Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu

16 Lip 2019 13:52 351 29
  • Poziom 3  
    Przepraszam jeżeli było, ale nie mogłem znaleźć.

Wprowadzenie:
    Obecnie mam neostrade 10mb, ale niestety od pół roku synchronizuje się na 7,5 i technicy rozkładają ręce na prośbę o poprawę.

Zacząłem szukać innych rozwiązań w tym LTE.
    Jako że moja dziewczyna śpi przy netflixie to jedyne rozwiązanie to internet bez limitu.
    Mieszkam w Zarębach.
    nie mogę zamieszczać linków, więc wklejam zrzut ekanu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu
    Na dwóch telefonach zainstalowałem Network Cell info lite: Moto g5plus z kartą T-Mobile i Xiaomi Mi A1 z karta Orange.
    NA Orange po wyjściu z domu mam 4G na T-Mobile 3,5G (chyba HSPA). Mysłełm że korzystają z tych samych nadajników i prędkości będą podobne ale na Orange ma ok 4-5 Mb na t-Mobile okolice 1Mb.
    W domu sygnał rwie i są to naprawdę niskie wartości.

Teraz właściwe pytania:
    1. czy różnice w sieciach (4g i 3,5g) wynikają z anten w telefonach a zasięg powinien być teoretycznie taki sam?
    2. czy modem B525 ma lepsze anteny wbudowane/ w zestawie niż te w telefonach i będzie możliwość uzyskania LTE bez dodatkowych inwestycji? O ile router mogę mieć na testy za grosze (zamówić przez internet na 14 dni), tak nie mam dostępu do zewnętrznej anteny.
    3. Co dziwne, zrobiłem krótki test z anteną miktotik SXT LTE i karta Orange. na dworze LTE 2 kreski , prędkość ok 1-2 Mb. Po wejściu na dach i skierowaniu na nadajnik w Suchodole (na południe) prędkość dochodziła do ok 20 Mb. Test był przeprowadzony w okolicach 19.00.
    wydaje się to rozwiązywać problem, ale koszt anteny to ponad 500zł, router od t-mobile 1 zł.
    4 pytanie dodatkowe - NClite w zakładce mapa pokazuje mi inne nadajniki niż na BTSearch, komu wierzyć?

Z góry będe wdzięczny za pomoc
    Marek
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Nie odpowiem na wiele pytań ale powiem ci z doświadczenia jakie sam miałem:
    Router B593 Play - zasięg 5 kresek prędkości około 10Mbps
    Router B593 T-mobile - zasięg 2 kresek prędkości około 3Mbps

Zmieniłem router na B525 T-mobile i mam 20Mbps (internet domowy 20Mbps czyli full) przy 3 kreskach. Jak dokładam do niego najzwyklejsze antenki dedykowane do niego (50zł sztuka) zasięg wzrasta o 1 kreskę.

Myślę, że najlepiej będzie jak weźmiesz na 14 dni na test i karta pre-paid i będziesz wiedział co i jak. Albo od kogoś pożycz na kilka dni routerek.

-----------
    EDIT: Słusznie ktoś zwrócił mi uwagę na róznicę pomiędzy MBps a Mbps. Poprawiłem
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Karta T-mobile pewnie nie ma dostępu do LTE, to częste u niemieckiego operatora. Jesli tak jest to trzeba włączyć przez infolinię operatora. Pokaż screeny z NCI na kartach t-Mobile i Orange na zewnątrz, zakładka WSKAŹNIK. Test oczywiście na zewnątrz i speedtest. Nie sugeruj się mapą z tej aplikacji bo pokazuje bzdury.
    Najbliższy BTS NetWorks to Jezewice -Suchodól, po modernizacji i refarmingu na 1800 i 2100MHz. Potwierdzone LTE1800 i LTE2100 każdego z partnerów NW, powinna działać agregacja 2 CC CA LTE1800+2100 ale B525 jej i tak nie obsługuje. Konieczna antena zewnętrzna, kierunkowa na 1800-2100MHz, koszt około 200 zł. Ale sprawdziłbym czy na okolicznych BTS-ach nie działa LTE2600 i LTE800.
    Nie warto kupować tego Mikrotika,l wewnątrz modem LTE 3 kat, bez agregacji pasm LTE i port 100Mb/s.
    Najpierw testy T-mobile w twojej lokalizacji , operator oferuje w niej DL do 20 i 60Mb/s ale trzeba sprawdzić bo bywa różnie.
    Wbrew temu co piszą niektórzy T-Mobile nie oferuje DL do 20MB/s bo to 160Mb/s. Oczywiście nie należy też brać na poważnie zasiegu podawanego w kreskach bo to nie jest żadne narzędzie diagnostyczne.
    Broń Cię Panie Boże przed zakupem tych pseudo antenek , patyków do B525. To najgorzej wydane pieniądze, zysk żaden w stosunku do anten wbudowanych w B525. Do tego jesli na BTS-ie Jeżewice tylko B1 i B3 to nie bierze się go w T-Mobile bo nie skorzystasz na nim z 2 CC CA B1+B3 czyli 20MHz pasma i DL do 150Mb/s. Zarządzanie pasmami na nim oraz diagnostykę wykonuje się za pomocą LTEWatchH lub HManagerem na Android.Oczywiście w T-mobile jest router z 2 CC CA B1+B3 ale info na PW bo tutaj sa tacy którzy zarzucają mi płatną protekcję jednej firmy i jej sprzętu.
  • Poziom 3  
    Więc tak, okazuje się że są różnice między obydwoma telefonami.
    W Motoroli nie mogłem wymusić LTE co moge w Xiaomi i po przełożeniu kart takie sa wyniki:
    Orange po kolei Orange na ółnoc od domu, na północ ale przy oknie i na południe przy oknie
    Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu

