Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARDUINO - Brak możliwości wgrania programu

13 Lut 2020 21:37 441 20
  • Poziom 4  
    A mógłbyś troszeczkę jaśniej?

Dodano po 10 [minuty]:

C:\Users\Asia\AppData\Local\Temp\ccM6jRAs.ltrans0.ltrans.o: In function `main':

C:\Users\Asia\3D Objects\OOOO\arduino-1.8.12\hardware\arduino\avr\cores\arduino/main.cpp:43: undefined reference to `setup'

C:\Users\Asia\3D Objects\OOOO\arduino-1.8.12\hardware\arduino\avr\cores\arduino/main.cpp:46: undefined reference to `loop'

collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

exit status 1
    Błąd kompilacji dla płytki Arduino Nano.
    Niestety takie coś mi wyskoczyło

Dodano po 32 [minuty]:

Udało się wgrać. Tylko nie wiem dlaczego wystąpił błąd.
    Szkic używa 19370 bajtów (63%) pamięci programu. Maksimum to 30720 bajtów.
    Zmienne globalne używają 499 bajtów (24%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 1549 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.
    Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Dopiero się skompilowało nie wgrało trzeba jeszcze ustawić płytkę i bootloader i w win to chyba powinien być sterownik jakiś .
  • Poziom 4  
    podczas wgrywania wsytąpił bład
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x85

Dodano po 40 [minuty]:

Ustawiłem tak jak masz na zrzucie lecz wyskakuje błąd. Naciskając przycisk reset na płytce w ogóle nie reaguje.

Dodano po 7 [godziny] 30 [minuty]:

Co robię nie tak?

Dodano po 28 [minuty]:

Jakieś pomysły? :)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Furman1234 napisał:
    Witam. Jestem posiadaczem takiej płytki arduino
    Czyli z tego sklepu ? to wybór jak na zrzucie jeśli stary bootloader to old jeszcze sterownik
    Sterownik do układu USB - http://www.driverscape.com/download/usb-serial-ch341 i trzeba ptaszka przy port a może sam wie który .
    Wszystko tam pisze tylko niżej ( wszystko co ważne zazwyczaj jest na samym dole i niekiedy drobnymi literami, taki mamy klimat )
    Nie używam windowsa więc nie mogę nic napisać o sterowniku i instalacji ale w internecie piszą że to bardzo proste na tym systemie więc alleluja i do przodu.
  • Poziom 4  
    Dokonałem aktualizacji.. I niestety błąd pojawia się..

Dodano po 17 [minuty]:

Zaktualizowałem sterowniki do portu lecz nie mogę wgrać nic na płytkę.. Gdzie robię błąd?

Dodano po 3 [godziny] 5 [minuty]:

Czy ja dobrze robię plik przesyłam przez kabel mini USB czy potrzebuje jakiegoś programatora?

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Zmieniłem kabel USB.. Na innym kablu niestety nie chodzi w ogóle i pokazuje komunikat że urządzenie może nie działać prawidłowo.
  • Poziom 4  
    Takie coś mi niestety wyskakuje podczas wgrywania. Dioda power świeci cały czas. ARDUINO - Brak możliwości wgrania programu
  • Poziom 32  
    Dalej zamiast więcej czytać więcej piszesz. Masz NANO, pewnie masz stary bootloader, w poprzednim poście masz zrzut ekranu, jeśli jest stary bootloader to wybierz w opcjach stary bootloader - OLD. Jak masz bootloader program wgrywa się wybierając z menu odpowiednią płytkę i odpowiedni port COM, np. COM1. Jak nie ma bootloadera, albo jest stary to trzeba użyć programatora i wgrać aktualny - "wypalić", lub po prostu wgrywać szkice programatorem - opcja z menu "Wgraj używając programatora". Wtedy uważaj jaki programator masz wybrany, dopiero przy tej opcji jest to brane pod uwagę (i przy wgrywaniu bootloadera oczywiście).
  • Poziom 4  
    Kaczka jeśli bym wiedział o tym to na pewno bym o tym nie pisał. Uwierz mi że przeczytałem nie jedno forum które porusza ten temat i po to tutaj są osoby które są w mniejszym lub w większym stopniu zaawansowane. Piszę z prośbami o pomoc i nie tylko na forum elektrody poszukuje rozwiązania problemu. Możliwe że spaliłem płytki? Chodzi o to że mam również płytkę arduino uno. Wgrałem program do niej. Podłączyłem zasilanie do swojej płytki którą zrobiłem i buzzer tylko się odezwał, dioda '' L'' świeci cały czas na płytce arduino uno i teraz też już nie ma możliwości wgrania. Płytka wygląda tak. ARDUINO - Brak możliwości wgrania programu
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Furman1234 napisał:
    Kaczka jeśli bym wiedział o tym to na pewno bym o tym nie pisał. Uwierz mi że przeczytałem nie jedno forum które porusza ten temat i po to tutaj są osoby które są w mniejszym lub w większym stopniu zaawansowane. Piszę z prośbami o pomoc i nie tylko na forum elektrody poszukuje rozwiązania problemu. Możliwe że spaliłem płytki? Chodzi o to że mam również płytkę arduino uno. Wgrałem program do niej. Podłączyłem zasilanie do swojej płytki którą zrobiłem i buzzer tylko się odezwał, dioda '' L'' świeci cały czas na płytce arduino uno i teraz też już nie ma możliwości wgrania. Płytka wygląda tak.

