało się, że będą problemy. Wyskoczył blue screen z informacją że nie można załadować systemu operacyjnego z powodu braku wymaganego pliku lub błędów w tym pliku. Plik \WINDOWS\system32\winload.exe. Plik sprawdzałem i skopiował się również na nowy dysk.

Poradzono mi bym zrobił to jeszcze raz wyłączając wcześniej antywirusy i zaporę windows. Niestety nie mam pojęcia jak wykonać formatowanie tego nowego dysku, który chodź nie pracuje podczas pracy na kompie to widnieje w Moim Komputerze tylko pod inną literą dysku.

Jak zrobić format takiego dysku?
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    Ty nie rób żadnego "formata" :D , sklonuj ponownie ten dysk innym programem na ten nowy (nie rób na nim żadnych działań, bo nie trzeba). :idea:
    https://www.majorgeeks.com/files/details/easeus_disk_copy.html
    https://www.majorgeeks.com/mg/getmirror/easeus_disk_copy,1.html
  • Poziom 11  
    Ok tylko ten dysk nie jest już pusty a ja chciałbym sklonować jeszcze raz ale najpierw chciałbym by nic na nim nie było tak jak dzisiaj rano przed klonowaniem.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Nim Pan cokolwiek będzie robił powtórnie proszę zacząć od użycia nośnika instalacyjnego i skorzystania z opcji naprawy rozruchu systemu.
    Gdyby po tej operacji nadal uważał Pan, ze konieczne jest ponowne klonowanie, to ta operacja wiąże się automatycznie z usunięciem poprzednich danych. W sytuacji, w której nie byłby Pan przekonany co do skuteczności takiego "formatowania", to "zwykłe" może Pan przeprowadzić ponownie korzystając z nośnika instalacyjnego - możliwość partycjonowania i/lub formatowania dysku jest jedną z opcji fazy początkowej (po tej operacji można pracę instalatora przerwać).

PS
    Tylko proszę nie pytać "Skąd nośnik instalacyjny?".
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    kijopek napisał:
    ... ale najpierw chciałbym by nic na nim nie było tak jak dzisiaj rano przed klonowaniem.

Są takie opcje -> np. "secure erase" dostępne w narzędziach od producenta danego SSD-a.
  • Poziom 11  
    Matuzalem ja nie potrzebuję naprawiać systemu, mam go sprawnego na starym dysku i komputer działa bez problemu. Chciałem tylko mieć swój system na nowym większym dysku ale coś poszło widocznie nie tak ponieważ się nie uruchamia. Chcę więc sformatować ten dysk by ponownie był czysty a następnie sklonować system ponownie, może tym razem pójdzie.
  • Poziom 11  
    Nie pojęte by jedno klonowanie systemu na świeżo zakupionym dysku SSD sprawiło, że teraz od kilku dni próbuję go "jedynie" bezskutecznie sformatować.

Dodano po 3 [minuty]:

Windows 10 Home
    Wersja: 1803
    Zainstalowano 2018-05-13
    Kompilacja systemu operacyjnego: 17134.765

• Poziom 43  
    Ad. post nr 6 - nie ma Pan sprawnego systemu. Ten na SSD przecież nie startuje i to jego rozruch miał Pan naprawiać (przed innymi działaniami). To w jakim stanie jest Windows na HDD nie ma znaczenia.
  • Poziom 11  
    Aktualnie posiadam 4 dyski, na C/: posiadam od lat windowsa, D/: mam do zdjęć, E/: mam jako dodatkowy do innych rzeczy, J/: jest nowym dyskiem SSD który miał zastąpić tego na C/:.

C/: ADATA SP900 SCSI SSD 128GB
    D/: SEAGATE 1TB
    E/: SEAGATE 1TB
    J/: SAMSUNG SSD 860 QVO 1TB

Jeśli chodzi o BIOS:

Boot Option #1 ST 1000 DM003-1CH 162
    Boot Option #2 ST 1000 DM003-1CH 162
    Boot Option #3 SAMSUNG SSD860 QVO 1T
    Boot Option #4 ADATA SP900

Boot 1 i 2 to są dwa zwykłe dyski Seagate po 1 TB.