t-Mobile wpierw północ a potem południe
    Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu
  • Specjalista Sieci, Internet
    Od północy w Orange i T-mobile łączysz się na LTE800 z BTS-a Żabia Wola, sygnał bardzo słaby , prędkości jak na 16 dostateczne. Od południa to BTS Jeżewice i LTE1800 Orange i T-Mobile, sygnał bardzo słaby ale dobry jak na nie DL. Tak jak pisałem na tym drugim też LTE2100 każdego z nich i agregacja LTE1800+2100. Aby skorzystać konieczna antena na 1800-2100MHz i sprzęt z agregacją 2 CC CA B1+B3. Można wziąć na testy T-Mobile, domowy bez limitu i routerem z 2 CC CA LTE1800+2100.
  • Poziom 3  
    Myślisz, że antena zewnętrzna pomoże i uda się zwiększyć prędkość?
    Jeżeli tak to w która stronę celować i który router w T-Mobile brać i jaką antenę dokupić?
  • Pomocny post
    Antena jest konieczna bo parametry sygnału nawet na zewnątrz są bardzo słabe, nawet na zasięgowym LTE800 z Żabiej Woli. Na tym BTS-ie jest do tego LTE2600 T-Mobile a pewnie tez i LTE2100 oraz LTE1800 jesli został juz zmodernizowany, działa agregacja tych pasm.Ale BTS około 5km od ciebie. na tym w Jezewicach masz potwierdzone LTE210 i LTE1800. Podstawowe pytanie to czy kupować antenę na 800-2600MHz na której skorzystasz z wszystkich pasm LTE czy tylko działająca na 1800-2600MHz do wyższych pasm LTE. Tutaj pomocne byłyby testy tych pasm LTE wykonane na samym routerze umieszczonym za oknem. Można na routerze wymusić po kolei LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i sprawdzić potrzebne dane i prękości. po tych testach decyzja dotyczaca anteny. w t-Mobile do wyboru B525 z 2 CC CA , agreguje LTE2600+1800, LTE2600+800, LTE2100+800 i LTE1800+800. Nie agreguje LTE1800+2100 i LTE2600+2100. Zarządzanie pasmami aplikacjami zewnętrznymi czyli LTEWatchH na Windows lub HManager na Android.
    Druga opcja to MF286 z agregacją 2 CC CA wszystkich pasm LTE, zarządzanie nimi w WebUI. Wbrew temu co pisali tu niektórzy polecam sprzęt Huawei i ZTE na podstawie własnych testów, a nie za pieniadze czy profity od ZTE Polska.
  • Poziom 3  
    W konfiguratorze nie mogę wybrać ZTE przy opcji internetu domowego. Jest tylko przy pakietach mobilnych, ale nie wiem czy tam nie spada prędkość po przekroczeniu limitu.

