Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja hydroforowa z pompą głębinową - uciekające ciśnienie

tgrzebien 22 Mar 2020 17:57 1716 8
    tgrzebien
    Level 9  
    Witam, mam u siebie w domu zainstalowaną pompę głębinową Omnigenai hydrofor z poduszką powietrzną. Załączanie i wyłączanie pompy mam ustawione na 2,7-5 bar. Ostatnio zauważyłem (możliwe że wcześniej też tak się działo), że po nabiciu do 5bar, wskazówka w ciągu około 30 sekund obniża się o około 0,5-0,7 bara i tak zostaje. Tak jakby gdzieś uciekało trochę ciśnienia. Jak już spadnie to zatrzymuje się i dalej już ciśnienie nie ucieka. Czym to może być spowodowane? Zawór zwrotny najprawdopodobniej jest zamontowany przy pompie tak jak jest w instrukcji. Nie wiem dokładnie, bo montował to kilka lat temu hydraulik i nie mam już z nim kontaktu. Ale jakiś zawór zwrotny musi być to by uciekało całe ciśnienie. Może zainstalowanie zaworu zwrotnego przed samym hydroforem coś by pomogło?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    Ture11
    Level 37  
    A jesteś pewien, że problem leży przed lub w hydroforze? Jeśli nie, zakręć odejście ze zbiornika i włącz pompowanie - sprawdź, czy zjawisko występuje.

Piszę o tym dlatego, że może masz w instalacji jakiś zbiornik z membraną, która potrzebuje chwili na rozciągnięcie się...
  • Helpful post
    bearq
    Level 38  
    Nic Ci nie ucieka tylko dochodzi do wyrównania ciśnienia w układzie.
    tgrzebien
    Level 9  
    Zrobiłem test. Po załączeniu się pompy zakręciłem dopływ do domu. Ciśnienie dalej spada po wyłączeniu pompy. Jedyne co, to coś źle patrzyłem wcześniej i spadek ciśnienia nie jest taki duży. Spada około 0,3 bara. Może to przez poduszkę powietrzną w hydroforze. Zwiększyłem trochę ciśnienie wyłączenia i teraz wyłącza się przy około 5,0 i spada na 4,7. To mi wystarczy. Mam nadzieję, że to nic niezwykłego takiego delikatne spadanie ciśnienia.

Dzięki za odpowiedzi. Jedyne co mnie jeszcze trochę martwi to to, że muszę dobijać ciśnienie co kilka miesięcy do hydroforu. Jedni piszą że to normalne. inni że nigdy tego nie robili. Z wentylka nie ucieka powietrze, więc teoretycznie przepona jest ok.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    W 1 poście piszesz, że masz hydrofor z poduszką powietrzną a w ostatnim, że masz zbiornik przeponowy. Są to 2 różne zbiorniki ale jeżeli masz faktycznie przeponowy to sprawdzałeś jakie masz ciśnienie samej poduszki powietrznej? Jeżeli z wentylka jak to określiłeś po naciśnięciu ucieka powietrze to oznacza, że przepona jest cała . Gdyby była uszkodzona to pociekłaby woda a pompa szybko załączała się po pobraniu nawet kilku litrów wody i krótko pracowała ( wody samej nie da się sprężyć). Ja wnioskuję, że masz za małe ciśnienie powietrza w przeponie . Ono może uciekać np. przy wentylku lub na złączeniu kołnierza ze zbiornikiem. Można to sprawdzić np. woda ciepła z płynem do mycia spryskując zewnętrznie np. przy użyciu butelki po płynie do mycia szyb.
    tgrzebien
    Level 9  
    Mam przeponowy. Jak nacisnę wentyl to nie leci powietrze. Sprawdzę na kołnierzu,może tam jest niedokręcone.
    Tak jak pisałem wcześniej co jakiś czas muszę dopompować powietrza. Dzisiaj dopompowalem na 2,2bar. Załączenie pompy mam ustawione na 2.8
    phanick
    Level 28  
    Jest to typowe zjawisko. W momencie gdy pompa wtłacza wodę do zbiornika, następuje wzrost ciśnienia spowodowany wrzutem wody, która ma pewien pęd i prędkość, nadane przez pompę. Gdy pompa wyłącza się, woda dopiero wtedy uspokaja się (spowalnia się jej ruch) i ciśnienie spada - następuje równowaga. Woda nigdzie nie ucieka, po prostu następuje jej kompresja wraz z powietrzem w zbiorniku.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Po naciśnięciu wentylu musi iśc powietrze. Tasm w zależności od pojemności zbiornika w stanie pustym powinno być od 1,6 do 2,5 atmosfery. Jeżeli nie leci woda po naciśnięciu wentylka to znaczy, że przepona jest cała tylko powietrze ucieka albo na kołnierzu albo w miejscu mocowania wentylicy.
    tgrzebien
    Level 9  
    Pojemnik mam 100l. W weekend zakończyłem ustawianie, jednak chyba dalej jest coś nie tak. Ciśnienie w przeponie 2,4. Załączanie pompy 2,8. Wyłączenie pompy 4,8.
    I teraz pytanie: czy około 24 litry wody z jednego napełnienia jest ok? Bo wydaje mi się że trochę mało. Jest jakiś wzór na to ile wody powinno się nalać z jednego napełnienia przy takich ciśnieniach?