Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow

19 Mar 2020 21:00 885 22
  • Poziom 15  
    Dobry wieczor :/
    Mam plyte asusa na sokecie 1150 z i3 16GB ramu
    6 dyskami
    1 dysk SSD system windows 10
    5 dyskow łacznie 20TB raid 0 na intel rapid storage z plyty glownej .

MIalem dzis sytuacje ...
    Zresetowal mi sie bios i dyski ustawilo jako AHCI a byly w raid w biosie system probowal wystartowac zlapal blad .
    Poprawilem ustawienia kontrolera w biosie z AHCI na RAID jednak kontroler RAID wysypal macierz .
    Zrobilem nowa bez formatu ,
    podgladajac DMDE widze partycje i pliki mam tam danych na ponad 12TB prosze o pomoc jak odzyskac partycje .

Byla ona pod nazwa E
    dyski nie byly formatowane jedynie wysypalo maciez zrobilem nowa taka sama dyski nie mialyu zmienianych wtyczek Sata itd.
    Dolaczam kilka obrazów z DMDE prosze o pomoc co zrobic aby odzyskac partycje cala z danymi , naprawic macierz RAID 0 .

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie masz przypadkiem innego rozmiaru stripu niż był, bo dziwnie to wygląda w DMDE.
  • Poziom 15  
    DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow dzieki ze odezwales sie mimo tak poznej pory :(
    Strasznie cierpie tutaj od 3h ...
    Nie wiem nic sie nie zmienilo po za tym ze na chwile byl AHCI a nie RAID .
    Dyski te same zlacza te same system ten sam zadnych zmian .

To co na foto to wlasnie tak mi sie zrobilo ...
    Zrobilem nowego raida i tyle :/ .

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Po pierwsze to powinieneś sobie wykonać obraz tych dysków zanim zaczniesz grzebać.
    Co masz pod opcją 4 - Recovery Volume Option?
    Jak w ogóle wpadłeś na to, żeby założyć nową macierz?
  • Poziom 15  
    Doczytalem gdzies :/ zeby zalozyc nowa i zrobic check disk czy fdisk .

Aktualnie jest po fakcie :(

Czy mozna cos z tym zrobic jeszcze ?

Recovery opcja byla nie aktywna

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Zrobilem tylko nowy raid nie robilem zadnych check czy fdisków .

Help :/
  • Pomocny post

Poziom 28  
    żadnych chkdsków ani fdisków nie rób. Faktycznie dobrze by było wykonać kopię posektorową tych dysków. Tak dla spokoju i bezpieczeństwa, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to chociaż zapisuj na innym nośniku dane wycofywania dla każdej operacji. Dlaczego na zdjęciu ekranu z BIOSu tylko jeden dysk jest w macierzy, a reszta jest zaznaczona jako nieraidowa?
  • Poziom 15  
    Wlasnie nie wiem ale to juz historia .

Aktualnie wszystkie sa w macierzy i chcial bym odzyskac dane :/

:(
  • Pomocny post

Poziom 28  
    Rozmiar paska 128 kB=256 jednostek LBA jest bardzo prawdopodobny. Kolejność dysków możemy założyć wstępnie jako zbieżną z numeracją kanałów. Przeczytaj to:
    http://dmde.com/pl/manual/raids.html
    żeby nie przepisywać i próbuj. Jeśli cokolwiek zapisujesz - pamiętaj o danych wycofywania. W razie problemów - pisz.
  • Poziom 15  
    Odzyskiwac dane ? znaczy kopiowac na inny dysk ?

Dodano po 1 [minuty]:

Wolal bym przywrocic partycje ktora mialem z tych dyskow czyli E danych mam okolo 10-12TB nie mam gdzie tego przeniesc :/

Dodano po 33 [sekundy]:

NIe da sie naprawic i zrobic partycji z przywroceniem danych ? bo one sa na dyskach nie byly formatowane :/

• Poziom 28  
    Może i się da naprawić, ale najpierw trzeba ustalić, co jest nie tak. Dlatego tak, czy inaczej uruchom DMDE i zacznij od sprawdzenia chociaż, czy metadane są na właściwych miejscach. Zobacz, co tam, się dzieje, nie musisz odzyskiwać wszystkich plików - na próbę wystarczy kilka - kilkanaście i wtedy sprawdzisz, czy się otwierają, co będzie wskazywało, że parametry masz określone prawidłowo.
  • Poziom 15  
    Slabo znam ten program co mam dokladnie zrobic ?
    Zrobilem pelne skanowanie i takie cos mam .

A tutaj plik LOG .
    Ze pelnego skanowania
    Wazy 30MB
    https://own.dzieju.pl/index.php/s/3Bz2YkynijCrScr

Dodano po 1 [minuty]:

Chetnie pogadam z kims na FB i udostepnie pulpit zdalny :(
  • Pomocny post

Poziom 28  
    Spokojnie i po kolei - wejdź w tablicę GPT, sprawdź tam, ile masz partycji, gdzie się one zaczynają i gdzie kończą. Domyślam się, że masz NTFS, więc na początku każdej partycji powinieneś mieć boot-rekord, a na końcu - jego kopię. Sprawdź, czy tak jest. Potem zobacz, gdzie masz MFT i MFTMirr. Sprawdź to w offsecie 0x30 i 0x38 boot rekordu. Jeśli w tych miejscach znajdziesz rekordy opisujące MFT, to z dużym prawdopodobieństwem parametry macierzy masz określone prawidłowo, jeśli nie - wtedy podeprzemy się skanowaniem i spróbujemy ustalić, co jest nie tak. Widzę, że chciałbyś już jeść, a tu jeszcze kartofle nie poobierane.
  • Red. Komputery FAQ
    Tak w ogóle to co cię naszło... RAID 0 na dyskach takiej pojemności, jeszcze w fake raid z płyty głównej....
    To jest najgorsze co można było zrobić, aż się to prosiło o kłopoty. Z twoich opisów, jak naprawdę zależy ci na danych to zawiózł bym do punktu który się odzyskiem danych zajmuje na co dzień. Oni już zrobią kopie posektorową i pracując na kopii wszystko złożą w całość. Koledzy tu proponują (wiem nie ma autor innej możliwości) operacją na żywym organizmie, ja jednak bym to odradzał.
  • Poziom 15  
    UZywam raidu 0 zeby miec jedna partycje uzywam tego do filmow na plex w domu .
    Zarz zobacze co moge zrobic z tego co piszecie .
  • Pomocny post

