Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie chińskiego miernika panelowego

03 Sie 2019 21:09 201 6
 • Poziom 13  
  Chciałem dodać do swojego prostego zasilacza regulowanego prosty miernik panelowy. Posiadam transformator, który ma na wyjściu 18V. Do zasilania miernika zbudowałem prosty układ na LM7812CV (schemat poniżej) kiedy go podłączę kondensator połączony z mostkiem prostowniczym zaczyna się grzać (jeden już się wylał), podłączałem miernik do innego transformatora o napięciu wyjściowym 9V i działał prawidłowo. Zmierzyłem napięcie na wyjściu i jest 12V (więc stabilizator działa prawidłowo).
  Zasilanie chińskiego miernika panelowego Zasilanie chińskiego miernika panelowego
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  daniel1666 napisał:
  kiedy go podłączę kondensator połączony z mostkiem prostowniczym zaczyna się grzać


  Ten kondensator na jakie napięcie jest? Bo w tym miejscu jest nieco ponad 25V, więc kondensator trzeba dać na 40V. Sprawdź też czy biegunowości kondensatora nie pomyliłeś.

  BTW - brakuje dwu kondensatorów 100nF blisko stabilizatora.
 • Poziom 13  
  Kondensator na 25V mierzyłem napięcie na wyjściach mostka jest 23V
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jak ci rekomenduje kolega, wykorzystaj kondensator na większe napięcie - 35-40V. Poza tym, równolegle do tego kondensatora włącz kondensator 100-470n, analogiczny kondensator włącz i na wyjściu stabilizatora. Przylutowywać te kondensatory należy jak możno bliżej do wyprowadzeń ukladu.
 • Poziom 43  
  aksakal napisał:
  równolegle do tego kondensatora włącz kondensator 100-470n, analogiczny kondensator włącz i na wyjściu stabilizatora. Przylutowywać te kondensatory należy jak możno bliżej do wyprowadzeń ukladu.

  jdubowski napisał:
  brakuje dwu kondensatorów 100nF blisko stabilizatora.

  Dokładnie tak. Te kondensatory (w zależności od producenta mogą mięć różne pojemnosci - od 0,1uF do 0,47uF) zapobiegają ewentualnemu wzbudzaniu się stabilizatora : poprawiają odporność na obciążenia impulsowe. Powinny to być kondensatory foliowe, lub tantalowe.
  Ponadto na wyjściu stabilizatora (również w pobliżu samego układu) powinien być (prócz tego 0.1uF) kondensator elektrolityczny o pojemnosci ok. 22 do 47uF na napięcie już tylko nieco większe od napięcia wyjściowego stabilizatora (oczywiście może być i dużo większe, ale im mniejsze tym wielkość kondensatora mniejsza a i cena również...).
 • Poziom 40  
  Te moduły mają na sobie stabilizator (podany jest zakres napięć zasilania), wiec wystarczy transformator/mostek/kondensator, z tym że powinno się stosować zasilacz (transformator) o jak najmniejszym napięciu aby nie zwiększać moc strat na stabilizatorze umieszczonym na płytce.

  Pokaż ten miernik od strony elementów.
 • Poziom 13  
  Zmieniłem kondensator elektrolityczny na 50V wszystko jest ok już się nie grzeje.