Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara wiertarka Celma - Zbicie uchwytu wiertarskiego ze stożka

ariya 07 Dec 2019 22:17 2241 15
    ariya
    Level 7  
    Witam serdecznie,

Dostałem od znajomego starą Celmę, wraz ze statywem do wiercenia pionowego. Chciałbym ją trochę odnowić - rozebrać na części, przeczyścić, wymienić kabel zasilający, nasmarować etc.

Niestety nie wiem, jak zdemontować uchwyt wiertarski. Model wiertarki jest nieznany, z tabliczki znamionowej niewiele zostało. Kilka zdjęć poniżej. Na innym forum dostałem informację, że uchwyt osadzony jest na stożku typu B i powinienem go zbić.

Niestety nie mam pojęcia jak się do tej operacji zabrać. Czy do wybicia uchwytu muszę rozbierać całą wiertarkę? Czym i w jaki sposób go wybić?

Proszę o poradę.

Pozdrawiam,
    Paweł

Stara wiertarka Celma - Zbicie uchwytu wiertarskiego ze stożka20191207_2..923.jpg Download (592.67 kB)
    Stara wiertarka Celma - Zbicie uchwytu wiertarskiego ze stożka20191207_2..957.jpg Download (454.55 kB)
    Stara wiertarka Celma - Zbicie uchwytu wiertarskiego ze stożka20191207_2..037.jpg Download (758.76 kB)
  • Helpful post
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    W tych wiertarkach uchwyt był mocowany na stożek, a zdejmujesz go używając klina (między uchwyt a obudowę wiertarki).
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    Jeśli to faktycznie stożek, to można włożyć do futra pobijak (tylko tępy i dopasowany do średnicy czubka stożka) i przy szybkim, energicznym uderzeniu młotkiem powinien puścić. Ale nie można opierać korpusu wierarki o stół czy cokolwiek, tylko trzymać "w powietrzu" mocna ściskając w dłoni za futerko. Przyda się druga osoba, bo przy takiej operacji w dłoniach zostaje młotek i uwolnione futro, a wiertarka spada na podłogę.
    Warto też kilka godzin wcześniej zwilżyć futro środkiem penetrującym.
  • Helpful post
    abart64
    Level 32  
    Moja Celma ma mocowanie na stożek ale widzę jest większa odległość między korpusem a uchwytem i wystaje z korpusu kołnierz o który można oprzeć klin. Widać także początek stożka. Na zdjeciach powyżej nie widać tego, tak że nie jestem pewny czy to rzeczywiście stożek.
    ariya
    Level 7  
    Dziękuję bardzo za porady.

Spróbuję zrobić pobijak z pręta albo klin z płaskownika i wybić ten uchwyt. Zobaczymy, czy pójdzie.

Pozdrawiam,
    Paweł
  • Helpful post
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Przy takim sposobie zniszczysz głowicę a w najgorszym wypadku też wiertarkę. Trzeba zaopatrzyć się w ściągacz tego rodzaju założyć go w futerko kawałek stalowej twardej śruby i napiąć maksymalnie ten ściągacz po czym uderzyć młotkiem w to pokrętło ściągacza. Naprężenie materiału i strzał powinno pomóc. Można też skorzystać z serwisu elektronarzędzi, gdzie Ci pewnie i szybko oraz niedrogo zdejmą głowicę. Załączam link z aukcji ściągacza
    https://allegro.pl/oferta/sciagacz-do-lozysk-40mm-80mm-2-ramienny-7029120122
  • Helpful post
    witoj
    Level 30  
    Na uchwycie pisze 20 UNF to znaczy że ktoś przerobił stożek na gwint, więc wybijanie zerwie w przekładni seger.
    Spróbuj odkręcania ale ja tak bym rozebrał by zobaczyć stan, a odkręcenie też łatwiejsze, ale uważaj by nie zniszczyć gładzi wrzeciona.
    landy13
    Level 30  
    witoj wrote:
    Na uchwycie pisze 20 UNF to znaczy że ktoś przerobił stożek na gwint, więc wybijanie zerwie w przekładni seger.
    Ale możliwe też, że odwrotnie. Roztoczył gwint w uchwycie na stożek.
    witoj
    Level 30  
    @landy13 ...to też możliwe jest za uchwytem podkładka oporowa dlatego rozebrał bym by zobaczyć no i łatwiej zbić lub odkręcić uchwyt.
    Topolski Mirosław
    landy13 wrote:
    Roztoczył gwint w uchwycie na stożek.

W tych wiertarkach orginalny uchwyt był na stożek
    ariya
    Level 7  
    Dzięki wielkie za podpowiedzi. Nie wiem, co i jak w tej wiertarce było grzebane. Namierzyłem lokalny serwis elektronarzędzi, gość specjalizuje się w Celmie. Zaniosę ją do niego, zobaczymy co powie, czy da się wymienić ten uchwyt i na jaki.

Wczoraj wymieniłem na nowy kabel zasilający. Oprócz uchwytu zauważyłem też niewielkie iskrzenie na dolnej szczotce. Na górnej jest prawie niewidoczne.
  • Helpful post
    landy13
    Level 30  
    Topolski Mirosław wrote:
    Ale - jak zauważył witoj - zamontowany uchwyt jest albo był gwintowany. Nie jest orginalny.
  • Helpful post
    Topolski Mirosław
    landy13 wrote:
    Ale - jak zauważył witoj - zamontowany uchwyt jest albo był gwintowany. Nie jest orginalny.

Możesz poczekac zwłaszcza że:
    ariya wrote:
    Dzięki wielkie za podpowiedzi. Nie wiem, co i jak w tej wiertarce było grzebane. Namierzyłem lokalny serwis elektronarzędzi, gość specjalizuje się w Celmie. Zaniosę ją do niego, zobaczymy co powie, czy da się wymienić ten uchwyt i na jaki.
    meaverick
    Level 24  
    landy13 wrote:
    Topolski Mirosław wrote:

A co ja napisałem na początku, uchwyt 20 UNF są na gwint a mocuje je śruba wkręcana w uchwyt miedzy szczekami. Która została zajechana przez luźne wiertło w uchwycie.