Dodano po 5 [minuty]:

Spodziewałem się tylko, że sklonuję dysk C/: na tego nowego Samsunga wyłączę kompa, odepnę stary dysk z windows-em, podepnę nowy i będzie wszystko śmigać.
  • Spec od pamięci masowych
    kijopek napisał:
    że teraz od kilku dni próbuję go "jedynie" bezskutecznie sformatować.

@Matuzalem Ad. post nr 8

Sprawdźmy najpierw te SSD-y, proszę podać SMART-y. :idea:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17955089#17955089
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Po podłączeniu starego dysku systemowego i uruchomieniu komputera będzie można sformatować nowy dysk SSD podłączony do portu USB lub SATA. Terzeba uważać na to, co się formatuje. Widnows powinien nie dopuścić do sformatowania dysku systemowego, z którego uruchomił się.
    Płyty instalacyjne formatują wszystko, co tylko wskaże użytkownik, więc w przypadku ich użycia funkcja skupienie powinna mieć maksymalny priorytet.
    Tak poza tym niech kolega sprawdzi nowy dysk jak radzą inni koledzy. Zepsutego nie da się używać choćby formatować go 1000 razy.
  • Poziom 11  
    Zaraz podrzucę wyniki testu nowego Samsunga.

Dodano po 7 [minuty]:

tabula_rasa mam ten dysk podpięty pod SATA ale windows który działa ze starego dysku nie pozwala mi formatować tego SSD-ka nawet nie rozpoczyna formatu i wyskakuje komunikat "System Windows nie był w stanie dokończyć formatowania".
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Podaj dane, o które prosili koledzy. Jak dysk jest dobry, to można komputer uruchomić z płyty z linuklsem i z poziomu linuksa zrobić z dyskami wszystko, co chcesz.
    A program producenta też sprawdzałeś :?:
    https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools/
    Spoiler:
    Samsung Data Migration software is designed to help users quickly, easily, and safely migrate all of their data – including their current operating system, application software, and user data – from their existing storage device (e.g. HDD) to their new Samsung SSD.

Data Migration Software
    Version 3.1 | 37.6MB DOWNLOAD

Data Migration Software User guide | Chinese-Simplified (简体中文)
    Version 3.1 | 1.72MB DOWNLOAD

Data Migration Software User guide | English

• Poziom 43  
    pidar napisał:
    Sprawdźmy najpierw te SSD-y, proszę podać SMART-y.

Jeśli już coś "najpierw" sprawdzać, to bym optował za tym czy na HDD była poza systemową i "mała" partycja, a jeśli tak, to czy została również sklonowana.
    Jakoś cały czas nie mam przekonania do tego, że winę ponosi dysk docelowy, ale może to rzeczywiście mój nadmierny optymizm.

Panie tabula_rasa, ad. post nr 13, sformatowanie z poziomu Windowsa dysku (innego nawet), na którym znajduje się - tu: kolejna wersja systemu - jest, delikatnie to określając, zadaniem trudnym do wykonania.
  • Poziom 11  
    pidar napisał:
    kijopek napisał:
    że teraz od kilku dni próbuję go "jedynie" bezskutecznie sformatować.

@Matuzalem Ad. post nr 8

Sprawdźmy najpierw te SSD-y, proszę podać SMART-y. :idea:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17955089#17955089

Dodano po 4 [minuty]:

Sklonowałem te dwie partycje u samej góry na nowy dysk.

Teraz ten drugi od góry jest tym nowym z dodatkowym systemem.

Matuzalem napisał:
    pidar napisał:
    Sprawdźmy najpierw te SSD-y, proszę podać SMART-y.

Jeśli już coś "najpierw" sprawdzać, to bym optował za tym czy na HDD była poza systemową i "mała" partycja, a jeśli tak, to czy została również sklonowana.
    Jakoś cały czas nie mam przekonania do tego, że winę ponosi dysk docelowy, ale może to rzeczywiście mój nadmierny optymizm.

Panie tabula_rasa, ad. post nr 13, sformatowanie z poziomu Windowsa dysku (innego nawet), na którym znajduje się - tu: kolejna wersja systemu - jest, delikatnie to określając, zadaniem trudnym do wykonania.
    Matuzalem napisał:
    kijopek napisał:
    Po wykonaniu klonowania odłączyłem stary dysk z windowsem i podpiąłem nowy ale niestety okazało się, że będą problemy. Wyskoczył blue screen z informacją że nie można załadować systemu operacyjnego z powodu braku wymaganego pliku lub błędów w tym pliku. Plik \WINDOWS\system32\winload.exe. Plik sprawdzałem i skopiował się również na nowy dysk

:?: :?:

kijopek napisał:
    Sklonowałem te dwie partycje u samej góry na nowy dysk.

