Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką grzałkę dobrać do 4 paneli PV 265W

ironweb 02 Sep 2019 09:36 2430 9
Helukabel
    ironweb
    Level 2  
    Witajcie!
    Ostatnio kupiłem 4 panele PV o mocy 265W jeden. Zamontowałem je na dachu od strony południowej i podłączyłem je szeregowo. Następnie kable od paneli podłączyłem do przetwornicy solarnej ECO Solar Boost.

Chcę takim zestawem podgrzewać wodę w bojlerze (140L). Miałem już wcześniej w nim zamontowaną grzałkę elektryczną 3kW i tu moje pytanie. Czy wymienić tą grzałkę na 1kW żeby grzanie wody było efektywniejsze (4*panel 265W=1060W) czy może można gdzieś wykonać dedykowaną grzałkę do takiego zestawu? Liczę na wasze sugestie.
  • Helukabel
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Moc grzałki to moc maksymalna, jak do tej 3kW dostarczysz 1kW to będzie grzała jak 1kW. Moc podana na panelach odnosi się do pracy w idealnych warunkach, w praktyce osiągniesz jakieś 600-700W.
    ironweb
    Level 2  
    czyli co radzicie, zainwestować w dodatkowe panele żeby to wydajniej działało
  • Helukabel
    hulio
    Level 14  
    To już sobie sam musisz odp. Ile osób w domownictwie, jak często bojler będzie zerowany. Im więcej paneli tym większa grzałka tym szybciej nagrzejesz zbiornik.
    WRadek
    Level 22  
    Hej,
    Grzalke musisz dobrać tak, żeby jej rezystancja była trochę mniejsza od mocy paneli w punkcie maksymalnej mocy.

Nie napisałeś jakie napięcie Voc mają panele. Jesli 4 połączone szeregowo dają około 230V stałego napięcia, to grzałkę potrzebujesz 1kW.
    Między grzałką a panelami powinien być jeszcze sterownik grzałek. Po to, żeby utrzymywać panele w punkcie mocy maksymalnej.

Dodano po 20 [minuty]:

Przepraszam. Teraz doczytałem o tej przetwornicy. Tyle ile dadzą panele tyle pójdzie w grzałkę. Jeśli grzałkę masz 3kW, przetwornicę do 3kW, to dołóż paneli na 3kW również.
    Wlodek22
    Level 30  
    Do grzania wody lepiej zamontować kolektory, a panele typowo do produkcji prądu. Można jeszcze kupić pompę ciepa do CWU, ale to już jak kupowanie browaru, gdy chce się piwa.
    batot
    Level 15  
    Wlodek22 wrote:
    Do grzania wody lepiej zamontować kolektory, a panele typowo do produkcji prądu. Można jeszcze kupić pompę ciepa do CWU, ale to już jak kupowanie browaru, gdy chce się piwa.

I tak i nie.
    PV jest bezobsługowa a instalacja solarowa potrzebuje prądu i serwisowania wymian glikolu itp, więc koszta rosną z czasem.
    Ktoś kiedyś kalkulował na tym forum i stwierdził woli PV. Są też zwolennicy solarów chociaż chyba coraz mniej takich instalacji się robi a jak rozmawiam z ludźmi to często wolą instalacje PV niż solary.
    Kalkulować i samemu trzeba podjąć decyzję.

Do autora wątku.
    Grzałka 3kW zupełnie się do tego nie nadaje nawet jak dołożysz paneli to Ci nic nie da - wymian konieczna.
    Zastanów się czy nie kupić takiej "specjanej" grzałki ze sterownikiem co zmienia jej Rw w zależności od potrzeb pod PV.
    Nie napisałeś:
    - ile takich bojlerów chcesz podgrzać dziennie,
    - jaka jest temp na wejściu do bojlera
    - do jakiej temp grzejesz bojler,
    - azymut i elewacja zainstalowanych paneli na dachu,
    na chwilę obecną to za mało danych aby Ci konkretnie pomóc.

Ja u siebie od niedawna grzeję zwykłą grzałką 1,5kW bojler 140L ale mam wielokrotnie więcej paneli od Ciebie więc mogę sobie na to pozwolić by nie mieć specjalnego sterownika.
    Uzupełnij brakujące dane a spróbuję coś doradzić, bez danych to wróżenie z fusów.
    Panowie więcej konkretów jak chcecie pomocy konkretnej.
    Jak piszecie bele co to odpowiedzi tez są bele co warte.

Tak bardzo ogólnie bo brak danych szczegółowych to wziąłbym grzałkę ze sterowanym Rw przez sterownik a sam sterownik najlepiej taki co byłby taki co obsłuży rozbudowę do 8 paneli w 1*8 lub dwa stringi równolegle po 4 panele.
    Te 4 panele to może być tak na styk.
    Jesteś świadom że mocno pochmurne niebo lub deszczowy dzień, itp i nie masz ciepłej wody?
    ironweb
    Level 2  
    Dzięki za sugestie, jeśli chodzi o szczegółowe danie to:

Quote:
    - ile takich bojlerów chcesz podgrzać dziennie,
    - jaka jest temp na wejściu do bojlera
    - do jakiej temp grzejesz bojler,
    - azymut i elewacja zainstalowanych paneli na dachu,

bojler ma 140L i jeden taki starczy
    temperatura na wejściu ma ok. 18-20 stopni C
    wodę chce nagrzać do temperatury "ciepłej" czyli 65-70 stopni C
    panele zamontowane od strony południowej
    tabliczka panela:

co do grzałki ze sterowanym Rw to tak jak pisałem wcześniej, kupiłem już przetwornice solarną Eco Solar Boost która zmienia DC na AC i tak dostosowuje swój punkt pracy aby było to optymalne

Quote:
    Jesteś świadom że mocno pochmurne niebo lub deszczowy dzień, itp i nie masz ciepłej wody?

tak właśnie jest na chwile obecną
    specek
    Level 15  
    ironweb przymierzam sie do kupna tej przetwornicy .Eco boost solar Czy mozesz mi napisac jak to ci sie sprawuje? i czy masz grzalke z wbudowanym termostatem?
    ^ToM^
    Level 39  
    Wlodek22 wrote:

No ale on chce to do właśnie do produkcji prądu, a ten prąd następnie zamienić grzałką na ciepło i grzać wodę. Wszystko się zgadza, takie rozwiązanie jest sensowne.