kolego Furman, piszesz tak haotycznie, że nie bardzo można zrozumiec całą treśc i poskładac to w jakąś całośc.
    Zaczym doczytam do końca, to zapominam o czym była mowa na początku.
    Jaką rolę w tym projekcie odgrywa Arduino Uno (?) jeżeli cały czas jest referowana płytka Nano.
    W pierwszym poście podałeś link do dostawcy płytki (abc-rc.pl).
    Czy przeczytałes zaznaczoną wyraźnie ‘UWAGĘ’ na ich stronie odnośnie opcji bootloadera? Z jaką opcją było twoje zamówienie? Czy chociaż wiesz co otrzymałeś?
    Jedno jest wiadome że wszyskie płytki od tego dystrybutora posiadają wgrany któryś z dwu opcji bootloader.
    W zasadzie jest to bez większego znaczenia, bo w Arduino IDE istnieje opcja wyboru dopasowania sie do posiadanego sprzętu. Jedna lub dwie próby, powinny dac dostateczne rozeznanie w tej materii na tyle aby poprawnie ustawic/wybrac parametry komunikacji.
    Przedstawiony w poście #9 fotogram wskazywałby na poprawny wybór portu przez co pierwszy stopień komunikacji z płytką został nawiązany, port został otwarty, lecz drugi stopień (komunikacja z samym processorem) mimo 10-krotnych prób nie został zrealizowany.
    Przyczyną, najprawdopodobniej jest różnica ustawienia paramertów tej komunikacji.
    Od strony komputera: Arduino IDE ustawia parametry zgodnie z wybraną płytką w:
    Tools (Narzedzia)> Board(Płytka)
    Szczegóły ustawionych parametrów znajdziesz w pliku: ‘boards.txt’ .Możesz go zlokaliozowac tu:
    C:\Program Files (x86)>Arduino>hardware>>Arduino> avr; - plik ten możesz otworzyc w notatniku, odszukac sekcję dotycząca twojej wybranej płytki i dowiesz się jaka jest jej standardowa konfiguracja. Nie zmieniaj tu nic!!!.
    Każda płytka z listy w ‘Narzędzia’ ma tu swoją sekcję . Sekcje te są oddzielone od siebie szeregiem/linią znków ‘#########’.
    Jeżeli ta konfiguracja nie jest zgodna z faktycznie podłączoną płytką to otrzymasz w wyniku obrazek z postu #9.
    Jeżeli dla przykładu wybrałeś: Nano z nowszym bootloaderem (optiboot) to komunikacja jest narzucona na 115200, gdy tymczasem może byc zainstalowany w nano starszy bootloader pracujący z prędkością o połowe niższą: 57600; wobec czego te dwa elementy nie sa w stanie nawiązac komunikacji mimo 10-ciu prób.
    W takiej sytuacji należałoby wybrac płytkę z opcją starszego bootloadera i proces wpisania oprogramowania zostanie poprawnie dokonany (naturalnie trochę wolniej, co nie jest aż tak drastycznym mankamentem dyskwalifikującym dobrą płytkę). Jeżeli taki proces nie odpowiada twoim wymogom to zawsze istnieje możliwośc podmiany tego starszego bootloadera na nowszy (OPTI), przez co w efekcie z płytki NANO zrobisz teoretycznie UNO. W końcowym efekcie taką ‘zmodernizowaną’ płytkę wybierasz w Arduino IDE jako ‘Arduino/Genuino Uno‘.
    Sam proces wpisania/podmiany bootloadera trwa 2– 3 sec. mając uprzednio przygotowane podłączenie. Dlatego vendor (dystrybutor płytki) robi to bezpłatnie i na opcjonalne życzenie nabywcy. Możesz to oczywiście zrobic sam wiedząc co robisz....
    Jeżeli w międzyczasie podłączałes do nano/uno, programator (na przykład USBasp) przez port ICSP i wprowadziłeś jakieś zmiany w konfiguracji płytki, to jest sznsa te zmiany skorygowac, co nie wyklucza mozliwości uszkodzenia płytki z wielu powodów.
    Oczekując pomocy (chyba odnośnie uno(?)) winieneś załączyc wpisany program i w miarę dokladny schemat tej płytki ‘własnej roboty’.
    Samo podanie skutku programu i foto płytki jest na analogicznym poziomie jak na przykład: Dzwonisz do lekarza i mówisz że jesteś chory. Lekarz na to: ‘chcę cie widziec’. To mu w odpowiedzi wyślesz zdjęcie?