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Pliki RAW są uszkodzone po odzyskaniu.
    Zmianie mogła ulec kolejność napędów przy zakładaniu nowego RAID'a albo został użyty zły STRIP po aktualizacji oprogramowania BIOS/UEFI (zmiana domyślnych wartości).
    Macierz należy odbudować wirtualnie i dopiero odzyskiwać dane.
  • Poziom 15  
    Panowie robie tak od 17 lat zmieniam dyski tylko co jakis czas aktualnie jest 18TB i nigdy nie bylo problemow .
    Teraz sie zesralo :/ .

Powiedzcie mi czy dodawanie dyskow do macierzy kolejnosc gra role ? pomijam podpiecie do plyty glownej bo nie byly ruszane fizycznie .
    Ale czy kolejnosc dodawania do macierzy gra role ?
  • Poziom 15  
    Skupmy sie na problemie :D prosze a potem wrocimy do tematu bo rowniez mnie meczy to .

Zrobilem tak .

Rozlozylem RAID w biosie
    odpalilem system w programie DMDE dalem skanowanie i auto wykrycie konstrukcji RAID 0

Zeskanowal i jedna z opcji miala mega duza wieksza zgodnosc niz cala reszta (chodzi o kolejnosc dyskow w macierzy).

Zatwierdzilem te opcje pod nazwa conf 97 .

Zrobilem pelne skanowanie poczekalem chwilke po czym zrobilem probe odzyskania plikow ktore juz wykryl w RAW .

I te pliki sa w pelni sprawne ...

Co dalej ? jezeli znam juz poprawna konstrukcje raid ? (czyli kolejnosc dyskow w stripie ) ??

Co teraz ?

• Poziom 15  
    DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow

Dodano po 50 [sekundy]:

Wszystkie pliki sa sprawne :/ pomoze ktos prosze ?

• Poziom 28  
    Tak, masz i poprawny rozmiar paska i poprawną kolejność dysków. Możesz je spróbować dodać do macierzy właśnie w tej kolejności.
  • Poziom 15  
    Ok dodam weglud poprawnej kolejnosci ale jak potem zrobic aby byla widoczna ? normalnie w windzie ? w zarzadzaniu dyskami ?

Dodano po 18 [minuty]:

Zrobilem macierz w kolejnosci jak trzeba .

Jak odzyskuje pliki dzialaja bez problemow ..
    Ale system nie widzi normalnie dysku tylko chce formatowac :/
    Zalaczam kilka obrazkow .
    DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow

Dodano po 4 [minuty]:

Jak dam opcje na dole po lewej PRZYWROC . (ja nie mam zadnej kopii nie wiem skad on to wezmie)
    DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow

Dodano po 42 [sekundy]:

NIe wiem co zrobic aby bylo ok :D .
    Czuje ze blisko jestem odzyskania plikow ...
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Dzieju napisał:
    nie mam zadnej kopii nie wiem skad on to wezmie

Jeśli wszystko jest OK to na dysku jest sektor rozruchowy wraz z kopią tego sektora.
    Zawsze należy też tworzyć plik do możliwości wycofania wprowadzonych zmian jak w #6, (chociaż najlepiej mieć kopię danych jeśli są istotne.)
    (Zasadniczo RAID 0 nie był nigdy przeznaczony jako magazyn danych i ogólnie to nie jest dobre rozwiązanie do takiego celu.)
  • Poziom 15  
    Dra98 napisał:
    Dzieju napisał:
    nie mam zadnej kopii nie wiem skad on to wezmie

Jeśli wszystko jest OK to na dysku jest sektor rozruchowy wraz z kopią tego sektora.
    Zawsze należy też tworzyć plik do możliwości wycofania wprowadzonych zmian jak w #6, (chociaż najlepiej mieć kopię danych jeśli są istotne.)
    (Zasadniczo RAID 0 nie był nigdy przeznaczony jako magazyn danych i ogólnie to nie jest dobre rozwiązanie do takiego celu.)

Prosil bym cie o opisanie krok po kroku ? :(((
    Gdzie wejsc co kliknac zapisac potem gdzie wpisac i zatwierdzic :/
    NIe znam tego programu zrobilem co umialem i co n ie powoduje utraty danych ale obawiam sie operacji ktorych nie znam .

Jak mi podpowiecie co zrobic to to zrobie :/ ... tylko tyle prosze .

Dodano po 5 [godziny] 15 [minuty]:

Panowie tym co pomogli dziekuje a reszcie wspolczuje :D .
    Zajelo mi to kilka godzin czytania i z pomoca nie ktorych z was naprowadziliscie mnie na odpowiednie tory .
    Zrobilem przed chwila testy na pendrive bawilem sie DMDE kasowalem papralem tablice partycji itd. potem naprawialem i chronologicznie zrobilem to samo na mojej macierzy .

Wszystko dziala .

DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow DMDE PArtycja raid 0 20TB 5 dyskow