Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny moduł deweloperski z układem GD32 RISC-V od Seeed Studio

ghost666 29 Paź 2019 13:36 396 0
 • Kolejny moduł deweloperski z układem GD32 RISC-V od Seeed Studio
  Na rynku pojawiło się już kilka modułów deweloperskich opartych na mikrokontrolerach RISC-V z rodziny GD32 firmy Gigadevice. Jakiś czas temu prezentowaliśmy moduł deweloperskich Sipeed Longan Nano, oparty o GD32VF103CBT6; wykorzystuje on rdzeń Bumblebee od Nucleisys (z wsparciem dla zestawy instrukcji RV32IMAC i szybkimi przerwaniami ECLIC).

  Obecnie Seeed Studio stara się powiększyć ekosystem modułów z GD32V. Firma uruchomiła właśnie sprzedaż swojego zestawu SeeedStudio GD32 RISC-V w skład którego, oprócz modułu z układem RISC-V wchodzi również ekran LCD.

  Zestaw deweloperski Seeed Studio oparty jest na płytce deweloperskiej tego producenta i posiada, dodatkowo, ekran LCD o przekątnej 2,8 cala. Ekran ma rozdzielczość 240 x 320 pikseli i wyposażony jest w rezystancyjny panel dotykowy. Wykorzystany przez Seeed Studio mikrokontroler to znany już GD32VF103VBT6. Jest to 32-bitowy układ z rdzeniem RISC-V, taktowany zegarem o częstotliwości do 108 MHz. Wyposażono go w 128 KB pamięci Flash oraz 32 KB pamięci SRAM.

  Kolejny moduł deweloperski z układem GD32 RISC-V od Seeed Studio
  Płytka deweloperska posiada 80 linii GPIO, a także 8 MB pamięci Flash i 256 bajtowy EEPROM - to imponujące ilości I/O i pamięci jak na tak tani moduł. Dodatkowo na płytce znajdziemy port LCD, złącze USB typu C, slot na kartę TF oraz dwa przyciski i trzy diody dostępne dla użytkownika.

  Podstawowe parametry:

  * Mikrokontroler RISC-V GD32VF103VBT6 taktowany 108 MHz.
  * 128 KB pamięci Flash w układzie + 8 MB pamięci Flash na płytce.
  * Interfejs LCD: 16-bit interfejs 8080 plus SPI dla sensora dotyku.
  * USB typu C
  * Wsparcie dla tworzenia GUI.

  Kolejny moduł deweloperski z układem GD32 RISC-V od Seeed Studio


  Zestaw programistyczny Seeed Studio obsługuje platformę IDE PlatformIO i platformę Arduino, więc użytkownicy posiadający wiedzę na temat albo mogą opracowywać i bezpośrednio kompilować i uruchamiać programy na płycie albo korzystać z prostszego ekosystemu Arduino.

  Ponadto, dzięki temu produktowi, wprowadzono udogodnienia dla programistów zainteresowanych RISC-V. System wspiera Seeed_Arduino_LCD, który jest lekkim GUI opartym na TFT_eSPI Bodmera. Interfejsu API TFT_eSPI można używać do opracowywania własnych produktów, można też pobierać aplikacje oparte na TFT_eSPI i uruchamiać je bezpośrednio.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/10/28/gd32v-risc-v-development-kit-lcd-seeed-studio/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9469 postów o ocenie 7226, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway