Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Mega 2560 + CNC Shield v.3 + GRBL

26 Mar 2020 17:48 171 10
  • Poziom 11  
    Mam pytanie do zorientowanych w temacie kolegów.
    Czy można "zmusić" Shield CNC v.3 do działania z Arduino Mega 2560 z wgranym GRBL?
    Co prawda w sprzedający twierdzą, że MEGA 2560 jest kompatybilny z Shield CNC tak jak UNO ale to chyba nieprawda. Arduno UNO z GRBL bez problemów śmiga z Shield CNC, ale MEGA już nie! Z tego co udało mi się dowiedzieć to to, że odpowiednie pinout-y w obu płytkach nie są na tych w tych samych miejscach (szpilkach).
  • Poziom 11  
    Ok ale po włożeniu Shield-u CNC ze stepstic-ami i podłączeniu silników następuje ich zablokowanie. Chyba (raczej na pewno) pinout-y STEP i DIR są na innych szpilkach niż w UNO.
  • Poziom 36  
    raro napisał:
    Ok ale po włożeniu Shield-u CNC ze stepstic-ami i podłączeniu silników następuje ich zablokowanie. Chyba (raczej na pewno) pinout-y STEP i DIR są na innych szpilkach niż w UNO.

Zaczym pójdziesz tą ścieżką za daleko, to najpierw przeczytaj ten wątek; (post #2 i trafna odpowiedź w #3).
    http://arduino.ru/forum/apparatnye-voprosy/arduino-mega-2560-cnc-shield-dlya-uno-0

Sugerowane zmiany firmware dotyczące zmiany pinów nie są na tym poziomie realnym wyjściem, zatem albo ‘przerobisz’ swoją shield, dopasowując podłączenie pinów zgodnie z programem dla mega, albo zmień/zastosuj shield na dedykowaną dla arduino Mega.

Mega2560 pin layout:

AR-Mega Shield:

Jeżeli ten twój ‘rig’ pracuje z Uno w zadowalającym trybie to co szukasz ?

e marcus
  • Poziom 32  
    Poprostu wgraj GRBL przeznaczonego na UNO do Mega i będzie działać z shieldem do UNO, a jak chcesz używać GRBL dedykowanego na Mega to musisz użyć shieldu do Mega, ale to chyba raczej jasne.

Pozdr
  • Poziom 11  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem i przesłane informacje.
    Sławek K. - niestety to tak nie działa. Wgrać grbl-a przeznaczonego dla UNO do MEGA się da, ale programy do sterowania urządzeniem np. UGS (Universal Gcode Platform) go nie "widzą".
    emarcus - potwierdziłeś moje obawy, że nie da się tego zrobić (połączyć MEGA z shield-em do Uno). Myślałem, że może da się coś zrobić programowo w configu (zmienić mapowanie).
    Wyjaśniam dlaczego "krążę" koło Mega jeśli działa mi urządzenie na Uno. Otóż zrobiłem sobie małą frezarkę CNC. Do sterowania używam Estlcam-a. Znalazłem opis wykonania dżojstika (Link) ale trzeba go podłączyć do Mega.
  • Poziom 32  
    Otóż da się wgrać grbl na Uno do mega, screen poniżej :

I w tym przypadku, działa shield dedykowany na Uno.

Nie mniej, nie da się wykorzystać dodatkowych pinów z Mega bo w Uno jest max 20.
    Zatem nie zrobisz tego co chcesz, czyli dodać joya bo soft dedykowany na Uno tego nie obsłuży.

Pozdr
  • Poziom 11  
    Sławek K. - Tak da się do Mega wgrać grbl-a przeznaczonego dla Uno, ale jak pisałem wcześniej, programy do sterowania urządzeniami CNC go nie "widzą" - przynajmniej u mnie tak jest (chyba, że coś robię nie tak).
    Na Uno wszystko gra! Oczywiście w tej konfiguracji nie da się skorzystać z dżojstika.
    Czy sprawdzałeś "swoją teorię" w praktyce?

