Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] ZMIANA Z Atmega32A-PU na Atmega324A-PU

Drobny1995 09 Jul 2019 21:14 504 11
    Drobny1995
    Level 7  
    Witam podczas rozbudowy mojego poprzedniego programu zabrakło mi przerwań zewnętrznych więc postanowiłem zmienić Atmege32A-PU na wersję Atmega 324A-PU posiada ona znacznie więcej przerwań zewnętrznych ale podczas pierwszej próby uruchomienia wystąpił problem mianowicie Atmega nie jest wykrywane przez mkavrcalculator znalazłem w internecie że możne pomóc aktualizacja do nowszej wersji niestety nic nie dało, po ręcznym wybraniu scalaka wyskoczył komunikat
    ZMIANA Z Atmega32A-PU na Atmega324A-PU
    Spróbowałem także wykryć Atmege w programie Eclipse tam się to udało ale wyskoczył błąd.

Czy jest jakiś inny sposób programowania tego scalaka poza kupowaniem jakichś licencji na mkavrcalculator. np zmiana środowiska z eclipsa na jakieś inne.

Aktualnie używam do programowania Programu Eclipse , programator to USBasp, i do sprawdzania, ustawiania fuse bitów używałem mkavrcalculator
    ex-or
    Level 27  
    MKavrcalculator to tylko nakładka na avrdude. Wszystko można robić Eclipsem z pluginem AVR. Błąd wyskakuje ponieważ wersje "A" procków nie są wykrywane przez avrdude - trzeba sobie ustawić µC bez A czyli tutaj atmega324.
    Drobny1995
    Level 7  
    próbowałem dodać ten plugin do Eclipsa korzystając z poradnika na YT niestety wyskakuje ten sam błąd.

czy należy to w jakiś sposób samemu przełączyć w programie aby przestał korzystać z AVRDudei zaczął z pluginu ? szukałem trochę w tym programie ale niestety nie znalazłem tego.
    ex-or
    Level 27  
    Drobny1995 wrote:
    próbowałem dodać ten plugin do Eclipsa

Przecież widać, że już masz tego plugina.
    Drobny1995 wrote:
    czy należy to w jakiś sposób samemu przełączyć w programie aby przestał korzystać z AVRDudei zaczął z pluginu ?

Plugin udostępnia tylko szablony projektów dla AVR, pozwala skonfigurować projekt z poziomu Eclispe czyli ułatwia trochę pracę. Całą czarną robotę robią pod spodem wciąż te same narzędzia: kompilator avr-gcc plus inne toolsy oraz AVRDude, którym ładuje się program, czyta/programuje fusy i lockbity. I teraz: podany komunikat błędu może wynikać z tego, że procki z przyrostkiem A mają tę samą sygnaturę co bez A i avrdude ich nie rozpoznaje. W tym przypadku wpisuje się typ procka bez A i gra gitara (albo po prostu klika "Load from MCU"). Przyczyną nr 2 (chyba) może być fakt, że Eclipse nie zna ścieżki do AVRDude. Sprawdzić to można i ewentualnie ustawić pod menusem "Window/Preferences/AVR/Paths". Oczywiście AVRDude musi być zainstalowany gdzieś na dysku. Ale skoro się bawiłeś MKcalculatorem to pewnie gdzieś go masz, a jeśli nie masz to możesz zainstalować z poziomu MKkalkulatora.
    Drobny1995
    Level 7  
    ex-or wrote:
    podany komunikat błędu może wynikać z tego, że procki z przyrostkiem A mają tę samą sygnaturę co bez A i avrdude ich nie rozpoznaje. W tym przypadku wpisuje się typ procka bez A i gra gitara (albo po prostu klika "Load from MCU").