e marcus
  • Poziom 4  
    Włączyłem opcje szczegółów podczas wgrywania i pojawia się taka lista .
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Furman1234 napisał:
    Włączyłem opcje szczegółów podczas wgrywania i pojawia się taka lista .

Wynika z tego że wybrałeś opcję processora ze starym bootloaderem;(ATmega 328P Old Bootloader). Dokonaj próby wybierając ten inny (o jedna linię powyżej) opcja:ATmega 328P , albo nawet zamiast Nano, wskaż Arduino/Genuino Uno.

Aby przedstawic liste błędów nie musisz dołączac foto monitora:
    Odczekaj aż arduino wyczerpie te swoje 10 prób niepowodzenia; i wtedy w dolnym pasku ukaże ci się nota że możesz to skopiowac do clipbord, a następnie wkleisz to do treści odpowiedzi jako text.
    mniej więcej jak tu:

e marcus
  • Poziom 4  
    Próbowałem dokonać wszystkich możliwych sposób jakie są dostępne w arduino IDE. Każda wybrana opcja kończyła się takim samym komunikatem. Prawdopodobnie odeślę płytkę na gwarancję. Widząc to w rzeczywistości osoby które się na tym znają powiedzą mi coś więcej czy płytka została uszkodzona fizycznie czy też coś jest nie tak z wsadem. Jeśli będę wiedział coś więcej na ten temat postaram się o tym napisać. Nie będę już ponawiał prób własnoręcznie 3 dni kombinowania, odinstalowywania IDE, podłączania innego zasilania. Fachowcy zobaczą, ocenia a jeśli naprawią to napisze o tym co takiego się przytrafiło mojej płytce arduino nano jak i arduino uno bo i uno przestało działać.
  • Poziom 36  
    Furman1234 napisał:
    ........... napisze o tym co takiego się przytrafiło mojej płytce arduino nano jak i arduino uno bo i uno przestało działać.

Z tej twojej konkluzji można wyciągnąc jeden wniosek: skoro płytka Uno była sprawna i przestała funkcjonowac, to jest to raczej ewidencja twojej winy. Byc może tymsamym sposobem poległa płytka Nano.
    Musisz zweryfikowac co robiłeś błędnie, bo następne urządzenia będą miały ten sam los…
    Te urządzenia nie są aż tak nagminnie awaryjne aby bez powodu uległy uszkodzeniu; i to w dodatku dwie płytki w ciągu trzech dni(!).
    Przy takich objawach można jedynie przypuszczac że pierwszym powodem takiej ‘nie funkcjonalności’ może byc uszkodzony bootloader albo jego brak, - w odniesieniu do Nano. Gorszą sugestią będzie uszkodzenie processorów w obydwu płytkach. Zdaje się że gdzieś wspomniałeś o próbach kombinacji z podłączaniem alternatywnego zasilania...

Niemniej jednak życzę powodzenia w rozwiązaniu roszczeń gwarancyjnych.

e marcus
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Furman1234 napisał:
    emarcus podłączyłem to przewodem takim https://abc-rc.pl/product-pol-12395-Zasilacz-9V-z-wtyku-USB-5V-na-9V-DC-5-5-2-1mm.html.
    Odsyłam do tematu który założyłem i w którym to przedstawiłem schemat płytki.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3661586.html
    Wysyłam płytki do serwisu w celu sprawdzenia , zobaczę co mi powiedzą.