Dodano po 9 [godziny] 18 [minuty]:

Po wgraniu do MEGA grbl 1.1h w wersji dla UNO w GRBL Controller otrzymuję komunikat jak na załączonym skanie:
  • Poziom 11  
    Czekam jeszcze na jakąś pomocną wiadomość.
    Niestety nie znam się na tworzeniu kodów dla Arduino, ale mam pytanie dla zorientowanych w temacie. Czy nie ma możliwości przeprogramowania grbl-a w celu "przekierowania odpowiednich sygnałów na odpowiednie piny" (chyba W pliku cpu_map) tak żeby odpowiadało to tarczy CNC (Shield CNC V3).
    Mam nadzieję, że opisałem sprawę w sposób zrozumiały.
  • Poziom 36  
    raro napisał:
    Czekam jeszcze na jakąś pomocną wiadomość.
    Niestety nie znam się na tworzeniu kodów dla Arduino, ale mam pytanie dla zorientowanych w temacie. Czy nie ma możliwości przeprogramowania grbl-a w celu "przekierowania odpowiednich sygnałów na odpowiednie piny" (chyba W pliku cpu_map) tak żeby odpowiadało to tarczy CNC (Shield CNC V3).
    Mam nadzieję, że opisałem sprawę w sposób zrozumiały.

No to poczytaj jeszcze dyskusję w tym temacie zbieżnym z twoim problemem:
    https://forum.arduino.cc/index.php?topic=405349.0
    Tam autor osiągnął jakiś efekt w tej samej konfiguracji.

A czy nie łatwiej i prostsza droga byłoby dokupić odpowiednią 'expanssion board'/shield (za pare groszy) na przyklad którąś z tych:
    https://www.aliexpress.com/item/4000288143845...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
    wyniesie to raptem max. $4 z wysyłką.
    Potrzebujesz tylko samą płytkę, bo resztę już posiadasz.

e marcus
  • Poziom 11  
    "emarcus" - dzięki za informacje.
    Wskazany wątek już wcześniej przeglądałem. Opisany jest tam ten sam problem co mój z drobnym wyjątkiem dotyczącym zastosowanego stepstica (ja używam A4988). Jak pisałem wcześniej nie za bardzo znam się na programowaniu i nie do końca rozumiem zamieszczone tam posty. Wydaje mi się, że najważniejszy jest tam post #12. Jeśli dobrze zrozumiałem wyjściem byłoby wykonanie nowe/własnej płytki tarczy (Shield) CNC z odpowiednio zmienionym rozmieszczeniem pinów STEP i DIR tak żeby pasowały do pinów w Arduino Mega 2560.

Co do wykorzystania innego sterownika to posiadam RAMP 1.4 ale z jego wykorzystanie do mojego projektu jest troszkę kłopotliwe ze względu na to, że w zasadzie jest przeznaczony do drukarek 3D i w przypadku zastosowania do frezarki CNC trzeba byłoby troszkę pokombinować. Jednak najważniejsze jest to, że nie będzie współpracował z wykonanym dźojstikiem. Taką informację otrzymałem od autora programu Estkcam (ciężko od niego "wycisnąć" informacje - nie chce odpowiadać na emaile, a jak już odpowie to w kilku słowach). Jak zaczynałem budowę dźojskika byłem przekonany, że nie będzie żadnych problemów. Myślałem, że podmienię tylko UNO na MEGA i będzie OK. Arduino Mega 2560 kupiłem w Sklep Hurtownia Modelarskiej ABC-RC-Arduino-Modele RC-Drony i tam w opisie shieldu CNC V3 jest napisane, że jest on kompatybilny z Uno i Mega!!! To mnie wpędziło w kłopot. Frezarka na Uno działa bez problemu, ale nie wykorzystam zrobionego dźojstika.