Nie wiesz jak to wygląda w tej ofercie?
  • Pomocny post
    Nie bierz mobilnych bo tam sa pakiety a potem lejek 2Mb/s czyli spadek prędkości. Faktycznie nie mozna wybrać nawet jak wybierzemy MF286 jako router internetu domowego. Widać ze niestety ale ograniczają teraz jak moga wybór klientom i na siłę chcą wciskać ten mobilny z limitami. Oferta domowy bez limitu przerosła ich mozliwości i powoli wycofują się okrakiem z niej. MF286 nie jest w tej ofercie dostępny przez internet tylko w punktach sprzedazy czyli salonach T-Mobile http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00008/D_006_0017991.pdf
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    W Play i Plus na 90% są lejki i spadki prędkości. Ja mam w domu Internet domowy T-mobile 20 i nie narzekam. Średnio 350-400GB leci miesięcznie na pełnej prekości tak że z doświadczenia mówię, że zwolnienia w połowie okresu nie ma.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za dotychczasową pomoc.
    Spróbuję przetestować ZTE o ile będzie gdzieś w okolicy.

Czy na testy kupić od razu antenę (jaką?) czy na razie sprawdzić samym routerem za oknem?
    Najpierw testy na samym routerze na zewnątrz.
  • Poziom 3  
    Ok, router już mam.
    Co i jak chciałbyś abym sprawdził?

Rozumiem, że zmiany pasm dokonuję z poziomu ustawień routera.
    Mam po kolei zmieniać pasma i wrzucać screeny ze speed test czy również z ustawień routera?
    Jaki masz teraz router?
  • Poziom 3  
    Przepraszam, nie dopisałem.
    Udało się dostać ZTE wg. Twojego zalecenia.
    W FW masz na tym ZTE mozliwość wyboru pasma LTE? Jesli tak to wymuś po kolei pasma LTE2600, LTE2100, LTE1800 a na koniec LTE800, zrób speedtesty i pokaż dla kazdego pasma Informację o urzadzeniu.
  • Poziom 3  
    Na szybko z głowy (mam nadzieje, że nic nie pomieszałem), na początku sprawdzałem tylko generalnie w dwóch miejscach, sprawdzając czy w ogóle działa i bez wgłębiania się.
    Od północy Żabia Wola:
    w środku zamknięte okno: na auto - 3 kreski prędkości 3-5Mb, na parapecie za oknem 4-5 kresek prędkości 6-7Mb, wysokie Up z nawet 9Mb - nie sprawdzałem siły sygnału w ustawieniu routera.

testy w domu od południa nadajnik Suchodół:
    Na dworze, na zadaszonym tarasie: 5 kresek, prędkość 18Mb/4,12 godzina 19.45
    w pokoju przy oknie: LTE800 -115dB prędkości ok 1-2 Mb LTE 1800 -119 4-5Mb LTE2100 i 2600 pokazuje brak sygnału: na auto pokazywał B20 czyli pasmo 800 i niskie prędkości
    w pokoju za ścianą, ale ok metr wyżej na półce: LTE 1800 - 105dB prędkości o 19.00-21.00 od 12 do 18Mb, po 22.00 spadek do ok 8-10Mb, dziś rano o 6.30 między 8 a 11 Mb. Up ok 2-5Mb w zależności od pory i miejsca.

Testy robione na szybko, router się zawiesza czasem jak przełączę na pasmo np. 2600 i nie ma sygnału, wtedy musiałem resetować co trochę trwało, a że miałem inne obowiązki to zrobione przez to niedbale.

Czy te "testy" cokolwiek mówią, czy zrobić dokładniejsze ze screenami? Na takie musiałbym znaleźć czas, ale może w niedziele by się udało.

Router z polecenia czyli ZTE MF286 - typ połączenia: wybrałem "Tylko LTE"
    Nie wiem jak wymusić agregację pasm - jak są włączone wszystkie to pokazuje B20 (czyli LTE800) i są niskie prędkości, jak wyłączę tylko to pasmo przełącza się na B3 i prędkości takie same jak na samym tym paśmie. Myślałem, że agregacja polega na tym, że łączy się na obu i sumuje prędkości. Czy wystarczy zaznaczyć B3 i B20 i wtedy powinna zadziałać agregacja na tych dwóch pasmach czy wybierze to z silniejszym sygnałem - mam wrażenie, że właśnie tak robi.
    Agregacja załącza się tylko przy pobieraniu z dużą prędkością, przy prawidłowym sygnale. Żabia Wola wygląda na zapchana ale tam powinny działać 4 pasma LTE, wymusisz po kolei na MF286 zaznaczając tylko jedno w WebUI, oczywiście w domu mogą byc problemy z LTE2600 z niego. Z Suchodołu LTE1800 wyglada nieźle ale tam to pasmo oraz LTE2100 więc z LTE2600 nie skorzystasz. Spróbuj na tym tarasie wymusić LTE1800 a potem LTE2100 i na koniec agregację LTE1800+2100( odhaczasz B1 B3). Parametry sygnału na LTE1800 sa w domu słabe i więc oczywisty jest zakup anteny zewnętrznej.
  • Poziom 3  
    jak pisałem, dokładne testy, wraz ze screenami zrobię w niedzielę najpewniej.

