Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat chłodniczy Dębica 6d58 , jako sprężarka powietrza

17 Cze 2019 11:37 237 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Znalazłem podobny temat ale już archiwalny.
    Chcę zrobić z agregatu chłodniczego Dębica 6d58 kompresor powietrza, nie wiem czy ten model ma pierścienie na cylindrach
    czy jest możliwość przeróbki tego agregatu na kompresor?
    Agregat chłodniczy Dębica 6d58 , jako sprężarka powietrza
    Może ktoś znający się na agregatach coś podpowie.
  • Poziom 42  
    ceramo napisał:
    nie wiem czy ten model ma pierścienie na cylindrach

Też nie wiem na 100%, ale stawiam na to, że nie ma.
    Za to ma olbrzymi stopień sprężania.
    ceramo napisał:
    czy jest możliwość przeróbki tego agregatu na kompresor?

Zrobić zawsze można, ale wróżę krótki żywot sprężarki.
    Do tego plucie olejem i problemy z korozją, a przede wszyskim z przegrzewaniem.
    Sprężarki chłodnicze są chłodzone powracającym czynnikiem.
  • Poziom 9  
    Ten o który pytam, 6 tłoków , silnik 11kw,
  • Poziom 42  
    Jak masz wyrzucić na złom to próbuj.
    Zmień olej na bardziej lepki i zorganizyj nawiew powietrza na głowicę aby choć trochę ją ochłodzić.
    Pasuje separator oleju z możliwością samodzielnego zasysania go z powrotem do sprężarki.
    Nie wiem jak zbudowane są zawory, ale pewnie są to listki na płyie z otworami. W dużych temperaturach będzie się na nich spiekał olej i stracą szczelność.
    Bardzo dużym wrogiem będzie woda w różnych postaciach. Korozja i masełko z olejem.
  • Poziom 10  
    Uważam, że to bardzo dobry pomysł, nie wiem czemu ludzie się tego boją jak jazdy dieslem na opale;) Wydaje mi sie że masywność wykonania i trwałość sprężarek chłodniczych dalece przewyższa tradycyjne kompresory powietrza. KOnstrukcja zaworów listkowych jest podobna, dlatego nie wiem czemu miałby się na nich spiekać olej, problemem natomiast może być gorsze ożebrowanie głowicy i cylindra.
    http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id379...lnej-sprezarkowni-i-centralnej-prozni?print=1
    Tu jest wzór na temperature końca sprężania. Nie może w żadnym wypadku przekroczyć temperatury pracy oleju, w praktyce przekracza a i tak małe kompresory działają. Duże mają chłodzenie międzystopniowe. W sprężarkach chłodniczych zdarza się odsys par oleju z karteru na ssaniu lub dysza wtryskująca niewielkie ilości oleju. Ja stosowałem sprężarkę z 4kw silnikiem 6 cylindrów i nie miała tego wtrysku oleju. Do celów amatorskich stosowałem i nic się nie zepsuło. Trzeba pamiętać, że w warunkach chłodni sprężarka przy tej samej wydajności wykonuje większą pracę (nadmiarowy silnik) a wzrost teperatury gazu jest mniejszy. (większe ciepło właściwe). Można taką sprężarkę przełączyć w gwiazdę, wtedy stanie się przyjaźniejsza dla sieci zasilającej. Przypilnować oczywiście na początku czy silnik nie ma za ciężko i czy się nie przegrzewa.