próbowałem wybierać inne scalaki niestety samego Atmega324 nie ma, jest tylko z A, P lub PA

po wybraniu jakiejś innej poza A wywala błąd w eclipsie

Po wciśnięciu "Load from MCU" samo wybiera scalaka z literką A

Mam takie małe pytanko czy nie lepiej dla mnie było by zainwestować jakieś 60 zł na nowy programator np AVR-ISP MKII i zacząć pisać to w środowisku atmel studio czy tam mogę mieś podobne problemy ?
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    ex-or
    Level 27  
    No proszę! Okazuje się, że 324, 324P, 324A i 324PA mają inne sygnatury. Człowiek się jednak uczy całe życie (a i tak umiera ignorantem ;-)).
    Od razu zajrzałem w swój avrdude.conf i okazuje, się, że 324 ani 324A nie ma, natomiast są 324P i 324PA :-?
    Oczywiście, można (a nawet trzeba) dodać sobie wpis dla 324A, tylko za podstawę przyjąć którego procka? Można spróbować z 324P. A więc znajdź sobie plik nazwany avrdude.conf, który będzie pewnie gdzieś w katalogu AVRDude (nie wiem, nie mam windy). Spróbuj tam znaleźć ciąg "m324" albo "m324a". Pewnie go nie znajdziesz ale znajdziesz "m324p", a więc gdzieś za sekcją dla tego procka wklej sobie taki tekst:
    Code: bash
    Log in, to see the code

Save i spróbuj Eclipsa ponownie.

Drobny1995 wrote:
    Mam takie małe pytanko czy nie lepiej dla mnie było by zainwestować jakieś 60 zł na nowy programator np AVR-ISP MKII i zacząć pisać to w środowisku atmel studio czy tam mogę mieś podobne problemy ?

Kupno nowego programatora IMHO miało by sens w przypadku gdyby był to też debugger. W przeciwnym przypadku nic to nie wnosi.
    Drobny1995
    Level 7  
    Niestety nie pomogło gdy wpisałem to w ten plik w eclipse wyskakiwał inny błąd tak jakby przestawał działać cały AVRdude wybór każdego innego scalaka pokazywał że nie jest on wspierany.

Gdy tylko usunąłem to i zapisałem wszystko wróciło do poprzedniego stanu

Poszperałem jeszcze trochę i znalazłem 3 takie pliki w kilku miejscach wkleiłem to tam i niestety nie dało to żadnych innych efektów poza tym że w 1 ten błąd wyskakiwał a inne nic nie robiły (dalej pisało że scalak nie jest wspierany )
  • Helpful post
    ex-or
    Level 27  
    Eclipse korzysta z tego AVRDude, który został mu podany w ścieżce o której pisałem w poście #4 i tam też pewnie będzie avrdude.conf, który nas interesuje. Wklej ten plik (najlepiej już z modyfikacją).
    Druga rzecz: wejdź do tegoż katalogu wierszem poleceń i wpisz tam polecenie
    avrdude -v
    i wklej wynik

A tak na marginesie: podejrzewam, że w atmelowskim IDE wszystko by działało bez kombinacji ;-)
    Drobny1995
    Level 7  
    sprawdziłem ścieżkę w eclipsie i jestem pewny że do dobrego pliku to wrzuciłem

Zmodyfikowany plik Dodaje do załącznika

a tu jest zdjęcie z wiersza poleceń
  • Helpful post
    ex-or
    Level 27  
    Wygląda na to, że avrdude nie rozpoznaje polecenia "part parent", być może w wersji 5.11 jeszcze jej nie było (nie chce mi się sprawdzać)
    A więc wpis trzeba zrobić inaczej, a mianowicie skopiować sobie całą sekcję dotyczącą atmega324p i wyedytować linijki id, desc oraz signature na podane wartości.
    Drobny1995
    Level 7  
    Wielkie dzięki zrobiłem tak jak pisałeś i pomogło Atmega przyjęła szybki programik na mruganie diodą, niestety mkAVRkalkulator dalej jej nie widzi (wygodnie w nim ustawiało się fusebity) no ale nic są też inne sposoby.

przerobiony plik wrzucam w załączniku może komuś się przyda.