Nurtuje mnie jednak pewne pytanie: skoro teraz w domu mam popołudniami te 18-20Mb a od wieczora 8-10Mb i tak do rana, to czy problemem nie jest bardziej przeciążenie stacji bazowej niż siła sygnału?

Wczoraj zrobiłem kilka speedtestów, to do 23.00 w okolicach 19Mb, 23.05- spadek do 9-10Mb, rano podobnie, 7.58 ok 9, 8.19 - 17,5Mb.
    Pewnie ze to przeciążenie, wieczorem normalne. Przy wykonywaniu speedtestów zawsze trzeba sprawdzić czy to ten sam BTS. Żabia Wola ma więcej pasm LTE niż Suchodół -Jeżewice ale ogólnie w twoim rejonie i tak brak stacji Networks. Ogólnie niestety ale ta okolica to typowa dziura zasięgowa u wszystkich operatorów.
  • Poziom 3  
    Czy w takiej sytuacji odpuścić sobie testy od południa (Suchodół- Jeżewice) skoro i tak jest zapchany całą noc (dziwne godziny, może ktoś torrenty zapuszcza na noc?) czy może jednak antena poprawi prędkości mimo to? No bo skoro leci pełnią łącza (umowa na 20Mb) w dzień to antena chyba nie pomoże?

i przetestować tylko północ (Żabia Wola) i liczyć że z anteną i agregacją też dobije do 20Mb?
  • Poziom 3  
    Jestem po testach.
    Wpierw południe Suchodół/Jeżewice wykonane na tarasie, pod blaszanym dachem:
    B1 Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu
    B20
    Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu

B3
    Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu

Północ Żabia Wola na zewnątrz, 2 metry od domu
    B3
    Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu

B1
    Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu Pytania odnośnie Huawei B525s (zasięg routera vs telefon), obór sprzętu

B20

teoretycznie powinno jeszcze być B7 ale nie łapało mi zasięgu.

Generalnie router stoi w domu w jednym miejscu od strony południowej. Mam tam sygnał B3 -108 do -106 (czyli podobnie jak na dworze pod dachem na tarasie).
    W ciągu dnia prędkości wahają się. Czasem jest 19-20, czasem ok 12, czasem spada do 7-8Mb. Z reguły w nocy spada do 7-9Mb i od 8:00 jest znów szybciej. - nie wiem czy jest jakaś taryfa, że ludzie nocą mocniej obciążają łącze czy to jakaś inna zależność.
    nie wiem tez czy w takiej sytuacji antena pomoże.

Prośba o poradę.
    W przypadku Suchodołu na LTE1800/LTE2100 sygnał z tego BTS-a na LTE1800 przyzwoity i bardzo słaby na LTE2100, prędkosci dbre. LTE800 z Żabiej Woli i lipa. Test na Żabią Wolę LTE2100 z tego BTS-a sygnał słaby , prędkość OK. LTE800 z niego juz pisałem nie warte uwagi. Test na LTE1800 to z kolei połaczenie z Suchodołem. Reasumując Suchodół na LTE1800 i LTE2100 działa prawidłowo, podobnie jak LTE2100 z Żabiej woli. Parametry sygnału są słabe i bardzo słabe bez anteny zew. brak szans na normalny internet.
  • Poziom 3  
    A co byś sugerował kupić?
    I w którą stronę celować?
  • Poziom 3  
    Jeszcze mam pytanie, czy w grę wchodzi użycie podobnej przejściówki. Chodzi mi o puszczenie kabla przez okno, aby uniknąć wiercenia w ścianie.
    To jest przejściówka do kabla koncentrycznego 75OHm ze złączami F, kable anten do internetu mają rezystancję 50OHm i inne złacza.
    A masz w ogóle jakiekolwiek pojęcie o transmisji danych LTE ? Czy to temat o TV sat?
  • Poziom 3  
    W międzyczasie uzyskałem zgode na wiercenie dziury na kabel, wuięc przelotka nieaktualna. Ale co z anteną? Jaką wybrać?
  • Poziom 3  
    @matek451 Sorry za upierdliwość, może polecasz jakąś antenę?