Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja 2-żyłowa a oprawa oświetleniowa

10 Lip 2019 21:41 99 5
  • Poziom 6  
    Witam,

Posiadam w prawie całym mieszkaniu instalację 2-żyłową bez uziemienia i chcę zamontować oprawy oświetleniowe. Niestety tych w 2giej klasie ochronności jest na rynku jak na lekarstwo, a jak już są to prawie wszystkie jednopunktowe, natomiast z tego co wiem, tych w 1szej klasie nie powinno się montować przy takiej instalacji. Moje pytanie brzmi - czy jest jakieś doraźne rozwiązanie aby jednak te oprawy założyć i zrobić to w miarę możliwości bezpiecznie czy kategorycznie nie powinno się takich opraw montować i jestem zdany na te w 2giej klasie ochronności? Dodam, że obecnie nie mam możliwości zrobienia remontu aby wymieniać instalację i chodzi mi o rozwiązanie tymczasowe. Kiedy nadejdzie czas remontu, na pewno również zrobię porządek z nią. Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Jeśli masz pewność, że układ sieci zasilającej Twój budynek jest w TN, a wyłączniki od lamp są na przewodach fazowych - możesz lampy wyzerować.
  • Poziom 6  
    Prawdopodobnie jest to układ TN-C (blok z 1996 roku), ale jeszcze upewnię się w spółdzielni. Z tego co pamiętam z wymiany wyłączników to faktycznie są na przewodach fazowych. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
  • Poziom 20  
    My potrzebujemy konkretnej odpowiedzi na temat układu sieci.
  • Poziom 6  
    Rozumiem, tylko ciężko zdobyć precyzyjną informację. Dzwoniłem do spółdzielni to w dziale technicznym jak usłyszeli pytanie o układ sieci elektrycznej to nie wiedzieli o czym mówię i odesłali mnie do elektryka, który "opiekuje" się blokami ze spółdzielni. Na to samo pytanie + wytłumaczenie problemu z oprawami usłyszałem "Panie, to zwykła instalacja 4 żyłowa, tutaj uziemienie robi się przez zerowanie, nie ma innej opcji". Domniemam, więc, że chodziło panu elektrykowi o sieć w układzie TN-C.
  • Specjalista elektryk
    Kolego, o układ sieciowy (TN lub TT) nie pytasz w spółdzielni mieszkaniowej, bo oni wiedzą nie więcej niż Ty.
    Układ sieciowy dotyczy sieci rozdzielczej od trafostacji do miejsca dostarczania energii, czyli granicy własności operatora.
    Taką informację posiada tylko operator sieci rozdzielczej. A także każdy odbiorca korzystający z tej sieci, jeśli w umowie dystrybucyjnej lub w warunkach przyłączenia ma (a powinien mieć) taki zapis.