I to był Twój wielki błąd :!: :D
    pidar napisał:
    Ty nie rób żadnego "formata" :D , sklonuj ponownie ten dysk innym programem na ten nowy (nie rób na nim żadnych działań, bo nie trzeba). :idea:
    https://www.majorgeeks.com/files/details/easeus disk copy.html
    https://www.majorgeeks.com/mg/getmirror/easeus disk copy,1.html

Jak wszystko jest sprawnie technicznie, to moja podpowiedź pierwsza musi się "sprawdzić" i tego się "trzymać" (klonować cały dysk na ten nowy). :D
  • Poziom 11  
    A inny program do klonowania poradzi sobie z tym? W aktualnym jak przechodzę do klonowania i wybieram na który dysk chcę sklonować system to nie mogę wybrać tego Samsunga. Poza tym klonowanie bezpośrednio na zajęty dysk danymi z poprzedniego klonowania ?
    kijopek napisał:
    A inny program do klonowania poradzi sobie z tym?

A ja jeszcze jedną "przeszkodę" zauważyłem, czy dysk źródłowy nie powinien być tak wykrywany przed klonowaniem (kopia 1:1) na tego 1TB-go SSD-a: Formatowanie dysku SSD z Windowsem 10 :?:
  • Poziom 22  
    Zapełniony dysk docelowy nie jest problemem. W czasie klonowania dane z dysku źródłowego nadpiszą, to co jest na dysku docelowym. Samo formatowanie nie usuwa danych, a sygnalizuje systemowi, że można je nadpisać.
  • Pomocny post

Poziom 24  
    Może błąd leży w klonowaniu "partycja->partycja", a nie "dysk->dysk"?
    Czy mogę prosić o zrzut MBR z nowego SSD?

• Poziom 24  
    W jakimkolwiek sensownym programie z funkcją klonowania wybrać odpowiednie fizyczne dyski jako źródło i miejsce docelowe. Oczywiście nie pomylić źródła z miejscem docelowym, bo będzie lipa.
  • Poziom 11  

Nigdy tego nie robiłem i nie wiem czy o takie informacje chodzi.

• Poziom 24  
    Ten problem niemal na pewno ma charakter logiczny. SMART w przypadku SSD ma bardzo iluzoryczną wartość diagnostyczną. Na ten moment możemy śmiało przyjąć, że ten Samsung jest sprawy i sklonować na niego Adatę, ale na zasadzie "dysk->dysk".
  • Poziom 11  
    No tak, ale jak sklonować system w kierunku ADATA - SAMSUNG kiedy Samsung ma już poliki windowsa po wcześniejszym klonowaniu i program do klonowania nie pozwala mi na ponowne klonowanie na zajętym dysku, w ogóle nie pokazuje mi go do wyboru, pozostają tylko te dwa Seagate-y, Samsunga automatycznie przed klonowaniem mi wyłącza z wyboru.

Dodano po 2 [minuty]:

Naprawdę nie ma fizycznych możliwości by go po prostu sformatować w NTFS lub FAT32? A jak by podpiąć go jako jedyny dysk systemowy to pójdzie mi format z poziomu reinstala systemu podczas uruchomienia komputera? W klonowaniu poszła też partycja recovery z plikami.

• Poziom 24  
    Użyj jakiegokolwiek hex-edytora i wypełnij pierwszy sektor tego Samsunga (LBA0) zerami. Albo czymkolwiek innym, co nie będzie sensowną zawartością. I może faktycznie do tego zadania uruchom jakiegoś linuxa z pendriva, bo nie jestem pewny jak dalece Win10 będzie starał się Ci uniemożliwić taką ingerencję.
    Dla samego procesu klonowania nie ma żadnego znaczenia, czy klonujemy na nośnik czysty, czy zapełniony jakąkolwiek zawartością. Ze sprzętowego punktu widzenia nie ma nośników pustych, bo 0x00, 0xFF i każda inna wartość też jest jakąś informacją. Inna sprawa, czy ta informacja jest interpretowalna w postaci spójnych plików, czy nie.