To tu właśnie odpowiedziałeś sobie na wyszukanie przyczyny skutku spalenia processora w Nano...
    Wyjaśnienie co robisz:
    Mając 5V z Power Bank (?), podnosisz to napięcie konverterem ‘Step-UP’ do 9V i tym napięciem zasilasz 5-Voltową linię płytki Nano. Owszem byłoby to OK (chociaż nie wiele sensu), gdybyś to podłączył pod pin ‘Vin”., wtedy to zasilanie byłoby kierowane na V-reg znajdujący sie na płytce i processor otrzymałby wymagane 5V.
    Jak dotychczas nie jest również znany status OLED, który doskonale pracuje przy zasilaniu 3.3V, gdy tymczasem podczas tej próby otrzymał 9V (!).
    Tak to z mojej strony wygląda....

e marcus
  • Poziom 4  
    Czyli najlepiej by było zasilać tą płytkę tylko i wyłącznie zasilaniem 5v? Albo tylko i wyłącznie zasilaniem z kabla USB?
    Ten projekt który stworzyłem może być tylko i wyłącznie zasilany napięciem maksymalnie 5V?
    Człowiek uczy się na błędach.. I jest to dla mnie cenna lekcja.. W projekcie jest wyraźnie napisane napięcie 5V.
    Elektronik jak saper, pomyli się tylko raz..
    Czyli taki zasilacz spokojnie wystarczy do zasilenia arduino?
    https://abc-rc.pl/product-pol-11894-Zasilacz-...oswietlenia-LED-modulow-GSM-routerow-itd.html
  • Poziom 36  
    Furman1234 napisał:
    Czyli najlepiej by było zasilać tą płytkę tylko i wyłącznie zasilaniem 5v? Albo tylko i wyłącznie zasilaniem z kabla USB?
    Ten projekt który stworzyłem może być tylko i wyłącznie zasilany napięciem maksymalnie 5V?

Nie, nie ma takiej wyłączności. Możesz zasilac płytkę podobnie tak jak zaprojektowałeś, lecz zamiast te 9V czy nawet 12V podłącz do Vin na płytce Nano, wtedy wykorzstasz tam zabudowany 5-voltowy regulator. Ten pin oznaczony 5V wykorzystaj jako źródło prądu dla pozostałych peryferiów jeżeli takie zasilanie jest wymagane.
    Owy regulator dostarczy użytecznego prądu około 800 mA. Jest to dośc dużo jak na mały projekt.
    Zasilając układ wyłącznie z USB, obciążalnośc układu jest ograniczona wydolnościa portu USB, co w przypadku laptopów nie przekracza 500mA, a niektóre (te z tańszej półki) daja praktycznie 300mA.
    Przy tej formie zasilania (z USB) regulator ten jest pomijany, podobnie jak na płytce UNO.
    Jednocześnie na płytce masz zabudowany układ CH340, który oprócz swojej funkcji konvertera USB/UART posiada generator napięcia 3.3V. Jego obciążalnośc nie jest wielka (szacowana na nie więcej niż 80-100 mA), co z powodzeniem wystarczy zasilic twój mały OLED (zdaje się 0.96”, czy chocby nawet 1.3 cala). Rewelacyjne wyświetlacze!....

Furman1234 napisał:

Człowiek uczy się na błędach.. I jest to dla mnie cenna lekcja..

Porzuc to błędne przysłowie(!) Ucz się z dobrych, sprawdzonych przykładów, bo w przyszłości będziesz robił to czego się nauczyłeś. Uczyłeś się błędów(?) - bedziesz je robił....; jeżeli nie te same to wymyślisz nowe.

Furman1234 napisał:

Czyli taki zasilacz spokojnie wystarczy do zasilenia arduino?
    https://abc-rc.pl/product-pol-11894-Zasilacz-...oswietlenia-LED-modulow-GSM-routerow-itd.html

Tak, wtedy podłaczysz go w miejsce tego bezużytecznego i kłopotliwego kabla z konverterem na 9V.
    Ponieważ nie wiesz do jakiego stopnia jest w nich wbudowana filtracja tętnień (pozostałośc po prostowniku), to nie żałuj na kondensatorach (elektrolity i tantalowe) przy gnieździe zasilania na nowej płytce; zwróc uwagę na rozwiązanie płytki Arduino Uno..

Wtedy też regulator napięcia (5V) na płytce Nano pozostanie pominięty.

e marcus
  • Poziom 4  
    Myślę że płytkę wytrawiona pozostawię taką jaka jest lecz wymienię w niej arduino nano na nową jak i wyświetlacz bo pewnie też go spaliło. Zasilę układ napięciem 5V i powinno wszystko być dobrze. Sam przepisywałem schemat, wyraźnie na nim pisałem zasilanie 5V, buzzer 5V ale już czasu nie cofnę. Czyli podsumowując z nowym arduino jak go zakupie. Wgram program do niego poprzez przewód USB, odłączę, włożę go w piny a następnie do płytki wytrawionej podłącze zasilanie 5V z zasilacza i zobaczymy czy ruszy.